Ніхто не підраховує збитки від грипу

Майже половина шкіл призупинили навчальний процес через високий рівень захворюваності грипом

Ніхто не підраховує збитки від грипу

Майже половина українських шкіл призупинили навчальний процес через високий рівень захворюваності на грип. Місцева влада в багатьох регіонах, не чекаючи епідемії, вирішила ввести подібні обмежувальні заходи. Це дозволило знизити захворюваність дітей на грип на 10%, повідомляють чиновники. Найчастіше подібні обмежувальні заходи влади називають карантином. Про те, в чому різниця між цими поняттями, хто має право вводити карантин і при яких умовах, розповіла РБК-Україна головний позаштатний епідеміолог Моз України Ірина Колеснікова.

Коли в Україні буде оголошена епідемія грипу?

Це станеться, коли поріг захворюваності перевищений на 50%. На сьогодні (21 січня, - ред.) це сталося тільки в Донецькій області. Епідемічний поріг вважається не тільки для всієї області, але для кожного населеного пункту і вікової групи окремо. Тому у деяких містах обмежувальні заходи можуть запроваджуватись, а у інших ні. Як наслідок, цілком зрозуміла стурбованість людей, коли вони питають про те, чому у нас не закрили школи, а в деяких містах закрили.

У багатьох областях уже перевищено епідемічний поріг.

Поки тільки ще в Рівненській області, і то трохи більше, ніж на 16%. Для того, щоб зафіксувати епідемію, має відбутися широкомасштабне поширення вірусу, щоб епідемічний поріг було перевищено в усіх вікових групах. Давати прогнози про те, чи буде епідемія грипу чи ні - складно. Вірус грипу - на другому місці за своєю змінюваністю після вірусу імунодефіциту людини.

Якщо поріг не перевищено в усіх вікових групах, то може бути оголошена епідемія?

Ні. Це буде вважатися тільки ускладненням епідеміологічної ситуації. Тому епідемії грипу може і не бути в Україні в цьому сезоні.

Як часто в Україні виникають епідемії грипу?

З 2009 року в Україні не було епідемій грипу.

Тому що надають ефект запобіжні заходи, як, приміром, чинний в Києві карантин?

У нас не кожен рік фіксується епідемія грипу. Я не вважаю, що обмежувальні заходи дадуть ефект. Вони просто відстрочать зростання захворюваності. Як тільки діти підуть в школу, вони відразу почнуть хворіти. Не має значення, коли діти будуть хворіти - зараз або через тиждень, або через два. Ми ж не можемо тримати вдома до травня.

Але зараз під час обмежувальних заходів гостро постало питання "А з ким залишати дітей удома?" Зараз діти, як правило, або йдуть з батьками на роботу, або залишаються вдома одні.

Але багато забули про таке поняття як "дитина вулиці", "дитина без нагляду". Це такі діти, які більшу частину дня знаходяться без нагляду дорослих. Це привід розглядати органами соціальної опіки і суду питання про позбавлення батьківських прав. Формально це привід.

Крім того, в нинішній ситуації є ще один цікавий момент. Ні в одному нормативно-правовому акті не зазначено, коли саме вводиться карантин і що саме може бути закрито, приміром, чи дитсадки, або школи, або якісь інші заклади.

За українським законодавством, карантин має право вводити тільки Кабінет Міністрів своїм розпорядженням. Мало того, він вводиться тільки при особливо небезпечних інфекціях. Грип не відноситься до "особливо небезпечних інфекцій", ні навіть до "небезпечних інфекцій". До подібних захворювань може бути віднесений тільки пандемічний грип. Нині поширені віруси грипу в Україні не є пандемічними, це сезонні віруси.

Але хіба штам грипу А/H1N1 Каліфорнія не є пандемічним?

Цей штам вже не є пандемічним. Він виник у 2009 році. Тоді він був пандемічним. Тоді він поширився за півроку на більш ніж 200 країн світу. В історії Всесвітньої організації охорони здоров'я це було найбільш швидке поширення грипу. Тоді також вперше в історії ВООЗ був оголошений найвищий рівень пандемії. Але з 2010 року цей штам став звичайним сезонним. З того часу в українців зникла настороженість до цього штаму. Але в цьому році вони знову стали серйозно їм хворіти. Причому найбільше стали хворіти в тих областях, які в 2009 році були найменше залучені в епідемію.

Тоді що ж вводять в столиці та регіонах, якщо не карантин?

Правильно це називається обмежувальні заходи. Це не карантин. Карантин застосовуються тільки у разі особливо небезпечних захворювань у відношенні до хворих і людей, які контактували з ними.

У нас же зараз проводиться обмеження спілкування.

Але на сайтах органів влади зараз часто пишуть про введення карантину.

Дуже шкода, що чиновники не знають українського законодавства.

В чому різниця між карантином і обмежувальними заходами?

Тут можна згадати приклад з вірусом Еболи. При карантині вводиться повна ізоляція хворих та контактуючих з ними людей. Допускаються тільки медичні працівники в захисному одязі. Крім того, виписка пацієнтів проводиться лише після повного одужання, тобто, коли вони не становлять загрози для оточуючих. Крім того, при карантині проводиться дезінфекція всього і вся. Також при карантині вводиться заборона на в'їзд і виїзд з країни.

Чому смерті в Європі фіксуються практично тільки в Україні?

Це пов'язано з низьким зверненням до лікарів. Крім того, зараз в Україні низький рівень довіри до уряду. Автоматично, коли у населення низький рівень довіри до уряду, то з'являється і низький рівень довіри до офіційної медицини. У таких випадках населення згадує про народну медицину.

Чи є у вас інформація про захворюваність на грип на окупованих територіях Донбасу?

У нас немає таких даних. Ми намагаємося їх дістати через міжнародні організації ВООЗ, ЮНІСЕФ та "Червоний Хрест". Це складно отримати, але ми вже неодноразово озвучували такі прохання.

Наскільки відомо, щороку виробники вакцин від грипу змінюють їх склад. Чому так відбувається?

Жителі Північної півкулі знаходяться трохи в кращій ситуації, ніж Південної. Як правило, зараз, в січні, в Південній півкулі лише починають циркулювати віруси грипу, які дійдуть до жителів Північної восени.

Існує світова система нагляду за грипом, в яку входять національні центри грипу більш ніж в 100 країнах, в тому числі, і в Україні. Дані про те, які віруси грипу циркулюють у Південній і Північній півкулях, зразки виділених від хворих людей вірусів з національних центрів грипу, надходять в чотири референс-лабораторії ВООЗ, що розташовані в США, Великобританії, Японії та Австралії.

Відповідно, після вивчення вірусів, дані від референс-лабораторій передаються виробникам вакцин. Протягом червня-липня вони тестують, ліцензують і виробляють вакцини від грипу з тим, щоб у жовтні-листопаді ми могли провести вакцинацію.

Раніше неможливо провести вакцинацію, оскільки кожен рік змінюються штами грипу, які циркулюють у світі. В цьому році розроблені вакцини проти штамів А/Каліфорнія, А/Швейцарія і В/Пхукет. Є ще 4-компонентна вакцина, до якої виходить і штам В/Брісбен.

Україна також включена у всесвітню систему нагляду за грипом. В країні існує національний центр грипу та національна референс-лабораторія з грипу, акредитована ВООЗ. Вони передають свої дані про захворюваність і циркулюючі в країні штами грипу в референс-лабораторії ВООЗ у Великій Британії, до якої ми прикріплені.

У свою чергу, у нашого національного центру грипу є опорні бази, які розташовані в Вінниці, Дніпропетровську, Запоріжжі, Києві, Львові, Одесі, Харкові та Чернігові. Зібрану на цих базах, а також у інших областях країни і оброблену в центрі грипу інформацію ми щотижня можемо бачити у відповідному бюлетені.

Якщо у світі відомі штами вірусу задовго до початку епідемічного сезону, то чому в Україні дуже мало людей вакцинуються від цього захворювання? За даними МОЗ, в цьому сезоні вакциновані від грипу лише 0,31% українців. Наскільки Україна добре забезпечена вакцинами від грипу?

У мене теж виникає запитання "Чому цього не було зроблено?" В результаті тепер ми закриваємо школи. Мені незрозуміла ситуація, чому в Україні вакцина від грипу в цьому сезоні майже не закуповувалася за кошти місцевих бюджетів.

Цю вакцину необхідно купувати за епідемічними показаннями для дитячих будинків для літніх людей в будинках престарілих, для соціально незахищених верств населення, для професійних груп ризику.

Більше того, в Україні ніхто не підраховує збитки від того, що українці масового хворіють на грип. Адже ж є відповідальні роботодавці, які вакцинують своїх співробітників. Наприклад, державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" вже багато років купує для своїх співробітників вакцини від грипу.

В сезоні 2014-2015 років ми, зокрема, кафедра епідеміології Національного медичного університету імені А. А. Богомольця, санітарно-епідеміологічна служба України на залізничному транспорті та департамент охорони здоров'я "Львівської залізниці" провели вивчення ефективності вакцинопрофілактики грипу в професійних групах ризику.

В колективах, де була проведена вакцинація, у всіх хворих на грипоподібні захворювання відбирався матеріал на вірусологічні дослідження. В результаті ми довели, що вакцинація ефективна. З 7,5 тисяч вакцинованих співробітників залізниці захворіли грипом лише 4 людини. Причому, дві з них навіть не брали лікарняний лист, оскільки перебіг хвороби був дуже легким. Тому і в цьому році "Львівська залізниця" купила вакцину від грипу і вакцинувала своїх співробітників ще на початку листопада.

В київських аптеках вакцина коштує близько 100-120 гривень. Можливо це дорого для місцевих бюджетів?

Коли ми проводили дослідження на "Львівській залізниці", то ми також підрахували, що мінімальний економічний збиток від того, що працівник 3 дня буде сидіти на лікарняному, складе понад 3,5 тис. гривень. Це збиток не тільки для залізниці, а в цілому збиток для країни. Людина не вийшла на роботу, значить вона нічого не зробила для економіки країни. Крім того, їй гарантовані виплати за лікарняним листком.

Хтось в Україні проводив загальнодержавні дослідження, щоб обґрунтувати необхідність централізованих закупівель вакцини від грипу?

На жаль, цього ще ніхто не робив. Проводячи дослідження в ЛЗ, ми хотіли донести ідею економічної обґрунтованості вакцинації від грипу до страхових компаній: про те, що протигрипову вакцинацію необхідно закладати в перелік послуг, що надаються за страховим полісом. В результаті, в цьому сезоні деякі страхові компанії почали вакцинувати від грипу за рахунок страхового поліса.

Чи може людина за свої гроші вакцинуватися від грипу в звичайних київських поліклініках і лікарнях?

Складно. Для цього необхідно спочатку придбати вакцину в аптеці. Після цього її необхідно привезти в поліклініку, де є відповідний кабінет, щоб фахівець провів вакцинацію. В звичайних домашніх умовах цього робити не можна, оскільки вакцина може мати побічну дію, тобто викликати, наприклад, алергічну реакцію. Тому в поліклініках людей після вакцинації просять залишитися на півгодини, щоб уникнути негативних наслідків і у випадку такої реакції відразу ж надати медичну допомогу. Втім, у протигрипозних вакцин дуже невеликий перелік протипоказань - це алергія на курячі яйця, неоміцин, формальдегід і октоксинол-9. Але для того, щоб купити вакцину, необхідно зателефонувати не до одної аптеки. В цьому році до України було ввезено мало протигрипозних вакцин, оскільки в минулому епідсезоні багато вакцин залишилися невикористаними, а застосовувати їх на другий рік вже не можна, їх утилізують. Це приватний ринок, ми не можемо регулювати обсяги необхідних поставок.

Освіта.ua
27.01.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
А без зарплати на що вижити? Чим за комунальні платити? Дітей лікувати? Батьків утримувати?
QWERTY
Может, из-за карантина нам не платят зарплату за январь?
Палій
Для QWERTY: Країна воює, а ти трусишся за зарплату.
Сільський учитель
А ви що пропонуєте за вояк труситись????? Вони за те гроші чималі отримують та ще й всіляких пільги добиваються. А мене ніхто не питав,чи хочу я їм гроші зі своєї зарплати давати,чи ні.Славні вояки приїхали у відпустку та й катаються по селі на державних машинах на п’янки.Не думаю,що куплене паливо з їхнього власного карману, а там частина ї моїх грошей, які відраховують на армію.Через те і трусимось за зарплатою, а за що нам ВИЖИВАТИ???????????????????????
Коментувати