Що потрібно знати, перш ніж стати вчителем

Навчати в Україні - це благородна і, по суті, меценатська професія, яка потребує готовності до всього

Що потрібно знати, перш ніж стати вчителем

Вирішили стати вчителем та змінити світ на краще? Кандидат педагогічних наук Юрій Коноваленко підготував низку порад, до чого треба бути готовим у цій вкрай не простій професії.

Навчати інших в Україні - це справді благородна і, по суті, меценатська професія. Але дуже мало людей можуть об’єктивно оцінити ту працю і ті жертви, на які йдуть люди, що обрали професію вчителя. Але багато молоді, яка все ж вирішила стати вчителями, усвідомлюючи всі складнощі цієї професії, до кінця не знає, що на неї чекатиме в майбутньому. Тож, що потрібно знати, перш ніж стати вчителем.

Потрібно вміти брати і виконувати зобов'язання.

Години, які ви щодня проводитимете в школі з учнями згідно з законодавством - це тільки уроки. А тепер рахуйте далі: всі плани уроків, перевірка зошитів, підготовка до шкільних заходів. Все це буде виконуватись у ваш особистий час. Не кажучи вже про те, що постійно треба вдосконалюватись. Тобто: нормативні курси підвищення кваліфікації супроводжуватимуть вас протягом всієї кар'єри. Це вже за межами школи також у ваш позаурочний час.

Батьки учнів можуть бути нестерпними.

На жаль, тут ви не прочитаєте, як бути з такими батьками. Та час від часу ви все ж будете стикатися з такими батьками, які просто не любитимуть або вас особисто, або методів, які ви застосовуєте. І, повірте, це може бути надзвичайно напруженим і виснажливим, тому завчасно до цього треба бути готовим і тримати власні нерви в тонусі.

Якщо ви не маєте терпіння, у вас обов’язково виникнуть проблеми.

Без різниці, будете ви вчителем в початковій школі чи старшій, вам все одно потрібно мати терпіння. Адже учні знайдуть кожний ваш прихований страх і будуть тиснути цю кнопку.

Потрібно переконатися, що ви справді любите повторювати одні й ті ж речі.

Якщо думка про те, що щось треба повторювати мільйон разів протягом дня обурює вас, то робота в школі не для вас. Адже прислів’я «Повторение - мать учения» в школі досі актуальне і дієве.

Ви повинні здобувати повагу щоденно.

Повага, — це не та якість, яку ви отримаєте, просто зайшовши у клас в ролі вчителя. Повага, — це те, що ви повинні заробити. Одного правильного рішення для цього не існує. Тому вам доведеться постійно демонструвати учням свої найкращі якості, шукати з ними спільну мову, і тільки тоді вони почнуть поважати вас як вчителя.

Потрібно бути готовим до всього.

Ви коли-небудь чули фразу «Очікуйте неочікуване»? Адже у вчительській роботі може трапитись будь-що. Учні можуть захворіти, побитись, втрапити в найнеочікуваніші халепи. І, повірте, ви ніколи не зможете до цього підготуватись. Після кожного такого випадку ви будете думати, що ось, я з цим впорався. І що гірше за це вже нічого не може бути. Та повірте, воно таки може бути.

Потрібно бути готовим витрачати свої власні гроші.

Навіть у найзабезпеченіших школах, де б ви не працювали, вам все одно доведеться витрачати власні кошти. У педагогічних колах більшість сходиться у тому, що мінімум одну зарплату протягом року вчитель витрачає, аби підтримувати себе та свою діяльність на якісному рівні.

Потрібно вміти управляти власним часом.

Будьте готові, що вам доведеться приходити в школу рано чи залишитися допізна, працювати на вихідних. Тож для того, щоб жити нормальним життям, мати кілька вільних годин від стресів та обов’язків, вам доведеться навчитися управляти своїм часом, особливо, якщо у вас є сім'я і ви не хочете мати в ній проблем. Вчіться ефективно управляти часом.

А Інтернет повинен бути вашим найкращим другом.

Інтернет може реально допомогти вашій вчительській кар’єрі. Крім планів уроків, класного керівництва, стратегій навчання, навіть курсів підвищення кваліфікації, ви зможете знайти навчальні блоги, форуми, групи, спільноти, отримати підтримку з боку колег-вчителів. І ще: робота вчителя не закінчується з останнім дзвоником.

Юрій Коноваленко, кандидат педагогічних наук.

Освіта.ua
04.04.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дід Григорій
Ладить юриста на смак свій права, З диспутів учню тріщить голова, Тих непокоїть Венерин амур *, Всяхому голову крутить свій дур. В мене ж турботи тільки одні, Як з ясним розумом вмерти мені.
Людмила, Старий Самбір
Не на пенсії забудуть. ЗАВЖДИ вчителя мають нижче від раба. Я віддала праці в школі на благо міста 27 років. Десятки переможців районних та обласних олімпіад. Вища категорія, "старший учитель". Прожила в материній халупі. Тепер сусід спалив і її. Думаєте, мене хтось підтримав, надав хоч якусь допомогу? Висока комісія на чолі з міським головою відкрито мене звинуватили в тому, чого я була така пасивна (дурна), що за копійки працювала на благо міста та району, а не заробляла собі на квартиру!
Олексе
Да тут не только хвала Порошенко. Тут хвала Кравчуку-Кучме-Ющенку- Януковичу-Фокину-Тимошенко-Пустовойтенко и иже с ними. Хочется работать с детьми? Находить надо ДРУГИЕ варианты. Те, которые не привяжут к школе, не привяжут к зарплате, не привяжут к глупостям, которые творят те, кто не особо умён, или, наоборот, умён настолько, тчо сотворяет систему, направленную на уничтожение Украины в помощь тем, кому необходимы эти земли
Олекса
Що потрібно знати, перш ніж стати вчителем. Все життя будеш жити в злиднях. Пенсія буде жебрацька. Будеш прислугою у влади, вийдеш на пенсію про тебе забудуть, що ти людина. Хвала Порошенко.
Le Zhabe
Видаліть будь-ласка цей сором...кандидат наук.....Вчитель ні копійчини не повинен витрачати на роботу, ні сидіти до 8 в школі, ні виховувати дітей, для цього є батькі, його завдання,єдине при чому, це вчить. Освіта в нинішньому вигляді це "савєсткая школа" помножена на Карго культ IT - технологій.
Наблюдаю. Изумляюсь.
Для Le Zhabe: Советской школы здесь и близко НЕТ. А то, что есть, вызывает ...
Коментувати
Местный
Самое главное: учитель всегда должен помнить, что он/она - молчаливый раб, человек третьего сорта, на которого всю вину будут скидывать как администрация, так и родители. В одежде из секенд хенда, на голове просто клок волос (а не какая-то причёска, даже не говорю о стиле каком-то), с подорванной психикой. И хорошо, если педагог доживёт ещё хотя бы до 60 и не сдохнет как собака под забором... иначе кто тогда будет виноват?
Учитель-мама
Шановні колеги, батьки! Прошу не забувати, що учасниками навчально-виховного процесу є учні, вчителі і батьки. Але батьки, на жаль, забувають про це. Вони думають, що коли дитина пішла в школу, то повністю за неї відповідає вчитель. Щоб педагог не розказував, які б виховні години не проводив, але діти будуть робити те, що роблять їхні батьки. Звичайно, бувають винятки,але це тільки винятки.
PASUFIK
Для Учитель-мама: Звичайно, виховання дитини розпочинається у сім*ї, школа лише є його продовженням. Авторитет батьків завжди буде вищим ніж вчителя, навіть якщо вони вчать дитину не правильно. На жаль частина батьків залюбки перекладають свої обов*язки на інших, намагаючись полегшити собі життя їх коштом. Це типова психологічна ситуація сьогодення, коли люди прагнуть легкого життя, навіть коли справа стосується їх дітей. Процес виховання людини потребує терпіння, жертвенної любові та праці, на жаль сучасна людина стала надто черствою для такої робота як сімейне виховання.
Коментувати
Наталія
Я вважаю, що немає поганих учнів, чи поганих батьків, а є тільки погана робота педагога чи педколективу. Тому, що діти - це наше відображення, наше дзеркало, і наше майбутнє. Як ми підготуємо їх до життєвої стежки так вони й її й пройдуть. Всі педагоги ставлять собі за мету навчити свого предмету, але при цьому забувають про єдинство науки в цілому, і важливість інших предметів, а вже про таку складову як виховання взагалі й не думають. Дивно чути від учителя такі речі як етикет і культуру висловлювань, якщо самі педагоги цього не дотримуються в суспільному житті, за межами шкільного подвір’я. Коли приходить вчительна урок такий сердитий, що от-от лусне. Або коли розказує про добро та милосердя, а потім на вулиці забуде про елементарне співчуття до літньої людини
сказал человек,
Для Наталія: настолько далёкий от школы, но позволяющий себе поучать, что становится понятной бестолковость наших рехворматоров
Коментувати
якнаслідок
Всі ці коментарі потрібно помістити на стендах перед педвузами. Думаю, що багато з тих, хто намірився стати абітурієнтами цих вузів, тікатимуть звідти, аж п’ятки блищатимуть!
Skjeld
Щоб стати вчителем потрібно не слідувати за системою повною дурниць, а чітко розуміти необхідність засвоєння тої чи іншої інформації , не мати "сухого викладання". Навпаки зацікавити здібних дітей, реалізувати їх і допомагати їм, жаль що дійсно недоумків , які не бажають навчатись не можна вигнати.
Михайло Чиж
Для Skjeld: А щоб бути вчителем (залишатись на посаді), потрібно чітко дотримуватись календарного планування, яке затверджується згідно тематичного планування, яке, в свою чергу, складається на основі програми шкільного курсу кожного навчального предмету! І від системи, "повної дурниць", не можна відступити ні на крок. В ситуації, що склалась сьогодні, коли чи не всі навчальні дисципліни перевантажені не потрібними для дітей темами (взяти ту саму статистику у 8-х класах, чи об’єми тіл у 4-х), а часу для їх вивчення стало ще менше (наприклад, в 10-11 класах на математику (алгебра+геометрія) виділено лише 3 години) вчителю нічого іншого не залишається, як "сухе викладання". Інакше - невиконання програми і догана.
Skjeld
Для Михайло Чиж: Повністю згоден з вами, проте потрібно якось ліквідовувати це перевантаження. Таке враження, що МОН навмисно отуплює дітей тим інформаційний непотребом та брудом, який там наявний. Та 3-4 уроки у день по певному профілю (напр. гуманітарний чи інший) цілком вистачає , щоб дитина була освіченою. Про невиконання, можна писати одне на папері, а на практиці виконувати інше. Як правило, вчителі і перевіряючі знають одне одного і у більшості випадків вчительський склад і перевірка після відкритих уроків прямують "за стіл". Ось така сувора, брудна освітня реальність.
Вы в своём уме?
Для Skjeld: Выгнать детей из школы? Куда? На улицу? В особенности тех, кто НЕ хочет учиться? А дальше? Да включайте мозг, в конце концов...
Коментувати
Катерина
Молоді вчителі птрібні у школах, тому що тільки тоді ці освтні реформи матимуть хоч якийсь сенс. А поки там залишаються ті, хто бояться до комп’ютера підійти, чи проводять уроки за своїми, уже пожовтілими, конспектами, то й маємо те, що нікого не влаштовує. Я завжди знала, що буду вчителем. Мені це подобається. Уже є певні результати роботи з учнями, наші спільні досягнення. І це надихає! А учні є і будуть різні, просто треба ВМІТИ їх розуміти. І цьому варто ВЧИТИСЯ. Бо це приходить з досвідом. Терпіння нам усім)
Марія
А який "молодий вчитель" приходить сьогодні до школи? Той, який набрав найменшу кількість балів на ЗНО, або не вступив до престижнішого вузу, щоб не губити рік. Та й молоді в школах не так багато. Залишились "динозаври", які крім вчителювати нічого не вміють і ті, хто працює за покликом душі.... Роздумувати є над чим.
Простий вчитель
А чому ніхто не згадує про те, що потрібно бути ярим шанувальником заповнювати безліч бюрократичної документації, яку потім центнерами здають на мукулатуру так і не прочитавши!!! А вчителі повинні обов’язково її подати, витрачаючи на це більше часу ніж на уроки!!!
Ірина
Забули згадати про малу зарплату (хоча міністерство всюди голосить, що її постійно піднімають) та щорічні сварки за кількість годин;)
HUIF
Все профессии нужны, все профессии важны, ведь, что более важнее чем работать на ...?
Pasufik
А ще учні не люблять слабаків, тільки попадетесь на слабинці тут же Вас запресінгують. У різних класах ( 5 чи 11) різне ставлення до вчителя. Потрібно ставати добрим психологом і не дозволяти класу маніпулювати Вами. Як тільки учень бачить, що ти розпізнав його нутро відразу починає поважати вчителя. Сила і авторитет вчителя у його високій ерудиції, психологічній стійкості та принциповості. А ще вчитель має вести здоровий спосіб життя, займатися своїм тілом і духом, і як написав один вчитель"любити себе, а не готувати собі місце на цвинтарі".
Наталія
А ще бути готовим при будь-якому стані здоров’я як не йти, то повзти на роботу, бо тебе немає ким замінити. А про лікарняні під час навчального року просто забудьте!!!
Юлія
Для Наталія: Це правда, але стимулює бути здоровим і мусиш забувати про свої хвороби))
Serj
Я 14 років так робив (ішов, повз на роботу з температурою, кашлем і тд.), а цього року сказав собі: ТИ ЗАРОБЛЯЄШ СОБІ НА ПАМ’ЯТНИК (на цвинтарі)??? Держава передбачила законне право лікуватися. Користуйся ним. І, що дуже дивно, ні школа не завалилася, ні діти гірше знати не стали. ВЧИТЕЛІ, ЛЮБІТЬ СЕБЕ!!!
Наталія
Але якщо ти один такий предметник на всю школу і за дві неділі стаціонару пропустиш нехай 30 уроків, то коли ж ти їх самозаміниш? Хіба не за рахунок свого вже відновленого здоров’я?
Коментувати
Галина Лавруша
А ще сiм*я,особистi дiти,жiноче щастя...Це,вчителю не твоя iсторiя!!!
Накипелов
Майбутній учитель повинен врахувати той факт, що його доведеться терпіти некомпетентних пі3дерів із міністерства освіти з їхніми тупими реФФомами...
Роман
Для Накипелов: Підручники тупі, програми бездарні, чиновники освіти авторитарні самодури радянського зразка, але реформи в освіті необхідні.
Накипелов
Для Роман: Реформи, а не реФФорми. Різницю відчуваєте?
Коментувати
Виола
Треба дітей любити, відчувати, розуміти й допомагати. Якщо не любиш дітей, у школі робить тобі нічого. Все інше -вторинне.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!