Чи може школа диктувати дітям дрес-код

Приписи шкільних статутів щодо форми одягу не мають ні юридичної сили, ні педагогічної цінності

Чи може школа диктувати дітям дрес-код

Перший тиждень навчального року позаду, і дехто з батьків школярів повідомляє про вже традиційні конфлікти з вчителями через шкільний одяг дітей. Водночас одним із перших рішень президента України Володимира Зеленського стало скасування указу про шкільну форму. У Міністерстві освіти і науки цей документ назвали давно застарілим, а шкільну форму – компетенцією шкільних спільнот. Новопризначений освітній омбудсмен Сергій Горбачов роз’яснює: ніхто не має права змушувати батьків вдягати дитину до школи певним чином і обмежувати доступ одягнених «не по формі» дітей до уроків.

Після початку навчального року батьки діляться історіями про конфлікти зі шкільним керівництвом через форму. Наприклад, жителька Краматорська Оксана Фетісова розповіла на сторінці організації «Батьки SOS» про випадок, який стався з її дитиною.

«Дитина вдягнула в школу сіру бавовняну футболку з бджілкою, класна керівниця насварила дитину, дитина перенаправила на мене. Та подзвонила мені і почала кричати (ні, ну серйозно, мені 30, а на мене кричать, як на дитину), що в них у ліцеї – форма, що в них є статут, що в них є батьківський комітет, який був за форму, що моя дитина буде допущена завтра до уроків тільки після того, як я піду до директора і з ним поговорю. Мої слова про те, що не маєте права не допускати до занять, не маєте права вимагати форму, були проігноровані», – пише Фетісова.

Згодом, втім, вона повідомила, зі слів директора школи, що форму носити все ж не обов’язково, а вчителька «просто перенервувала».

Алла Заможська, мати чотирикласниці, громадська активістка, Кременчуг:

– Я по своїй школі скажу: вимог немає, але багато батьків одягали дитину в білу блузочку, білу сорочечку, темні спіднички, штанці, сарафани купляли. Людям так зручно, тому що одягнув – вибачте мене, його не треба прати щодня, тому що воно чорне. Дуже багато батьків кажуть: от, діти будуть ходити «у чому попало» (якщо скасувати шкільну форму – ред.). Я вам можу з цієї точки зору сказати: ніхто не буде ходити «у чому попало».

Є розумні правила, які школа може запровадити, наприклад, як в Америці, на кшталт того, що не можна вдягати прозоре, не можна вдягати з тонкими бретельками – у них всі ці правила пояснюються певною дією… Це просто безпека дитини, а не «я не хочу, щоб вдягали, мені не подобається».

Першокласники в одній зі шкіл Одеси, 1 вересня 2017 року

Ліцеєм може стати будь-яка школа, але якщо вона має комунальну або державну власність, то вимагати носити форму за відсутності закону про форму є неправильним. І батьки можуть абсолютно спокійно відмовлятися від цього. Ба більше, я вважаю, що це форма булінгу з боку школи щодо дитини або батьків.

Я свого часу написала статтю, яка розійшлася і в місцевій пресі, її зараз частенько цитують, про шкільну форму. Після цього в нас відбулися збори, на які мене запросили, був батьківський комітет, якісь батьки були. Деякі батьки прийшли: «А ми хочемо, щоб у наших дітей була шкільна форма». А сама мама, яка про це говорила, прийшла в спортивному костюмі. Я кажу: розумієте, ви собі дозволяєте прийти до школи в спортивному костюмі. «Ну я ж не ходжу в школу». Кажу: «ну так а чому ви вважаєте, що ваша дитина повинна вдягати?»

У мене в класі є дівчинка, яка приносить айфон у школу, і є дитина, яка ходить із кнопковим телефоном. І так статусність набагато більше показується, ніж шкільною формою. Я вже не кажу про портфелі, їхні дрібнички, блокнотики, які вони купляють, хутрові (наче б дурниці, але не всі батьки можуть це собі дозволити), ручки, що переливаються. Оце для них статусність більша, ніж форма одягу. На одяг майже ніхто не звертає уваги.

Якщо брати аргумент Великої Британії, що дуже часто роблять, то там два светри «Джордж» можна купити за 4 фунти. Помножте на наші гроші – отримуємо таку суму, навіть із доставкою це вийде 200 гривень. За 200 гривень у нас ніколи в житті ти не купиш два светри, які можна носити цілий рік, щоб вони були нормальні.

Я вважаю, що якщо в батьків дуже сильно вимагають, чесно кажучи, у мене був аргумент такий: добре, я не проти купити цю шкільну форму, але ми пишемо заяву до нашого міськвиконкому, який є балансоутримувачем школи, щоб вони закупили однакову форму одягу всім дітям. Директор сказав: ну скажуть, що він дурний. Я кажу: ну так а чому ви вимагаєте це з нас?

Марія Андреєва, психологиня, мати учнів четвертого і п’ятого класів, Київ:

– (У школі – ред.) не було такого дрес-коду, щоб, припустімо, в піджаку певного кольору або тільки брюки. Була умова: щоб темний низ, світлий верх, охайність, однотонний одяг.

Оскільки не було строгої форми, зі скасуванням указу про шкільну форму особливо нічого не змінилося, тому що і раніше можна було приходити в гольфі, у якійсь кофті, не обов'язково в сорочці з піджаком, так і зараз можна. Я дивлюся на старшу школу, бачу, що там більш розслаблено, яскравіші кольори у школярів. У молодшій школі я як мама думаю, що сама залишу ці правила, тому що це зручно: шкільний одяг окремо, повсякденний окремо.

За рахунок того, що не було умов, що повинно бути від певної фірми, певної фабрики, певних кольорів, була лояльна система, тому цілком вільно можна було підібрати на свій смак і бюджет.

Насправді я і школу обирала, коли дізнавалася про правила щодо форми – мені дуже сподобалося таке лояльне ставлення. Тобто ніби як є дрес-код, при цьому він не такий строгий, як у багатьох ліцеях.

Є доволі широка кольорова палітра, не можна тільки малюнків – просто світлий однотонний верх, темний однотонний низ. Можна за смаком дитини підібрати величезну кількість.

А ще психологічний момент. Я як психолог знаю по собі, що щойно ти вдягаєш певний одяг, ти ніби переключаєшся на іншу діяльність. Тому цей момент, що діти вдягають інший одяг і переключаються на ролі учнів.

В Києво-Печерському ліцеї «Лідер» форму ухвалили ще в 1990-х роках.

«У 1995 році на щорічній традиції покладання квітів до Монумента слави учні ліцею «Лідер», одягнені у шкільну форму, були помічені екс-президентом України Леонідом Кучмою», – йдеться в презентації ліцею перед текстом самого указу, який датується 1996 роком.

Школа обґрунтовує наявність форми тим, що вона виконує виховну та практичну функцію, дисциплінує та об’єднує дітей і усуває соціальну нерівність. Правила ліцею передбачають бордові піджаки з емблемою.

Станом на початок навчального 2019 року інформація про єдину форму одягу наявна на сайті школи. Радіо Свобода намагалося зв’язатися з керівництвом ліцею, щоб дізнатися, які санкції передбачені за порушення дрес-коду, але наразі не отримало зворотнього зв’язку.

Організація «Батьки SOS» ще в 2017 році оприлюднила шаблон заяви, яку використовують батьки, щоб обґрунтовувати свою відмову від уніфікованої форми одягу. Активісти наполягають на тому, що навіть якщо більшість батьків чи вчителів виступає за форму, нав’язувати її ніхто не може.

Таку ж позицію висловлює призначений нещодавно освітній омбудсмен Сергій Горбачов. За його словами, указ про шкільну форму формально мав на меті захист української легкої промисловості, адже передбачав виробництво форми з українських тканин. Ця умова, як і зобов’язання держави забезпечити школярів одягом, не виконувалася.

Сергій Горбачов

Наразі, за словами Горбачова, ніхто не може нав’язати дитині і батькам певну форму одягу.

«Форма означає обов'язковість, тобто якщо є певна форма, то той, хто цю форму не носить, має бути покараний, інакше обов'язковість не має сенсу. Це загальний принцип. І я завжди запитував у прихильників шкільної форми: скажіть, будь ласка, а які санкції ви пропонуєте застосовувати до дитини, яка не хоче вдягати ту форму, яку для неї хтось вигадав? І от після цього наступає ступор – я жодного разу не отримував відповідь на це запитання», – розповідає він.

Омбудсмен називає себе прихильником ознак, які б говорили про приналежність дітей до певного навчального закладу, але тільки на добровільних засадах.

«Якщо дитина хоче вдягнути значок, шеврон, краватку, то, будь ласка, вона має пишатися своєю школою, своїм закладом освіти. Якщо ні, вибачайте, не можна змушувати до цього».

Таким чином, за словами чиновника, будь-які приписи шкільних статутів щодо форми одягу не мають юридичної сили. Педагогічної цінності в ній він також не вбачає.

«У мене величезний досвід роботи в освіті, і в усіх закладах освіти, якими я керував, ніде не було форми, і принципово, і по факту. Я не бачив жодної дитини, яка була б одягнена так, що було б соромно. Бо діти, якщо з ними спілкуватися нормально і пояснювати, що є доречність одягу, доречність певного стилю, виховувати стиль потрібно – то діти до цього дослухаються. А от коли запроваджуються всілякі каральні санкції, то діє лише навпаки», – вважає освітній омбудсмен.

Горбачов додає: недопуск дитини на заняття через одяг – це порушення її права на освіту. Відтак батькам, за його словами, варто звертатися до місцевого управління освіти та правоохоронних органів.

«А взагалі пояснювати впевнено, ввічливо, але твердо, що те, як дитина вдягається – це є особиста справа дитини та її родини. Все», – підсумовує він.

Еліна Сардалова, Радіо Свобода.

Освіта.ua
10.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Алла Маркова
Діти завжди хочуть бути як дорослі. Як мені здається, шкільна форма вже зжила себе. Діти бачать як батьки ходять на роботу в кросівках https://peaksport.com.ua/catalog/krossovkizhenskie так чому ж їм не можна взути кросівки в школу?
Ivan Filin
Для Алла Маркова: але хтось із батьків носить форму: медики, поліція, пожарні, військові, банківські робітники, кухарі, продавчині тощо.
Коментувати
Алла Маркова
Діти завжди хочуть бути як дорослі. Як мені здається, шкільна форма вже зжила себе. Діти бачать як батьки ходять на роботу в кросівкахhttps://peaksport.com.ua/catalog/krossovki_zhenskie так чому ж їм не можна взути кросівки в школу?
Іван
Вітаю. Підкажіть будь ласка закон за яким вчителі втратили право оголошувати оцінки на увесь клас. Дякую.
ммм
Для Іван: на батьки сос у фейсбук з таким питанням ідіть. тут не відповідають. тут лише плачуться. там не закон, а постанова МОН, або рекомендації.
Коментувати
Summer 2019
А в нас одна мамашка кожного дня одягає своєму синочкові новий капелюх. І сидить у тому капелюсі дитина на уроці, париться...але сидить. Бо мамка сказали сидіти, не знімати й дратувати вчителів. "А хто, синочку, скажить зняти, то ти негайно мені дзвони" Вже ця мама двічі дзвонила на гарячу лінію...Сьогодні її синочок прийшов у самбреро. Як вам таке, пане Горбачов? За це ви виступаєте? Може ще нехай у новорічних костюмах ходять? А що це ж особиста справа дитини
Галина
Для Summer 2019: тут питання не у формі, а в діловому етикеті. у нашій школі форми ніколи не було. Була вимога не приходити у школуу рваних джинсах, спортивному та плажному одязі. Всі розуміють що таке діловий стиль. І всі розуміють, що чоловік не може знаходитись у приміщені в головних уборах. Тут розмова має бути з мамою. А якщо мама неадекватна, то може доречно звернутись до служби у справах дітей, які б визначили чи може вона взагалі виховувати дитину.
ммм
Для Summer 2019: хаха, дратувати вчителів! больні на голову зажди дратуються. навеселили, давайте ще!!!
ммм
Для Summer 2019: захотіли у Європу, радуйтесь тепер, це європейскі методи вправляння совкових мізків, 100% німецька методика, розроблена штазі.
Коментувати
Тетяна
Мову треба вести не про форму, а про пристойний вигляд. Учениці в шортах , з яких, пардон, випадають сідниці. У старшокласників слина тече... Як мішень в дартсі, притягують до себе погляди. Я не за форму, а просто за довші штанці!
Местный
Для Тетяна: мне, как молодому преподавателю, такое нравиться. Не буду скрывать)))
Гаврило Степанович
То ти, Местный, збочинець і педофіл!
ммм
Для Гаврило Степанович: гаврику, чия ти проститутка? людина написала про ДОВШІ штани, а у тебе реакція, як на голу сраку.
Коментувати
Маргарита
Взагалі-то новий Закон України "Про освіту" декларує автономію кожного загальноосвітнього закладу. Але насправді все залишилося як завжди: цар видав указ - і всі мають виконувати (це щодо заборони форми). Проте це повинна бути справа навчального закладу - продумувати, який дрес-код впроваджуватиметься у закладі. Зайдіть у будь-який банк - чи побачите ви там хоч одного працівника в джинсах чи шортах навіть влітку у спеку? Потрібно привчати дітей до того, що вони мають уміти вдягатися відповідно до ситуації: на пляж - в шортах, на дискотеку - в джинсах чи якомусь яскравому вбранні, на навчання і роботу - діловий стиль, а не сорочку з принтом в пальми. Не уявляю, що наш президент зявиться на зустріч з президентом іншої країни в джинсах і футболці з черепом на весь торс. Чи, може, mmm, у Вас настільки не совкове мислення, що Ви вважатимете це нормальним? Надто багато пишете про інших: то вчителі у Вас психічно хворі, то раби, то когось совкова жаба давить. То, може, проблема у Вашій психічній неповноцінності, яку намагаєтеся приписати іншим? Свою думку моджете мати, але необовязково ображати людей, яку мають відмінну від Вашої думку.
serj
Для Маргарита: +
ммм
Для Маргарита: 1. банк може собі дозволити кондиціонер. ну може ощадний банк ні. крім того людина, доросла людина, вільна і може змінити роботу. чого діти не можуть, чому доказом ваш тупий коментар 2. це справа ПРИВАТНОГО навчального закладу качать хотілки стосовно форми. інші КОМНАЛЬНІ заклади повинні підчинятися ЗАКОНУ. а не як ви то бачите, царю. з царьом у рашку будь-ласка. 3.ви навчіть дітей рахувати, писати, взаємодіяти, вирішувати конфлікти, а не за одяг вчителі зібралися вчити, вас хтось вчив тому у вузі? тобто коли мізків Не вистачає на прямі обов"язки, ви починаєте займатись бурною показушною діяльністю. у вас справ мало, що ви на одяг як бики на червону тряпку кидаєтесь? чи від паперової роботи то ви так мізки розслабляєте, на дітях? так поставте собі у вчительські куклу директриси і заучки і бийте її, як то китайці роблят у себе на роботах.
ммм
Для Маргарита: 4. А що у вас особоливо за проблема від футболки з пальмами, у вас в очах рябить, вас тіпать починає, ви губите думку і не можете викласти тему? так до лікаря пора, можливо вам ця робота протипоказана. 5. не рівняйте дітей до президента, чи вони у вас ВЖЕ президенти? до речі, президент з"являється без краватки, ось на засіданні з новим урядом. ви вже його відчитали? а знаєте, що ваші діти кажуть у чаті " що завтра одягаємо? - не форму точно, так сказав президент, я буду слухати президента". А яка у вас проблема з черепом? вас у дитинстві ним сильно налякали і у вас тепер фобія на цій основі? до лікаря. 6. Вітаю, у вас прозріння, хоча можливо ви того самі собі не замітили - так, я вважаю це нормальним і мені до одного місця як прийде одягненим президент, головне, щоб виконував свої обов"язки.
Коментувати
mmm
лікуванням від статуcності повинні займатись вчителі. а вони цьому не вчені. тому ховаются за форму як страуси.
Демократія
Нікому нічого вказувати зараз не можна! Особиста справа вчителя і учня нікого не стосується. Вчителька разом з старшокласницею можуть танцювати стриптиз у ресторані і в такому ж "одязі" прийти в школу, але ніхто їм не указ і карати їх за те зась! Оце і називається справжня демократія!
mmm
Для Демократія: тобі повилазило? написано ж, що можна узяти американський підхід, якщо на свій совкові мізки не спроможні: дрескод на відкритість тіла. і цього достатньо. а то "не можна великі чи кольорові принти на верхній частині одягу" наводить на думку, що вчителі психічно хворі і можуть заподіяти боляче тому, на кому це побачать.
HZFF
Для mmm: Це тобі повилазило! Можна взяти, а можна і НЕ взяти! Зебіл!
ммм
Для HZFF: при чому тут Зебільність? у тебе вже від них усе зазеленіло і мізок теж? ааа, тобі за платят? по чом комент? на хліб є шо намазати?
Коментувати
Местный
И учителям тогда что одевать не диктуйте. Похолодает и буду ходить на работу в чёрных джинсах, балахоне и косухе.
mmm
Для Местный: не будуть, раби не попруть проти директриси
Вчитель
У нас вчителі давно одягають джинси, декольте, короткі спідниці. Це сільська школа.
ммм
так і про дітей скажіть: чи пресують "звільнені з одягового полону" дітей правилами одягу? вас критикують за одяг? так це ж данина культурі. насолоджуйтесь.
Коментувати
Бомбезні ідеї!
Чи є в цьому позитив? Є! і його дуже швидко вчителі побачили. Виражається він тепер в словах моєї дуже досвідченої інтелігентної колеги: " Тепер нехай хоч роги начеплять! Нарешті я маю спокій -я просто перестала це все помічати!"....)))
mmm
Для Бомбезні ідеї!: респект!zrku
Коментувати
Бомбезні ідеї!
Школа вже взагалі нічого не може. І сидять на уроках дівчатка семи-і восьмикласниці з наклеєними нігтями, а 3-класниці з полакованими. Ще рук після туалету мити не привчилися і вмиватися вранці , як слід, а от "брови зробити" шириною 1 см-це вже майже стандарт. Помада і вії , в т.ч. видовжені чи наклеєні-це теж з того ж самого "оновленого дрескоду".... Червона шерстяна, до пят, спідниця з гуманітарки в поєднанні з блузкою вище пупа. Непрасовані штани і немиті (вонючі) кросівки в поєднанні зі спортивними (синтетичними) штанами, які кілька тижнів не знімаються-це таким має стати обличчя школи в 21 столітті? Чи хтось вважає, що вчителі повинні баротися з батьками і їх чадами, бо міністерство в нас з марсіан? Може в нас вже в країні всі стали нараз жити в ідеальних умовах та ідеальних сімях зі сформованим в батьків почуттям доцільності, відповідальності чи, хоча б, усвідомленні того, куди щоранку йде дитина і в чому саме вона повинна прийти на урок фізкультури, математики і трудового навчання
mmm
Для Бомбезні ідеї!: капєц, вас совкова жаба давить, до мозгоправа може сходите?
Вчитель
Це реальність в школі, а не ’’совкова жаба’’. Ви, mmm, мабуть цього просто не бачите (можливо, що ви не працюєте в школі). Це вже так було, ще до скасування указу. Зараз на це і зауваження не зробиш, так йому і бути.
ммм
Для Вчитель: погана реальність. у вас уреченні відчувається рабське погодження з такою ситуацією і не бажання це змінити. це називається - придбана безпомічність, тобто привита поколіннями навичка змирюватися з ситуацією. якось особоисто мене не дуже хвилює, як там у рабів, мене більше хвилює, щоб такого не було.
Коментувати
СОС!
А ещё выдайте приказ о том,что школы не должны составлять списки детей по микрорайону школы!!! Для нашей ОТГ постановление Кабмина до сих пор не указ!!!! Требуют сдать!!!
Л
Для СОС!: Тут лише можна ПОСПІВЧУВАТИ!!!
mmm
раби
Коментувати
Л
Так видайте НАКАЗ для ДИРЕКТОРІВ!!!! А то як завжди: І ВАШИМ, І НАШИМ. До чого тут класні керівники, вони ВИКОНУЮТЬ РОЗПОРЯДЖЕННЯ ДИРЕКТОРА!
Погляд
Для Л: тому що батькам пишут одне, а з директорив, вимагають инше. И якщо районо заходить у школу и бачить ризбарвно одягнених дитей, директору нагоняй. Що не попрауювпв з батькам, не умовив на якусь форму.
mmm
Для Л: зовсім уже тю-тю? хай директори викоують, а ні - ідуть геть. приумала касту особливих!
Воспоминания.
Як би гарно було,коли б батьки не втручалися у роботу вчителів. Займалися б своєю, не лізли туди. де вони нічого не розуміють/.Кажуть же, що кожнажінка вважає себе фахівцем у кулінарії, медицині та педагогіці.
Коментувати