Чи потрібна в Україні така кількість вишів, як сьогодні?

Беріть участь в опитуванні Освіта.ua щодо змін мережі закладів вищої освіти

Чи потрібна в Україні така кількість вишів, як сьогодні?

Держава не зможе фінансувати ту кількість закладів вищої освіти, що є сьогодні. Водночас зміни мають відбуватися поступово.

Про це в інтерв'ю Радіо «НВ» розповів міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

За його словами, 2020 року відбулося кілька об'єднань закладів вищої освіти.

«Це об'єктивний процес розвитку. Україна – дуже велика країна, і регіони не є однорідними, з неоднорідною щільністю населення. Є регіони, в яких значно менша кількість випускників шкіл, тому набір в деякі заклади вищої освіти зменшується», – зазначив міністр.

Він також наголосив, що скорочення кількості студентів викликає скорочення кількості викладачів, і відповідно, зменшення фінансування.

«Це певним чином підштовхує до об'єднання закладів. У будь-якому випадку держава не зможе фінансувати ту кількість закладів вищої освіти, але і ламати їх не можна. Це комплексний рух», – підкреслив Сергій Шкарлет.

Освіта.ua
12.02.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
Погоджуюся з А.Вдовиченком,для багатьох спеціальностей класична ВО не потрібна(достатньо 3 роки коледжу).Наприклад куховарство, кондитерія, ресторанна справа, кравецтво, торгівля і т.п. Але ділки від освіти, аби пиляти бюджет та видоювати кошти у людей, подробили предмети і накрутили строки навчання.МОНУ ж у цій ситуації виступило у ролі "кришувальника",бо їх працівники самі часто працювали у тих ВНЗ або були з ними пов’язані. Уряди у свою чергу більше думали про політичний спокій, ніж про економіку та практичну доцільність. В результаті прийшли до того, до чого прийшли, хоча відразу було видно,що до цього і прийдемо. Система давно у комі, але зацікавлені особи не хочуть відкдючати її від апарату штучного життя, пацієнт має велику пенсію!
Галина
Для Tet-a-tet: перелічених спеціальностей (кухар, кравець тощо) навчають в ПТУ. Це в 90-2000-х роках зробили у вишах спеціальності на зразок перукаря (у поплавку), згодом спеціальності привели до єдиного стандарту і таку дурню відмінили
Коментувати
Коростенська академічна ініціатива
Як зараз відбувається розподіл бюджетних місць у закладах вищої освіти: всі заяви всіх вступників з усієї України складають у єдиний рейтинг, і вже потім залежно від того, в який заклад надійшла заява абітурієнта, що вступив на бюджет, туди адресно і надходять бюджетні місця. Тому пропоную допустити приватні заклади до державного замовлення, щоб вони теж могли приймати бюджетників і надалі після цього починати приватизацію "зайвих" вишів, які планують оптимізувати. А також, крім того, це допоможе більш гнучко реагувати і в зворотній бік: приватні інвестори відкриватимуть й нові навчальні заклади там, де в цьому з’являтиметься потреба.
Симон
Громадяни!Украінці!! А може нами маніпулюють?? На наглядові ради мільйоні зарплати знаходять, Порох дома 2 тони грошей зберігає, Ахмет мільярди гребе , буржуі процвітають , а ми миримося , своє не відстоюємо. Натомість, придурки, розпатякуємо про закриття навчальних закладів, платну освіту ... Не туди б‘ємо, брати!
xyz
Для Симон: А Медведчук, Бойко, Рабінович де? За Коломойського якось не зручно і говорити. Такий бідний ... . Аж жалко людини. Пропаде.
Симон
Правильно, мова про всю падлу!
Коментувати
Лєднєв
Дивилася по ТБ репортаж про космічні спеціальності в Житомирському агроуніверситеті . Смішна комедія, а пан ректор справжній Остап Бендер... З космосу вирощує врожаі.
А чому не так?
Спочатку позакривайте усі ЗВО, які нездатні набрати на І курс бакалаврату навіть 100 студентів. А тим, кого вже набрали, дайте або закінчити навчання, або переведіть до інших ЗВО на тих же правах. А ще перестаньте грати комедію на засіданнях комісії з визначення порогових балів. Або встановіть два рівні таких балів - мінімальний для коледжу і реальний для ЗВО. Тоді неконкурентні вузи самі зникнуть чи перетворяться у коледжі.
Леонид
1)Необходимо объединение университетов. 2)Не должно быть, что допустим у нас в городе сельхоз, пед.университет, технический университет все готовят экономистов, туризм, переводчиков. Т.е должно быть какой профиль, - такие специальности готовите. Мой ЗВО технический, но практически все технические специальности закрыл. Два этажа передали МЭО. 3)На мой взгляд, необходимо разрешить разграничить ОПП по одной и той же специальности между регионами. Т.е. кто-то едет поступать в Львов на 122 Комп’ютерні технології в біології та медицині, а кто-то в Киев на 122 Системи і методи штучного інтелекту. И не нужно говорить про конкуренция которая ведет к прогрессу. Я вижу как одна и та же специальность открывается в университетах, но на разных факультетах. И потом получается, что на электронике готовят как работать за станком, из-за того, что открыли на машиностроении. 4)60% ОПП нужно ликвидировать т.к. они высосаны из пальца.
Loki
Для Леонид: Безумовно об’єднання потрібне, але після цього стане питання скорочення викладачів, яке також потрібно. Проблема в тому, що залишать лояльних, родичів важливих людей та хабарників, які заносять. Справжні науковці та талановиті викладачі завжди були незахищеними в українських університетах.
Коментувати
Гена Завізіон, старий комуніст
Не перемкнув клавіатуру під час корекції тексту. Має бути: "Много партий НАРОДУ не прокормить"
Гена Завізіон, старий комуніст
У радянські часи був такий анекдот. Мовою оригіналу: Корреспондент иностранной газеты спрашивает у рабочего: "Почему у вас нет многопартийной системы?" Ответ рабочего: "Много партий yfhjle не прокормить!" Вважаю, що держава має фінансувати лише СПРАВЖНІ виші (КНУ ім. Шевченка, НТУУ Сікорського, КМУ Богомольця, ХНУ Каразіна тощо). Решта ІМІТАТОРІВ вищої освіти мають право на існування, але хай переходять на самофінансування. Як приватні виші. Хоче олігарх фінансувати виш - на здоров’я! Дійсно, якби була при СССР ще одна патрія на правах кпСС (з усіма спецрозподільниками, спецсанаторіями, зарплатнею нахлібників, перепрошую - партноменклатури) за рахунок держбюджету, то СССР розпався б ще у 50-х роках.
Коростенська академічна ініціатива
Для Гена Завізіон, старий комуніст: Ваша думка найближча до того, що я маю на увазі. Як зараз відбувається розподіл бюджетних місць у закладах вищої освіти: всі заяви всіх вступників з усієї України складають у єдиний рейтинг, і вже потім залежно від того, в який заклад надійшла заява абітурієнта, що вступив на бюджет, туди адресно і надходять бюджетні місця. Тому пропоную допустити приватні заклади до державного замовлення, щоб вони теж могли приймати бюджетників і надалі після цього починати приватизацію "зайвих" вишів, які планують оптимізувати. А також, крім того, це допоможе більш гнучко реагувати і в зворотній бік: приватні інвестори відкриватимуть й нові навчальні заклади там, де в цьому з’являтиметься потреба.
Коментувати
олександр
Така велика кількість вишів призвела до відсутності конкуренції, знижує мотивацію учнів до отримання якісних знань у школі: батьки заплатять і я буду у виші. Деякі учні просто ставлять ультиматум до батьків. І вони, як правило, так само відносяться до навчання у виші як у школі.
Ольга
Вважаю, що чим менше буде вишів, тим менш освідченим буде населення... Владі необхідно більше робочих спеціальностей, щоб їм було більше обслуговуючого персоналу? і менш освідченим населенням легше керувати? Бажання по максимуму скоротити вчителів, перевести по максимуму освіту на дистанційну, а тим більш скорочення кількості вишів призведе лише до збільшення вартості навчання у вишах і погіршення якості освіти, а відповідно і збільшення кількості громадян, які змушені будуть йти на освіту нижчої кваліфікації... але проблема навіть не в цьому, всі хто має достатні знання та можливість змінити в нашій країні хоча б щось на краще, не будуть мати можливості на отримання вищої освіти в повному обсязі...
Olga
Для Ольга: Хто б нас освіДчив, якби не ви?
Анатолій Вдовиченко
Кількість вишів потрібно скоротити не менше ніж удвічі. Але спочатку необхідно привести у відповідність кваліфікаційні вимоги. У нас занадто перевищений освітній ценз. Для більшості спеціальностей не потрібна вища освіта, достатньо максимум коледжу. Рівень бакалавра - повна вища освіта. Магістр - це початкова наукова ступінь для наукової діяльності та педагогічної у вищих навчальних закладах.
Александр
Зачем готовить столько специалистов, если потом для них нет работы и они все уезжают за границу? Зачем зря тратить народные деньги? Увеличивать количество студентов нужно только после оживления экономики. Даже специалисты с большим стажем сидят без работы. Видетели им подавай 30 летних со стажем 20 лет. А после 45 лет ты уже человек второго сорта?
Коментувати