Чи треба розпочинати шкільне навчання з п’яти років?

Беріть участь в опитуванні Освіта.ua щодо навчання дітей у школі з п’яти років

Чи треба розпочинати шкільне навчання з п’яти років?

Останнім часом педагогічна й батьківська спільнота запекло обговорює доцільність дванадцятирічного навчання в школі.

Відповідаючи на побоювання щодо того, що здобувачі освіти будуть закінчувати школу у 18–19 років, у Міністерстві освіти і науки висловили готовність розробити освітні і навчальні програми для здобуття загальної середньої освіти, починаючи з 5 років.

Як наголосив в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет, якщо освоєння дитиною корисних навичок і розвиток здібностей починається раніше, то ця дитина стає успішнішою в дорослому житті.

«Наголошую, що 5-річні та 6-річні діти потребують різних підходів і компетенцій за формою й тривалістю навчання та дозвілля. «Це дорого», – кажуть експерти. Але наші діти не гірші за тих, хто навчається в більш розвинених країнах, і тому аргументи на користь “економії” вважаю недоцільними. Моє завдання – знайти можливості та підтримку. Важливо, що ми обговорюємо це питання за участю батьків, освітян, психологів, педіатрів. А отже, наближаємося до єдиної концепції розвитку шкільної освіти й розроблення Освітнього кодексу», – зауважив очільник МОН.

Психолог Світлана Ройз висловлює сумніви щодо доцільності запровадження шкільної освіти для п’ятилітніх дітей. 

Вона нагадує, що Концепція Нової української школи передусім забезпечує роботу з дітьми, починаючи з 6 років. Те саме можна сказати про Державний стандарт початкової освіти. Відповідно до вимог цих документів, постійно триває підготовка й перепідготовка вчителів. Для того, щоб шестилітнім дітям у школі було безпечно, і було створене навчальне середовище.

«А якщо ми говоримо про перебування в школі п’ятирічок, – це має бути зовсім інакша школа, НЕ-ШКОЛА, із цілком інакшим навчальним середовищем, із цілком інакшим підходом, стандартами, із зовсім іншими фахівцями й завданнями. Якщо ми схибимо в навчанні дітей у 5 років, – у 10, коли вони ввійдуть у передпідлітковий вік, повернути їх до школи буде вже нереально», – наголошує Світлана Ройз.

Натомість психолог пропонує зараз зосередити всі можливі зусилля на відновленні дітей, учителів і батьків після роботи в умовах пандемії.

Освіта.ua
25.11.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена
Я за 12 річку! Мається на увазі обов’язкові 9 класів, а дали здобувачі освіти обирають заклад за їх можливостями: ліцей, коледж, професійний ліцей і навчаються 3 роки. Доречі, коли вчилися 10 класів - це була шестиднівка. Порахуйте кількість робочих днів. Було більше, чим в 11 річці. Так що думайте...
Правда
Деградація ходить в Україні, не допоможе нам навчання і з 5 років. Не хочуть здобувачі навчатись, на полуницю збираються уже з сьомого класу! А ті, хто може навчатись і хоче, будуть навчатися і з 5 років, і з шести. Хто фінансуватиме це навчання? Вчителі побіжать в школу на 5 тис? Мотивуйте освітян, обладнайте технічними засобами школи, а потім впихуйте невпихуєме!!!
Олег
Ні, 5 років - зарано. Не забирвйте дитинство! Дванадцятирічка також забагато, адже раніше навчалися 10-11 років і цього досить. Продовження навчання далі по-бажано
Наталья
Раньше шли в школу с 7 лет,и была 10летка.Толку было боьше чем сейчас,и детство у детей не забирали.И школьная программа была нормальная.А сейчас не программа а дурдом.
Володимир Клим
Це зайве навантаження на дітей. Ніякі чинники, такі як розвиток інтернет технологій, чи будь-які інші не змінюють вікові особливості розвитку дитини. Дитина повинна мати дитинство.
Елена
Всех до единого у кого хватило мозгов на этот счёт заткнуться гнать ссаными тряпками из министерстсва и из страны!!!
Марго
Ні в якому разі. І так 80% дітей виходять із школи зі сколіозом. Дітям п’ятирічного віку всі умови створити в садочках. Можна трішки більше часу виділити на заняття.
Ivan Petryshyn
Ні. З - 6-7, бо діти стають нервовими, недолюбленми, а, потім,жорстокими і байдужими до інших співвітчизників. Іван Петришин
Надія
У сучасних умовах,з шаленним розвитком освітніх технологій ,вважаю розпочинати навчання з 5 років
Мама дошкільняти
Для Надія: У вас немає дітей, бо кожна нормальна мама в першу чергу подумає про фізичне здоров’я дітей. А в дитячому садочку дитина і поїсть вчасно, і на прогулянку вийде вчасно, і поспить вчасно. А в школі зовсім немає для цього умов. Сучасні освітні технології можна і в садочках застосовувати, трохи оновити програми дошкільної підготовки.
Коментувати
мама
Дебилы одни в мон, когда они уже делом займутся. У меня сын в 6 лет был не готов в школу идти, хотя смышленый ребенок, но чисто психологически. И курсы первоклассника посещали и группа в садике маленькая была, и воспитатели хорошие, давались знания, но боязнь все равно у него была. Зато в 7 лет с удовольствием побежали в школу, но и тут загвоздка - не повезло с первой учительницей, и орала , и руки распускала, короче отбила желание к школе взагали, после 1класса перешли в другую школу, прекрасный учитель был, ребенок воспрял духом, сейчас не отличник, но очень хорошо учитьмя и не из-под палки, домашнее задание не проверчю, все на доверии. Все зависит, прежде всего, от специалистов и от программы. Это надо учить этим программам, переучивать - это нереально, учитель с совка, этот совок несет и дальше.
luchija
Для мама: "...учитель с совка, этот совок несет и дальше". "Мама", что ты вообще знаешь о "совке", кроме того, что учила в украинской школе и слышала в украинских СМИ? Ну а в 5 лет действительно рано в школу, даже в 6 иногда тоже. Как раз при "совке" были против такого раннего обучения.
Коментувати
Люда
Только запустили программу Новой украинской школы, которая выполнена частично, нет денег у школы на парты на каждого ученика, ковриков для занятий, ремонты и все делаем мы сами родители за свой счет, мест в школе нет для детей, младшая школа находится на территории детского сада, и это не село, а Харьков, школа 126. О каких новых программах идет речь? Хватит издеваться над родителями, детьми и учителями( на повышение зарплат денег нет), о чем вообще мы говорим, а не проще вернуть 11 летнее образование? Или вам там скучно? А нам нет, нам грустно и страшно, что будет дальше.
Катерина
У мене таке враження, що це пропозиції від людей, які зовсім далекі від поняття "школа" АБО, які не мають своїх дітей і відсутнє уявлення про таку категорію діточок. Чому б не почати з реформи ДНЗ. Яких ми зараз бачимо дітей випускників ДНЗ: не читаючих, не рахуючих, не знаючих голосні , приголосні, без належного розвитку мови...І це не проблема того чи іншого закладу, це відсутність програм, принципу наступності. Так може розпочати обговорення треба саме з таких питань... бо посадити на лаву здобувача освіти дитину 5-ти років, багато розуму не треба