Підняття заробітної плати замість одноразових виплат

Влада відмовляється від разових виплат окремим категоріям освітян на користь загального підвищення зарплат

Підняття заробітної плати замість одноразових виплат

З початком нового навчального року нібито головною проблемою став захист учасників освітнього процесу від коронавірусної інфекції, дотримання санітарних вимог та організація максимально якісного в таких непростих умовах освітнього процесу. Але така ситуація не тільки не зняла, але й навпаки загострила інші питання освітньої сфери. Зокрема оплати праці вчителям.

Рівень відповідальності та навантаження на вчителя в умовах пандемії значно підвищився, виникла потреба пошуків нових методів і способів викладання, пристосування до дистанційного та змішаного форматів навчання, зросло психологічне напруження через можливість заразитися COVID-19 у класі чи колективі. Не зросла, на жаль, тільки заробітна плата. І це тривожний фактор, бо не сприяє тому, щоб учителі залишалися працювати. 

Пригадаймо, що постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 15 листопада 2019 року була встановлена одноразова допомога молодим (зі стажем роботи до 10 років) учителям закладів загальної середньої освіти, як найбільш фінансово незахищеній категорії освітян. Така допомога мала бути виплачена наприкінці 2020 року в розмірі десяти прожиткових мінімумів, тобто 21020 грн. І вже навіть 3 березня 2020 року було анонсовано, що Кабмін спрямував у регіони субвенцію в розмірі 1 млрд 553 млн грн для здійснення цих виплат. 

У соціальних мережах і педагогічних колективах таке рішення Кабінету Міністрів викликало значний резонанс і величезну хвилю запитань. Чому саме 10 років? Чи декретна відпустка враховується в ці 10 років? Чому виплати не стосуватимуться дошкільників?

Але не встигли ще молоді вчителі зрадіти, а більш досвідчені засмутитися, як 13 квітня Верховна Рада прийняла зміни до Державного бюджету на 2020 рік щодо фінансування боротьби з поширенням коронавірусу. І вже у зміненому бюджеті виплати молодим учителям  передбачені не були, тобто фактично їх скасували, перенаправивши кошти на більш важливі в умовах карантину статті витрат.

За словами Юлії Гришиної, члена парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій, рішення про субвенцію лише для молодих учителів було досить складним, і його ініціатори усвідомлювали ту хвилю незадоволення, що могла виникнути. Але для загального підвищення заробітної плати освітянам у 2020 році потрібно було майже 50 млрд грн, яких у бюджеті не вистачало.

“Тому довелося сконцентруватися лише на найбільш фінансово незахищених категоріях працівників освіти з найменшим рівнем заробітних плат, а це дошкільники, майстри виробничого навчання і молоді вчителі. Та навіть серед них потрібно було вибрати лише одну категорію”, – зазначає Юлія Гришина.

У підсумку після тривалих обговорень було обрано саме молодих учителів, які мають  до 10 років стажу, а сама субвенція була закладена в бюджет як єдиноразова, але й вона була скасована. Відтак сподіватися на цю виплату в майбутньому молодим учителям не варто. 

“Ця субвенція була закладена як єдиноразова і з тією метою, щоб за відсутності можливості підвищити заробітну плату усім, підтримати фінансово хоча б одну категорію освітян. Тому мови про те, щоб така субвенція була передбачена у бюджеті і на наступний рік, немає”, - коментує Юлія Гришина.

Натомість народна депутатка наголосила, що зараз Комітет з питань освіти, науки та інновацій  активно працює над загальним підвищенням заробітних плат працівникам освітньої сфери. Вона наголосила, що першим кроком стало підвищення з 1 вересня 2020 року посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

«А в проекті бюджету на 2021 рік уже закладено підняття заробітних плат освітянам загалом майже на 30% у зв’язку з підняттям 1-го тарифного розряду ЄТС з 1 січня та з 1 липня», - пояснила Юлія Гришина.

Також вона зазначила, що, окрім зазначеного підвищення, додаткове зростання заробітних плат наступного року передбачено для наукових і науково-педагогічних працівників (на 10%) і науковців (на 20%).

Отже, влада завдяки непереборним обставинам переходить від разових виплат окремим категоріям працівників, що, як показав досвід, є не дуже популярним заходом і викликає шквал негативу в суспільстві, до загального підвищення заробітних плат усіх освітян.

Наскільки вагоме це підвищення в сучасних умовах життя, – можна запитати в учителів, але розраховувати на більше в найближчому майбутньому не варто. Залишається тільки сподіватися, що жодні нові форс-мажорні обставини не стануть на заваді цим планам і видатки на освітню сферу в проекті бюджету 2021 року не будуть переглянуті під час його затвердження.

Оксана Скобіна, для Освіта.ua

Освіта.ua
07.10.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ольга
шквал негативу в суспільстві викликає не відміна разових виплат окремим категоріям працівників, а брехня влади: спочатку обіцяють "золоті гори" вчителям (чим викликають збурення в народі), а потім показують фігу.
Оксана
А мене взагалі цікавить, чому прийняли такий закон, що працівники без педагогічної освіти, які працюють на посаді вчителя не отримають нормальні відпускні і оздоровчі. Можливо , я працюю краще, ніж деякі дипломовані вчителі і добре знаю свій премет, і здоров’я я витрачаю не менше. Чи ми не люди? І де справедливість?
1
Для Оксана: Потому что, почему бы и нет? Диплом учителя = выплаты учителя. Левый диплом = "несправедливость". Вывод: получи диплом педагога, а там, лядишь, и отпускные подойдут.
Учитель
Самі придумали? Ніхто не приймав такий закон, не треба людей вводити в оману!
Коментувати
Педагог
Заробітна плата для педагогічних працівників з 2021 року мала підвищитися на 30%, про це ще йшлося в 2019 році. Тобто виходить, що держава вкотре обманула молодь, щоб вони за мінімальну зарплату працювали, а не втікали за кордон!!