Osvita.ua Середня освіта Дослідження: у школах порушують права дітей
Дослідження: у школах порушують права дітей

За словами фахівців, у школах сьогодні відбувається велика кількість порушень прав дітей

Дослідження: у школах порушують права дітей

22% опитаних школярів стверджують, що вчителі періодично принижують учнів перед всім класом. Про це свідчать результати пілотного моніторингу стану освіти у сфері прав людини та дотримання принципів прав людини у навчально-виховному процесі в школах, проведеного Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

За інформацією Центру інформації про права людини, результати пілотного моніторингу були частково презентовані наприкінці жовтня під час дискусії «Права людини в школі: як популяризувати цінності серед дітей».

Так, згідно з результатами опитування, 29% школярів повідомили, що вчитель періодично публічно коментує зовнішній вигляд учня. Так само 29% школярів стверджують, що учитель періодично грубо розмовляє з учнями.

40% школярів вказали, що їх затримують на перерві після уроку.

Водночас лише 2% зазначили, що вчитель періодично застосовує до учнів фізичну силу, а 56% — що цього ніколи не робить.

Методист кабінету розвитку освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, експерт програми «Розуміємо права людини» Ірина Костюк констатує, що у школах сьогодні відбувається велика кількість порушень прав дітей.

За її словами, приклади, наведені у батьківській групі БатькиSOS, дають змогу сформулювати перелік найчастіших порушень прав людини і прав дитини, які відбуваються в школах.

«Це і право на приватність, і право на свободу власних дій в межах окреслених правил, і насильство з боку вчителів і фізичне, і психологічне, і вимагання грошей з батьків», — зазначає Костюк.

Вона розповіла, що опитані вчителі при цьому часто не визнають своїх порушень.

«Вчитель вважає, що якщо він дав потиличника, або шарпнув дитину, або викинув її кросівки за вікно, бо здалося, що вони брудні, то це не є застосуванням фізичної сили», — говорить Костюк.

Вона також зазначила, що педагоги часто абсолютно не вміють читати законодавство, ніколи не читають нормативних документів, які стосуються діяльності шкіл, і не знають, що записано в шкільному статуті. А у контексті освіти з прав людини дуже важливим є компонент готовності педагогів, які, зокрема, мають дотримуватись принципів прав людини стосовно дітей.

В Українській Гельсінській спілці з прав людини пояснюють, що опитування не є повністю репрезентативним. У ньому взяли участь учні, вчителі і батьки близько 20 шкіл по всій Україні, які є учасниками проекту «Школа — територія прав людини». Ці школи відкрили себе для дослідження, яке мало на меті виявити тенденції проблем у сфері освіти з прав людини та у сфері дотримання прав людини.

Освіта.ua
03.11.2017

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
МАМА
Для serj:"Шукайте причину" фактично звучить,як ,"Вашi проблеми".На жаль типове вiдношення вчителiв до учнiв i батькiв.
МАМА
Буває учителю "муляє" одне дитя. І як досіпається до дитини, півкласу на уроці крутиться, говорить, викрикують з місця, а бачить учитель того хто "муляє". Як бути в такій ситуації, шановні педагоги?
serj
Для МАМА: Все має причину. Її і треба шукати. З нічого "муляти" не буде. І досіпуватися "просто так" ніхто небуде. Шукайте причину
і таке буває
Ого, "і досіпуватися просто так ніхто не буде"... Що значить досіпуватися - ставитися упереджено? чи в шановних педагогів для цього слова є особливе пояснення?
Коментувати
Роман
Чому ніхто не говорить про права вчителів? Обов’язки дітей вчитися і шанувати права вчителя і інших учнів? Де статті про відповідальність батьків за невихованість своїх дітей, погану поведінку в школі, повну байдужість до виховання і навчання. Як завжди поганці знайшли крайнього вчителя і знущаються з нього щоб добити освіту, яка тримається на вчителях.
ой-ой
А що такого обурливого, тенденційного у статті? Чи всі вчителі завжди вчасно закінчують урок й ніколи на перерві не затримують учнів? Чи всі вчителі завжди утримуються від реплік про зачіску, одяг й т.д. учня чи учениці? Чи всі вчителі можуть стримати себе й не підвищити голос, опанувати себе в будь - якій ситуації?Це ж лише факти наведені про те, що буває так, а не судовий вирок. Чому шановні педагоги так істерично це сприймаєте?
Ок
Автора на мило!! Все так тенденційно і несправедливо
Ne Ок
Яка тупа стаття! Це обурливо! Вже краще б просто табличку склали!
вчитель географії
Добрий вечір.Права дітей дійсно порушуються. Я хочу розповісти про конкретний випадок,який стався не у школі, а у неділю на олімпіаді з географії у м.Зборів Тернопільської області. Під час перевірки олімпіадних робіт і визначенні призових місць у 9 класі, переможцем став учень сільської школи.Однак,вчителька географії місцевої школи(ЗОШ І-ІІІ ст.№2 м.Зборова) посприяла тому, щоб 1 місце отримала її учениця.Це вже не перший випадок,коли 1 місце незаслужено отримують учні цієї школи і зокрема вчитель С Л.П..Сама вчителька дуже погано викладає предмет .Тому щоб підвищити свою репутацію вибиває призові на олімпіадах. В даному випадку було принижено сільську дитину,якій не дали заслужене 1 місце.
мама
На жаль порушує права дітей тільки наша влада. Субсидії забрали, бо , бачте пенсії і заплати трошки збільшили. Тепер за опалення потрібно віддати 3000 в місяць при зарплаті у 4000. Не вистачає купити дитині нормальний зимовий одяг. Або альтернатива: постаити твердопаливний котел за 20 тисяч, які ніде взяти.
вчитель
а ті відсотки не говорили, як вони відносяться до вчителів, особливо молодих. я б більше говорила про порушення прав учителів.
Людина
Просто жах, а не вчителі, читати не вміють(нормативні документи)), роздають наліво й направо потиличники, ще й брудними кросівками у вікно кидаються, де це ви таких бачили, цікаво? Просто недоумкуваті якісь.......
unforgiven
Хочете щоб в дітей були права? Поверніть їх для початку вчителям!!!
вчитайтесь
"Школа-територія прав людини". ЛЮДИНИ, а не вчителя! Картинка з життя: в сільський автобус заходить жінка:"Я думала- тут люди є , а тут одні вчителі сидять". Дивно, популяризувати правові цінності серед дітей зобов’язані безправні педагоги! І яких результатів ви чекаєте, шановні дослідники?
Ігор Зущик
Учень зафіксував грубість вчителя ------Результат-------- Вчителя рознесуть в пух і прах!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Вчитель зафіксував порушення дисципліни в класі і хамське ставлення деяких учнів ---------- Результат------------ Вчитель винний, він не вміє знаходити підхід до учнів. Закони прописуються так, що за виховання відповідає вчитель, ще хтось, тільки не батьки. Вчителю виділя ється не більше 7 уроків, серед яких 1 ВИХОВНА ГОДИНА, а з батьками діти перебувають не менше 12 годин. Якщо в сільській школі з 6 учнів 5 живуть у неблагополучній чи кризовій чи функціонально-неспроможній (БАТЬКИ П’ЮТЬ І ЗА ДІТЬМИ НЕ СЛІДКУЮТЬ) і мають навчальні досягнення 1-3 бали, як ви думаєте в ОПОРНІЙ ШКОЛІ, в яку їх переведуть, вони почнуть вчитись????? З власного досвіду скажу - НІ!!!!!!!!! То чому не говорять, що робити з такими дітьми, а в сільських школах велика кількість таких дітей і що з ними робити??? СПИСАТИ????
Serg
Для приниження вчителів достатньо інших сайтів, особливо соцмереж. Навіщо для цього використовувати освітницький сайт. Тут прогресивне вчительство намагається відшукати щось корисне, а не пасквильні статейки. Невже "жовтим журналістам" мало інформаційних видань? Вже минуло 1 вересня, день вчителя - дайте спокій вчителям.
дочекалися і цього
А відколи учні мають свої права? І чому ніхто не говорить про право учителя? Моральне, юридичне, громадянське. Коли учень приходить на урок "ні добрийдень, ні допобачення", сідає за парту, ставить ноги на власний зошит, підручники, псує шкільне майно - це що у нашій убогій країні входить в рамки дозволених речей? Якщо настільки школа принижує учнів, тоді дайте право їх виключати, принайні від 14 років. Нехай йдуть в інший заклад де їх права будуть поважати. Але у пихатості нема прав! Тому сидіть і мовчіть. Наша ненька зробила усе для того щоб про права учителя навіть не згадували. Чого тепер чекайте? Вони виростять і розбазарять державу. Доведуть усе до краху. Може чиновники вже давно собі придбали особняки на середземноморї. Тільки на жаль простим людм знов прийдеться терпіти кривду.
Марта
Дуже б хотілося ,щоб ми всі запам’ятали істину: До тих пір,поки вчитель буде залишатися "хлопчиком для биття",тобто,буде завжди ,навіть без вини, виноватий,ДО ТИХ ПІР ,НЕ БУДЕ багато бажаючих ,працювати вчителем.Поведінку вчителя провокують учні,Поведінка вчителя - НАСЛІДОК поведінки дитини.А суспільство в усьому звинувачує вчителя.
Угу
А давайте проведемо опитування серед перших зустрічних - чи порушуються ваші права? В яких галузях? Цікаво, у кого не прорушуються, чи є такі? Школа - відзеркалення суспільства. І не може бути в гнилому, корумпованому безправному сцспільстві, де порушуються права всіх і кожного, зразкова школа. Не може вчитель, у якого фактично щодня порушено його права - низьким рівнем життя, медициною, десь - адміністрацією, дебільними наказами, перевірками......., не може такий вчитель не порушувати права інших. Коли на нього зранку наорав директор, то цей негатив виллється на учнів. Коли його на дорозі ледве не переїхав мажор, це теж вчитель несе у школу.
n
А у нас уже сложился список профессий и должностей представители которых изначально преступны. Возглавляют его безусловно учителя, что бы в стране не случилось - виновата безусловно школа, продолжают список врачи и полицейские. Отдельно хочется сказать о директорах: школы виновны во всём плохом, а в школах воистину главные злодеи - директора. И к тому же все директора дебилы и воры (это становится ясно сразу после назначения), хотя уголовных дел против них нет. И так странно слушать на этом фоне стенания почему на эти профессии не идут лучшие выпускники школ. Хотя всё понятно - они же не слепые и не глухие, знают чем ответит общество на их порыв - сеять разумное, доброе, вечное. Конечно, это скепсис, но не грех вспомнить слова песни из старого мультика "собака бывает кусачей только от жизни собачьей".
Родион
Для n: ЦИТ: " к тому же все директора дебилы и воры". В провинции есть такие районы, где за 20-30 лет корумпированный незаменимый начальник отдела образования провёл такую селеккцию директорского корпуса по своему образу и подобию, что остались именно такие.
Коментувати
Марта
Я була на семінарі ВОП "Розуміємо права людини" і погоджуюсь з багатьма речами,Все вірно,але в стаття ,моніторинг якийсь однобокий,говориться тільки про права дітей і звинувачуються тільки вчителі,тому так боляче реагуємо.Дійсно, навішувати ярлики людині,якої не знаємо, НЕ ДОСТОЙНО.Але про права вчителя теж не потрібно забувати,як і про те,що вчитель - людина!
Анастасія
Скажіть, будь-ласка, а на семінарі Вас ознайомлювали з результатами моніторингу про порушення прав вчителя? Це питання обговорювалося??
Коментувати
Тетяна Кіба
Цю статистику можна зрозуміти інакше: 29% учнів періодично публічно коментують зовнішній вигляд вчителів, 29% періодично грубо розмовляють з ними, 40% школярів гальмують роботу вчителя на уроці, 2% готові застосувати фізичну силу. 56% адекватних учнів, які на уроці хочуть вчитися, а не вирішувати свої проблеми.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!