У МОН узгодили мовні поправки до закону

Мовні поправки до 7 статті законопроекту «Про освіту» зареєстровані у Верховній Раді України

У МОН узгодили мовні поправки до закону

Представники міністерства та громадські активісти знайшли порозуміння та напрацювали спільний текст поправок до статті 7 законопроекту “Про освіту”. Про це повідомляє прес-служба МОН.

Як повідомила міністр освіти Лілія Гриневич, 19 жовтня ці поправки було зареєстровано групою депутатів з 15 осіб, їх вже підписав голова Верховної Ради України Андрій Парубій.

«Я сподіваюсь, що ці поправки матимуть позитивне сприйняття у Верховній Раді, адже вони дуже виважені», - наголосила міністр, зазначивши, що було нелегко досягнути певного консенсусу та уникнути двозначності по деяких пунктах.

Порівняльна таблиця змін, які МОН та громадські активісти пропонують внести до законопроекту «Про освіту»

Норми проекту 3491-д

Пропоновані норми

Стаття 7. Мова освіти

Стаття 7. Мова освіти

Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

1.Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

Держава забезпечує кожному громадянинові України право отримати освіту державною мовою у  державних і комунальних закладах на всіх рівнях: дошкільної, загальної середньої, професійної, позашкільної та вищої освіти.

Особам, які належать до національних меншин, забезпечується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах освіти.

 

Особи, що належать до національних меншин і корінних народів, мають право на навчання рідною мовою поряд з українською мовою у державних і комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти у місцях компактного проживання таких осіб.

Особи, що належать до національних меншин і корінних народів, мають право на вивчення рідної мови у державних і комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти або через національно-культурні товариства.

Особам з порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

Особам з порушеннями слуху забезпечується право на навчання жестовою мовою та на вивчення української жестової мови .

Це право реалізується через мережу закладів освіти, класів (груп) з навчанням державною, іншими мовами чи вивченням цих мов, що створюються відповідно до законодавства.

Виключити

 Закладами освіти забезпечується обов’язкове вивчення державної мови.

Особам, які належать до національних меншин, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.

2. Закладами освіти забезпечується обов’язкове вивчення державної мови, зокрема, у закладах професійної освіти та вищих навчальних закладах в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.

Особам, які належать до національних меншин, іноземцям та особам без громадянства створюються належні умови для вивчення державної мови.

Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови у державних і комунальних закладах освіти.

3. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови у державних і комунальних закладах освіти.

Заклади освіти відповідно до освітньої програми можуть здійснювати освітній процес двома і більше мовами (державною мовою, а також мовами національних меншин, іншими мовами), викладати одну чи кілька дисциплін англійською та/або іншими мовами.

4. Заклади освіти відповідно до освітньої програми можуть здійснювати освітній процес двома та більше мовами - державною мовою, а також однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу.

За бажанням здобувачів професійної та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови національної меншини в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.

5. За бажанням здобувачів професійної та вищої освіти заклади освіти створюють можливості для вивчення ними мови національної меншини як дисципліни в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням цієї мови.

 Держава сприяє створенню та функціонуванню закладів освіти за кордоном, у яких здійснюється навчання українською мовою або вивчається українська мова.

6. Держава сприяє створенню та функціонуванню закладів освіти за кордоном, у яких здійснюється навчання українською мовою або вивчається українська мова.

Стаття 54. Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників

Стаття 54. Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників

Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані:

привчати здобувачів освіти до законослухняності, поваги до Конституції та законів України, державного устрою та територіальної цілісності України.

2. Педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники зобов’язані:

привчати здобувачів освіти до законослухняності, поваги до Конституції та законів України, державного устрою та територіальної цілісності України., державної мови та державних символів;

Освіта.ua
20.10.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
людина
Для Игорь: Харэ врать, перерашист. Живешь в Украине- учи украинский. А все остальное- от лукавого. И митинговать по поводу языка попробуй в России. Потом расскажешь, как у тебя это получилось, если, конечно, не запрут тебя, умника великого, за решетку.
УЧИТЕЛЬ
Сколько злости и ненавити! Я пишу по русски так как не принадлежу титульной нации. Будучи ребенком учил русский язык и литературу как предмет. Потом ВУЗ - все на русском. Украина стала независимой! Я лично радовался искренне. Постепенно в национальных школах установился языковой баланс и наши дети вписываются нормально в украинское общество. Проблема "возникла" после тотального ЗНО по украинскому языку. А где анализ результатов по математике? А процент випускников зарегестрированных на физику? А что нашей Украине не нужны инженера, проектанты, грамотные юристы ... Давайте об этом дискутировать!
людина
Для УЧИТЕЛЬ: Нужны, но грамотные. А без экзамена по языку этого не определить.
Коментувати
Сергей Лимонов
Бачте -для ватніків- любити й шанувати свою мову й культуру-це нацизм! Ну просто "Міністерство Правди( Пропаганди) з роману Орвелла " 1984"!
Skeleton
Для Сергей Лимонов: а для тебя "шанувати свою мову" - это значит лишать других людей их прав? И это не нацизм?!
Коментувати
Сергей Лимонов
Стільки горя скільки принесла Україні "братська" Росія ( за багатовічну історію) - що ніякі педосі-й поряд не валялися!
Геннадий
Для Сергей Лимонов: Да уж конечно...А фашистская европа вам мало горя принесла в своё время????? Сколько лет прошло, как вы с ними уже в дёсны готовы целоваться???????
Коментувати
Сапсан Смирнов
Пройдуть роки, полинуть покоління в небуття. Заокіянський друг вже інших в вир війни штовхне. А той що поруч скаже ми невинні Ну що ж товарише - прости й мене. ------------ Не будьте нацистами, будьте ЛЮДЬМИ!
Олекса Позняк
Для Сапсан Смирнов: Для Сапсан Смирнов: Я енакиевский, теперь киевский.Видел своими глазами как война начиналась.Купили всю ментовку и они в упор не видели автобусов из расеи набитых "шахтёрами Донбасса", как из грузовика разгружали русские флаги мешками.Как захватывали органы власти ребята со спецназовскими замашками.За митинги по 300 грн платили, на них врали о 3 эшелонах правосеков которые едут всех хто по русски говорить убивать (первых в жизни правосеков встретил в Киеве - 2 студента, причём -ха-ха - оба русскоговорящие :))))).Много могу рассказать о этой грязной расейской спецоперации, которую поддержали к сожалению и некоторые мои земляки погнавшись за суперпенсиями и зарплатами.Как обвинять США?Обама приказал Путину КрымДонбасс захватывать?Пришёл в твой дом сосед, забрал кусок твоей земли, поджёг твой дом, убил твоих детей а ты орёш: это дядя Семен который за морем виноватый а сосед мой друг.Не считай нас идиотами, мы знаем что США наш наиболее последовательный друг а россию не простим...
Накипелов
Вся війна в Україні зводиться до боротьби між олігархами та робітничим класом. Яку позицію займе інтелігент, велике питання... Коротше кажучи, повертаються часи рабовласництва і феодалізму (только на новом уровне!!!). Вибір здійснить кожний самостійно...
Коментувати
Олекса Позняк
У меня отец украинец , мама русская. В связи с агрессией раши воспитываю внуков в украинском духе, в семье перешли на украинский язык общения.Также перешли из московского патриархата в Киевский.Не хочу что бы мои деньги шли на сепаратистов.Считаю что живя в Украине мы все потихоньку должны так делать.Посмотрите на Израиль -евреи создали такое мощное государство потому что не держались за язык страны откуда приехали , а выучили все иврит.Представьте что раша граничит не с Донецкой а с Львовской областью.Вышли бы львовяне на похорон мотороллы?Да там бы из за каждого куста стреляли в окупантов.Поэтому любите Украину - любите украинский язык.Это лучший предохранитель от свиньи которая лезет защищать руцкий мир.Я патриот и обязан знать украинский.
Skeleton
Для Олекса Позняк: так знай! Тебе что, кто-то запрещает знать украинский? Тебе говорят о том, что человек обязан быть грамотным и знать СВОЙ родной язык. То есть учить надо ДВА языка. В чём здесь проблема?
Олекса Позняк
Для Skeleton: А хто тебе запрещает знать русский? А если моя семья не желает иметь 2 часа русского, хочет любой другой предмет - зачем нас заставлять?
Skeleton
Для Олекса Позняк: я же на русском языке написал. Человек ОБЯЗАН быть грамотным и знать СВОЙ родной язык. То есть учить надо ДВА языка. НАДО, понимаешь? Дети не виноваты в том, что их родители из-за своего ура-национализма хотят их покалечить!
Коментувати
Олекса Позняк
Мою внучку в столице Украины насильственно русифицируют.2 часа русского как "иностранного" и 2 часа украинского.Все родители против а их заставляют изучать русский.Законы высоко а директор рядом
Родион
Для Олекса Позняк: В нас в начальных классах абсолютно украиноязычных школ переходят на вариант Б учебного плана, где с 1(!!!) по 4 классы 2 часа русского. Беда в том что это делается в ущерб другим предметам, например, рисование и пение - 0,5 часов в неделю. (Это в начальных классах!!!), Даже в СССР русский начинали изучать со 2 класса.
Skeleton
Как можно русифицировать русскоязычного? Ты какой-то больной...
Skeleton
Люди обязаны знать свой родной язык. Обязаны быть грамотными. Что же вы делаете, "патриоты"?
Коментувати
Петро Тополя
Игорю, Елене Г-й и Учителю. Те, кто говорят о "русском духе", врут с самого начала: в Евросоюзе 24 равноправных языка, только вот русского там быть не может, поскольку Россия не является членом этой организации. Вам гарантии надо в Украине? А вы к нам в это время с "Градами". Фразы о "выскочивших на майданных волнах" выдают вас с головой. На все сайты лезете с требованиями и пожеланиями, пропихиваете идеи кремлёвских убийц.
Игорь
Для Петро Тополя: Шановний пане, Петре! А поясніть, будь ласка, зв’язок між "русским языком", "русским духом", та "Градом" Із Росії?? Вам не здається що ЦЕ СУТТЄВО РІЗНІ РЕЧІ??? Між собою жодним чином не пов’язані! І чому, коли мова починає йти про полікультурність України смердючі хохли, (САМЕ ВОНИ, А НЕ СПРАВЖНІ НОРМАЛЬНІ УКРАЇНЦІ) здіймають галас, волаючи зі своїх смітників проте те що завтра раптом зникне українська мова, над якою сокирою нависнув русский язык" ! Хохлізм, на превеликий жаль, не лікується! Тому було б дуже непогано проїхатися по ньому парочкою БТРів.! Щоб жити було трохи легше! Без волання такими як ви і вам подібних горе-активістів.
Петро Тополя
Не шифруйся, перейшовши на українську мову, а просто відповідай, чому брешеш про офіційність російської мови в Євросоюзі. А то читаєш по обличчю Гриневич, спостерігаєш невиліковних "хохлів" на "своїх смітниках", мрієш БТРами чавити людей тільки за те, що люблять свою країну, власну мову, ненавидиш студентів, які не хотілися на майдані поступитися гідністю
людина
Пане Петре, спасибі за те, що розворушуєте засохлі уми "смердючих москалів". Може, завдяки таким, як Ви й у Росії нарешті зрозуміють. що таке полікуртурність й перестануть переслідувати директора укоаїнської бібліотеки в Москві, а також нададуть статус другої державної українській мові на Кубані чи на Далекому Сході, а в школах, де навчаються діти українців, запровадять уроки української. І тоді Игорю не треба буде виглядати повним ідіотом з обмеженим мисленням нещасного москалика,пригнобленого "хохлізмом".
Коментувати
Игорь
Весь этот сыр-бор разгорелся из-за пункта, который в списке предлагаемых норм идет под номером четыре. Чтобы "русского духа", по мнению горе-активистов, там не было и в помине. Ошиблись, господа хорошие! Русский язык, являясь официальным языком ООН, является и официальным языком Евросоюза. Стыдно идти по следам вашего предшественника, имя которому Вакарчук. Но плюс есть: создана хотя бы видимость дискуссии, хоть неприкрытое русофобство читалось и по лицу госпожи Гриневич! Как ни крути, а регионы, где языки нацменшин являются официальными, в контексте грядущей децентрализации, автоматически могут стать и языком обучения в образовательных учреждениях. Украина обречена на поликультурность и полиэтничность. И этому фкту нужно только радоваться и поощрять его, а не пытаться идти на поводу у вчерашних студентов, выскочивших на майданных волнах в верхи общественных организаций.
людина
Для Игорь: ???
Коментувати
Накипелов
Представники міністерства спекулюють на свідомості нації, наслідуючи закони підрахуя Ківалова. В дійсності потрібно вигнати геть із державних всіх політиків і чиновників, які не володіють державної мовою. А в універах нехай хоч китайською спілкуються, головне щоб навчання було ефективне. Скільки знаєш мов, стільки разів ти людина.
людина
Для Накипелов: Так - таки воно так, тільки трішечки не так. Як же можна вигнати чиновника, якого в університеті не навчили говорити державною мовою? Адже він хороший спеціаліст і багаторазова людина.
Накипелов
Дуже просто. Потрібно влаштувати всім, вище названим, "народним собакам" сертифікацію у формі ЗНО з української мови. Хто не набирає порогового балу, буде шукати інший спосіб грабування власного народу... Тоді й учні будуть більше зацікавлені у вивченні Рідної мові (бо можна стати депутатом!!!), а з української політики назавжди зникнуть "кровосісі" з "бімбами у вігіні"...
людина
То виходить, що й в університетах непогано було б спілкуватися хоч трохи українською?
Коментувати
Олександр Пахтунов
Ці уточнення, виключення та доповнення є зайвими. Відповідно до чинного законодавства єдиним актом, що регулює порядок застосування мов в Україні, у т.ч. і в галузі освіти, є Закон про засади державної мовної політики (ст.4, ч.2, ст.20). Потрібно або вносити зміни до нього, або виключати норми частини 2 статті 4 відповідного акту. Для чого витрачати час на непотрібну паперотворчість?!
Nedolya
Для Олександр Пахтунов: Гадаю, що обидва закони буде погоджено - існує така практика, немає більшого закони і меншого, хіба що це кодекс законів.
Коментувати
Грединарова Елена
"Языки нацменьшинств Согласно Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств, стороны ее подписавшие (члены Совета Европы), обязаны гарантировать: право изучать язык своего меньшинства и получать образование на нем; право свободно и безпрепятственно пользоваться языком своего меньшинства устно и письменно как в частной, так и в общественной жизни; создание условий для использования языка меньшинства в отношениях между лицами, разговаривающими на нем, и административными властями в регионах со значительным количеством жителей, относящихся к нацменьшинству." И где в поправках ЭТИ гарантии?!
Правдоруб
Для Грединарова Елена: тобто в сраній рашці всі ці права для україномовних громадян забезпеченні і гарантовані?
Nedolya
Пані Олено, всі ці поправки враховані - уважно читайте таблицю. Мова ж йде про освіту - там це передбачено. Та й використовується російська, якщо Ви про неї, більше ніж українська. Говорячи про свою громаду, Ви забуваєте, що українська громада має теж права вживати і використовувати і навчатися, тощо. Будемо толерантні і не забуваємо про інших.
Юля
Для Правдоруб: Не ной, в России нет в этом нужды. Всех вполне устраиивает говорить по-русски.
Коментувати
Nedolya
3. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови у державних і комунальних закладах освіти. Гадаю, що цей пункт потрібно переробити: Держава сприяє вивченню англійської мови, як мови міжнародного спілкування, у державних і комунальних закладах освіти. Інакше виглядає розпливчасто і не зрозуміло про які мови йде мова.
УЧИТЕЛЬ
Дошкольное и среднее образование ребенок должен получить на родном языке - это аксиома. Ясно, что необходимость знания государственного языка очевидна. Однако эта необходимость должна исходить от родителей, представителей нетитульной национальности. Насильное обучение неродным языком травмирует ребенка на всю жизнь. Это хорошо знают воспитанные и образованные украинцы. Мои дети закончили национальную школу, поступили в ВУЗ на бюджетные места, преподование - на украинском, закончили с отличием. Школьные предметы одинаково сложны на любом языке.
Правдоруб
Для УЧИТЕЛЬ: та їдьте вже в срану рашку чи ісраїль та й не травмуйтеся проживанням серед Українців!
Українська вчителька
Мене обурює, що в моїй рідній державі тисячі держслужбовців на найвищому рівні дозволяють собі спілкуватися не державною мовою, а мовою держави-окупанта. Мабуть, їх ніхто не заставляє, не затикає їм рота говорити, як вони хочуть. То чому ж мою дитину, студента вищого навчального закладу, заставляють вивчати предмет нерідною мовою? Ребенку же трудно! Аксиома!
Виктория Владимирова
Для Українська вчителька: Це рашистські тролі, робота в них така, хай нявчать та сичать, не переймайтеся!
Коментувати