Вимагання у здорової дитини меддовідки за пропуски незаконні

Вимагання адміністрацією медичних довідок за пропуски порушує право учнів на життя і здоров’я

Вимагання у здорової дитини меддовідки за пропуски незаконні

Із початком навчального року батьки просять надати роз'яснення про те, чи правомірно, що в умовах пандемії коронавірусу адміністрація закладів освіти вимагає у них медичну довідку навіть у тих випадках, коли здорова дитина з певних причин не відвідувала дитсадок або школу один чи кілька днів, або прийшла до школи, пропустивши всього кілька уроків.

У деяких закладах освіти без довідки дітей навіть відмовлялися впускати до школи. Чимало таких повідомлень і в соціальних мережах. Також соцмережами ширяться листи органів управління освітою, які наголошують керівникам закладів освіти про те, що повернення здобувача освіти до закладу освіти після відсутності можливе лише за наявності довідки про стан здоров’я від лікаря.

Така вимога місцевих органів та керівників закладів освіти суперечить чинному законодавству і є незаконною не лише під час COVID-19, а й загалом.

Пропонуємо роз'яснення Освітнього омбудсмена з приводу вимагання адміністрацією закладу освіти медичних довідок за пропуски навчання.

Якщо дитини один чи декілька днів не було у дитсадку

В умовах коронавірусної пандемії протиепідемічні заходи в дитсадках мають здійснюватися, враховуючи вимоги наказу МОЗ від 24.03.2016 №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів» (про це йдеться в Постанові про «Тимчасові рекомендаціях щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Санітарний регламент чітко визначає: до дитсадка не приймаються лише ті діти, які мають ознаки інфекційного захворювання.

Для того щоб дитина, яка одужала після захворювання, знову могла відвідувати дитсадок, батьки повинні принести медичну довідку від педіатра або сімейного лікаря з рекомендаціями про індивідуальні особливості режиму дитини в дитсадку на перші 10-14 днів.

Наголошуємо, якщо ж дитина тимчасово не відвідувала заклад дошкільної освіти з інших причин, не пов’язаних із хворобою, й ознак інфекційного захворювання у неї немає - її зобов’язані прийняти до дитсадка без жодних довідок (пункт 2, розділ 12 Санітарного регламенту). Отже, вимагати довідку від батьків заклад дошкільної освіти може, тільки якщо дитина хворіла.

Якщо дитина пропустила школу

Щодо закладів загальної середньої освіти - якщо неповнолітній учень з невідомих причин або без поважних причин не відвідує заняття впродовж 10 робочих днів, і батьки або інші законні представники не попередили класного керівника про ці причини або самі не знають, що дитина не відвідує школу, заклад освіти передає до поліції та служби у справах дітей дані цих учнів, щоб, відповідно до законодавства, захистити їхні права на здобуття загальної середньої освіти.

Якщо неповнолітній учень не відвідував школу 10 днів, батьки або інші законні представники мають надати до закладу освіти або медичну довідку (якщо дитина хворіла), або письмове пояснення причин (записку), чому дитина у певний період не відвідувала школу.

Повнолітній (старше 18 років) здобучач освіти може написати таке пояснення самостійно. Ці документи зберігаються в особовій справі учня упродовж поточного навчального року (пункт 13 «Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів».

Як правильно діяти батькам?

Жодним нормативним документом не передбачено, що заклади освіти мають вимагати медичні довідки за пропуск, окрім як у разі хвороби. Тож, якщо дитина не хворіла, але пропустила заняття - достатньо записки батьків. А якщо з певних причин дитина вимушена пропустити школу більш, ніж на 10 робочих днів, завчасно попередьте про це класного керівника.

Незаконне вимагання адміністрацією закладів освіти медичних довідок за пропуски порушує право учасників освітнього процесу на життя і здоров’я та на безпечне освітнє середовище. Адже така вимога змушує батьків без потреби йти до поліклініки та зайвий раз наражати себе і своїх дітей на ризик заразитися різноманітними хворобами. А це, відповідно, збільшує ризики розповсюдження хвороби в закладі освіти.

Бо нині у поліклініках великі черги, записатися і потрапити на прийом до лікаря в день відсутності у школі неможливо, інколи доводиться чекати прийому від трьох до семи днів. Та навіть у найменшій черзі ризик захворіти не зменшується, оскільки хворі очікують своєї черги поруч зі здоровими, також не всі у черзі дотримуються маскового режиму.

Окрім того, якщо дитина пропустила школу не через хворобу, вона здорова і принесла записку від батьків, й адміністрація закладу освіти не допускає її до занять у школі, незаконно вимагаючи довідку, - у такій ситуації грубо порушується право дитини на освіту.

Бо поки батьки цілий день, а то й цілий тиждень намагаються взяти дитині таку «потрібну» непотрібну довідку - весь цей час дитина не лише не відвідує заняття, але й додатково наражається на ризик інфікування, відвідуючи заклади охорони здоров’я, де можуть перебувати люди, які є хворими.

Таким чином адміністрація школи порушує Конституцію України (стаття 53) та Закон України «Про охорону дитинства» (стаття 19).

За матеріалами Офісу Освітнього омбудсмена.

Освіта.ua
18.09.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Господи, як же ви за**али своїм ковідом. Ніби немає інших проблем. Боже, від ковіда умерло 30 людей, а чому ви не думаєте , скільки померло від раку, туберкульозу і т. д. І там, повірте, смертність у процентах більша. Мені ще смішно, як пишуть:"людоньки, яка страшна хвороба, треба не виходити з дому, щоб вижити". Зрозумійте, це не варте того,. щоб зупиняти економіку, робити дітей тупими(дистанційна). Ви, що не можете зрозуміти, що люди кожен день помирають у великій кількості, але всі,як стадо баранів, слідкують за ковідом. Навіть якщо ви хворі й слабі від нього шанс померти малий, а здоровій людині близький до нуля. Коли ж ви це зрозумієте, що воно того не варте. Звичайно, мені, як і всім, шкода людей, що померли ,і ніхто не знає, хто до них попаде, але, як я вже казала, через 0,5% псувати життя всім людям-це абсурдно. Тим паче, в Україні, де економіка й до того була на нулю. Ще мені смішно, що люди ніби раніше жили без хвороб інших.
Катя
Правильно. А то задовбали своїм короновірусом, ніби інших хвороб не має. Тим паче, від короновіруса смертність дуже мала. На жаль, ніхто не знає, хто попаде до тих 0,5%, але роками сидіти на карантині не варіант. Наприклад, я вже 8 місяців не бачила бабусю, що живе в Німеччині. Я не проти трохи почекати, але найгірше що ніхто не знає, коли це все закінчиться. Сподіваюся, що хоч на Новий рік побачу її.
Батько
А хто дасть гарантії,що дитина ,яка пробула десь тиждень здорова???А ,точно, батько напише що вона здорова.
Алекс
Тобто діти з батьками можуть їздити і ходити де захочуть і в різні зони,потім розносити це по школіі все ,що привезуть і батьки напишуть що вони здорові.У нас як завжди ,а за дітей дуже страшно,це не правильно.Тому, що треба дуже серйозно продумувати всі розпорядження.А вони у вас , так собі.