Омбудсмен: примусово відправляти вчителів у відпустки незаконно

Керівники закладів освіти не можуть примушувати працівників робити те, що не передбачається законодавством

Омбудсмен: примусово відправляти вчителів у відпустки незаконно

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов наголошує, що примусове відправлення вчителів у відпустки є незаконним.

За його словами, від початку карантину Служба освітнього омбудсмена отримала кілька десятків звернень від педагогічних та інших працівників закладів освіти про те, що керівники на місцях ігнорують численні рекомендації про запровадження дистанційної роботи, змушують писати заяви на щорічні відпустку чи відпустку «за власним бажанням», зменшують заробітну плату.

Пропонуємо читачам ознайомитись з позицією Освітнього омбудсмена із зазначеної проблеми.

Право на відпустки мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузі, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (стаття 2 Закону України «Про відпустки»).

Умови, тривалість та порядок надання працівникам відпусток визначаються Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки».

Щорічні відпустки складаються з основної та додаткових відпусток (стаття 4, пункт 1 Закону «Про відпустки»). На основну відпустку мають право всі працівники. Для педагогічних працівників та керівних працівників закладів і установ освіти вона складає 56 календарних днів.

Для того щоб взяти інші види відпусток, необхідні спеціальні підстави. Окрім щорічних відпусток, працівники закладів освіти, за певних умов, можуть брати соціальні та відпустки без збереження заробітної плати. Більше про порядок та умови надання щорічних відпусток за посиланням.

Черговість надання щорічних відпусток визначається графіками, які затверджуються керівником закладу освіти разом із профспілковим представником. Під час складання графіків МАЮТЬ ВРАХОВУВАТИСЯ ІНТЕРЕСИ ПРАЦІВНИКІВ ТА МОЖЛИВОСТІ ЇХ ВІДПОЧИНКУ (стаття 79 Кодексу законів про працю України).

Період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком (графіки повідомляються усім працівникам), узгоджується між працівником та роботодавцем. Роботодавець повинен письмово повідомити працівника про початок відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну (стаття 79 Кодексу законів про працю України). 

Відпустка без збереження заробітної плати може бути лише за бажанням працівника.

Відпустка без збереження заробітної плати обов’язково надається працівникові ЗА ЙОГО БАЖАННЯМ у таких випадках, зазначених у статтях 25 та 26 Закону України «Про відпустки»

Також відпустка без збереження заробітної плати може надаватися за згодою працівника і роботодавця, якщо у працівника виникли сімейні обставини чи інші причини, але не більше, ніж на 15 календарних днів на рік (стаття 26 Закону «Про відпустки»).

Працівникові відпустка без збереження заробітної плати надається тільки якщо є його письмова згода. Ця відпустка оформляється наказом роботодавця, у якому зазначаються підстави, коли може надаватися така відпустка, а також її тривалість. Якщо керівник закладу освіти пропонує вам написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, ви маєте повне право відмовитись писати таку заяву! Тому колективно не погоджуйтеся писати заяву про відпустку, якщо вона вам зараз не потрібна.

Відпустка під час карантину - лише за згодою працівника. Вимагайте у керівників закладів освіти можливість працювати вдома.

Щоб захистити права працівників закладів освіти в умовах карантину та убезпечити їх від зараження коронавірусом, з’явилася низка документів, які визначають особливості надання відпусток.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» встановлено, що термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк, встановлений статтею 84 Кодексу законів про працю України

Вищезазначений закон регламентує, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може доручити працівникові … виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором вдома, а також надавати працівнику, у тому числі ЗА ЙОГО ЗГОДОЮ відпустку.

Спільним листом МОН та ЦК Профспілки освіти і науки України «Про умови та оплату праці працівників закладів освіти і науки в умовах карантину» не допускається примусове відправлення працівників у відпустки, зокрема без збереження заробітної плати, на період призупинення навчання. А  рекомендується часткове переведення працівників на роботу в гнучкому або дистанційному режимі.

Також нагадуємо, що днями раніше освітній омбудсмен написав лист до Міністерства освіти і науки України та Кабінету Міністрів України. У ньому він висловив свої пропозиції, зокрема, щодо того, як вплинути на ситуацію із примусом педагогічних працівників писати заяви «про відпустки за власний рахунок» під час карантину.

«Оскільки такий примус з боку керівників закладів освіти (точніше – місцевої влади) практично неможливо задокументувати, а більшість педагогічних працівників відмовляється подавати офіційні звернення, цілком обґрунтовано побоюючись помсти з боку місцевих чиновників, необхідні асиметричні дії, які можуть виглядати екстраординарно», – відзначив освітній омбудсмен у листі.

Тому, коли працівника відправляють у відпустку без його згоди – освітній омбудсмен спільно з Державною службою України з питань праці терміново будуть вивчати ситуацію та приймати необхідні рішення для її усунення.

Керівники закладів освіти не можуть примушувати своїх працівників робити те, що не передбачається законодавством – відправляти вас у відпустку без вашої згоди. 

Ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (стаття 19 Конституції України).

За матеріалами Служби освітнього омбудсмена.

Освіта.ua
19.03.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олександр
Школа,як комунальний заклад має ліквідуватись 30.06.2021року.Чи мають право примусо відправити вчителів в відпустку з 1. 06.2021року аргументуючи тим,що заняття закінчились і роботи не має.
Економіст
Для Олександр: вас взагалі можуть у відпустку не відправляти, а звільнити з виплатоюю компенсації за невідгуляну відпустку. Тільки тоді не дадуть оздоровчі, бо оздоровчі виплачують лише за умови, що Ви йдкте у відпустку
Коментувати
A
"Освітній омбудсмен Сергій Горбачов!" Читали ли Вы статью опубликованную в "Vlasti" (https://vlasti.net/news/310970 ) "Дело о фальсификации результатов ВНО затягивают: Семья Ликарчука потратила на суды как минимум $1,5 млн Семья экс-директора Украинского центра оценивания качества образования Игоря Ликарчука, подозреваемого в фальсификации результатов ВНО в 2014-2015 годах, потратила по меньшей мере $1,5 млн на затягивание рассмотрения уголовного дела в судах." Почитайте обязательно. Хотел бы знать ваше мнение. Советую статью ПРОЧИТАТЬ ВСЕМ! Возможно тогда спадут розовые очки у многих. и поймут наконец люди, что кроется за ВНО. И кому оно нужно на самом деле.
Лиза
А ВНО вообще законно? На основании какого закона оно внедрено? Я что-то ничего не нашла по этому вопросу. Может быть ВНО пропихнули на основании только внутриведомственного постановления? Разъясните, пожалуйста.
Галина
Для Лиза: А постанови по Вашому не законні? Якщо ні, то стаття 12 ЗУ "Про освіту" та стаття 44 ЗУ "Про вищу освіту".
Лиза
Внутренние постановления и законы Украины - не одно и тоже. А эти постановления точно не противоречат Конституции Украины? Что-то там я не нахожу ни слова о ВНО.
Галина
Для Лиза: звісно не одне й те саме. Постанови - це підзаконні акти, які визначають порядок проведення (призначення тощо) тощо, що передбачено в законі. Доки немає постанови, ніхто нічого не зробить. Наприклад, ЗУ "Про державний бюджетна на 2020 рік" визначає мінімальну заробітну плату, а потім приймається постанова, яка розписує, якому тарифному розряду, який посадовий оклад встановлюється. І до поки постанови немає, штатний розпис не затвердять. ЗУ - це укрупнено, а постанова - більш детально.
Коментувати
Володимир
А як ти, так званий омбудсмен, будеш боротися з соціопатами?.
Елена
Если учителя дистанционно работают с учениками, то должна быть зарплата в полном объёме. Если не работают, то за вынужденный простой, всегда на производстве платили 0.66 тарифа.
рационализатор
Нужно просто быть логичным - если учителя НЕ УЧАТ, а только КОНТРОЛИРУЮТ, то пусть их поставят контролировать масочный режим в общественных местах. Будет больше пользы для общества. А учебники дети сами почитают (кому надо).
ДнепроДым
м. Кам’янське. Директор департаменту з гуманітарних питань Онищенко Т. Я. примушує директорів шкіл відправляти вчителів у відпустку за власний рахунок. Їй начхати на всі ваші рекомендації. Повне свавілля. Мотивує тим, що у місті немає грошей
Дрегор
Для ДнепроДым: На гарячу лінію не пробували звертатися?
Володимир
В міністерстві 85% баластних солоденьких посад. Вони лише імітують кипучу діяльність
Коментувати