![]() |
Беріть участь в опитуванні Освіта.ua щодо навчання дітей у школі з п’яти років |
Чи треба розпочинати шкільне навчання з п’яти років?
Останнім часом педагогічна й батьківська спільнота запекло обговорює доцільність дванадцятирічного навчання в школі.
Відповідаючи на побоювання щодо того, що здобувачі освіти будуть закінчувати школу у 18–19 років, у Міністерстві освіти і науки висловили готовність розробити освітні і навчальні програми для здобуття загальної середньої освіти, починаючи з 5 років.
Як наголосив в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет, якщо освоєння дитиною корисних навичок і розвиток здібностей починається раніше, то ця дитина стає успішнішою в дорослому житті.
«Наголошую, що 5-річні та 6-річні діти потребують різних підходів і компетенцій за формою й тривалістю навчання та дозвілля. «Це дорого», – кажуть експерти. Але наші діти не гірші за тих, хто навчається в більш розвинених країнах, і тому аргументи на користь “економії” вважаю недоцільними. Моє завдання – знайти можливості та підтримку. Важливо, що ми обговорюємо це питання за участю батьків, освітян, психологів, педіатрів. А отже, наближаємося до єдиної концепції розвитку шкільної освіти й розроблення Освітнього кодексу», – зауважив очільник МОН.
Психолог Світлана Ройз висловлює сумніви щодо доцільності запровадження шкільної освіти для п’ятилітніх дітей.
Вона нагадує, що Концепція Нової української школи передусім забезпечує роботу з дітьми, починаючи з 6 років. Те саме можна сказати про Державний стандарт початкової освіти. Відповідно до вимог цих документів, постійно триває підготовка й перепідготовка вчителів. Для того, щоб шестилітнім дітям у школі було безпечно, і було створене навчальне середовище.
«А якщо ми говоримо про перебування в школі п’ятирічок, – це має бути зовсім інакша школа, НЕ-ШКОЛА, із цілком інакшим навчальним середовищем, із цілком інакшим підходом, стандартами, із зовсім іншими фахівцями й завданнями. Якщо ми схибимо в навчанні дітей у 5 років, – у 10, коли вони ввійдуть у передпідлітковий вік, повернути їх до школи буде вже нереально», – наголошує Світлана Ройз.
Натомість психолог пропонує зараз зосередити всі можливі зусилля на відновленні дітей, учителів і батьків після роботи в умовах пандемії.
Освіта.ua
25.11.2020