Фінляндія відмовляється від викладання шкільних предметів

Автори реформи наголошують на забезпеченні дітей навичками, які необхідні для завтрашнього дня

Фінляндія відмовляється від викладання шкільних предметів

Фінляндія збирається впровадити одну з найбільш радикальних реформ освіти, що коли-небудь була зроблена державою: скасувати традиційне навчання з предметів і замінити його навчанням з окремих тем. Про це пише The Independent.

Ця реформа вже почалася зі столиці країни - Гельсінкі. Організатори та учасники реформування стверджують, що країні тепер потрібен інший вид освіти для підготовки людей до життя. На їхню думку, потрібно внести зміни в систему освіти, які необхідні для сучасної індустрії і сучасного суспільства.

Уроки з конкретних предметів вже не викладаються для 16-річних старшокласників міста. Вони замінюються навчанням зі спеціалізованих тем. Наприклад, підлітки вивчають не окремі предмети, а професійний курс, такий як "Послуги кафетеріїв", який включатиме елементи математики, мов (наприклад, щоб допомогти обслужити іноземних клієнтів), навички письма і комунікативні навички.

Інші учні будуть вивчати такі крос-предметні теми, як "Європейський союз", що будуть об'єднувати елементи економіки, історії країн ЄС, мов та географії.

Є й інші зміни, які принесе реформа: учні не сидітимуть пасивно перед своїм учителем, слухаючи уроки або чекаючи виклику до дошки. Замість цього буде застосований спільний підхід, при якому учні працюватимуть у невеликих групах, щоб вирішувати конкретні проблеми, покращуючи навички спілкування учасників.

За словами авторів реформи, країні дійсно потрібно переосмислити освіту і перепроектувати її систему так, щоб забезпечити дітей навичками, які необхідні для сьогоднішнього і завтрашнього дня.

Попередні дані показують, що школярі вже отримують користь від реформи. Протягом останніх двох років, за які почали впроваджуватися нові методи навчання, показники успішності учнів тільки покращилися.

Незважаючи на це, навіть у Фінляндії реформа зустрічає деякий опір з боку викладачів, які звикли все життя читати один і той же предмет. З метою нівелювання такого опору реформа проходить поступово, а вчителів матеріально зацікавлюють співпрацювати з іншими викладачами у викладанні тематичних курсів.

На даному етапі реформи фінські школи зобов'язані проводити навчання за темами, принаймні один раз на рік протягом декількох тижнів. У всіх фінських школах реформа вступить в повні права до 2020 року.

У найближчі роки увагу світової освіти буде звернено на Фінляндію: чи зможе вона зберегти або поліпшити свої показники в табелі про ранги PISA? Якщо так, світ освіти повинен буде на це відреагувати.

Як відомо, система освіти Фінляндії тривалий час займає перші позиції в міжнародних рейтингових таблицях за рівнем грамотності школярів. Тільки такі країни як Сінгапур і Китай випереджають цю північну країну в рейтингу впливової Міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів (PISA).

 

Освіта.ua
25.03.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
вважаю,
що фінські вчителі і не мають потреби в пошуку додаткового приробітку, аби утримати родину. Коли вчителі україни не будуть злиденно простягати руки до батьківської кишені на все, починаючі від фарби на підлогу, закінчуючи додатковими надходженнями за додаткові послуги, лише тоді в україні щось зрушиться з місця. До того - руїна наше все. Наскільки мені відомо в країнах заходу батьки грошей до шкіл не несуть, підручники не купують, подарунків вчителям не дарують...
Бєлий Володимир
А ще нам варто пам"ятати, що "в Україні верхи не можуть управляти по-старому, але хочуть. Низи не хочуть жити по-старому, але не можуть по-новому" (Ю. Мостова - ДТ)
Олександр
Для Бєлий Володимир: Дійсно, управляти по-старому верхи в Україні не можуть, але хочуть, а по-новому -- і не можуть, і не хочуть... :(
Коментувати
Бєлий Володимир
Бачення того, що "потрібно підготувати спеціалістів, які мали б міжпредметну компетентість", відображає спроможність "в"їхати" у сутність задуму фінів лише з наших теперішніх основ. У фінів основа до цього має зовсім інший рівень виміру. У них давно вчителі працюють не на кількість годин, а "від і до". Всі вони гарно знають не тільки свій предмет, а й суміжні з ним дисципліни. А ще на уроках вже більш, ніж тридцять років поспіль жодна "нова" тема не "пояснюється" фронтально, а опрацьовується учнями індивідуально, або у групі під керівництвом вчителя як КОУЧА. І, ГОЛОВНЕ, щодо нового задуму, який до речі охопить лише старшокласників і лише певний сегмент знань, а не всю базу, ЯКЩО на уроці комусь з учнів потрібне ТЕ, ЩО коуч не знає, то він йде до вчительської і запрошує профільного вчителя для цього ЛОКАЛЬНОГО епізоду. Після 9-го класу проходить ЗНО для вступу до ліцею чи закладу системи ПТО (11 - 13 кл.). Хто "провалив" може за бажання залишитися у спец. 10-му кл., для спроби №2 ...
natalia
Ті реформи освіти, що пропонують у Фінляндії, давно у наших старшокласників на вустах. Завжди для такої реформи знайдуться консервативні погляди, і не дивно, адже потрібно підготувати спеціалістів, які мали б міжпредметну компетентість. Для цього потрібно проходити переваліфікацію. Небажання щось змінювати спричинює думки про невдачі реформи. Для українців ця реформа залишатиметься поки що тільки мрією. Певні можливості для українців можуть створити міжпредметні зв’язки під час вирішення спільних предметних проблем. Але в підручниках іх і годі шукати.
N
Для старшокласників ,як підсумок і закріплення вивченого - це досить цікавий варіант. Але ж в середніх класах треба вивчити основи наук , і без цього в старших класах ні про що і ні з ким буде говорити.
Є!Бали
Автори реформи наголошують на забезпеченні дітей навичками, які необхідні для завтрашнього дня. Молодці, фінни!!!
род
правильно, готовить обслуживающий персонал и так сойдет, а учиться будут избранные
учитель харківщина
Для род: Ви неуважно прочитали статтю: фіни на третьому місці в світі за рівнем освіти. Просто Ваша ватно-совкова позиція це не спрймає.
если я имею
Для учитель харківщина: ватно-совкову пизицию, то после ТАКОГО обращения у меня явно НЕ возникнет желания её изменить. Неинтересны люди, не умеющие принять позицию другого в контексте УКРАИНСКОЙ реальности
Дуже розчарована вчителька
для род: Скажіть, Ви часто в житті застосовували шкільні знання знання, якщо вони безпосередньо не повязані з Вашою професією? Чи Ви думаєте, що з такою кількістю предметів та завантаженістю програми діти отримують якісь знання?
Коментувати