В українських школах завелика кількість предметів, – міністр

Така кількість предметів, яка наразі викладається учням шкіл, є складною для засвоєння

В українських школах завелика кількість предметів, – міністр

Така кількість предметів, яка наразі викладається учням українських шкіл, є складною для засвоєння.

На цьому у своєму Facebook наголосив міністр освіти і науки Оксен Лісовий, у відповідь на розпочату суспільну дискусію щодо кількості предметів, яку сьогодні вивчають українські школяри.

За його словами, за два роки ковіду та рік повномасштабного вторгнення, психологічне і розумове навантаження на дитину є дуже високим.

«Це і про велику кількість предметів, і про навчання онлайн, і про додаткові заняття, щоб надолужити втрачене. Наприклад, у 7-9 класі діти наразі мають близько 20 предметів. Таку кількість складно засвоїти і без стресу та онлайн-навчання (подекуди без гаджетів, адаптованих навчальних програм тощо). А в наших умовах – це на межі можливостей», – зазначає Лісовий.

Він підкреслив, що зрештою діти зосереджуються на тих предметах, які обирають для себе як пріоритетні.

«Фактично питання стоїть не стільки про те, скільки має бути предметів, а як оптимізовані навчальні програми, яке навантаження отримують діти на уроках і на домашнє опрацювання, в якій формі відбувається навчання», – пише міністр.

У підсумку Лісовий запросив громадськість до діалогу щодо створення можливостей для школярів здобути якісну освіту.

«Тому прошу вас поділитися своєю думкою з цього питання у коментарях і розповісти про досвід відвідування ваших дітей шкіл за кордоном. Наша спільна мета – створити для дітей можливості здобути якісну, корисну та сучасну освіту. Тож давайте спілкуватися», – написав міністр освіти і науки.

Освіта.ua
15.04.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
Треба виховувати людей на моральных цінностях та духовних засадах. Як виховати полікультурне, освічене суспільство виключаючи "важливі - неважливі" предмети на чиїсь суб’єктивні переконання. Спочатку ми економили на армії, тепер на освіті??? Та країна ,яка економить на освіті сама себе прирікає на знищення. Дітей втомлює не кількість предметів, а тупість дорослих.
Мама
Я вважаю ,що предмет основи здоров’я потрібен,адже зберегти життя і здоров’я необхідно кожній людині.На цьому уроці діти вивчають як поводитись в тій чи іншій ситуації,надавати домедичну допомогу, розв’язувати конфліктні,вивчають правила дорожнього руху і ніякого відношення ці теми до уроків біології не мають!!! Дітям на таких уроках цікаво , вони виконують практичні роботи, розв’язують ситуаційні завдання.
Ольга
Проблема не в кількості предметів, а це обємність матеріалу, його науковість, яка дітям не потрібна. Треба просто зменшити матеріал, який викладається, зробити простим, доступним для дітей. І все проблеми такої не буде. А всі предмети, які є, вони навчають, розвивають по різному, діти до 9 класу в процесі пошуку. А вот зі старшої школи, там вже можна обирати предмети, які необхідні для вступу, чи життя.
Ірина
Чому не взяти, як зразок, британську систему навчання, вона найкраща у світі, вона має історичну основу іі перевірена часом. Написана в Оксворді і з часом змінюються на нові технологіі і добавляються сучасні відкриття. Всі шкільні програми однакові в усіх странах світу. Діти переізджають в іншу краіну і не мають проблем з подальшим навчанням. Не можна, щоб кожний директор школи змінював під себе програму, це ускладнює процес навчання для всіх. Кількість предметів невелика, після кожноі пройденноі теми зразу сдаються тест або іспит, не в кінці року. Можливість пересдати на вищий бал є до кінця навчання в школі.
Наталія
Навіщо діти вивчають основи здоров’я з 1 по 9 класс? Це такий важливий предмет? Труди, мистецтво повинні закінчитися у 6- му класі, для того щоб у 7 му була можливість дати більше часів математики . Програма математики дуже насичена і що маємо? Тема урок,тема урок немає часу для того щоб діти засвоїли матеріал . Треба повернути відповідальність за якість знань у школу,не батьки відповідають за це. Чому раніше школа готувала до іспитів,а зараз все на плечі батьків,не всі мають можливість оплати репетиторів. Якщо діти вивчають англійську мову з першого класу, то в одинадцятому вони повинні говорити, читати і перекладати вільно і без зайвих репетиторів . Коли переглядалась програма зарубіжної і української літератури? Чи мало цікавих текстів? Нехай буде 2-3 великих текстів,но цілком як ми вивчали. Як можна поняти текст якщо він уривками і неповний?
Лана
Для Наталія: Так це важливий предмет. Не потрібна буде математика і мова, якщо дитина не буде знати про своє здоров’я. Ви вважаєте , що здоров’я достатньо діти вивчать у 1-4 класах? Навпаки, щороку в наступному класі матеріал ускладнюється, змінюється відповідно до вікових особливостей учнів. Згідна, що програму варто переглянути.
Коментувати
Альона
Організуйте освітній процес так, щоб не було домашнього завдання. Особливо в початковій школі. Дуже велике навантаження: тим більш існують гуртки, і якесь життя по за школою.
Математик
Кількість годин з математики зменьшувати не можна, але теми які вивчаються протягом 5-11 класів потрібно зменшити. Можливо програми яка зараз є з 5 по 9 клас буде достатньо для вивчення у школі, але на ці теми буде більше годин, діти будуть мати більше змого в школі відпрацьовувати математичні навички.
Фізик
Не можна зменьшувати кількість годин предмедів матиматично-природничого циклу, бо ми ризикуємо позбутися таких професій як лікарі, інженери, будівельники і подібні до них. І об’єднувати їх теж не можна - зверніться до досвіду Польщі. А ось спростити програми - тут є над чим попрацювати. І коли будети щось робити у школі запросіть учителів які там працюють. А то внас про школу знають всі хто ніколи там не працював, а не люди які все своє життя віддають дітям. І ще одне щоб отримати хороший результат потрібно мати гарних вчителві. для цього потрібно дати людині нормальну зарплату, а не 5266 грн мінімалки. Вчителі теж люди і у школу вони ходять на роботу, а не як волонтери.
Тетяна
Дуже очікуємо зменшення предметів. Інформація для дітей має бути структурованою, послідовною. Все ж потрібно поєднувати предмети. По фізиці стикаюсь з тим, що формулу знають, а перетворити і виразити потрібну величину помиляються. Помиляються при обчислення з дробами, степенями, перетворенням величин. Треба фізику вбудувати в математику і дроби, степені розглядати на задачах з фізики. Перетворення величи не лише метри,кілометри, а джоулі, паскалі і т.д. як бачать мінусовий степінь, знову розгубленість. Або не вчили, або забули, маса причин ну по факту не знають. Математика в програмі іде як теорія, якісь вирази, якісь рівняння, а прив’яжіть її до фізики. Це дасть дітям розуміння де математичні вміння застосовують. Має бути поєднання предметів.
Учень
Для Тетяна: Фізика і математика дві важливі науки. Вперше чую, що "Математика в програмі іде як теорія". І чому Ви так впевнені, що на заняттях фізики не пояснюють дітям математику, яку вони принципово не хочуть вчити на заняттях математики. Два вчителя з року в рік пояснюють одне і те ж, а віз і нині там - "Не розумію, важко". А як помножити, чи поділити, чи скоротити, чи ... Знань нема, а нема тому, що думати треба. А в нас телефон в руках і друзі на зв’язку, їм то теж не до математики і фізики. А фізика - це сама цікава наука, якщо попробувати її послухати і спробувати зрозуміти. З усих вчителів поважаю найбільше фізиків.
Коментувати
Людмила
Людмила: пропоную об’єднати Правознавство та Громадянську освіту в інтегрований курс та викладати в 10- 11 класах. Всесвітню історію - 7 - 11 класи викладати факультативно, Збільшити кількість годин на вивчення Історі України та історії рідного краю, години збільшити за рахунок всесвітньої історії. Учні повині досконало знати історію незалежної України
Ліпейко
Потрібно залишити Основи здоров’я та Фізичну культуру! Це єдині предмети, які вчать виживати, а інші за бажанням та здібностями????
Мама
Для Ліпейко: Підтримую Вас!Це дійсно необхідні предмети, де учні вчаться розв’язувати ситуаційні задачі,приймати зважені рішення,вчаться надавати першу домедичну допомогу-це про основи здоров’я ,а на фізкультурі розвиваються фізично і в англійських школах такі предмети є!
Надія
Напевно, що зараз "фізра" самий непотрібний предмет. Школа на дистанційному навчанні:" Діти, добрий день. Пройдіть тест. Результати мені в вайбер. До побачення, діти." Все. Ось Вам наглядно урок фізичної культури в школі.
Коментувати
Мама
Наші діти вчаться у загольноосвітній школі. Повинні бути всебічно розвинені. Потрібно змінювати підхід до навчання. Поповнювати матеріальну базу. Щоб учні мали змогу ефективніше працювати. Тоді будуть все встигати.
Мама
А чи задумувалися ви, які предмети є основними чи головними, а які другорядними? Якщо провести опитування однозначної відповіді не отримаємо! Отож, треба задуматися!!! Для когось українська мова, англійська, математика, а для інших - трудове навчання, основи здоров’я, музичне та образотворче мистецтво. Тому тут потрібно ще посперечатися. Не всі будуть спілкуватися іноземною.., а дати раду в житті потрібно усім! Не всім вистачить грошей на ресторани та салони краси, хтось буде для сім’ї готувати, шити, в’язати і також буде щасливим. Відновлення післявоєнної України - чи не робітничі професії будуть найпотрібніші?!! Нам потрібна розумна молодь яка зможе реалізувати знання у повсякденному житті. Для когось будні це малювати, співати... Комусь це не потрібно та не цікаво, а для когось це сенс життя. Хіба життя і здоров’я не найцінніший дар. Його потрібно вчитися берегти та цінувати. Дуже легко когось зламати тому, що інший цього не вміє, або йому не цікаво. Чи потрібно ламати те, що в нас є.
Ксенія
Для Мама: образотворче, музичне мистецтво, трудове навчання вивчають у музичній школі, школі мистецтв. В селах є гуртки при школі. Вивчайте, займайтесь.
Коментувати
патріотично налаштовані
Що таке МАН? А ми вам скажемо. 70% наукових робіт пишуться на основі давно забутих радянських посібників, книг і авторських видань. Запитання до шановного міністра. От що ново написали там за останні роки? Та ціле нічого, так само як десертації. Окрім забутої радянської літератури звісно ще перекладають закордонні наукові журнали і публікації. А чим не наукова робота? Це не в образу, але не можна говорити про проблеми школи не знаючи досконало самої системи середньої освіти.
Вчитель з оптимізовано зарплатою
А плюс оптимізована оплата праці.Виплачують 70% і досить, у декого це менше мінімалки. На місцях управління, як хочуть, так і розподіляють субвенцію.Себе і директорів не обділяють. Повна вседозволеність. А вчитель хай проявляє патріотизм. Кожен день щось нове повинен впроваджувати, проводити, вивчати тощо. Який би міністр не був. Коли будуть перевіряти і оптимізувати Департаменти освіти, які знущаються над вчителями? Ау! Пане міністр, чуєте?
Вася
Цей точно довалить освіту в Україні з такими думками. Спочатку прикрили допоміжні школи, тепер програми для загальноосвітніх закладів доведуть до програм допоміжної школи. Ну і до чого ми дійдемо? Таблиця множення і вміння читати по складах у випускному класі? Такі "освітні експерти" як Мірошниченко-Вітер давно тут "довбуть" про відміну домашніх завдань, скорочення годин та спрощення програми з математики і т.п. З десяток років тому ці ж самі програми були нормою і кількість уроків також, діти справлялися, ще й після уроків додатково займалися. Сьогодні підуть на поступки (ледачим дітям і їх батькам) і поврізають програми, то завтра взагалі змушені будуть "тяжкі" предмети викинуть з програми, а результат - читай вище (таблиця множення і читання по складах). В такому випадку доведеться змінювати критерії і вимоги до ПЗСО., а далі?
Віта
Для Вася: А далі? Ви дізнаєтесь, якщо особисто опануєте програми по 18 предметах з 7 по 9 клас. Від фізики, хімії, англійської - до основ здоров’я і вишивання хрестиком.
Вася
Для Віта: А з 5 по 11 не хочете? Замість "хрестика" - системна адміністрація, а замість "здоров’я" - інструктаж перед кожним практичним заняттям. А коли був учнем, то з 1 по 10 (порахуйте предмети самі) і медаль, а потім ФІЗМАТ. Ще раз повторю: не ведіться на "відмазки" лінивих дітей, заставте їх вчитися, Ви це можете зробити, на відміну від нас. А з приводу "хрестика": у свій час у школі навчився виконувати будь-які столярні і слюсарні роботи на усіх наявних шкільних верстатах (токарні, фрезерні, свердлильні і т.д.), вивчив будову трактора і отримав права. Програми з математики не змінювалися роками, а що тоді змінилося, якщо дітям вони стали занадто складні? Не задумувалися? Можливо треба просто врізати інформаційний потік, який діти отримують за допомогою смартфонів щодня і тоді в них буде більше часу на освоєння основ наук?
Віта
Для Вася. Зрозуміло. Часто знання, медалі, фізмат не виправдовують затрачених на них зусиль,часу, здоров’я. Люди з мізками, але успіху, матеріального благополуччя, а часто і здоров’я НЕМА. У Вас був складний, важкий шлях, який не приніс Вам задоволення і не привів Вас до визнання. Ви небезпечна людина. Будете заставляти, примушувати, щоб інші люди пережили Ваш негативний досвід. А з приводу "хрестика" спробуйте. Зараз у більшості шкіл немає верстатів, столярних робіт не навчають, тому і хлоп’ята вишивають, в’яжуть, шиють.
Коментувати
Людмила
Цікаво, чому всі мовчать про вивчення рідної мови. У 8-9 класах усього 2 години на тиждень.
Учитель
Цікаво, а коли МАН відкривали під керівника, чомусь суспільство це не цікавило, і на обговорення не подавали... Наукові роботи примушували писати вчителів, а тоді всі " радіють", які ж у нас розумні діти , які зуміли гідно захистити роботу. Чомусь цей пласт не потрібної нікому роботи не вважався перевантаженням
Неля
Для Учитель: погоджуюсь під кожним словом
Kubik Rubica
Як учениця, яку вчителька експлуатувала на тому , вибачте, ***му МАНі, поки всі раділи погоді, витрачала свій час, щоб таким як пан міністр було де списати, і, навіть, не поставила 5/5 з мови та літератури (випуск ’97). Так само, за друге місце в районній олімпіаді з права не видали ані грамоти ані ***того вимпела. Зараз категорично оберігаю своїх дітей від цього лайна.
Коментувати
Львівщина
А може шановний новопризначений міністр до кінця доведе свою думку суспільству. Що багато, чому багато, який саме міністр бачить вихід? Як тільки у нас шкільна освіта хоч трохи починає працювати, так одразу щось не так. Міністр чекає пропозицій. А від кого? Учням подавай 7 уроків на тиждень фізичної культури, основ здоров’я і тому подібне. Для учнів та батьків аби сьогодні все було добре, а майбутнє держави нікого не хвилює. У нас по факту можна інтегрувати біологію та основи здоров’я, історію та мистецтво, до двох скоротити кількість фізичної культури, до 1 години скоротити трудове навчання, адже МТБ практично відсутня. Що далі хоче скорочувати міністр? В нас у 7-9 класах ніколи не було 20 предметів! Цікаво, скільки років сам міністр працював безпосередньо у закладах освіти і чи можна вважати його думку авторитетною?
Квіточка
Для Львівщина: Вам самим вирішувати, чи можна вважати думку токаря, художника-кераміста, бібліотекаря авторитетною.
Ганна
Трудове навчання можна було б проводити в майстернях поза школою й виділяти на це відповідний час (наприклад, два уроки поспіль раз на два тижні).
Учитель
Трудового навчання за програмою було два спарених уроки.Учні вчилися ручної та механічної обробки деревини,працювали на токарних верстатах ,деревообробних , свердлильних верстатах- хлопці, а дівчатах на швейних машинах ,набували знань, які пригодяться в повсякденному житті незалежно від обраної професії
Коментувати
Ольга
Тема емоційна. Але давайте без емоцій і будемо конструктивними. Предметів багато. Об’єднання, інтеграція предметів це вихід. Якщо прибрати етику, основи здоров’я та інші факультативні предмети збільшиться час на основні, математику,англійську тощо.
Олена
Для Ольга: пудримую!
Неля
погоджуюсь під кожним словом. Можна на факультативи віднести музику, образотворче. укрліт та зарубіжну вивчати як інтегрований курс, це саме стосується історії України з Всесвітньою історією вивчати одним курсом.
Татка
Для Неля.Говорите про те,що самі не розумієте.Інтегрований курс літератури.?Це ніщо .Це дві великі різниці..Об’єднати їх-це знищити предмети.Не знатимуть ні того,ні іншого.Література-це духовність,це досвід,Хочете,щоб тільки гралися,говорили англійською,не знали своєї історії?Та такими легко потім маніпулювати. Всі предмети потрібні.
Коментувати