Підручники мають відповідати світогляду дітей, - міністр

МОН прагне якісно розвантажити програми початкової школи та створити на їх базі якісні підручники

Підручники мають відповідати світогляду дітей, - міністр

Поки не будуть вироблені рішення та доопрацьовано внесені пропозиції щодо розвантаження навчальних програм для початкової школи, старт конкурсу підручників, котрі мають відповідати програмам, може бути на декілька днів відтерміновано. Про це повідомив заступник міністра освіти Павло Полянський під час засідання робочої групи щодо розвантаження навчальних програм для початкової школи.

У засіданні взяли участь міністр освіти Сергій Квіт, члени робочої групи з проведення експертизи типових навчальних планів та навчальних програм для початкової школи, головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Євген Красняков, заступник голови ГО "Батьківський контроль" Іванна Коберник, представники департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН, вчителі, методисти, психологи та науковці.

Під час наради Сергій Квіт наголосив на важливості завдань, що стоять перед робочою групою та зазначив, що від її рішень залежатиме якість підручників, які повинні відповідати дитячому світогляду та віковій психології.

Міністр також підкреслив, що дитина не повинна бути відірвана від того, що вона бачить довкола себе, тому в підручниках поряд з тематикою українських історичних традицій має бути й сучасний світ.

"Дитина повинна розвиватися на сучасних зразках. Давайте збалансуємо історію та сучасність – і зробимо професійний продукт. Цей матеріал повинен сприйматися дітьми, та не бути для них складним", - наголосив міністр.

Павло Полянський зазначив, що на засіданні Колегії МОН 1 грудня відбулося широке обговорення питання розвантажених навчальних програм для школярів 4 класу, зокрема, з української мови і літературного читання.

Він повідомив, що поки не будуть вироблені рішення та доопрацьовано внесені пропозиції щодо розвантаження програм, старт конкурсу підручників, котрі мають відповідати програмам, може бути на декілька днів відтерміновано.

"Якщо всі дублювання вилучаються із програм, то в такому разі авторам підручників необхідно зробити також вилучення із підручників", - наголосив заступник міністра.

Павло Полянський підкреслив, що розвантаження програм відбулося за рахунок їх спрощення та приведення у відповідність до Держстандарту. Теперішні ж програми ставлять більш високу планку до дитини, як за інтенсивністю матеріалу, так і за вимогами до навченості. Також він зазначив, що у програмі, яка обговорюється, дійсно бракує сюжетів, змістовних ліній, присвячених сучасній Україні, тобто світу, який є упізнаванним для дитини.

Під час обговорення учасники внесли пропозиції доповнити розділ соціокультурної змістової лінії в частині "Історичне минуле України, її столиці" поняттями "люди минулого і сьогодення країни", а у частині змін до державних вимог до рівня підготовки учнів додати: "усвідомлює і пояснює, чому Україна є спільною домівкою для людей, які її населяють". Також запропоновано до змісту навчального матеріалу додати вміння дітей спілкуватися в незнайомому середовищі та з людьми з інших країн та районів. Учасники засідання погодилися вилучити із соціокультурної змістової лінії згадування обряди, часник і пучечки зілля.

Щоб уникнути дублювання та розвантажити програму з української мови для учнів 4 класу, члени робочої групи дійшли спільної думки щодо вилучення із мовної змістової лінії форми іменників жіночого роду на приголосного в орудному відмінку однини.

Учасники засідання також запропонували доповнити програму сюжетами про вокзал, аеропорт, а також подіями, які б викликали у дітей позитивні емоції: день народження, пікнік, похід до зоопарку тощо.

За рішенням засідання, соціокультурна лінія у формі доповнення до пояснювальної записки, буде перенесена до передмови Програми з української мови для 4 класу та слугуватиме орієнтиром до тематики текстів підручників. Експерти погодилися залишити у програмі тексти Богдана Лепкого та Олександра Довженка.

Також, з метою уникнення дублювань та на підставі розвантажених програм для 4 класу, внесено пропозицію переглянути змістовні блоки програм для 1, 2, 3 класів.

Освіта.ua
05.12.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
АнтіДівєрсант
А вот ті предодущі підручнікі, їх кто нам через граніцу прівьоз? Может бить етіх діверсантов іспоймать і випороть? А то ж ані самі не упалі? Кто-то падпісал, кто-то напісал, кто-то рецєнзавал, кто-та гріф видал? Як спаймаєм етаго діверсанта, то другі іспугаются! А то знову напішутьщось ужасноє?
Математик
Задача 6 класу з математики підвищеного рівня(№776 мерзляк): прямокутник, площею 40 кв.см обертається навколо однієї з сторін. Знайти площу бічної поверхні утвореного циліндра. Зламай мізки шестикласнику?
валентина
Для Математик:
валентина
Для Математик:
валентина
Для валентина: vthpkzr 776 6rk
Коментувати
вчитель
Чтобы учебник соответствовал детскому мировоззрению на полях учебников надо вставлять рекламу водки, сигарет, наркотиков, а для старшеклассников можно добавить порно.
indigo
Для вчитель: Така жахлива... Але реальність...
3 класс
да прям, там уже есть сказка "про лисичку що втопилася в горщику", про "Азу, що хлопці втопили у морі(Азовському)", ну и в придачу "кобиляча голова..."это все в начальной.
вчитель
Для поставившего минус: совершенно верно, забыл пиво.
Коментувати
Учитель
Чому не провели люстрацію чиновників МОН? Всіх треба перевірити на детекторі брехні (на предмет корупції) та тести ЗНО - відповідно до профілю. А то сидять роками - деградували, нічого не роблять, створюють видимість бурхливої діяльності. А в школу... до дітей?!!! Тільки так можна щось змінити в освіті!!!
Светлана Антипова
а чому ніхто не наголошує на необхідності розвантаження підручників і програм з історії? Хіба можна встигнути на уроці все, що передбачено в нових підручниках для 5-6 класів? А підручники з всесвітньої історії для 7-9 класів? Учень тілько-но глянув на кількість сторінок параграфу і зразу відклав підручник в сторону! А скільки можна доповнювати кількість матеріалу в 11 класі? І це все при тому, що в травні випускники вже не займаються, а готуються до ЗНО! Дитина просто не в змозі запамятати весь фактаж. І на кожному уроці нова тема з датами, персоналіями, подіями, логічними ланцюжками і т.д.
Учитель
Для Светлана Антипова: Нові підручники для 5-6 класів, до речі, - норм. 4 - 5 сторінок з великими ілюстраціями на кожній! Мені іноді не вистачає маетріалу! А хто сказав, що в 5 - 6 класах треба читати весь параграф? А розповідь вчителя, а вибіркове та коментоване читання?! А ось, для 7 - 9 класів з всесвітньої історії, дійсно ЖАХ! Параграфи - 15 сторінок маразматичного тексту! Готуючись до уроку, читаю вдома і... засинаю на 3 сторінці.
Коментувати
Мама 6-класника
Чому всі мовчать про підручник біології 6 клас. Це що знущання над дітьми??? Це підручник для 6-класника??? Ні! Це посібник для студента 1 курсу природничого факультету! Цікаво де і ким апробовано цей підручник???
свобода слова
Для Мама 6-класника: Підручники для 6 класу - це фобос і деймос. Дуже важкі завдання. Навіть для учителів. Що там говорити про учнів!
Игорь
Для свобода слова: підручник з інформатики 5 і 6 клас хороші, авт. Морзе, якби ще диск додавався до підручника.
Коментувати
Ярослав Гринчишин
Пропоную людині, яка запропонувала вписати в програму "усвідомлює і пояснює, чому Україна є спільною домівкою для людей, які її населяють", спрогнозувати відповідь учня 4 класу. Це учні 4 класу, а не студенти 4 курсу. У такому віці краще про братів, сестер, маму, дідуся,...
Учитель
Що досі там робить отой Полянський? А от міністрові хочеться сказати: розвантажуйте не лише програми початкових класів, а й основної та старшої шкіл! Пане міністре, робити це треба вже і негайно! Залучайте до широкого обговорення учителів - практиків, а не отих кабінетних горе - новаторів, які так розуміються у шкільних проблемах, як вовки на зорях! Вони як і колись, так і тепер придумують на наші вчительські та учнівські голови дурню, так і далі її тичуть. Кажуть, що вчителі мовчать, а Ви даєте їм говорити! Запросять на "високі" зустрічі саме тих, що звикли солоденько підспівувати, і от і все: вирішили, постановили...
1
І знову клепання нових підручників, і новий дерибан грошей.
Олекса Позняк
Для 1: РОЗУМНИЦЯ
Игорь
Для Олекса Позняк: в мене складається враження, що програми змінюють, щоб надрукувати нові підручники і заробити грошей
Математик
Звісно! математика 5 клас. Вилучено розділ "масштаб". Все. тепер діти по географії вивчають масштаб в 5 класі,а по математиці в шостому! це перемога!
Коментувати
Люба
А що вже говорити про підручники для 6 класу... посьогодні немає ні англійської, ні інформатики, ні світової...Електронний варіант є... на кожен урок видруковую, щоб щось навчити, наскільки стане зарплати вчителя, якщо кожного разу друкувати дітям...
Алла
чи буде розвантажено програму з англ.мови?ми нічого не закріплюємо,на кожному уроці нова тема,нова лексика,нова граматика.Перший клас,ОДИН урок на тиждень,купа матеріалу,додому завдання не задавати,а як навчити більше 20 дітей у класі?якщо хтось захворів,все,тема вилетіла,сидить маком і нічого вже не знає(((((
Regina
Для Алла: Колего, не переймайтеся! Підручник для 3 класу розвантажує нас за два попередніх роки. Ми нарешті навчилися читати, давайте нам матеріал - а дзуськи! Автор пропонує 4 рядки тексту, півтора речення вправи на закріплення... І якусь дитячу граматику. І це після того, як у 1 класі ми на кожному уроці вчили якесь складне правило, 10 нових слів і три букви на додачу. Складність підручника зменшується з кожним роком, у 4 класі, напевно, будемо розфарбовувати малюнки і складати слова з кубиків:)
Коментувати