МОН: Патріотичне виховання має пронизувати все навчання

Одним із найважливіших завдань педагогів є робота з формування у дітей громадянських якостей

МОН: Патріотичне виховання має пронизувати все навчання

Міністерством освіти надано методичні рекомендації з організації патріотичного виховання дітей та учнівської молоді, які мають використовуватися у навчальних закладах України.

Рекомендації надіслані департаментам освіти і науки в регіонах, а також інститутам післядипломної педагогічної освіти.

У Міністерстві зазначають, що у сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність патріотичне виховання дітей та учнівської молоді набуває пріоритетного значення.

"Події останніх місяців дають підстави стверджувати, що переважна більшість громадян України, серед яких є і діти, і молодь, виявили високу патріотичну свідомість та міцну громадянську позицію. Це є свідченням системної виховної роботи педагогічних колективів навчальних закладів", - зазначають у міністерстві.

Тому одним із найважливіших завдань педагогів є продовження роботи з формування у дітей та молоді громадянських якостей, розуміння приналежності до Українського народу.

В освітньому відомстві зазначають, що особливу увагу слід приділити дітям та сім’ям, які переїхали із території військових дій, сприяти їх адаптації у нових умовах та нових колективах, залучати їх до активної діяльності та участі у позаурочних заходах, надавати можливість реалізовувати свій інтелектуальний, творчий, фізичний потенціал на благо України.

"Патріотичне виховання має наскрізно пронізувати весь навчально-виховний процес, органічно поєднувати національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базуватися на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни", - йдеться у рекомендаціях Міністерства освіти.

Також у відомстві зазначають, що патріотичне виховання має охоплювати всіх учасників навчально-виховного процесу, сприяти формуванню у дітей та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.

У Міносвіти вважають доцільним добирати і поєднувати різноманітні методи і форми патріотичного виховання, уникати формалізму й одноманітності, насичувати їх патріотичними емоціями та переживаннями, активно використовувати приклади мужності й звитяги захисників України як з історичного минулого, так і нинішніх воїнів-героїв, які боронять державу від російської агресії.

"Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність педагогів, учнів, батьків, яка через конкретну, практичну діяльність сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України", - наголошують у Міносвіти.

"Важливо, щоб учні, незалежно від їх національності та регіону проживання, ідентифікували себе з Україною, прагнули жити в Україні; розуміли необхідність дотримання конституційних та правових норм, володіння державною мовою; сприймали регіональну історію як частину загальної історії України, відчували власну причетність до майбутньої долі рідного краю як невід’ємної складової єдиної країни", - йдеться у рекомендаціях з організації патріотичного виховання.

Також у МОН зауважують, що важливу роль у патріотичному вихованні дітей та учнівської молоді відіграє педагог, його особистий приклад, його погляди та практичні дії, що мають бути взірцем для наслідування.

У роботі з патріотичного виховання молоді у міністерстві рекомендують навчальним закладам залучати батьків учнів, студентів, вихованців до активної участі у навчально-виховному процесі, організації та проведенні позанавчальних виховних заходів. Батьки мають стати не тільки гостями на заходах, не тільки спостерігачами за здобутками їх дітей, вони мають безпосередньо впливати на формування молодого покоління своїм досвідом та своїм прикладом.

Одним з пріоритетів методичних є військово-патріотичне виховання. Актуальними є Уроки мужності, зустрічі з учасниками бойових дій на Сході України та волонтерами, відвідання військовослужбовців, які отримали поранення та проходять реабілітацію у медичних закладах, написання листів у рамках Всеукраїнської акції «Лист пораненому», встановлення у навчальних закладах меморіальних дощок (знаків) на вшанування пам’яті загиблих воїнів-героїв.

"Пропонуємо у музеях при навчальних закладах створити постійно діючі стенди, що відображають події збройної боротьби Українського народу за територіальну цілісність нашої країни, участь випускників навчальних закладів, односельців в антитерористичній операції", - зазначають у Міносвіти.

Також у Міністерстві освіти рекомендують при відзначенні національних свят та пам’ятних дат, зокрема Дня захисника України, Дня Гідності і Свободи, Дня Збройних Сил України, Дня Соборності України тощо, керуватися методичними матеріалами Українського інституту національної пам’яті; організовувати наукові конференції, семінари, круглі столи; проводити військово-спортивні змагання, фестивалі-конкурси патріотичної пісні, прози і поезії, творів образотворчого мистецтва; відвідувати музеї бойової слави; вшановувати сучасних героїв-захисників України та пам'ять загиблих за свободу, єдність та незалежність Українського народу тощо.

З повним текстом Методичних рекомендації з організації патріотичного виховання дітей та учнівської молоді можна ознайомитися у листі МОН № 1/9-614 від 27.11.14 року.

Освіта.ua
28.11.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
А ось і справжні патріоти, на яких повинні рівнятися всі: https://www.youtube.com/watch?v=I1hKoXa20tU&list=UUVPYbobPRzz0SjinWekjUBw
Геннадий
Патриотизм по-украински: поджечь дом соседа, застрелить того, когда он выпрыгнет из окна. Пояснить сыну-дебилу, что печеная картошка не удалась потому, что угли на пепелище соседского дома плохие.
Олена
Для Геннадий: Пане! Де вас вчили такому? Я співчуваю вам, якщо ви виросли з такими гаслами. Додайте більше любові у своє життя і воно покращає!
Faun2015
Нас учат этому здесь и сейчас, не будьте двуличным. Сочувствовать нужно вам, не видящим того, что происходит.
Геннадий
Для Олена: меня этому учат события на Донбассе: украинские патриоты убивают моих соседей.
Коментувати
Larisa Shistko
Патріота може виховати тільки патріот. Як Міністерство освіти буде перевіряти рівень патріотизму вчителів, якщо воно залишило й досі на робочих місцях всіх педагогів-сепаратистів?
Иван
Для Larisa Shistko: А как определить на сколько учитель патриот? Не по размеру ли черепа, а?
Zurov
С ТАКИХ ВОТ ДУР-ПАТРИОТОК НАЧИНАЕТСЯ РЕАЛЬНЫЙ ФАШИЗМ.
Иван
Для Zurov: Что вы, что вы!!! В нашей стране фашизма нет, есть лишь "патріоти")))
Коментувати
Оруэлд
Вот и настало время читать роман " 1.9.8.4". При чем поголовно и всем пока еще не поздно.Хотя зачем?! Ведь " книга - это заряженное ружье в доме соседа...Почем знать, кто завтра станет очередной мишенью для начитанного человека". А вы о патриотизме разглагольствуете!!!
Клин К.М. Клин К.М.
Для Оруэлд: О, Вы ещё "4.5.1. по Фаренгейту" вспомните... . Там тоже про воспитание патриотизма... .
Коментувати
Лурдес
Доки в цій країні будуть процвітати усіляки казнокради. хапуги й невігласи,а людина праці буде злиденна й принижена,ніякого толку від того патріотичного виховання не буде.
Лурдес
Для Лурдес: усілякі
Семен Мухін
урок вже закінчився. Це не диктант
Коментувати
скубі ду
Якщо назвати ученицю 10 класу патріоткою, то вона обідиться....
нік
Херня все ваши предложения о патриотическом воспитании!!! Ребята стояли на Майдане, воюют на Востоке, защищают донецкий аэропорт, умирают... как - то без патриотического воспитания обошлись... Не лезьте куда не нужно... как - то обойдется без программ и спецкурсов..
Олекса Позняк
Для нік: абсолютно правильно
Коментувати
Svet
Патріотизму не можна навчити, його не можна "виховувати"! Усе іде від оточення дитини. Якщо дома тихо ненавидять Україну, ніякі заходи, класні години, години спілкування, конкурси не допоможуть. У школі буде руку до серця прикладати, а поза школою...
смешно и не щиро
Для Svet: а что поза школою?? будет Пушкина читать без перевода...?
Клин К.М. Клин К.М.
Да,да... . А ещё Чехова с Тургеневым, Толстого с Достоевским... под одеялом с фонариком... . Кляті сепаратюги... .
Svet
Мы говорим о совсем разных вещах. Не стоит всё так утрировать. Ну а то , что Вы знаете классиков, делает Вам честь. Только их творчество к данной теме обсуждения совершенно не касается.
Коментувати
вважаю
найцікавіше, що саме ЦІ люди, окрім двох, вводили російську мову як другу іноземну (до сьогодні вивчається в україномовному регіоні), використовували шкільні автобуси для довозу ДІТЕЙ на заходи, що СЛАВИЛИ партію регіонів. Поширювали ЦЕ на всі можливі ЗМІ. ЗАСТАВЛЯЛИ вчителів виписувати видання, що вихваляли ДІЇ пр. І сьогодні МЕНІ хтось сміє ЩЕ ЩОСЬ надавати? ХТО? ОТІ? От вам і "люди міняються"!!! Певно що міняються - як хамелеони!!!
Семен Мухін
давайте ще введемо новий предмет зно - основи патріотизму
Родион
А контролюватиме патріотичне виховання відділ освіти, де понині сидять вчорашні регіонали-активісти що цідять крізь зуби "Ну шо, домайданились?" Відбулись легким переляком, а влада слюнявить - замінити їх ніким. Чи не це ми вже проходили в 2004?
Я пишаюсь
За таку зарплату, я можу лише пишатись, що я є українець. а проводити патріотичне виховання- це все до квітів, в мої обов"язки входить лише пишатись
Время для сальных историй
Патриотическое воспитание? Я начну. https://www.youtube.com/watch?v=V853tWmHcv4
Клин К.М. Клин К.М.
Для Время для сальных историй: Патриотическое воспитание? Цитата с канадского форума украинских соотечественников: "Сладко и почётно умереть за Родину... ." Почему бы нет?
1
Для Клин К.М. Клин К.М.: Умереть за свою Родину хочет только идиот. За свою Родину необходимо жить. Жить и приносить пользу. Хотя бы крошечную.
Я пишаюсь
С нанадского форума- ми украйынскы емигранти є найбільшими патрійотами, поки ви там войуйете за незалежну матківщину ми тримаємо за вас кулаки. тому що в Канаді нам дуже добре видно, хто патрійот, а хто ні
Коментувати