Читання книжок проти цифрової залежності

Найбільш схильні до цифрової залежності, а як наслідок, і цифрової деменції, діти та підлітки

Читання книжок проти цифрової залежності

Цифрові ґаджети усе активніше підкорюють світ. Разом із розвитком технологій усе більше людей, особливо дітей, занурюються у світ віртуальної комунікації.

Дослідження виявили, що в мозку дитини, яка проводить багато часу з ґаджетами, відбуваються зміни, дуже подібні до ранньої стадії деменції – слабоумства, що розвивається в людей похилого віку. У таких дітей виникає стійка цифрова залежність.

Як відомо, цифрова залежність – це порушення функцій мозку. Мозок більше не працює на повну потужність, дитина чи молода людина може не розвинути повний потенціал своїх інтелектуальних здібностей. Виявлено, що від Інтернет-залежності страждає кожна десята людина, у середньому 3-5% дітей і дорослих. Вражаюча статистика!

Уперше вчені Південної Кореї почали фіксувати масові поведінкові симптоми, причиною яких стала цифрова залежність, у сучасних підлітків. Саме вони годинами витрачають коштовний час, зависаючи онлайн із мобільними ґаджетами. У 2012 році нейропсихолог Манфред Шпіцер уперше застосував термін Digital dementia (цифрове слабоумство). Ліва частина нашого мозку відповідальна за раціональне мислення, факти, числа, тоді коли права частина – за креативне та емоціональне наповнення нашого життя. Якщо права півкуля мозку залишається недорозвиненою впродовж довгого періоду, то це призводить до перших ознак деменції.

Якими є ознаки цифрової деменції в дітей та підлітків? Ідеться про згорблену статуру, затримки ментального розвитку, погану пам’ять, труднощі із запам’ятовуванням напрямків або чисел, небажання спілкуватися з друзями та дорослими, тривогу та депресію, утрату мотивації, погану координацію рухів, гнів без усякої причини.

Але, попри все це, жити без сучасних технологій сьогодні неможливо.

Існує кілька базових порад, що здатні запобігти залежності від ґаджетів: під час ранкового пробудження не хапайтеся одразу за телефон, під час сніданку, обіду чи вечері насолоджуйтесь трапезою, телефон тут ні до чого. Спорт або активність на свіжому повітрі мають стати обов'язковими в розпорядку дня підлітка. А ще обов'язково проводити певний час офлайн та насолоджуватися читанням книжок. Читання розвиває обидві півкулі головного мозку. В Україні цікавих та корисних книжок виходить безліч. Обов'язково знайдеться видання, яке буде до вподоби й вам.

Ми звикли використовувати смартфони навіть для запису всіляких дрібниць. Спробуйте не використовувати ґаджети в тих випадках, де це можливо. Розвивайте пам'ять, це не буде зайвим.

Наостанок порада для дорослих: зверніть увагу на те, що найбільш схильні до цифрової залежності, а як наслідок і цифрової деменції, діти та підлітки. Тому що у дітей мозок активно розвивається та живиться всім, що надходить ззовні. Якщо ви побачите малюка, який згорблений за обідом грається зі смартфоном чи планшетом, не вагаючись покажіть цю статтю його батькам, порадьте їм видання, які читаєте зі своїми дітьми.

Книги – це безмежний світ знань, накопичений століттями. Ґаджети цього замінити не спроможні.

Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок», голова наглядової ради школи «Ранок» для Освіта.ua

Освіта.ua
22.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марина
Зараз тільки лінивий не розмовляє про якісну освіту для наших дітей! Але забувають, що саме зі школи ми привчаємо учнів до книги. Чула думку, якщо забрати у дитини гаджет, а покласти в руки книгу, то дитина почне читати. Шкода, що в шкільних бібліотеках фонди перетворюються на музейні реліквії. Треба оновлювати фонди саме шкільних бібліотек сучасною українською літературою, і тоді ми можемо через деякий час побачити результат! Наші діти прагнуть читати, і ми з вами у відповіді, яке покоління ми створимо.
Катерина
Що переможе: книга чи смартфон - покаже час. Хоча і книги бувають різних форматів, і смартфони можна використовувати для роботи і навчання. Але зараз потрібно не дискутувати що краще, а забезпечити шкільні бібліотеки сучасними книгами, комп’ютерами, проведіть інтернет. Наші діти цілий день у школі, як вірно вже зазначили у коментарях). Чому ж вони повинні шукати потрібну книгу в інтернеті чи в публічній бібліотеці?! Якщо поряд є своя? Крім того у сучасних шкільних бібліотекарів досить досвіду, щоб навчити використовувати гаджети із користю для навчання.
Ганна
Дослідження вражають, однак, на мою думку, відсоток інтернет залежних підлітків в Україні набагато більший, оскільки далеко не всі діти мають можливості проводити вільний від школи час, займаючись цікавими активностями. В шкільній бібліотеці можна було б дітям не тільки читати книги,та й займатися дистанційно, відвідувати гуртки, наприклад, шаховий або з мистецтва фотографії, для малечі це міг би бути гурток голосних читань, де бібліотекар читала б їм книги. Тому дуже важливо на державному рівні розробити Стратегію розвитку шкільних бібліотек, підвищувати професійний рівень, зарплату та статус працівників шкільних бібліотек, видавців та підприємців потрібно заохочувати оновлювати фонди книгозбірень тощо.
Наталья
Вам .як нікому ,відомо,що шкільні бібліотеки,де діти знаходяться з ранку до вечора критично не забезпечені книгами !!! Як щоб державна програма забезпечувала шкільні бібліотеки, то й розмов не було! Батьки не мають коштів за 200-300 грн купувати книгу дитині для одноразового прочитання! Як би видавництва віддавали хоча б 1.5% на шкільні бібліотеки щорічно ,наша молодь не зверталась би да гаджетів!
Мама трьох дітей
Знайомство з книгою найчастіше відбувається в шкільній бібліотеці. Загляньте туди. І які вони там книги бачать? Обшарпані 30літньої давності. Може вже прийшов час звернути увагу на книги в шкільних бібліотеках.
Дживаго
Скажите этому "эксперту", что слабоумие развивается не из-за чтения с гаджета, а из-за того, что малолетки играют и смотрят всякую хрень, так как родители родили их по залёту, и на обучение и воспитание положили все имеющиеся половые органы. Качество чтения не зависит от источника: хоть планшет, хоть книга, хоть микроволновка. Конечно, обоср*ть телефоны, чтобы люди йшли покупать книги (издательства Ранок, само собой) - это святое дело.
ДепартаментДюсолей
Цікаво чим читання книжки в гаджеті відрізняється від читання в звичайній книжці? Там що букви інші? Чи зміст міняється? Інформація є інформацією незалежно від того з якого джерела іі прочитали. Чи автор хоче сказати, що сьогоднішня молодь є менш розвинутою і обдарованою ніж та яка була за його часів? Сумніваюся в цьому. Зараз теж є талановиті діти. Чи можливо автор мав на увазі те, що запах від гаджета відрізняється від запаху книжки? Тоді так, питань немає! А взагалі така стаття більше характеризує автора, як такого, що застряг десь в минулому і ніяк не хоче призвичаїтися до умов реальності і тому паплюжить все нове і прогресивне в чому він ніяк не може розібратися і воно його лякає просто!))