Чи варто скоротити кількість навчальних предметів у школі?

Беріть участь в опитуванні Освіта.ua щодо оптимізації кількості шкільних предметів

Чи варто скоротити кількість навчальних предметів у школі?

В Україні триває розпочата в соцмережах дискусія про доцільність скорочення кількості шкільних предметів.

Наразі, за словами міністра освіти і науки Оксена Лісового, МОН не розглядає скорочення кількості ключових шкільних предметів. 

Як відзначив Лісовий, ідеться про те, щоб викладання предметів у школі було сконцентровано на корисних знаннях, а обсяг викладання враховував можливості дитини.

Освіта.ua
25.04.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
АНАЛІТИКА
Так, варто. Але НЕ так бездарно, як пропонуюється. Можна одну іноземну мову залишити, а не вивчати 2-3 одночасно.
Тато
Пропоную замінити купу таких предметів, як то фізика, алгебра, геометрія, астрономія, хімія і біологія ---- одним предметом НАТУРФІЛОСОФІЯ. І буде вам щастя.
Маніпуляторррр
А наш-то міністр гарний маніпулятор! Щоб не спитали його про укриття, про забезпечення НУШ у 5-х класах, закриття шкіл,базу для ліцеїв, заплати вчителям,забезпечення вчителів гаджетами, виконання ст.57 ЗУ "Про освіту" та інше - швиденько батькам і вчителям кинули кістку для обговорення - скорочення предметів. Ну що ж, давайте пересварилися, вилляємо бруд один на одного, будемо з піною у рота доводити один одному важливість саме його предмета... Але ж від цього зарплата не збільшиться, фінансування не покращиться, у школі не буде гарних учителів... Браво! Гарний хід відволікання від важливих тем
Емігранти
Цікаво, а на які саме профілі будуть робити акцент? У Європі нікому не потрібно нашого філологічного, а саме українська мова і література, чи історичного профілю. Профіль може бути хіміко-біологічним з посиленим вивченням математики і фізики, фізико -математичним з поселеним вивченням біології та хімії, технологічним інформатика, математика, фізика технології та трудове навчання. Окрім того філологія, дві іноземних мови. А на цьому мабуть все. Ви не забувайте, що є предмети, які однакові у кожній країні, але є ті які вчать тільки в українських школах.
Емігранти
За підсумками навчання в школах можна присвоювати такі робочі кваліфікації. "Оператор комп’ютерного набору. Секретар " , "Електрик з другим рівнем допуску", "Молодша медична сестра ", "Статистик", "Столяр", "Швачка".. По суті це вже крок ЄС.
Ганна
Основних профілів три: природничий, суспільний і гуманітарний. Предмети з поглибленим вивченням: на природничому профілі - математика, фізика, хімія, біологія, фізична географія; на суспільному - математика, історія, географія, право; на гуманітарному - історія, право, політична географія, література. Профілів не має бути багато, оскільки в іншому разі буде складно формувати класи, особливо в невеликих містах.
емігранти
Для Ганна: Кому в ЄС треба нашого права, історії та літератури? Ви самі себе послухайте! Яку робочу кваліфікацію можна присвоїти на основі вивчення такого профілю? "Той хто вміє багато читати і переказувати". Ми вводимо 12 річну освіту за для Європи. Значить треба так роботи щоб у ЄС наші документи щось вартували. У іншому випадку їх будуть вважати макулатурою.
Коментувати
БАТЬКИ
А чому влада тут на сайті не проводить обговорення питання 12 річної освіти? У нас є чіткі та зрозумілі пропозиції до влади! 10-11 класи все залишаємо, так як воно є. 12 рік - вступ до професії. У 12 класі викладати усі ті предмети, які викладають ВНЗ на 1 курсі. Ділова українська мова, іноземна мова, вища математика, загальна фізика, загальні хімія, інформатика, культурологія та історія. У своє чергу, ПТНЗ, та коледжі за таким самим форматом повинні надавати середню освіту. Враховуючи це, бакалаврат має бути 3 роки, молодший спеціаліст 1,5 року. Бо інший варіант у нас не пройде. Якщо вже йти за ЄС, то у профільній школі учні отримують робочу професію. У нас вони будуть отримувати вступну підготовку до професії. До цього ще одне НО! Щоб готувати за первинною професією треба кадри. А тепер іде війна. Тобто треба розраховувати на тих хто тепер є в школах.
Для БАТЬКИ:
Навіщо таку дурню пропонувати? Та ж вища математика на далеко різних рівнях викладається на перших курсах для математиків та на технічних спеціальностях. Те саме стосується і загальної фізики та загальної хімії. А ви пропонуєте все це віддати на відкуп у 12 клас, так ніби ви щось розумієтеся у тому. Не суньте свого носа туди, у чому ви не розбираєтеся.
Коментувати
Мама
Освіта стоїть учителем. Поганий, несумлінний учитель не може дати якісних знань. ЗНО всім учитплям-предметникам, які викладають ті чи інші дисципліни. Не Сертифікація, а елементарне ЗНО. Повірте, що дуже багато вчителів продемонструють свій рівень, до того ж занизький. Друге - забезпечити нормально школи та вчителів усім необхідним ( від нормальної учительської, гаджета, доступу до інтернета до обладнання всіх предметів). Третє - нормальну програму (викинути всі ці знання інститутів, академій і забрати купу термічній, дат, цифр). От тоді не чипаємо освіту і дивимося 12 років що вийде. Але! Найперше відновити нормальний конкурсний бал на педпрофесії. Нехай учителів буде мало, але якісних, розумних, компетентних. Це ненормально, якщо мовник пише з помилками, математик не вміє розв’язувати завдання за випускні класи на клас, фізик забуває формули, а більшість учителів не володіють змістом навчальних програм.
Філолог
Для Мама: вчителів уже мало.... Педвузи й коледжі беруть усіх.
Мама
Оце і є найперша та найбільша наша біда.Який рівень знань надасть учитель англійської мови, якщо не вміє правильно читати англійською, а текст перекладає із словником! Неук-учитель не створить якісного випускника
Рубен
Для мама: за таку зарплату вчителя,яка зараз прирівнюється до зарплати двірника,( не хочу образити двірників),- Ваш вчитель англійської і так багато вміє)) Яка зарплата- така і робота.
Коментувати
Нст
Потрібно у першу чергу влаштувати вчителів,які реально будуть спеціалістами цієї справи.От приклад мого вчителя з англійської,англійської він можна сказати не знає,як мінімум не такий рівень,який має бути у викладача. Потрібно дати право дітям обирати напрям,який би вони хотіли вивчати,бо справді наприклад такий предмет,як фізика її важко зрозуміти «,і коли ше його погано викладають,томущо у школі немає можливості,щоб провести,як вони насправді діє,а не просто на словах. Потрібно надати право дітям негайно обирати напрям у якому вони хотіли би навчатися,і байдуже чи вони зараз у 7,8,10 класі
Ганна
Ідеться про дві окремі проблеми: якість викладання предметів і відсутність можливості обирати напрям навчання. І справді, англійську часом викладають незадовільно - через брак знань у вчителя, брак пояснень від кваліфікованого вчителя, низькоякісні підручники (у підручниках українських авторів є неефективні вправи за застарілими методиками й грубі граматичні помилки). Фізика є складним для розуміння й викладання предметом, оскільки вона містить багато не зрозумілих інтуїтивно концепцій; підготовку до вивчення фізики потрібно починати рано в курсі природознавства. Профільне навчання доцільно запроваджувати в старших класах, а в базовій школі учні мають отримати уявлення про багато різноманітних предметів, щоб бути в змозі самостійно обрати напрям навчання після завершення базової середньої освіти.
Коментувати
Учитель основ здоров'я
Цікаво чи читає Міністр оці всі опуси та коментарі? Якщо так, пане Оксене, то маю величезне бажання поспілкуватися з Вами в реальному часі або листом, щоб довести, що не варто скорочувати кількість предметів за Типовим навчальним планом. Варто переглянути навчальні програми і вилучити оте зайве, яке намагаються конен утиснути, бо вважає свій предмет найважливіший. Ви сказали прибрати основи здоров"я або об"єднати з біологією. Можу перерахувати дуже багато тем, які вивчаються тільки на ОЗ і не на будь-якому іншому предметі. Біологія. Вчать Кровеносну систему, але вчитель за всіма термінами не встигає відпрацювати навички зупинки кровотеч - на ОЗ це відпрацьовується. Тема Тероризм.На історії вчть події, де було, що трапилося, але вчать як поводитися і себе зберегти саме на ОЗ. Таких тем є багато. А знаєте у чому гріх перевантаження крім програм- оті спецкурси і факультативи із варіативної складової. Ще одне - не сперайтеся на міські школи, укоплектовані.
Ксю
Проблема не в кількості навчальних предметів. Проблема у перевантаженості навчальних програм. Варто здійснити серйозний перегляд програм, дати більше часу на закріплення матеріалу. Не напихати шкільні підручники відповідно науковою термінологією.
Танха
Зверніть увагу на бомбосковища! В більшості шкіл вони на папері, як ПРУ. А в дійсності -це підвал при школі! А де безпека дітей та працівників. Скидаєте на місцевий рівень , а вдійсності все залишається як було! Це занадто важливо. Підручники -один на 10 років. А то майже кожен рік обираємо підручники. А решта в макулатуру! Ось де кошти освіти!!Тоді будуть гроші і на облаштування сховищ!!!
Танха
1.Перглянути програми. 2. Деякі теми повторюються(дублюють)наприклад : "Вплив спиртів на здоров*я людини." 3.Добра практика в англійських школах: фізичне виховання в школі ІІ та ІІІ ступенів винесено на заняття вспортивних секціях. Дітям це цікаво і вони з задоволенням відвідують та приймають участь у змаганнях. Секції працюють в різний час-розгрузимо кількість уроків в день. В позаурочний час, з 5 класу , музику та малювання(факультативно,або в гуртках).До речі-музичні школи -теж вихід. 4.Перглянути навантаженість предметів ,які мають навантаження 1година в тиждень.До слідуючого уроку-все забуто і знову вчитель повторює.Таке навантаження не раціональне. Мінімум 2 години на тиждень. 5.Уроки української і зарубіжної літератури ,як один предмет. З тим же навантаженням. 6. ОЗ ,ОБЖ ,біологія -один предмет з тим же навантаженням-2 год в тиждень. 7.Математика -5годи на тиждень + геометрія 2год. 8. Іноземна (англійська обов"язково) + друга іноземна. 9.В початковій школі : математика,англійська, українська мова, читання,фізкультура, малювання,природознавство,музика та співи. Танха.
Михайло
Працюю в школі більше 40 років. Ніколи не чув від учнів, що важко вчитись,часу не вистачає. Кожний вчиться в міру своїх потреб і здібностей. Методика не є вирішальним елементом у навчанні. Розвиток здібностей, інтересів розтягнутий у часі для кожної дитини індивідуально навіть в межах однієї вікової групи. "Процентоманія" - дітище комуністичного навчання. Воно і зараз домінує в головах вчителів, керівників освіти, батьків, а разом з тим звісно перекочувує в голови і деяких учнів. Об’єктивність в оцінюванні - одна з проблем нашої школи.
Микола
Я за вивчення точних наук а то скоро доспіваємося і дотанцюємося що діти не знатимуть елементарної математики.Алгебра геометрія,фізикаі хімія дають змогу зрозуміти як влаштований світ.Як один викладач може навчити цих різних предметів.З іншого боку дуже слабка матеріальна база з цих предметів.Дітей потрібно привчати думати а не стогнати що точні науки знущання над дітьми.
Зоя
Для Микола: от в вчіть точні науки. Покажіть приклад. А як влаштований світ це набагато ширше питання і виходить за межі точних наук)
Патріот
Для Зоя: Правильно, хай москалі вчать "точні навуки", а у нас кожен урок неодмінно повинен починатися із співання "Щеневмерлої" (5 хв), потім 15 хвилин скакати, викрикуючи "Хто не скаче - той москаль", далі "Батько наш бандера, а Шухевич - матір", потім ще тренінг із "Слава у країні" - "смерть творогам". Часу на вивчення уроку зовсім мало залишається. А далі: дзвоник, перерва, і наступний урок, який обов’язково починається із співання "Щеневмерлої" (5 хв)...
просто вчитель
Для Патріот: Не треба ворогів, коли є такі "патрійоти"
Коментувати
Микита
Намудрили вже з освітою так, що ради дати не можна. Вже ніхто нічого в ній не розуміє давним-давно. Де результат? Після двох десятків предметів з 5 класу в нас в кожному селі по нобелівському лауреату має бути. Де вони? Нема. Ще гірше. Пішло все навпаки, не в розум і науку, а деградація. Це очевидний результат. Бо освітою керували дурні. Як же так вийшло? В нас же 15-18 дисциплін, всебічно розвинуті особистості виходять зі школи. А у керівництві були дурні. І де ж вони взялися, де їх навчили?
Альона
Для Світлана: алгебра і геометрія - це розділи математики, нічого нового не додається а розширюється математика. Фізика і хімія так є зовсім новими для учнів
Микита
Для Альона: якщо розділи математики, то нехай і буде математика. Ні по яких предметах розділи в окрему дисципліну не виділяються.
Коментувати
Світлана
Перегляньте програму 7 класу, відразу чотири нових предмети, фізика, хімія, алгебра, геометрія. Це ж дуже складні предмети. Введення такої кількості нової складної інформації просто недоцільне, навіть дорослі з таким навантаженням не впораються. А це ж діти. У 6 добавили географію і біологію замість природи. Ну треба якісь предмети забрати раз добавляєте або додати два, ну не чотири ж.
Кирєєнко
1.Біологію, основи здоров’я, екологію поєднати в один предмет. 2.Фізкультуру вывести уроки на спортивні секції в позаурочний час для 5-11кл,бо кількість спортзалів не відповідає нормативним вимогам, 3.Переглянути програми
Ірина
Слід спростити програми. Для дітей скоротять предмети, але поставлять їх у більшій кількості годин. Домашки буде так само, тож і часу на дз буде однаково багато. Розвантажити учнів - дати їм час відпочивати від школи. Задайте собі ціль - менше школи у житті учнів Подумайте, що треба для цього зробити. Не кидайтеся у прірву мрій - структуруйте. Змініть програми, змінеться викладання, зміниться відношення до школи. Бажання вчитися - це не про вічні зобов’язаності та невиправдані очікування. Це конкретний час на конкретний розвток. Все, що після - то перекладання.
Учителька
Для Ірина: згодна .програми треба переформувати . З меньших класів прибрати заумну науковість. . синхронізувати вивчення теорії з літературами . Інформатику зробити сучасною та гнучкою.
Коментувати
2023
Якщо "Кібернетика це продажна дівка імперіалізму?" то не користуйтеся компом, смартфоном, планшетом ...
Оксана
Спочатку почніть щось робити, а не розводити різні балачки. То скорочуємо кількість предметів, то тепер це питання МОН не розглядає. То з 2024 року запроваджуємо 12-річку, то вже ні, з 2027. Схаменіться. Перш, ніж, щось говорити, 100 раз міркуйте, а то, складається враження, що йде гра на публіку. Скрізь один популізм.