Укрупнення шкіл є неминучим, - заступник міністра

В Україні функціонує майже 5 тисяч малокомплектних шкіл, в яких навчається менше 40 учнів

Укрупнення шкіл є неминучим, - заступник міністра

В Україні, в умовах значного демографічного спаду, мережа шкіл скорочувалася значно повільніше ніж кількість учнів, яка навчається в школах. Про це під час брифінгу сказала заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Вона повідомила, що в Україні функціонує майже 5 тисяч малокомплектних шкіл, в яких навчається менше 40 учнів.

За її словами, вартість навчання в таких школах одного учня може сягати 60 тисяч грн на рік, в той час як в районних центрах вона складатиме 6 або 9 тис. грн.

"Тобто ми бачимо дуже суттєві відмінності, і що найгірше всього, навіть ті 60 тисяч грн, які можуть вкладатися на навчання дитини в малокомплектній школі не гарантують якісного навчання. Статистика зовнішнього незалежного оцінювання показує, що діти з сільської місцевості, нажаль фактично позбавленні доступу до якісної шкільної освіти. Вони значно гірше складають зовнішнє незалежне оцінювання та мають значно менші шанси для того, щоб продовжити навчання у вищих навчальних закладах", - зазначила Інна Совсун.

"Тому вочевидь укрупнення шкіл є неминучим, це те, через що проходили всі країни Східної Європи", - зауважила заступник міністра, зазначивши, що це є наслідком демографічного спаду, через який пройшло багато країн.

Разом з тим, вона повідомила, що позиція Міністерства освіти і науки полягає в тому, що укрупнення шкіл може відбуватися лише за умови гарантування довезення дітей до укрупнених шкіл. Однак в бюджеті не передбачене фінансування програми "Шкільний автобус".

"Вочевидь тут треба думати про інші рішення, і що стосується безкоштовного проїзду то на сьогодні він переданий на відкуп місцевій владі. І наразі складно сказати, чи буде можливість у місцевих влад забезпечувати безкоштовний проїзд учнів", - сказала заступник міністра.

Вона повідомила, що Міністерство освіти розглядає можливість співпраці з міжнародними донорами з метою можливого відновлення програми "Шкільний автобус".

"Це є дуже критичним питанням і позиція міністерства є досить твердою, що будь-яке укрупнення можливе лише тільки за умови забезпечення доїзду дітей до школи", - наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Освіта.ua
16.01.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Жителі Села Шульгівка
Та ще й опорні школи задумали. Плани "реформаторів" сільської школи прості. 200 учнів в базовій школі. Із середніх шкіл в районі зробити неповні середні і одну дві середні (базові). Скоротити вчителів, чим зекономити бютжет. Звозити, якщо буде чим, учнів 10-11 класів за 15-20 км щодня в базову школу. А не буде чим, надавати за рахунок батьків гуртожиток. Ось він - рівний доступ до якісної освіти жителів села і міста. І це не вимисел. Качайте реальні документи від облдержадміністрації. Посилання на документи. Качайте архів. https://www.dropbox.com/s/9zm4ljf9bkwm6ar/oporna_sh.zip?dl=0
марія
про підвіз учнів думають а як з харчуванням в малих селах діти їли вдома
Ivan Kuhariv
Таку школу де я працюю я б сам закрив і вікна дошками забив..
оксана К.
Для Ivan Kuhariv: так не працюйте, розрахуйтеся, і на всі 4! вибір за вами!
Коментувати
indigo
Зарплата народного депутата 12*6000 грн. = 72 000 грн. на рік. Зарплата міністра освіти 120 000 грн. на рік. Малокомплектні чиновники в нас. Усунення з посад неминуче!!!
Геннадий
Для indigo: в СМИ говорят з/п нардепа с надбавками 25 тыс. З/п начальника РОНО более 10 тыс/мес.
Коментувати
Микола
Люди добрі і бідіні, а бідні тому, що ми інтелігенція. І все що з нами роблять ми повинні розуміти. Я вважаю хватить терпіти нам потрібно відстоювати свою професію і свої школи. Наші холці захищаю свою БАТЬКІВЩИНУ не для того, щоб їхні діти не мали де вчитися.
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Микола: бідні, бо добрі. Не були б такі добрі - не "відносились би з розумінням" до проблем країни, а виходили б за власних дітей стояти. Тепер - живуть ті, хто встиг. І нема чого нити... бо - дозволили
Коментувати
Stec
Як мінімум, все не так просто: мала батьківщина моєї дружини, село Кочубіїв Чемеровецького району на Хмельниччині - автобус до сусіднього села Жердя можна пустити і відстань йому долати доведеться невелику, 3 км. Але, щоб дістатись на край села до цього автобусу (а проїхати по крутих пагорбах в центр у погану погоду він просто не зможе), деяким дітям доведеться йти 5 кілометрів.
Влад
Проблиски здорового глузду... А як планується збільшити народжуваність і як буде відбуватися консервація шкіл?
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Влад: збільшення народжуваності не варто ініціювати. То є непотрібною, для нормального життя людей майбутнього, думкою...
Anna
Для ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ: Згодна з Вами! Не потрібне збільшення народжуваності. Потрібно зацікавлювати дітей в робітничих професіях, а не нвчати всіх підряд за гроші на юристів, економістів та фінансистів. Бо потім починається безробіття, тож ніхто не хоче робити некваліфіковану роботу з дипломом вишу (дарма, що за гроші купленого). Головне налагодити виробництво та створювати робочі місця.
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Anna: та ото ж. Та перш, ніж зацікавити дітей в робітничих професіях, повинна бути їх необхідність та висока оплачуваність. Знаєте ЩО говорять батьки про майбутнє дітей? "Я хочу, щоб в дитина НЕ працювала так важко, як працюю я. Хочу, щоб дитина мала змогу відвідувати кафе-ресторани. А то, будучи у відрядженні, пішли кави попити. То за ту каву, на тістечко вже грошей пошкодувала, я б тиждень вдома з родиною жила б".До чого ЦЕ?. Та до того, що більшість батьків, що готові проплатити навіть іспити у ВНЗах, вважають, що наявність диплому-пряма дорога до високих заробітків.
Коментувати
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
В принципі дітей варто вивозити "в люди". Проблема з*явиться в іншому. Програма "шкільний автобус" не працює так, як то повинно було би бути в цивілізованій країні. Дітей двічі вдень возити додому не стануть (маленьких спершу, пізніше, старших, в ідеалі - тричі. Ще ввечері, для тих, кому потрібно). Харчування. Харчування стане платним. Плюс батьки мають привезти до школи певні продукти. Наступне. Дитина знаходитиметься "на стільці" весь день. Тобто - можливість нормального відпочинку для дитини не створена. ОЦІ, саме ці фактори є тою перешкодою, яка не стане розвитком для дитини села. Натомість - має можливість стати причиною бажання не розвивати власну домівку, а чимшвидше з неї вибратися. І - чимподалі...
Игорь
Для ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ: я з вами згодний, якщо ви праймаэте рышення закрити школу, і обіцяєте возити дітей двічі на день то возіть...а не пообійцяли, а що ми отримали, маленькі діти їдуть у школу в 7 годин ранку майже, а повертаються близько 5 годин вечора... ось в чому полягає велика проблема
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для Игорь: саме про те і мова. Факт в тому, що вся ця перетрубація (не лише в освіті, а й в суспільстві) почалась не від бажання розвитку, а відбажання зекономити. Хлопцям зверху потрібні гроші. Вони їх отримують у вигляді кредитів. Кредити потрібні як погасити попередні "надбання", так і для себе-любих. А ще існує країна. От тут і потрібно, щоб і "існувала", поки не вимре, і грошей якомога менше витрачалось...
Коментувати
Оксана
Дуже цікава позиція. "Не мають доступу до якісної освіти"....цікаво, а якісна - це яка? В нас у школі є комп’ютерний клас, підключений до мережі, є проектор, є мультимедійка, кожен учитель веде лише предмет за фахом. Ходять на 5 годин фізики, 8 хімії...і так далі. Випадкових людей у школі теж немає: кумів, сватів тощо. Виникає питання, а де тоді якісна освіта? Де 200 балів ЗНО? Дуже проста відповідь. А чи потрібна їм вища освіта? У 70-ті роки з села вчилося 2 людей - мама і її подруга. Всі інші здобували середньоспеціальну освіту і були забезпечені роботою. Наразі, хто б що не говорив, з усім розвитком, айфонами, айпадами....не всі учні можуть осилити навчання. І це нормально. Сільські діти, до прикладу, привикли ПРАЦЮВАТИ!!!!!Це не місто, якщо ще десь ходить на гурток або секцію, то зайнятий, а якщі ні, то тиняєтьсяся без діла. В нас хлопці 10 клас, вчора сама з ними говорила, дрова зоготовляють. Бо платіжка за газ...велика. І хочуть на слюсаря, автослесаря і...електрика вчитися.
Віталій
Для Оксана: І що ви хочете цим сказати - що дітям з села освіта не потрібна, всіх на поле в колгоспи, а хто толковіший то електриком чи слюсарем? Та давайте взагалі школи в селах закриємо, а чого б і ні, стільки грошей зекономиться...
1
Для Віталій: З села чи з міста, а вища освіта, дійсно, не всім потрібна. Бо багато хто не має достатньо розуму, щоб навчатись в університетах.
Оксана
Для Віталій: Я хочу цим сказати, що дійсно не всі можуть і хочуть писати ЗНО і здобувати вищу освіту. А здобути середньоспеціальну....просто ніде. "Укрупнення" ПТУ вже було, з 3 закладів зробили один. Якщо немає людей в полях(можливо Ви не вкурсі, але колгоспів вже немає), то у людей не буде що їсти. Хоча ні, Європа нам завезе. Толковійший? ОЙ, ви мене насмішили. А толкових електриків не треба, так? Ніяких не треба? Колишній випускник електрикою цікавився. Вступив до ПТУ....закінчив з відзнакою. Наразі працює на турбазі, електриком із заробітною платою - 1000 у.о. Коли бачить мене на вулиці - опускає очі. Знаєте чого? Бо йому, виявляється, ганьба за те, що ми - вчителі, за таку важку працю, отримуємо 2000 грн(в кращому випадку). Я хочу сказати, що вчителі в селах працюють не гірше ніж міські. Але пріоритети сільських жителів і міських - різні. І бачення майбутнього різне. І батьки більше довіряють тому, що скоріше заробиш руками, а ніж розумом.
Коментувати
возмущённый
http://gazeta.dt.ua/EDUCATION/misholovka_dlya_shkil.html Новая старая власть в 2011 году на эту тему "пела" более здраво,мне кажется.
Песец подкрался
Долой сельские школы! Долой городские школы! Все закрыть! Деньги на деребан! Возродим церковно-приходские школы! Их для Украины будет достаточно. Начальницкие дети все равно по лондонах учатся.
вчитель
Для Песец подкрался: я с вами.
Коментувати
Сидір
Звісно, навіщо ж в селах школи взагалі? Навіщо села Україні? ЯК можна возити "Шкільним автобусом" бідних дітей за 20 і більше кілометрів по таких жахливих дорогах? Про якість цих автобусів я взагалі мовчу... Скільки вже було закрито шкіл і що? невже щось змінилось? Невже в тих школах, куди стали звозитися діти з зачиненої школи, щось стало краще?? Чи покращилася там матеріальна база? Чи збільшилися на неї видатки за рахунок закритої школи? Звісно, що ні... Тільки пуста балаканина... А на узбіччі цього процесу залишаються безробітні вчителі, бідні діти, які мають встати о 6 ранку, щоб плентатися в далечінь на уроки, а потім напівголодним повертатися додому о 17-00... Тільки кого це хвилює в нашій державі....
Анна Самуїлівна
Для Сидір: Згідна з Вами повністю, тому що бачу, як їздять ці шкільні автобуси: то немає бензину, то немає запчастин,щоб відремонтувати(коли щось зламалося). А про те, що навіть діти середнього шкільного віку змушені будуть цілий день проводити далеко від свого села напівголодними, нікого не хвилює. І ще про ЗНО. Я знаю по своїй школі(сільській): майже всі випускники здають ЗНО успішно!!!
мама
А ничего,что,например,наших детей из маленькой школы в большую придётся возить через 2 ж/д переезда,и по 2-м кускам трасс государственного значения на дымящем,как у нас сейчас школьном автобусе? А если,не дай бог авария? Об этом кто-нибудь думает там в верхах?
ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ
Для мама: А вы не пробовали немного пошуметь ДЛЯ ВАШИХ ДЕТЕЙ. Для того, чтобы именно у вас школа работала. Там, где родители молча согласились, там школу и закрыли. Ездят теперь детишки... кто куда
Коментувати
Вчитель
Пані Совсун!Не треба ля-ля!Майже всі сільські діти успішно поздавали ЗНО!Можливо варто наводити фактичні дані!І допомагати сільським школам,а не закривати їх!!!Якщо дитина з села,то вона вже нікому не потрібна?!!!
Андрій
під нагодою революції та війни МОН Квіта скоро все позакриває в Україні!
indigo
Для Андрій: Аби його самого не закрили в казематах народного гніву...
Коментувати
Віталій
МОНУ таке мону... Поки вчителі сварилися на поганих методистів, а методисти на поганих вчителів, міністерство вочевидь уже закриває наші школи, та й до батьків з платними підручниками добралося. Бо коли ми живемо за принципом "моя хата скраю" то воно так і буде. Римське правило - "поділяй і володарюй" успішно реалізовується нашими керманичами всі роки незалежності. Може варто відкрити очі, і задати питання - хто є хто???
indigo
Для Віталій: В українців три вороги - північний сусід, злочинна влада і вони самі собі, тому що не можуть об’єднатися перших двох.
вчитель
У нас в районі є гороно та районо, фактично на одній території, які тільки видумують нові звіти та інші папірці. Семінари, які вони вимагають проводити, давно можна проводити у вигляді вебінарів. Якщо районо злити з гороно та скоротити , то, враховуючи їх кількість у державі, на одного вчителя буде вже не 8, а може й 17 учнів. Порахуйте це, а школи не чіпайте!!! Якість знань учнів залежить не тільки від фаховості вчителя та обладнання кабінетів, а рівною мірою від престижності знань в суспільстві та можливості конвертувати їх в гроші. А що бачать наші діти? Куплені дипломи міністрів?
Коментувати