Опитування: учителі важливі, але їх не цінують

Роботу вчителя респонденти опитування оцінюють як важливу, але не впевнені, що її цінують

Опитування: учителі важливі, але їх не цінують

Щороку громадська спілка «Освіторія» проводить дослідження ролі вчителя в українському суспільстві. Ще у 2017 році «Освіторія» привезла до України вчительський Оскар — премію Global Teacher Prize Ukraine для найкращого вчителя-новатора країни. Головна ж мета премії — підняти престиж вчительської професії, представники якої в усьому світі часто почуваються недооціненими.

Щоб визначити, що думають українці про роль учителя, дослідницька компанія Kantar Україна на замовлення «Освіторії» опитала 1000 респондентів з усіх регіонів віком від 18 до 55 років, які представляють міське населення України, що користується інтернетом.

Роботу вчителя респонденти оцінюють як важливу, але не впевнені, що її цінують. Цього року 83,2 % українців визнали, що вчителі важливі — і це на 3% менше, ніж торік. Разом з тим, зросла частка респондентів, які відзначили, що українське суспільство мало цінує своїх педагогів: 38,7 % проти 26,7 % минулого року. Цікаво, що на відміну від юнацтва, респонденти віком 30–40 років набагато частіше відповідають, що вчительська праця таки цінується.

«Розрив між визнанням важливості ролі вчителів та рівнем їхньої оцінки у суспільстві і є головним мотиватором нашої роботи, — коментує Зоя Литвин, очільниця «Освіторії» та засновниця національної премії Global Teacher Prize Ukraine, — лише вчитель, якого суспільство поважає, зможе виховати успішне покоління дітей та націю без комплексу меншовартості».

Найкращим показником ефективності роботи вчителя 89,2 % опитаних вважають «досягнення та особистісний розвиток кожного учня». Лише 4,6 % опитаних сказали, що ефективна робота вчителя — це «гарні оцінки учнів», і 2,7 % — «відповідність уроків навчальній програмі».

Також респонденти відповідали запитання про роль та головне завдання вчителів. Так, для 47,5 % вчитель — перш за все фахівець, який має виконувати свої професійні обов'язки, а 46,3 % бачать вчителя як ментора і наставника, який має підтримувати учнів і допомагати їм.

Більшість українців погодились, що головні завдання педагога полягають у допомозі учням у розвитку вмінь та навичок, у заохоченні учнів до навчання та зацікавленні матеріалом, у розвитку здібностей та талантів (51,5 %, 49,6 % та 42,5 % відповідно). Лише 9,4 % відповіли, що завдання вчителя — стежити за успішністю учнів та результатами їхнього навчання. Водночас тільки 8,1 % вірять, що вчитель має вести за собою і показувати приклад для наслідування.

«За результатами ми бачимо підтримку нового бачення ролі вчителя і відхід від розуміння освіти як процесу пасивного отримання знань», — говорить Світлана Хобта, менеджерка проєкту в Kantar. За словами експертки, позитивна оцінка ролі вчителя відповідає сприйняттю системи освіти в нашому суспільстві в цілому, і за рівнем довіри, якості роботи, темпами реформування система освіти є одним із лідерів серед інших інституцій України.

При цьому більшість опитаних не хотіли б, щоб їхня дитина стала вчителем. На це запитання 49,9 % опитаних відповіли «ні», і лише 9,4% відповіли «так».

Згідно з дослідженнями Varkey Foundation та OECD, в освітніх супердержавах рейтинг вчительської професії високий. Наприклад, у Канаді 36% батьків заохочують своїх дітей ставати вчителями, а серед держав, де педагоги найбільше відчувають, що їх цінують — Сінгапур, Фінляндія, Нова Зеландія та Канада.

Щоб підняти престиж вчительської професії в Україні, громадська спілка «Освіторія» щороку проводить національну премію Global Teacher Prize Ukraine. За роки існування премії кожен 6-й українець змінив свою думку щодо престижності роботи вчителів на краще.

«Переконана: якщо провести дослідження після карантину, цифри опитування з важливості вчителів будуть дорівнювати цілому — ста відсоткам! Принаймні, такі відчуття у мене, батьків однокласників мого сина Матвія й усіх батьків, кого я знаю. Карантин проявив, хто насправді є авторитетом у наших дітей. Головні люди у їхньому житті — вчителі! Пишаюся тими родинами, які підтримують вчителів та їхню вагу для дітей», — підсумувала кураторка премії, українська журналістка Наталя Мосейчук.

Подати заявку на премію або номінувати улюбленого вчителя можна на сайті globalteacherprize.org.ua до 1 серпня 2020 року. Переможець отримує 250 000 гривень та можливості для навчання та розвитку.

Освіта.ua
28.04.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир
Хтось відмиє 250 тис.
Дмитро
Що за дурня? Усі професії важливі, тому я людей різних професій ціную, а не вибираю якусь професію особливою.
Народний вчитель
Мій педстаж 27 років. За цей час прийшов до деяких висновків. На навчання дітей впливає: Сім’я, оточення дитини, вчителі, школа, ТБ і ЗМІ, гаджети та інтернет з його наповненням. Якщо врахувати, що сім’я часто перекидує все на вчителів-репетиторів, оточення дитини складається з таких самих дітей, ТБ і ЗМІ повністю ігнорують проблеми дітей у навчанні (ніяких передач для їх розвитку і навіть провокування дітей на антинавчання формуванням образів героїв з неуків та криміналу, пропагандою свободи сексу і т.д. і т.п.), гаджети та інтернет провокують вседозволеністю будь-якої інформації. Вчителі та школа в таких умовах роблять що можуть а можуть тільки працювати з самопожертвою. Зарплати вистачає тільки на життя, ні про який інтелектуальний розвиток мови не може бути. Провести відпустки у санаторії, щоб відновити здоров’я залишається мрією для багатьох. А якщо до цього додати, що частина вчителів це випадкові люди у школі, то зрозуміло чому праця справжніх вчителів опльована і викликає обурення частини суспільства, яка реально не знає умов праці педагогів. За 27 років МОН не надало ніякої методичної чи іншої допомоги, а тільки вимагає, вимагає та вимагає. Не знати чим займаються різні інститути та філії педагогічного розвитку та передового досвіду і реально все тримається на простих вчителях. так, що цінителями вчителів як завжди будуть не перевіряючі, батьки та інші, а діти, які з роками оцінять вкладену в них працю вчителів.
респондент
Какого учителя, школьного или репетитора? Задавайте людям вопрос конкретнее! Важность репетитора - 100%, школьного учителя - 0%. И спрашивать никого не нужно.
Вчилька
Для респондент: Якщо робота вчителя в тому, щоб напхати дитині знання в голову - то тільки репетитори нам і потрібні. Вчитель не лише дає знання вашій дитині, а і виховує, навчає, спілкується з учнями, підтримує тощо. Ми знаємо, чим живе кожна дитина. Принаймні у нас так. А від так, всі випускники мають можливість після успішної здачі ЗНО навчатися у ВУЗах. Без репетиторів - у нас цим заййматия ніхто не хоче, але учні мають змогу звернутися за додатковою допомогою до будь-якого вчителя. А у вас не так?
Sergey Ischenko
Для респондент: без хорошего школьного учителя эффективность репетитора в 11 классе будет ровняться фактически тому же 0! Нааааамного проще готовить тех, кто имеет уже багаж знаний.
Андрій
Для респондента: Для особливо обдарованих інтелектом. Репетитором є той же шкільний вчитель. На уроці "дитинка" не слухає вчителя і в результаті нічого не знає. Вчитель, певна річ - поганий (не навчив, так би мовити). Для зручності назвемо його "поганий вчитель номер один". Потім йде до репетитора (іншого вчителя) і, можливо навіть щось робить на індивідуальному уроці, іноді досягає успіху (деяким дітям хоч сто репетиторів - все буде до одного місця; деякі репетитори просто заробляють гроші і кажуть батькам, те що тим хочеться чути) А шкільний учень "хорошого репетитора" (його вчитель теж поганий - не навчив) йде до "поганого вчителя номер один" і той стає для нього "хорошим репетитором". Голова - для того, щоб нею думати. Можна почати думати пару раз на день. Потім два. Потім три. А там можна і звикнути якось...
Коментувати
Ndwsvg Velarwer
Робота вчителя це середня важливість, щоб вчитель зміг навчати дітей потрібно змінити систему навчання.