Osvita.ua Середня освіта Укрупнення шкіл є неминучим, - заступник міністра
Укрупнення шкіл є неминучим, - заступник міністра

В Україні функціонує майже 5 тисяч малокомплектних шкіл, в яких навчається менше 40 учнів

Укрупнення шкіл є неминучим, - заступник міністра

В Україні, в умовах значного демографічного спаду, мережа шкіл скорочувалася значно повільніше ніж кількість учнів, яка навчається в школах. Про це під час брифінгу сказала заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Вона повідомила, що в Україні функціонує майже 5 тисяч малокомплектних шкіл, в яких навчається менше 40 учнів.

За її словами, вартість навчання в таких школах одного учня може сягати 60 тисяч грн на рік, в той час як в районних центрах вона складатиме 6 або 9 тис. грн.

"Тобто ми бачимо дуже суттєві відмінності, і що найгірше всього, навіть ті 60 тисяч грн, які можуть вкладатися на навчання дитини в малокомплектній школі не гарантують якісного навчання. Статистика зовнішнього незалежного оцінювання показує, що діти з сільської місцевості, нажаль фактично позбавленні доступу до якісної шкільної освіти. Вони значно гірше складають зовнішнє незалежне оцінювання та мають значно менші шанси для того, щоб продовжити навчання у вищих навчальних закладах", - зазначила Інна Совсун.

"Тому вочевидь укрупнення шкіл є неминучим, це те, через що проходили всі країни Східної Європи", - зауважила заступник міністра, зазначивши, що це є наслідком демографічного спаду, через який пройшло багато країн.

Разом з тим, вона повідомила, що позиція Міністерства освіти і науки полягає в тому, що укрупнення шкіл може відбуватися лише за умови гарантування довезення дітей до укрупнених шкіл. Однак в бюджеті не передбачене фінансування програми "Шкільний автобус".

"Вочевидь тут треба думати про інші рішення, і що стосується безкоштовного проїзду то на сьогодні він переданий на відкуп місцевій владі. І наразі складно сказати, чи буде можливість у місцевих влад забезпечувати безкоштовний проїзд учнів", - сказала заступник міністра.

Вона повідомила, що Міністерство освіти розглядає можливість співпраці з міжнародними донорами з метою можливого відновлення програми "Шкільний автобус".

"Це є дуже критичним питанням і позиція міністерства є досить твердою, що будь-яке укрупнення можливе лише тільки за умови забезпечення доїзду дітей до школи", - наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Освіта.ua
16.01.2015

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Жителі Села Шульгівка
Та ще й опорні школи задумали. Плани "реформаторів" сільської школи прості. 200 учнів в базовій школі. Із середніх шкіл в районі зробити неповні середні і одну дві середні (базові). Скоротити вчителів, чим зекономити бютжет. Звозити, якщо буде чим, учнів 10-11 класів за 15-20 км щодня в базову школу. А не буде чим, надавати за рахунок батьків гуртожиток. Ось він - рівний доступ до якісної освіти жителів села і міста. І це не вимисел. Качайте реальні документи від облдержадміністрації. Посилання на документи. Качайте архів. https://www.dropbox.com/s/9zm4ljf9bkwm6ar/oporna_sh.zip?dl=0
марія
про підвіз учнів думають а як з харчуванням в малих селах діти їли вдома
Ivan Kuhariv
Таку школу де я працюю я б сам закрив і вікна дошками забив..
оксана К.
Для Ivan Kuhariv: так не працюйте, розрахуйтеся, і на всі 4! вибір за вами!
Коментувати
indigo
Зарплата народного депутата 12*6000 грн. = 72 000 грн. на рік. Зарплата міністра освіти 120 000 грн. на рік. Малокомплектні чиновники в нас. Усунення з посад неминуче!!!
Геннадий
Для indigo: в СМИ говорят з/п нардепа с надбавками 25 тыс. З/п начальника РОНО более 10 тыс/мес.
Коментувати
Микола
Люди добрі і бідіні, а бідні тому, що ми інтелігенція. І все що з нами роблять ми повинні розуміти. Я вважаю хватить терпіти нам потрібно відстоювати свою професію і свої школи. Наші холці захищаю свою БАТЬКІВЩИНУ не для того, щоб їхні діти не мали де вчитися.
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Микола: бідні, бо добрі. Не були б такі добрі - не "відносились би з розумінням" до проблем країни, а виходили б за власних дітей стояти. Тепер - живуть ті, хто встиг. І нема чого нити... бо - дозволили
Коментувати
Stec
Як мінімум, все не так просто: мала батьківщина моєї дружини, село Кочубіїв Чемеровецького району на Хмельниччині - автобус до сусіднього села Жердя можна пустити і відстань йому долати доведеться невелику, 3 км. Але, щоб дістатись на край села до цього автобусу (а проїхати по крутих пагорбах в центр у погану погоду він просто не зможе), деяким дітям доведеться йти 5 кілометрів.
Влад
Проблиски здорового глузду... А як планується збільшити народжуваність і як буде відбуватися консервація шкіл?
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Влад: збільшення народжуваності не варто ініціювати. То є непотрібною, для нормального життя людей майбутнього, думкою...
Anna
Для ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ: Згодна з Вами! Не потрібне збільшення народжуваності. Потрібно зацікавлювати дітей в робітничих професіях, а не нвчати всіх підряд за гроші на юристів, економістів та фінансистів. Бо потім починається безробіття, тож ніхто не хоче робити некваліфіковану роботу з дипломом вишу (дарма, що за гроші купленого). Головне налагодити виробництво та створювати робочі місця.
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Anna: та ото ж. Та перш, ніж зацікавити дітей в робітничих професіях, повинна бути їх необхідність та висока оплачуваність. Знаєте ЩО говорять батьки про майбутнє дітей? "Я хочу, щоб в дитина НЕ працювала так важко, як працюю я. Хочу, щоб дитина мала змогу відвідувати кафе-ресторани. А то, будучи у відрядженні, пішли кави попити. То за ту каву, на тістечко вже грошей пошкодувала, я б тиждень вдома з родиною жила б".До чого ЦЕ?. Та до того, що більшість батьків, що готові проплатити навіть іспити у ВНЗах, вважають, що наявність диплому-пряма дорога до високих заробітків.
Коментувати
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
В принципі дітей варто вивозити "в люди". Проблема з*явиться в іншому. Програма "шкільний автобус" не працює так, як то повинно було би бути в цивілізованій країні. Дітей двічі вдень возити додому не стануть (маленьких спершу, пізніше, старших, в ідеалі - тричі. Ще ввечері, для тих, кому потрібно). Харчування. Харчування стане платним. Плюс батьки мають привезти до школи певні продукти. Наступне. Дитина знаходитиметься "на стільці" весь день. Тобто - можливість нормального відпочинку для дитини не створена. ОЦІ, саме ці фактори є тою перешкодою, яка не стане розвитком для дитини села. Натомість - має можливість стати причиною бажання не розвивати власну домівку, а чимшвидше з неї вибратися. І - чимподалі...
Игорь
Для ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ: я з вами згодний, якщо ви праймаэте рышення закрити школу, і обіцяєте возити дітей двічі на день то возіть...а не пообійцяли, а що ми отримали, маленькі діти їдуть у школу в 7 годин ранку майже, а повертаються близько 5 годин вечора... ось в чому полягає велика проблема
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Игорь: саме про те і мова. Факт в тому, що вся ця перетрубація (не лише в освіті, а й в суспільстві) почалась не від бажання розвитку, а відбажання зекономити. Хлопцям зверху потрібні гроші. Вони їх отримують у вигляді кредитів. Кредити потрібні як погасити попередні "надбання", так і для себе-любих. А ще існує країна. От тут і потрібно, щоб і "існувала", поки не вимре, і грошей якомога менше витрачалось...
Коментувати
Оксана
Дуже цікава позиція. "Не мають доступу до якісної освіти"....цікаво, а якісна - це яка? В нас у школі є комп’ютерний клас, підключений до мережі, є проектор, є мультимедійка, кожен учитель веде лише предмет за фахом. Ходять на 5 годин фізики, 8 хімії...і так далі. Випадкових людей у школі теж немає: кумів, сватів тощо. Виникає питання, а де тоді якісна освіта? Де 200 балів ЗНО? Дуже проста відповідь. А чи потрібна їм вища освіта? У 70-ті роки з села вчилося 2 людей - мама і її подруга. Всі інші здобували середньоспеціальну освіту і були забезпечені роботою. Наразі, хто б що не говорив, з усім розвитком, айфонами, айпадами....не всі учні можуть осилити навчання. І це нормально. Сільські діти, до прикладу, привикли ПРАЦЮВАТИ!!!!!Це не місто, якщо ще десь ходить на гурток або секцію, то зайнятий, а якщі ні, то тиняєтьсяся без діла. В нас хлопці 10 клас, вчора сама з ними говорила, дрова зоготовляють. Бо платіжка за газ...велика. І хочуть на слюсаря, автослесаря і...електрика вчитися.
Віталій
Для Оксана: І що ви хочете цим сказати - що дітям з села освіта не потрібна, всіх на поле в колгоспи, а хто толковіший то електриком чи слюсарем? Та давайте взагалі школи в селах закриємо, а чого б і ні, стільки грошей зекономиться...
1
Для Віталій: З села чи з міста, а вища освіта, дійсно, не всім потрібна. Бо багато хто не має достатньо розуму, щоб навчатись в університетах.
Оксана
Для Віталій: Я хочу цим сказати, що дійсно не всі можуть і хочуть писати ЗНО і здобувати вищу освіту. А здобути середньоспеціальну....просто ніде. "Укрупнення" ПТУ вже було, з 3 закладів зробили один. Якщо немає людей в полях(можливо Ви не вкурсі, але колгоспів вже немає), то у людей не буде що їсти. Хоча ні, Європа нам завезе. Толковійший? ОЙ, ви мене насмішили. А толкових електриків не треба, так? Ніяких не треба? Колишній випускник електрикою цікавився. Вступив до ПТУ....закінчив з відзнакою. Наразі працює на турбазі, електриком із заробітною платою - 1000 у.о. Коли бачить мене на вулиці - опускає очі. Знаєте чого? Бо йому, виявляється, ганьба за те, що ми - вчителі, за таку важку працю, отримуємо 2000 грн(в кращому випадку). Я хочу сказати, що вчителі в селах працюють не гірше ніж міські. Але пріоритети сільських жителів і міських - різні. І бачення майбутнього різне. І батьки більше довіряють тому, що скоріше заробиш руками, а ніж розумом.
Коментувати
возмущённый
http://gazeta.dt.ua/EDUCATION/misholovka_dlya_shkil.html Новая старая власть в 2011 году на эту тему "пела" более здраво,мне кажется.
Песец подкрался
Долой сельские школы! Долой городские школы! Все закрыть! Деньги на деребан! Возродим церковно-приходские школы! Их для Украины будет достаточно. Начальницкие дети все равно по лондонах учатся.
вчитель
Для Песец подкрался: я с вами.
Коментувати
Сидір
Звісно, навіщо ж в селах школи взагалі? Навіщо села Україні? ЯК можна возити "Шкільним автобусом" бідних дітей за 20 і більше кілометрів по таких жахливих дорогах? Про якість цих автобусів я взагалі мовчу... Скільки вже було закрито шкіл і що? невже щось змінилось? Невже в тих школах, куди стали звозитися діти з зачиненої школи, щось стало краще?? Чи покращилася там матеріальна база? Чи збільшилися на неї видатки за рахунок закритої школи? Звісно, що ні... Тільки пуста балаканина... А на узбіччі цього процесу залишаються безробітні вчителі, бідні діти, які мають встати о 6 ранку, щоб плентатися в далечінь на уроки, а потім напівголодним повертатися додому о 17-00... Тільки кого це хвилює в нашій державі....
Анна Самуїлівна
Для Сидір: Згідна з Вами повністю, тому що бачу, як їздять ці шкільні автобуси: то немає бензину, то немає запчастин,щоб відремонтувати(коли щось зламалося). А про те, що навіть діти середнього шкільного віку змушені будуть цілий день проводити далеко від свого села напівголодними, нікого не хвилює. І ще про ЗНО. Я знаю по своїй школі(сільській): майже всі випускники здають ЗНО успішно!!!
мама
А ничего,что,например,наших детей из маленькой школы в большую придётся возить через 2 ж/д переезда,и по 2-м кускам трасс государственного значения на дымящем,как у нас сейчас школьном автобусе? А если,не дай бог авария? Об этом кто-нибудь думает там в верхах?
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для мама: А вы не пробовали немного пошуметь ДЛЯ ВАШИХ ДЕТЕЙ. Для того, чтобы именно у вас школа работала. Там, где родители молча согласились, там школу и закрыли. Ездят теперь детишки... кто куда
Коментувати
Вчитель
Пані Совсун!Не треба ля-ля!Майже всі сільські діти успішно поздавали ЗНО!Можливо варто наводити фактичні дані!І допомагати сільським школам,а не закривати їх!!!Якщо дитина з села,то вона вже нікому не потрібна?!!!
Андрій
під нагодою революції та війни МОН Квіта скоро все позакриває в Україні!
indigo
Для Андрій: Аби його самого не закрили в казематах народного гніву...
Коментувати
Віталій
МОНУ таке мону... Поки вчителі сварилися на поганих методистів, а методисти на поганих вчителів, міністерство вочевидь уже закриває наші школи, та й до батьків з платними підручниками добралося. Бо коли ми живемо за принципом "моя хата скраю" то воно так і буде. Римське правило - "поділяй і володарюй" успішно реалізовується нашими керманичами всі роки незалежності. Може варто відкрити очі, і задати питання - хто є хто???
indigo
Для Віталій: В українців три вороги - північний сусід, злочинна влада і вони самі собі, тому що не можуть об’єднатися перших двох.
вчитель
У нас в районі є гороно та районо, фактично на одній території, які тільки видумують нові звіти та інші папірці. Семінари, які вони вимагають проводити, давно можна проводити у вигляді вебінарів. Якщо районо злити з гороно та скоротити , то, враховуючи їх кількість у державі, на одного вчителя буде вже не 8, а може й 17 учнів. Порахуйте це, а школи не чіпайте!!! Якість знань учнів залежить не тільки від фаховості вчителя та обладнання кабінетів, а рівною мірою від престижності знань в суспільстві та можливості конвертувати їх в гроші. А що бачать наші діти? Куплені дипломи міністрів?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!