Як зберегти баланс навчання/відпочинок на карантині

Батькам варто відповідально поставитися та збалансувати режим навчання та відпочинку дітей в умовах карантину

Як зберегти баланс навчання/відпочинок на карантині

Ще коли я працював в міністерстві, до мене досить часто зверталися батьки зі скаргами на перевантаження дітей домашніми завданнями. Нарікали на складні програми МОН (бо так їм говорили вчителі) та плакалися, що діти мають по ночах вчитися, бо не встигають все виконувати.

Я радив їм взяти відповідальність на себе та дозволяти дітям не виконувати всі домашки. У відповідь на подив, не розуміння і погану оцінку, як аргумент, я пропонував їм зробити вибір між хорошою оцінкою (саме оцінкою, а не знаннями) і здоров’ям дитини.

Із запровадженням дистанційного навчання в умовах карантину яскраво прослідковуються дві крайнощі:

 • «заблокували вайбер вчительки» (відправили дитину на село, не цікавимося дистанційним навчальним процесом);
 • дивимося уроки по ТБ (тепер це на загальнонаціональному рівні), виконуємо завдання, що їх надсилають вчителі, шукаємо можливості попрацювати на інших освітніх ресурсах (час же є).

Обидві крайнощі є поганими. Карантин – це не канікули, і батькам потрібно контролювати, щоб дитина перебувала в навчальному тонусі та не завалила майже піврічний освітній процес. Як вчитель скажу, що після літніх канікул, учнів не менше місяця доводиться вводити в освітнє русло. Ми навіть не знаємо, що буде після піврічного простою.

Щодо повного завантаження дітей, то тут я б рекомендував батькам звернути увагу на санітарні норми. Вони рекомендують:

 • для учнів 1 класів – не більше 20 навчальних уроків (по 35 хв) на тиждень/ 4 уроки щоденно;
 • для учнів 2 класів – не більше 22 уроків (по 40 хв) на тиждень/~ 4,5 уроки щоденно;
 • для учнів 3-4 класів – не більше 23 уроків (по 40 хв) на тиждень/~ 4,5 уроки щоденно;
 • для учнів 5 класів – не більше 28 уроків (по 45 хв) на тиждень/~ 5,5 уроки щоденно;
 • для учнів 6 класів – не більше 31 уроків (по 45 хв) на тиждень/~ 6 уроків щоденно;
 • для учнів 7 класів – не більше 32 уроків (по 45 хв) на тиждень/~ 6,5 уроків щоденно;
 • для учнів 8-11 класів – не більше 33 уроків (по 45 хв) на тиждень/~ 6,5 уроків щоденно.

Окрім того, варто врахувати, що це не тільки уроки математики, української мови, фізики чи іноземної, а й уроки, що дають можливість дитині відволіктися від складної розумової праці та переключитися на творчу чи фізичну діяльність (література, трудове навчання, образотворче мистецтво, музичне мистецтво тощо). А якщо зважити, що не всі шкільні уроки є напруженими, а на перервах учні можуть з однокласниками зняти емоційну напругу, чого позбавлені під час карантину, то вартувало б граничне навантаження скоротити ще на третину.

Санітарні норми також виділяють окремий час для виконання домашніх завдань:

 • для учнів 3 класів це не більше 1 години 10 хв на день;
 • для учнів 4 класів це не більше 1 години 30 хв на день;
 • для учнів 5-6 класів це не більше 2 години 30 хв на день;
 • для учнів 7-9 класів це не більше 3 годин на день;
 • для учнів 10-11 класів це не більше 4 годин на день.

Отже батькам варто відповідально поставитися та збалансувати режим навчання/відпочинок своїх чад в умовах карантину. Тепер це точно їхня зона відповідальності. І ні на кого буде вішати собак. В батьків є (та й буде) супер важливе завдання підтримувати навчальний ритм, мотивацію до навчання та, водночас, слідкувати, щоб це не зашкодило здоров’ю дитини.

Автор: Сергій Дятленко, експерт з питань освіти.

Освіта.ua
09.04.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марта
А я думаю,что есть ещё одна проблема. Это программы!!! Уважаемые родители! Вы не задавались вопросом- почему Вы помните многое ( основное) из своих школьных знаний,а сейчас многие дети не запоминают элементарное и не проявляют интерес к учёбе? Я вижу и эти программы,и эти учебники. По многим предметам программы перегружены,не для детского восприятия. С каждым годом всё хуже и хуже. Дети...как подопытные кролики. А учителя как заложники.
Уставшая
Читаю комменты родителей и вопрос:а нафига вам вообще школа? Берите домашнее обучение и учите своих чад как вы считаете нужным,а то школы и учителя не такие,а дитя ж сплавить нужно. Я готовлю уроки в ручную,провожу онлайн в,записываю видео инструкции с объяснениями. А потом, представьте себе,проверяю по 2-3 часа каждое упражнение каждого ученика,и пишу комментарий к каждому предложению. Я уже не говорю о работах,которые присылают к 23 вечера,звонят после 21. А вы,гады,не можете детей поднять с кровати к 12/13 к онлайн уроку,потому что разрешаете и даёте им играть в игры до часу ночи. Вы наши премии и з-п не считайте,они ничтожны,уборщики эмигранты в Европе больше зарабатывают. Или свои трусы чистые?
Юля
На жаль запропоновані норми не відповідають можливостям дитини виконати весь той маразм, що задають знахарі науки. Мабуть це вони так відкриваються на дітях, що навчаються за недоотримані премії до зарплат.а завдання не ті, що відповідають шкільній програмі. Цікаво чі могли б вони опрацювати цей обсяг завдань у школі якби не було карантину за такий же проміжок часу? Сумніваюся! Бо зазвичай звикли ми не встигли на уроці доопрацюйте вдома самостійно!
Дана
Пришла к выводу, что проще отключить интернет, чем бороться с маразмом учителей. Их МОН не будет проверять, пусть и они от детей отстанут. А то надают заданий, а потом жалуются что много проверять (типа они проверяют). Учебники есть, он-лайн школа есть - зачем эти учителя вообще нужны?
Той, що може думати
Для Дана: Навіщо потрібні бухгалтері, якщо є калькулятори, навіщо лікарі, коли є ліки, навіщо кухарі - є ж каструлі... Але, якщо немає мізків, нічого не допоможе!
Правда
Для Той,що може думати:Ви про всі ліки знаєте?від чого вони,дози.Те,що пише Дана,що вчителі не перевіряють-правда тому,що в нас в класі 32 учні,як ходили в школу,зошит вчителька перевір’яла одну тему через 3-4,Ви думаєте,зараз щось помінялось?,де менше учнів,може ще перевіряють,а де більше?,а є класи по 38 учнів-"вчитель вночі не спить-зошити перевіряє".Старша школа ,завдання дали,маєш здати до того числа і все,хто,що кому пояснює -незнаю,може в інших школах в нас -ні.
Коментувати
VLSP
У детей и их родителей уже крыши едут , от того объема домашнего задания , которое выдается каждый день , кроме воскресенья . Чем мотивирован такой объем домашнего задания ??? Или это отсебятина ленивых учителей , которые только скидывают домашние задания по вайберу ?
Дана
Для VLSP: Учителя хотят показать свою "нужность", ведь им зарплата идет. Лучше бы эти деньги врачам перекинули на передовую!
Коментувати