Osvita.ua Запитання Вища освіта Що означає "здобувати вищу освіту вдруге"?
Запитання та відповіді на нього

Що означає "здобувати вищу освіту вдруге"?

Абітурієнт
1. Громадяни України мають право на здобуття вищої освіти.

Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу
освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на
конкурсній основі в межах стандартів вищої освіти, якщо певний
освітньо-кваліфікаційний рівень громадянин здобуває вперше.
"Здобуває вперше" вони не можуть трактувати по різному, адже нижче в статті 9 зазначено:
1. Встановлюються такі види документів, які засвідчують
здобуття особою вищої освіти та кваліфікації за певними
освітньо-кваліфікаційними рівнями:

диплом молодшого спеціаліста;

диплом бакалавра;

диплом спеціаліста;

диплом магістра.
А відповідно не маючи диплома не можливо здобувати відповідний окр вдруге...

DOCENT
право здобувати - не означає право здобути

DOCENT
Шановний абітурієнт, як я зрозумів, Ви хочете мати юридичне підтвердження певного твердження, щоб мати підстави оскаржувати неправомірне, як на Вашу думку, рішення.
Як варіант подумайте про таку теоретичну можливість:
Кожен громадянин має право бути зарахованим на 1 курс навчання до ВНЗ і провчившись там за рахунок платників податків 4 роки (з отриманням стипендії) в день захисту дипломного проекту (складання державних випускних іспитів) не з'явитись і як результат не отримати диплом про вищу освіту.
А після цього знову бути зарахованим на перший курс і знову здобувати освіту безкоштовно. І так по колу.

Вилен (МОДЕРАТОР)
У минулому році це вважалося, що про здобуття вищої освіти вдруге можно говорити, коли людина повністю опанувала певний рівень освіти (отримала диплом) і повторно поступила на навчання для здобуття того ж самого рівня.

Шановний DOCENT, вважає, що якщо людина провчилася на бюджеті хоч один день, то більше ця людина не має права на бюджетне навчання. Позиція зрозуміла.

Але в законі мова йде про те, що будь-яке здобуття вищої освіти вдруге можливе лише на контрактній основі. Отже, і у випадку, коли особа була зарахована на контракт і провчилася 1 день, то вона втрачає право на бюджетне навчання, адже здобуватиме вищу освіти вдруге.

Абітурієнт
DOCENT, так виходить, що таке можливо і такі моменти можливо і мали місце бути, але я кажу про право згідно закону. І питання не зарахування в такому випадку на бюджет можна буде оскаржити.

DOCENT
Шановний Абітурієнт, в Вашому розумінні - запропонований мною приклад, якраз є таким, що відповідає закону, і може бути реалізований скільки завгодно разів. Та я все ж певен, що Ви погоджуєтесь, що він не відповідає здоровому глузду та інтересам платників податків, що несуть витрати на таке здобуття освіти.

Щодо прикладу наведеного шановним користувачем, що ховається за ніком Вилен (МОДЕРАТОР).
Я стою на позиції, що особа, що навіть ЗДОБУЛА вищу освіту на контракті за певним ОКР, має право на здобуття за тим же ОКР на бюджеті. Моя позиція ґрунтується на застосуванні статті 24 Конституції України:
"Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом."
Іншими словами, якщо хтось має право здобути освіту безкоштовно, то таке ж право має бути і у іншого громадянина.

Певен, що більшість погоджуються з тим, що формулювання закону виглядає не достатньо коректним, та потребує внесення змін.
Саме такі зміни вносяться в закон законопроектом розробленим групою Згуровського внесеного до порядку денного ВР.
"Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу...

DOCENT
Певен, що більшість погоджуються з тим, що формулювання закону виглядає не достатньо коректним, та потребує внесення змін.

Саме такі зміни вносяться в закон законопроектом розробленим групою Згуровського (ініціатор Балога), внесеного 24 лютого 2014 до порядку денного Верховної Ради України головою комітету ВР з питань освіти і науки Лілією Гриневич.

"Стаття 4. Право громадян на здобуття вищої освіти

1. Громадяни України мають право на здобуття вищої освіти.
Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету."

Вилен (МОДЕРАТОР)
Погоджуюсь з цією редакцією, проте закон ще не прийнято, і, в будь-якому разі, абітурієнти в цьому році не будуть вступати за законом Згуровського.

DOCENT
На-жаль чинний закон недолугий. Як він буде фактично застосовуватись під час вступної компанії 2014 р залежить від налаштувань ЄДЕБО.

Можливо, ще більш коректно було, якби абітурієнт, що вчився на бюджеті та недовчився, зберігав би за собою право здобути освіту безкоштовно, за умови відшкодування фактичних витрат бюджету на попереднє навчання.

Абітурієнт
DOCENT, так я маю на увазі ситуацію з контрактом (коли рік навчався на контракті). І що робити в цьому році якщо мені відмовлять в бюджетному навчанні на основі чинного закону?

Абітурієнт
І відповідно до тої безглуздої ситуації, про не отримання диплому на 4 курсі, теоретично тоді можлива ситуація коли 1 вересня людину зараховано до внз на бюжет, а вже 2 вересня відраховано і що в цій ситуації позбавляти права на безоплатне навчання?

DOCENT
Шановний Абітурієнт, я Вам вже свою позицію оголосив.

Особа, що навчалась на контракті і не завершила навчання, на мою думку не втратила свого права навчатися на бюджеті з першого курсу. Підставою для цього є стаття 24 Конституції України. Якщо Ви правом здобувати вищу освіту безоплатно ще не користувалися, то Ви як громадянин України маєте рівні права з іншими громадянами. А отже і право здобувати вищу освіту безоплатно вперше також за Вами залишилося.

Знову ж таки, як на мене, саме це і написано в чинному законі "здобувати безоплатно вперше". Ви ще безоплатно не здобували.

Але знову ж таки, як буде реалізовано в цьому році у Вашій ситуації Вам навряд чи хто скаже.

Аватар
   Наказ МОНмолодьспорт №01 від 01.01.2001
   //osvita.ua/legislation/Ser_osv/
Додати ще посилання...
Залишилось 1500 символів. «Правила»

Поділитись:

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!