Професія юриста очима фахівця

Які особливості роботи юриста в умовах сьогодення України? Які сподівання та реалії очікують випускників? Як швидко можна побудувати свою професійну кар’єру? На запитання Освіта.ua відповідає Марина Вешко – HR менеджер юридичної фірми Ulysses

Професія юриста очима фахівця

Що Ви можете розказати про професію юриста? Які Ви вбачаєте плюси й мінуси цієї професії? Чи берете Ви на роботу випускників без досвіду роботи?

Так, ми беремо на роботу випускників без досвіду, це один із наших головних пріоритетів політики у сфері HR. Проте, беремо ми не кожного. До уваги беруться успішність студента, його участь у різноманітних юридичних конкурсах, конференціях, стипендіальних програмах та ін. Активність студента протягом навчання виявляє ті вміння та навички, а також висвітлює ті риси характеру, що є  важливими для майбутньої успішної роботи.

Вирішуючи присвятити себе юриспруденції, ви повинні перш за все усвідомлювати, що «юристи» - це не одна професія, це ціла низка дуже різних професій, кожна з яких має свою специфіку. Професії нотаріусів, суддів і прокурорів, хоча і є юридичними, але настільки специфічними, що про них можна написати по окремому розділу. Навіть робота корпоративного юриста всередині компанії, так званого in-houselawyer, та робота юриста з юридичної фірми є досить різною.

Роботу юристів дуже часто зображують у двох екстремумах: або юристів зображають у якості людей, які працюють лише з паперами та законами, або ж їх показують у пошуках доказів, допитах свідків у суді та пафосних промовах, після виголошення яких, усі розуміють правоту позиції промовця. Але правда про роботу юриста знаходиться десь посередині. Незалежно від того, яку галузь права ви обираєте, чи ви будете спеціалістом у вирішенні судових спорів чи займатись виключно консультаційною роботою, вам доведеться і працювати з документами (при цьому будучи надзвичайно уважним і педантичним), і спілкуватися з людьми.

     

Ви будете, звичайно, проводити суттєву частину часу, вивчаючи матеріали справ, проекти документів, опрацьовуючи законодавство й судову практику. Але ви повинні будете після цього презентувати позицію клієнта та результати своєї роботи контрагенту свого клієнта, судді, державному органу чи то навіть менеджменту вашого клієнта таким чином, щоб переконати їх.

Обираючи цю професію ви також повинні зважати на надзвичайно велику відповідальність за кожне своє рішення та кожну свою дію. Буквально кожне ваше слово чи навіть кожна кома, яку ви поставите, може мати вирішальне значення для справи, для бізнесу клієнта чи його життя взагалі. Тому ви повинні бути готовими прийняти відповідальність за ваші дії та працювати під постійним психологічним тиском можливих наслідків вашої роботи.

Окрім того, робота юристів має ще одну рису, про яку дуже часто забувають, або про яку не дуже багато знають. До юристів звертаються, зазвичай, у разі наявності певного конфлікту або відсутності розуміння між сторонами. І юрист виступає своєрідною буферною зоною між сторонами конфлікту. Ви повинні розуміти, що ставши юристом, ви зажди (або доволі часто) працюватиме саме «в зоні конфлікту», будете під тиском від обох сторін конфлікту й муситиме це витримувати, діяти впевнено та обирати при цьому правильні рішення.

Чого на Вашу думку не вистачає в підготовці молодих юристів, які щойно закінчили ВУЗ? Що Ви можете порадити тим, хто зараз навчається? Які знання та навички потрібно набувати самостійно?

Нажаль, якість юридичної освіти в Україні залишає бажати кращого. Навіть у найбільш відомих і поважних правничих школах країни отримані випускниками знання та навички не відповідають сучасним вимогам ринку. До навчальних програм входять дисципліни, які на практиці мало кому доведеться використовувати, і навпаки, не вистачає навчальних курсів, які найбільш широко використовуються на практиці. Тому, на мою думку, серед студентів настільки поширена практика проходження стажування. І якщо раніше практики шукали студенти четвертого та п’ятого курсів, зараз практиканти молодшають із кожним роком. Студенти заздалегідь намагаються здобути уявлення про те, що саме їм може знадобитись у майбутній роботі, і, таким чином, виявляють сфери, які треба вивчити детальніше.

Які помилки найчастіше трапляються в роботі молодих спеціалістів? На скільки швидко можна побудувати кар’єру? Які поради Ви можете надати тим, хто тільки починає свою кар’єру?

На помилках учаться. Молоді юристи приходять учитись і, звісно, допускають іноді помилки. Але ж для того й існують наставники, керівники, аби вчити та скеровувати молодого фахівця у правильному напрямі.

Швидкість побудови кар’єри - питання кожного окремого юриста. Ті, хто знає чого хоче та впевнено йде до своєї мети, досягають успіху раніше. За наявності потенціалу, прагнення вчитись і здобувати новий досвід, не зупинятись на досягнутому, можна стати успішним юристом і за вісім років. Але зустрічаються люди, які обрали цю професію через престижність, вони можуть довго сидіти на одному й тому ж місці, переходити з фірми до фірми, але в результаті в один прекрасний день вони вирішать змінити професію.

Порадити? Будь-яка професія, обрана вами, якби складно не було досягати мети, має приносити задоволення. Дуже важко стати успішним у сфері, яка тобі не подобається. Проте коли професія приносить задоволення, питання як, куди та наскільки швидко рухатись, щоби збудувати кар’єру, вирішується майже само по собі.

Як часто робота юриста пов’язана з перевантаженням і овертаймами? Які ще виклики ставить професія? Як часто люди не витримують і йдуть із професії?

Таке поняття як «овертайм» присутнє у житті кожного юриста, особливо юриста з юридичної фірми. Робота над проектами, особливо активна ближче до їх завершення, вимагає повної віддачі. І мова тут іде не про кілька годин затримки після 18:00. Кожен, хто досяг успіху в юридичній професії, не раз бував у таких ситуаціях.

Щодо інших викликів, не знаю чи це мінус, чи це плюс, але юрист - це «універсальний солдат» у бізнесі. Він, чи вона, не тільки знавець законодавства. З роками приходить досвід у багатьох сферах бізнесу різних галузей господарства. Працюючи з одними тільки договорами, можна стати і спеціалістом із поставок зерна, і спеціалістом у банківський сфері (наприклад, синдикованого кредитування), і знавцем специфіки дистрибуції  окремих видів товарів тощо. На мій погляд, така мультифункціональність є великим плюсом. Загальне бачення бізнесу «ззовні», та знання специфіки окремих бізнес-процесів дозволяє надавати більш якісні та корисні рішення чи послуги своїм клієнтам.

В Україні часто люди працюють не за спеціальністю. Яку пораду Ви можете дати тим, хто тільки обирає професію юриста? Чого очікувати та на що точно не варто сподіватись? Яких хибних уявлень про роботу варто позбутись одразу? Без яких якостей не потрібно навіть намагатися ставати на цей шлях?

Перш за все, обираючи професію, дізнайтесь якомога більше про неї, і, бажано, не від університетів, а від людей, які безпосередньо її практикують. Наразі Інтернет і преса надає нам масу можливостей. Слід уникнути ілюзії, що юрист це людина, яка ходить у діловому костюмі, має поважний вигляд і заробляє великі гроші. За цим образом стоїть кропітка робота, багато «овертаймів», тривала й безперервна самоосвіта та самовдосконалення.

Не дозволяйте ілюзії обдурити вас. Для ефективного вивчення юриспруденції та подальшої практичної роботи в цій сфері, необхідно чітко усвідомити, що це саме те, що вас цікавить. Лише «знайшовши себе» в певній галузі права, маючи прагнення займатись юриспруденцією, можливо дійсно досягти належних результатів у її вивченні.

Освіта.ua
18.05.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів