Школа має позбутися страху, — Новосад

З системи шкільної освіти необхідно повністю ліквідувати страх радянської освітньої парадигми

Школа має позбутися страху, — Новосад

З системи шкільної освіти України необхідно повністю ліквідувати страх, який вона перейняла з радянської освітньої парадигми. Якщо його не позбутись, говорити про щасливих українців буде неможливо. Про заявила міністр освіти і науки України Ганна Новосад під час панельної дискусії «Уряд для щастя?» на 16-й Щорічній Зустрічі Yalta European Strategy 14 вересня.

«Українська школа, на жаль, перейняла всі ті негативи, які мала радянська система освіти. Це школа, часто побудована на страху всіх до всіх – учня до вчителя, вчителя до директора, директора до міністерства. Якщо ми не заберемо цей страх, який сковує будь-який творчий потенціал, будь-яку можливість до діалогу, говорити про щасливих громадян ми не зможемо», – зазначила міністр.

Другий пріоритет змін у школі – надання учням можливості бути суб’єктами освітнього процесу. Діти повинні мати можливість давати зворотній зв’язок, обирати предмети для навчання та працювати за індивідуальними освітніми траєкторіями. «Це ще під час шкільного навчання допоможе виховувати громадян, які зможуть робити свідомий вибір у житті», - впевнена Ганна Новосад.

«Нинішній уряд цивілізовано підходить до того, що вже відбулось в освітній реформі. Те хороше, що було закладено до нас, ми маємо продовжувати. В першу чергу я говорю про реформу шкільної освіти – Нову українську школу, яка вже заклала ті підвалини для змін у системі освіти, які допоможуть нам зробити наших випускників щасливішими. Завдання нашого уряду – зробити так, аби ці зміни стали незворотніми», – повідомила Міністр.

За її словами, система шкільної освіти має ключове значення у формуванні тих навичок, які можуть допомогти особистості досягти щастя. Саме тому важливо, щоб під час навчання у школі діти мали можливість розвинути творчі здібності, стати відкритими особистостями, які можуть робити власний вибір.

«Якщо ми подивимось на найуспішніші країни у галузі освіти, ми побачимо Китай, Гонконг, Корею, Сінгапур. Вони мають найкращі показники в математиці, фізиці, природничих науках. Коли ми подивимось на найщасливіші країни, тут на верхівці списку побачимо Фінляндію, Ісландію, Норвегію, Швецію. Мені здається, система освіти має безпосередній вплив на те, чи почувають себе люди щасливими. Якщо найщасливішими країнами є саме ці, давайте подивимось, чому вони такими є», – звернула увагу Ганна Новосад.

Вона зазначила, що у системі освіти скандинавські країни приділяють багато уваги розвитку м’яких навичок. У цих країнах ще у школі діти вчаться працювати з власним емоційним інтелектом, досліджувати світ, співпрацювати з іншими, а також усвідомлюють цінність громади.

Освіта.ua
16.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Не ганьбіться!
Люди! Не ганьбіться, не лізьте брудними руками в історію. Сопливе дівча ганьбить радянську школу.Весь світ брав приклад. Куди нам до неі! Всі сидимо в радянських будівлях, в т.ч.і Мон ... А що Ви побудували? А чи знає Новосад, що вчителі житло отримували, дітей кормили,безкоштовні путівки.... А що Ви зробили, вибачте, задрипанці в гаджетах . Хоч вмійте користуватися тим , що ви успадкували!
Диана
А как на счёт того, чтобы в первую очередь заняться "счастливым учителем"? Ведь вряд ли возможен счастливый ученик у несчастливого учителя. Эта бездна никому не нужных бумаг, которую приходится заполнять, огромное количество различных общественных работ на добровольно-принудительных началах, -- счастья не добавляют и страхи не уменьшают. Может быть стоит начать борьбу с советской бюрократией и найти возможность, чтобы учителям их работа была в радость и удовольствие? А потом уже вместе со счастливыми учителями растить счастливое будущее нашей страны -- наших учеников.
Тетяна Кіба
16.09.2019 Спробувала розказати працівниці СЕС про своє ставлення до санітарних норм складання розкладу 2001 року за табличкою 1993 року, результат - подзвонила вона в райвно, набрехала, що я її "оскорбила", ті в свою чергу - директору, сказали, що вона дуже важлива людина: зробить дві перевірки і нашу школу закриють,учителі залишаться без роботи і т.д., наведіть порядок з кадрами. Отак я "страх потєряла")
MS
Потрібно просто стати відкритими школами, де всі бачать суму, яка приходить на школу, де гроші йдуть. Має бути довіра і повірте батьки захочуть співпрацювати. Ми просто боїмося почати, попробувати щось нове, бо треба визнати, що ми діти радянські, які боїмося змін, але вміємо виконувати накази і мовчати. Треба заохочувати молодь любити школу, але не чекати поки пенсіонери, може, підуть на пенсію. Треба дати їм належну пенсію, бо вони вартують цього!Бо через низький рівень життя не мають доброї старості, а молоді не мають відповідної зарплати через мало годин!
земна українка
Для MS: А хто працювати в школах буде? Щаслива молодь, яка вже в Польщі, Чехії, Угорщині? Добре розмірковувати про щастя й про зміни, якщо ти ні дня не працювала в ній. З кожним роком МОН України все далі й далі від реалій життя й школи. Деякі діти ходять до школи, щоб поїсти, бо вдома при таких цінах немає навіть найпростіших продуктів у достатній кількості. Оце щастя? А що поганого було в "тоталітарній" радянській школі? Система знань, яка дійсно була пріоритетною? А нинішні учні що можуть засвоїти, якщо матеріалу опрацювати потрібно багато. а часу на формування навичок програмою фактично й не передбачено! Може пані міністерка навчить так проводити уроки, щоб і компетентності формувалися, і емоційний інтелект розвивався?! А гарні фрази про щастя й ми можемо промовляти, тільки чи більше щасливими від цього стають діти, батьки і вчителі?!
MS
Ви зараз говорите про молодь, яка виїхала, щоб заробити гроші собі і придбати цінне і не залежати ні від кого. Виїхала молодь розумна та працьовита, бо там їх потребують у будь-якій сфері. А коли ти працюєш у школі як початківець і маєш зарплату меншу від стипендії університету, то як ви хочете заохотити молодого. Коли стара система з тебе хоче зробити паперового генія без особистого життя, то скажіть вартує ця робота на пару годин(бо більше на початку 8 год не дадуть, бо нема стажу або молода і вийде заміж та піде в декрет). І тільки будеш мати стаж 10 років, то дадуть, може, 18 год. І для чого витрачати молоді роки, хотіти змінити на краще, ніж слухати тих вчителів, які мають 30-40 років стажу, але вже не роблять нічого, хіба ганьблять тебе як особистість. Є вчителі віддані роботі, а є "халявщики". Просто ми з вами не хочемо змін, краще жалітись на усіх. А людина тільки прийшла на посаду, а Вам усім погано, бо не Вас вибрали, а молоду. Діти прекрасні! Тільки потрібно завести правила у школі як для дітей, так і для батьків, вчителів, адміністрації. І все нормалізується!
Коментувати
Люблю свою роботу
Шановні колеги! Шановна пані Новосад! Коли вже закінчаться ці предметні олімпіади, кучі розпоряджень до виконання, ці нервові конкурси "Вчитель року", низькооплачуєме класне керівництво з великим спектром відповідальності вчителя, нескінченні конкурси? Коли??? Я вже і не сподіваюсь на зміни. Піду на пенсію, а це все мною перераховане ніколи на "пенсію" не піде. Дайте можливість вчителю нормально працювати, викладати свій предмет, а не йти на роботу щоранку з відчуттям винуватого, начебто не всі уроки вивчив. Хвате над вчителем знущатися!!!
Местный
Для Люблю свою роботу: ответ прост - НИКОГДА
земна українка
Дійсно, ніколи! Складається враження, що працівники МОН тільки тим і займаються, щоб "керувати" діяльністю вчителя й видавлювати з нього останні соки через такі конкурси й різні заходи.
Коментувати
Втомлений директор
А чого ж мені боятись, з усіх боків штрафи і порушення, які легко знайти... Вкладати грошей в освіту ніхто не хоче, зате результат давай... Що можна було зняти із зарплат - знято... Дайте умови, хоч якісь, і автономію, яка прописана в законі ’’Про освіту’’, результат буде... Нормальний результат, а не для картинки у фейсбуку
учителька
Буде дуже добре, якщо нове керівництво міністерства ініціює прийняття положення про розподіл за учителем класів та навантаження. Що я маю на увазі. Який вчитель викладав українську мову до 9 класу, той самий учитель повинен викладати у 10 та 11 класі. Вибачте за хвилювання, але більше терпіти наглість адміністрації не можу. До 9 класу дають уроки кому дають. А в 10 здогадуються, що ЗНО на носі. І що роблять. У прямому значенні слів, силою тебе заставляють викладати години. Розпач не від того. Діти не знають поняття підмет і присудок. Хіба вони можуть здати ЗНО? Винен звісно хто? Я не одна така учителька на Буковині. Нас багато. Ще у наших школах працюють учителі котрі знають предмет до рівня 7, 8 класу. А далі знову таки заставляють перебирати від них уроки. Що це за спеціаліст, котрий тікає від відповідальності. Захотів годин, йди до кінця.
Родион
Для учителька: Якщо в 5-9 класах предмет викладає вчитель-початківець, а 10-11 класи віддають досвідченому з вищою категорією, званням, то тут все зрозуміти можна. А от коли навпаки... А ще буває, коли директори та заступники з усіма можливими титулами боятьься працювати в старших класах.
земна українка
Шановні панове! Не хвилюйтеся! нині пріорите - емоційний інтелект, а знаннєвий компонент і м’які навички. Ось прийдуть до середньої ланки випускники НУШ, які, завдяки нововведенням за перший рік навчання ні писати, ні читати не навчилися так, як того раніше вимагала програма. Зате, з розвиненим EQ, розкріпачені, зовсім не розуміючи, що то є дисципліна.
Коментувати
Віктор Логвін
Викинувши на смітник історіі радянську систему ми чомусь залишили в недоторканності радянську школу - жахлива помилка, на яку тільки зараз звернули увагу. Будь яка "реформа" в рамках староі тоталітарноі школи - неможлива і є суть радянська "Пєрєстройка", тільки поністю зруйнувавши цю сталінську споруду можна побудувати щось нове. Школі потрібна люстрація, жоден чиновник, директор, завуч і т.п. староі системи не повинен працювати у новій школі, департаменти освіти всіх рівнів потрібно ліквідувати, функцію і роль МОН - докорінно переглянути, бюджетні кошти на освіту розподіляти на рахунки учнів, а не закладів, обов’язковість середньоі освіти трактувати як обов’язок здачі проміжних і підсумкових іспитів у центрах незалежного оцінювання, а не обов’язок відвідувати школу.
Мирослава
Для Віктор Логвін: Клас!!! 70 % вчителів,заучів,директорів - жили і працювали в СРСР ! А хто буде працювати зараз ???? Для себе я вирішила - працюю останній рік! І прощай школо!
Коментувати
Андрій
Колись школи таки будували з цегли та бетону, нехай і з великими вікнами. А сучасна НУШ - це стенди з пустопорожніми компетентностями на "старих" але реальних стінах.
Родион
Приходить в школу молодий учитель фізики. На сайті "Пошук абітурієнтів. 2012-2019рр." учні, батьки і колеги знаходять інформацію по року вступу та прізвищу, що при вступі ЗНО з фізики склав на 104 бали , з математики - 117 балів, середній бал атестата 6,7. Ви б хотіли, щоб Ваших дітей чи внуків навчав такий спеціаліст?
Галина
Для Родион: 1. нажаль інших немає. 2. кепські учні не завжди погані вчителі. Мій тато розповідав, що коли був в армії, в нього був солдат-новобранець ну дуже тупий. Але згодом, коли йому вже довелось проводити заняття для новобранців, папа його оцінив, бо він розтолковував новачкам всі такою доступною мовою, що найбільший дурень би зрозумів. Розумник часто не розуміє, що не зрозуміло і тому не може розжувати достатньо доступно дурню.
Родион
Для Галина: Галино, Вам би в методкабінеті працювати. І стиль мислення, і аргументи, і підміна понять якраз ті.
Коментувати
Віктор
Ганнусько! Як ти й досі не розумієш, що щастя є відносним поняттям? Один учень буде "щасливим", якщо йому на уроках казочки розказуватимуть чи мультфільми покажуть. А іншому для щастя в школі буде потрібний ще толковий вчитель, який дасть йому грунтовні знання зі свого предмету. Але ніколи в реальному житті ні той, ні інший не будуть щасливими в неуспішній країні. Погано вас (Новосад, Совсун та інших) у могилянці філософії навчили. І якщо ви на керівних посадах почуваєте себе щасливими, то це ще не означає, що інші будуть щасливими за такого вашого керівництва.
Рейтинг
Для Віктор: А чого ви дивуєтеся? Хіба не бачите, кого вибрали у президенти і Верховну Раду? Аргумент один: навчиться! Які претензії до вчителя? Навчиться! Один клас у порівнянні з цілою державою, то ніщо. Так що нехай некомпетентний і безграмотний учитель вчиться на учнях, не велика біда. Колись навчиться і не важливо, що зіпсує чиюсь долю, зате навчиться!
N
Бог дал нам начальство не для того, чтобы нас радовать. Министров видимо тоже...
Коментувати
Олекса
Освіта виконує завдання які перед нею ставить держава. Радянська школа виконувала поставлені завдання на достатньо високому рівні, в тому числі, завдяки належному фінансовому забезпеченню. Українська школа практично не фінансується. Рівень зарплат просто катастрофа. Директор школи (не пенсіонер) жодного разу під час атестації не зміг повідомити мету відвідування уроку. Молодий спеціаліст почав викладацьку діяльність учні в шоці. Переглянув результати ЗНО вступників до педагогічних вузів - мабуть катастрофа. РЕАЛЬНИХ ДІЙ з боку уряду поки що НУЛЬ.Як мінімум, уберіть болото у вигляді міськ- та райво, там втонуть всі реформи згори та вся інформація знизу. 25 років чекаю хоч якогось позитиву, нажаль - НУЛЬ.
WZZ
Для Олекса: Якщо б радянська школа виконувала поставлені завдання на достатньо високому рівні, то й досі існувала б радянська держава. Українська школа за 27 років незалежності України не позбулася залежності від радянської школи (завдяки таким як і Ви, Олексо). Нарешті почалися в освіті якісь потуги і зрушення з боку держави, але при такому фінансуванні освіти і бюрократичній прокладці у вигляді міськ- та райво і директорів з серпом і молотом на чолі - нічого доброго не буде. Тут з Вами неможна не погодитися
Олекса
Для WZZ: З чого Ви взяли, що я є прихильником формату радянської школи? Я борюся з ним вже багато років, але давати оцінку треба об"єктивно. Можливо у Вас і є якісь зрушення, то лише можу щиро Вам позаздрити.
Коментувати
Роман
Потрібні практичні кроки, не тільки заяви.В першу чергу сприяння відкриттю приватних шкіл зі сторони держави.Звільнення директорів і вчителів пенсіонерів, які звикли працювати в авторитарному стилі і змінитися вже не зможуть. Деякі вже задом наперед заходять в школу, але звільнити їх неможливо.Переведення на інші форми навчання учнів порушників,які зривають уроки і через яких вчителі змушені тримати в строгості весь клас.Зміни потрібні вже вчора, то нормальних вчителів в школах не залишиться з цими імітаціями реформ від Гриневич.Перший закон необхідний найбільше - директори пенсіонери на відпочинок.
Родион
Для Роман: "Переведення на інші форми навчання учнів порушників" - слушна ідея. Але за рахунок батьків, хоча б частково.
Коментувати
вчитель
В ті часи, про які Ви говорите, в педінститути поступали кращі з кращих. А, сьогодні ....(поцікавтесь середнім балом тих, хто вчиться) а скоро вони прийдуть в школу.Щасливий вчитель! А що для цього зроблено.Зарплата молодого вчителя на рівні техпрацівника. Як за кордоном Ви знаєте. Раджу поцікавитись справами в освіті на рівні маленького містечка,села...А ще знайдіть відповідь на питання, чому в столиці багато вакансій?
КТМ
Нахожусь в состоянии когнитивного диссонанса: если задача школы помочь стать личности счастливой, то почему на ВНО проверяют ЗНАНИЯ по предмету, а не то, как развиты "МЯГКИЕ НАВЫКИ"?
Горбань Віктор
Страх в учителів пропаде тоді, коли в обласних департаментах і в районних відділах освіти з’являться добрі совістливі працівники, а не ті. що зараз наганяють страх на підлеглих. Правового механізму такої заміни немає, міністерство Гриневич його нізащо б не створило. Це добре, що вбухали купу грошей у обладнання перших класів, але дешевих реактивів у хімкабінетах немає, у фізичних кабінетах тільки радянські навчальні прилади. Ніхто не питає, що у першу чергу потрібно школі. Пані Новосад, запитайте хоч Ви.
Правничий
Пані Новосад! Школа мусить позбавитись Бідності!! Бідний Вчитель- Раб! Ви мусите ,опираючись на освітян, примусити владу на всіх рівнях віддавати останнє школі! Ось бюджет- на медицину збільшили асигнувааня вдвічі більше, ніж на освіту?? Де міністр??? А ви все про радянську школу згадуєте....
Cirius
Декілька років постійно пишу свої коменти та відповіді на цьому сайті І не пам’ятаю випадку, щоб міністр або його зами відповіли нам про свої думки з приводу змісту коментів або статей блогерів, хоча стільки позитивних лайків. Виникає запитання- де той цивілізований підхід уряду до того, що відбувається в освіті? Якщо Ви, п. міністр, не полемізуєте з нами, то з ким Ви полемізуєте? Таке вреження, що МОНУ живе само по собі, а ми взагалі десь там далеко. Якщо ми Вам не цікаві, то як Ви збираєтеся впроваджувати те, що називаєте реформами? Скандинави тому щасливі, що у них в пошані чесність, а ми злодійкуваті і заздрісні, 50% економіки тримаємо в тіні і хочемо мати гроші на багато щастя. СКІЛЬКИ У СУСПІЛЬСТВА ГРОШЕЙ-СТІЛЬКИ І ЩАСТЯ ДЛЯ ЧЕСНИХ. А ті, що накрали і так щасливі.
ммм
а у нас навіть вуз не вчить вчителів співпрацювати з іншими. вуз дає лише знання з предмету. і тоді отримуємо таке: коли вуз почне нормально викладати право? психолгію? Вбивала науку в буквальном смысле. Такими методами учила детей частный репетитор в Одесской области. https://www.youtube.com/watch?v=f3Mts1AOA-Y https://tvi.ua/news/v-sumskoj-oblasti-uchitel-nicza-vzyala.html В Сумской области учительница взяла в заложники учеников https://inforesist.org/ya-tebya-nauchu-lyubit-sovetskuyu-vlast-v-cherkassah-uchitelnitsa-emotsionalno-sryivalas-na-detyah/ я вас научу уважать советскую власть https://zaxid.net/na_zakarpatti_batki_vimagayut_zvilniti_vchitelku_yaka_namalyuvala_na_choli_uchenitsi_triyku_n1442069 намалювала на чолі трійку
сельский учитель
Блин, опять советская система виновата. Почти тридцать лет живем без СССР, и все равно он всем мерещится.
ммм
Для сельский учитель: на цезоре.нет мало, так тьі сюда приперся. хоть бьі текст сменил, а то мантрой совковой воняет.
ммм
круто, особо одарьонньій дислайк влепил.
Александр
Не звертайте уваги на коментарі осіб з підозрілим ніком. Люди, які не бачать реальності, досить часті в сучасності. Ви багато в чому праві - пройшли десятки років, від радянської системи не залишилося й згадки. Як на мене - на жаль, але у інших людей може бути інша точка зору. Я, наприклад, не можу сказати, що, навчаючись в радянський час, боявся вчителів, ця думка для мене досить несподівана та малореальна.
Коментувати