5 запитань про карантин: що варто знати вчителям

Проєкт Прошколу зібрав головні питання від учителів та попросив юристів дати свої коментарі

5 запитань про карантин: що варто знати вчителям

Епідемія коронавірусу COVID-19 лише набирає обертів в Україні, але інформація змінюється щогодини. Школи закрили на карантин, але вчителі деяких освітніх закладів продовжують ходити на роботу.

Когось відправили у відпустку, хтось обрав дистанційну форму навчання, а хтось через паніку взагалі не може розібратися в оголошеннях офіційних та фейкових. Проєкт Прошколу зібрав головні питання від учителів та попросив юристів дати свої коментарі про те, як працювати вчителям під час карантину та чим сьогоднішня ситуація відрізняється від типового карантину?

Не панікуйте МОН підтримує вчителів

Якщо у вас виникають будь-які питання стосовно ситуації, зарплати чи будь-яких робочих моментів під час карантину, звертайтеся до офіційних джерел інформації. Міністерство рекомендує всім навчальним закладам:

  • Перевести своїх співробітників на гнучкий графік або дистанційну роботу;
  • Призупинити всі наради та збори, або перевести їх в режим онлайн;
  • Вважати ситуацію в школах — «простоєм», тобто ситуацією, яку викликали невідворотні обставини (відповідно до Статті 34 КзПП).

Що з цього важливо зрозуміти? Що цей карантин дійсно трохи відрізняється від типових сезонних карантинів. По-перше, він має загальнодержавний характер і стосується всіх шкіл країни. По-друге, в таких умовах на вчителів випадає ще більше роботи, адже попереду ЗНО та підсумкові річні тести. Що ж необхідно знати та як учителям працювати під час нинішнього карантину?

Зарплата залишиться без змін

Карантин ніяк не впливає на зарплату вчителів. МОН чітко наголошує, що вчителі під час карантину мають отримувати платню відповідно до тарифікації.

Якщо ж учителі не можуть виконувати свою роботу за рішенням директора, тоді вони мають все одно отримувати не менше 2/3 своєї заробітної плати відповідно до Статті 113 КзПП: «Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу)».

Але з огляду на ситуацію в країні, варто наголосити, що робота для вчителів лишається, питання в тому, чи достатньо потужностей в окремих школах, аби перевести її в дистанційний режим.

Жодних примусових відпусток

Ніхто не має права відправити вчителів у примусову відпустку, хоч за власний рахунок, хоч за рахунок літніх канікул. Відпустка — це право, а не обов’язок. І чи скористатися цим правом може вирішувати виключно сам учитель. Як правило, в школах є графік відпусток, який затверджує роботодавець та погоджує профспілка.

Працювати дистанційно чи в школі вирішує директор

Незалежно від того, що МОН рекомендувало керівникам освітніх закладів перевести працівників на дистанційну роботу (постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19»), чи дотримуватися цих рекомендацій, вирішують місцеві органи самоврядування.

Директор може наказати вчителям продовжувати працювати в школі під час карантину, доки не ввели заборону залишати домівки чи комендантську годину.

Оскільки листи МОН мають лише рекомендаційний характер, дирекція школи має право самостійно вирішувати, чи дотримуватися цих рекомендацій. Якщо керівник вирішує переводити своїх учителів на дистанційну роботу, достатньо лише відповідного наказу.

ВАЖЛИВО: немає жодних винятків та умов для того, аби перевести когось із учителів на дистанційну роботу — ані вік, ані наявність малолітніх дітей, наприклад. Це лишається виключно на розсуд керівника школи.

Питання про дистанційну роботу вчителів стоїть досить гостро, її на своїй сторінці Facebook прокоментував Омбудсмен Сергій Горбачов: «Чому «рекомендація», а не наказ? Тому що Кабмін центральний орган виконавчої влади, школи підпорядковуються місцевій владі, наказувати їм центральний орган не має права. Тому дуже прошу НЕГАЙНО органам управління освітою видати накази про переведення вчителів на дистанційну (віддалену) роботу».

Як учителям фіксувати пройдений у дистанційній формі навчання матеріал

Тут на допомогу приходить класний журнал, нічого нового. Учителю варто заносити в нього всі проведені уроки, їх кількість може бути менша від запланованої, для дистанційної форми навчання це нормально, бо більшість матеріалу учні можуть опрацьовувати самостійно, а інтенсивність уроків може бути вищою за шкільну.

Слідкувати за всім цим має директор школи, який відповідає за весь навчальний процес. А вчитель лише обирає форму проведення занять, чи це будуть скайп-дзвінки, чи перевірка домашніх завдань за допомогою електронної пошти, наприклад.

Через те, що значна частина українських шкіл і так перебувала на карантинах упроводовж січня або через спалахи сезонних ГРВІ, або через брак опалення, ситуація з навчанням цього року досить складна. Учителям доведеться підлаштовуватися та опановувати дистанційну підготовку учнів.

Якщо у вас будуть виникати питання стосовно карантину та ситуаціях в школах, пишіть на безктоштовну консультацію вчителів Прошколу.

Юлії Бровінська, лідерка проєкту Прошколу та директорка Фонду Максима Степанова.

Освіта.ua
18.03.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дарія
Якщо вчитель під час дистанційного навчання перебуває на лікарняному у зв‘язку із захворюванням на COVID, хто тоді повинен навчати дітей і робити записи в класному журналі на сторінці предмета, наприклад, алгебри чи геометрії
Світлана
Можна батька 1/3 зарплати за дистанційне навчання?! Чи можливо 4- х часовий робочий день?! Бо нереально з такою нагрузкою завдань, щось інше робити вдома після робити, просто сидиш і робиш завдання. Я розумію план навчального року і все таке інше, але вибачте у вас було пів року щоб розробити інший план роботи, трохи простіший, враховуючи те,що з дітьми будуть займатися батьки,а не вчителі!
Єгор
В мене таке питання: якщо вчитель задав завдання в classroom, вказавши строк здачі, і у день строка здачі видаляє його. Це можна рахувати, як не виконання своїх обов’язків? Тобто, строк здачі ще не закінчився, а завдання вже видалили
Дмитро Смирнов
Правда,що доброчесним учням,які гарно навчаються будуть виплачувати 500 грн кожного місяця?
Леся Шаповал
Я працюю в Гребінківській гімназії, намагаюся виконувати всі розпорядження щодо дистанційного навчання, але не з усіма учнями маю зворотній зв’язок, тому завуч сьогодні повідомила, що за це вирахують гроші із зарплати.
Яна
Доброго дня.я працюю в Тальянківський коледжі лаборантом. Маю двох дітей віком 6і. 8 років.які мої права?на даний час ми ходимо на роботу. Зеленський казав що можна сидіти дома і получали зарплату
Валентина
Для Яна: І так повинно бути все життя- сиди і нічого не роби!
Економіст
Для Яна: якщо можете працювати дистанційно, то так і є. Але лаборант не можк дистагційно працювати, то за що Ви маєте отримувати зарплату? Может взяти відпустку: або основну, або соціальну (у Вас же 2дітей віком до 14 років), або за власний рахунок. Є ще така річ, як оплата за вимушений простій (2/3 зарплатні).
Коментувати
Василь
Та вже дістали, тільки що і вчителі винні. Ну б... слів не вистачає. Коронавірус теж з- за вчителів, чи самі вони думаєте у захваті сидіти вдома, то вже краще на роботі. Таке відчуття що не долугі, які так сяк вчились, свою жовч зганяють на вчителів, Не дарма приймали закон що скоро без педагогічної освіти можна буде вчити, бо вже ніхто із за дебілів які хаять школу і викладачів, в школу йти працювати не хочуть!!!!
Lara
Щодо оплати. Вчора дізналася, що сумісникам оплачувати не будуть, лише за основним місцем роботи. ??? За сумісництвом читаю математику в школі (10 год.). Працюю дистанційно, як і всі. А виходить, що не треба (оплачувати ж не будуть). Таким чином роблю висновок, що дистанційні уроки фізкультури, музики і т.д. основного працівника важливіші, ніж математика сумісника? Будьте здорові!
Директор
Усе як завжди- відповідає директор- за неякісне виконання завдань учителями для дистанційного навчання здобувачів освіти, за посилення охорони школи, за умови не укомплектованої згідно потреб кількості сторожів, за повну оплату праці педагогів, які скинули примітивні завдання і волають, що це їхня тяжка дистанційна робота. Директор у і завучами дистанційна діяльність не передбачена, у них колосальна зарплата. Підкажіть, а хто має розробити завдання для дистанційного навчання, якщо вчитель на лікарняному- правда ж, що завуч з директором.(сарказм). Купа всяких неузгоджені, а воду в ступі далі товчуть, за таких обставин повинен бути чіткий алгоритм дій- бо вже тиждень карантину, а тільки тепер роздуплились- і на цим спасибі. Шановні колеги, на правду не всі вчителі зробили все класно- і виходить, що кілька паршивих овець псують всю отару- це ж також є і багато. Чекаємо знецінення грошей- і повна оплата праці згідно тарифікації стане набагато менше, ніж її 2/3. Здоров’я всім міцного!
Учителька
У вчителів забрали право вибирати підручники для учнів https://uainfo.org/blognews/1584543052-u-vchiteliv-zabrali-pravo-vibirati-pidruchniki-dlya-uchniv.html?_utl_t=fb&fbclid=IwAR1ekahKr65-jJO1s6U-aC__ijP1W4vhQsDHEiO39GYTdQynKZHcvX8ohdI
Василь
Для Учителька: при чомк тут Ваші підручники, нащо ото всталять свої 5 копійок не по темі в кожній статті дописи ваші не умістні...
Коментувати
Вчитель
Читаю коментарі і усвідомлюю, що з усіх професій у нашій країні найнепотрібнішою, іноді найнебезпечнішою є професія вчителя. Таке враження, що більшість українців була покалічена у школі вчителями і тепер ці скривджені роблять все, щоб захистити своїх дітей від будь-якого впливу вчителів, щоб нічим ті кляті вчителі, які ще і гроші за це отримують, не засмітили мозок чада. А чи може це КОРОНА з голови сповзає, бо немає за що зачепитися?
Екатерина Александровна
З 8:00 до 15:00 стілець-комп’ютер-інтернет(якого нЕт), коментуєш-перевіряєш-висталяеш оцінки. Все!!! Та ні((( З 16:00 до 02:00 знову стілець-комп’ютер-інтернет, формуєш-заливаєш-коментуєш завдання. Очі вже вилазять, спина болить, родину не бачиш... Це не карантин, це перезавантаження. А ще 2 тижні так (ПТО без канікул), і невідомо, що буде далі. P.S.: Google, тримайся, твої classrooms "переактивовані". Колеги, тримайтесь, здоров’я та гарного настрою всім нам!!!
Екатерина Александровна
Забула: автобуси не ходять, щодня заправляю свою машину, бо "це ж робочий час, і я маю бути на своєму робочому місці."
Коментувати
Олена
Ми працюємо у школі щодня з 8.00 до 14.10.Роботи стало ще більше-пишеш конспект,створюєш відео,розсилаєш всім і тут починається ще більше роботи-один за одним починають дзвонити батьки і робота розтягується вже і вдома,бо запитань у батьків виникає ще більше-що як виконати,а ось це ми не зрозуміли,поясніть нам.Ввечері аж до ранку починають приходити д/з на вайбер,ідеш до школи-перевіряєш,знову пишеш конспекти і т.д. А хтось говорить навіщо їм зарплата,перш ніж говорити-поцікавтесь краще у самих вчителів про роботу,а не в сусідки на лавці
Вчителька
Господи ты Боже мой, всегда сдерживалась, но тут прям напишу коммент. Разворнякались клуши в комментах: учителя паразиты, зачем им платить бебебе.А вы попробуйте ка с 13.03 по 15.03 ( пятница суббота воскресенье) просидеть за компом готовя дистанционные уроки по алгоритму : краткий конспект, видео, плюс тесты на каждый класс, а потом прийдя утром понедельника на работу вывесить все это на зависающий сайт школы. После этого убедитесь, что это нереально и выставляйте уроки с 00- 02 часа ночи, тк это единственная возможность. А потом проверьте 120 работ в день.плюс консультации по почте. Отдельно онлайн работа по ЗНО. И знаете что?а я люблю свою работу. И дети меня любят и родители благодарят. А вы и дальше захлёбывайтесь в своей злобе.Добра всем адекватным людям
Oksana_ shevchenko
Підтримую на сто відсотків
Коментувати
врач-эпидемиолог
За эти дни учителя показали что обучать дистанционно они не способны. Максимум - присылают домашние задания. А раз зарплату они получают, Министерство Образования должно их организовать на общественно-полезные работы - разносить пожилым людям еду, лекарства; дезинфекция помещений; работа в должности санитарок в больницах. Пусть приносят пользу обществу! Нечего без дела сидеть! Чего их кормить - пусть отрабатывают!
Вооот такие заслуги
Для врач-эпидемиолог: «ВЫ» редкостное «добро», интересно как И где учили Вас? Вы та сами пользу какую-то приносите? Или такое, только попиз... ть
Вчитель
Для врач-эпидемиолог: Тобі, бидло, все життя капало в карман. Ти не купило бумажки, щоб зробити запис у медичній карточці - купіть зошит, бо у нас немає на чім писати. Ти ніколи не потратилося на розхідні матеріали, а твоїх дітей чи онуків вчительзабезпечує і листочком, і ручкою, і олівцем з лінійкою тощо. В мене освіта педагога, але якщо потрібно буде, то я зможу не тілько судно з під хворого винести, чого ти ніколи не робило, а і крапельницю підключу, і ліки я знаю, як у ту крапельницю ввести, бо багато за моє довге життя разів приходилось робити роботу, на яку ти не спроможне було через недолугість твою мозку твого і совісті.
К
Для Просто вчитель:де та школа,що так вчать?Старша школа-вчора дали завдання зі всіх предметів,крім математики.Молодша -минулий тиждень -дали завдання,батьки задають питання класній керівничці,навіть не на всі відповідає.Ніхто нікому нічого не пояснює.Школа області.
Коментувати
Просто вчитель
За час карантину я зрозуміла, що витрачаю на уроки ще більше часу. Той не зрозумів як, той не встиг. Дзвінки в вечірній час. І ось я ще відповідаю на запитання учнів. У мене за розкладом мало бути сьогонді 4 уроки. Але ж ми паразити. Дякуємо
батько
Для Просто вчитель: Вони ще й брешуть. На які питання ви відповідали? Як знайти кут альфа в одній з 20 задач, що задані?
Коментувати
стара людина
Якщо ці вчителі не на що не здатні - нехай їжу літнім людям розносять. Чому держава повинна їх годувати дарма?
Вчителька
Для стара людина: Не треба прикриватися старою людиною, бо, зазвичай літні люди не є наглими і поважають вчителів за їх професію. До мене люди, онуків яких я навчала, звертаються на ВИ. Спочатку було ніяково і я намагалася якось це змінити, але один дідусь (мені було 30 років) сказав, що якщо у його онука я маю бути авторитетом, то я мушу бути авторитетом для всієї сімї дитини. І, до речі, уточнення: діти, чиї батьки поважають учителів, краще навчаються, адекватно себе ведуть і дуже швидко знаходять спільну мову з однолітками. батьки ніколи не мають зі своїми дітьми проблем. Зважте на це.
Локшин
Може миш‘ячку піднести
Коментувати
;
А представьте, сколько эти паразиты на репетиторстве заработают за время карантина!
Просто вчитель
Для ;: А Ви не платіть. Вчіться самостійно
Ruslan Kuznetsov
не будь дебілом, вчись сам
НЕ РЕПЕТИТОР
Для ;: Не можу зрозуміти в чому свправа - замовляєте послугу (репетиторство), але вартість не влаштовує. Не замовляйте. Вас не бісить вартість товарів і послуг у бізнесі? Вас не бісить вартість газу чи світла? А Ваша неспроможність виховати власну дитину і привчити її до навчальної праці Вас не бісить? "Бракований продукт" Ви презентуєте, як повноцінного громадянина. Тож вкусіться за лікоть і платіть гроші репетитору, латайте дірки, які самі ж і зробили, ане не вмієте/не можете/не хочете затуляти. Я НЕ РЕПЕТИТОР
Коментувати
я
Про облік! "Тут на допомогу приходить класний журнал, нічого нового. Учителю варто заносити в нього всі проведені уроки..," але ж журнали в школі! А працюємо дистанційно! Як маємо дистанційно заповнити журнал??? Надсилати його Укрпоштою?
слесарь
Для я: Во проблемы у учителей! "Левые уроки" записать не может! Учителя - паразиты украинского народа!
Ruslan Kuznetsov
он як тебе ковбасить "таварісчь слєсарь-нєдоучка" через пропавший "святой лєвак". Ти і є апендикс.
Валентина
Паразиты те, кто так говорит не зная о работе других ничего. Интересно кем работаете Вы?!
Коментувати