5 стратегій подолання тривожності та стресу школярів
PR

Важливо розуміти причини тривожності дитини та робити все можливе для зниження рівня стресу

5 стратегій подолання тривожності та стресу школярів

Шкільна тривожність та шкільний стрес – це фактори, які сильно впливають на психологічний стан школярів. Причин для стресу вистачає: хтось переймається за навчання, хтось за стосунки з однокласниками, а високі вимоги та темп життя сучасних школярів додають ще більше тривожності.

Тому надзвичайно важливо розуміти причини тривожності дитини та робити все можливе для зниження рівня стресу. Психолог-психоаналітик Христина Рахубовська розповідає про засоби профілактики стресу в учнів та боротьби зі шкільною тривожністю за допомогою 5 стратегій.

Стратегія 1. Здоровий спосіб життя

Профілактика стресів у школярів починається зі здорового способу життя, адже психологічний стан людини напряму пов'язаний із фізичним. Якщо ми втомлені та не виспалися, у нас погіршується настрій та розумові здібності, ми стаємо дратівливими та неуважними.

Це може погіршувати успіхи дітей у навчанні. Своєю чергою, погане харчування не дає дитині всіх необхідних вітамінів та мікроелементів, що може впливати на мозок, який регулює як наші пізнавальні здібності, так і настрій.

Тому повноцінний сон, збалансоване харчування та активне проведення часу на свіжому повітрі можуть дуже сильно покращити психологічний стан старших дітей та зменшити шкільну тривожність молодших школярів.

Стратегія 2. Самопізнання та усвідомленість

Шкільний стрес часто може бути пов'язаний з недостатнім усвідомленням своїх почуттів та емоцій. Наприклад, щось може нас дратувати, але недостатнє усвідомлення цієї емоції не дає нам можливості якось вплинути на цю ситуацію чи на своє ставлення до неї.

Тому корисними можуть бути розвиток емоційного інтелекту, практика медитації та візуалізації, записування своїх думок та почуттів у щоденник та рефлексія своїх психологічних станів та процесів.

Стратегія 3. Соціальна підтримка

Для профілактики стресу дуже важливо мати стабільний емоційний контакт з близькими та друзями. Важливо розмовляти та виражати свої почуття, шукати підтримки у друзів, сім'ї та вчителів. Як би важко не було вашій дитині, вона зможе впоратися з будь-якими труднощами, якщо має підтримку рідних.

Також шкільну тривожність можна знизити за допомогою діяльності,у якій ми відчуваємо свою користь для інших людей: йдеться, зокрема, про волонтерство. Хоча таким чином ми витрачаємо свій психологічний ресурс, але допомога іншим дає змогу зрозуміти, що наші проблеми, можливо, не найгірші у світі, і з усім можна впоратися. Дітям та особливо підліткам, з їхньою схильністю до сильних емоцій та крайнощів, це може піти на користь.

Стратегія 4. Керування часом та організація

Інший спосіб менше тривожитися і втомлюватися – дисципліна і тайм-менеджмент. Важливо планувати свій час та свою діяльність, встановлювати чіткі цілі, поділяти завдання на менші частини, складати розклад роботи та використовувати сучасні технології для кращої організації (онлайн-календарі, нагадування у телефоні, планувальники задач тощо).

Дослідження довели, що якщо у нас є чіткий план, поділений на осяжні задачі, нам легше почати його виконувати і досягти успіху, ніж якщо ми достатньо не спланували свої дії. Крім того, якщо у школяра є режим дня та чітка послідовність дій у школі та вдома, це дає відчуття передбачуваності та знижує рівень тривоги, підвищуючи при цьому ефективність навчання.

Стратегія 5. Позитивне мислення та відстежування автоматичних думок

Дуже важливим для запобігання стресу керувати також своїм мисленням. Часто ми можемо звертати увагу лише на негативні аспекти тих чи інших ситуацій, хоча є і позитивні сторони, які ми схильні ігнорувати. Якщо щось не вдається, важливо розібратися у причинах та працювати над своїми помилками.

Натомість часто і діти, і дорослі схильні одразу робити поспішні висновки із таких ситуацій. Наприклад, якщо щось іде не за планом, така людина буде схильна звинувачувати себе чи приходити до висновку, що сама ідея погана і не слід навіть намагатися її реалізовувати.

Просте відстежування своїх автоматичних негативних думок може допомогти поглянути на ситуацію з іншого боку та зрозуміти, що ці негативні думки не обов'язково збігаються з реальністю, а скоріше є наслідком нашого попереднього досвіду. У таких випадках можна спробувати відловлювати свої автоматичні думки та критично їх аналізувати, замінюючи на позитивніші установки.

Отже, шкільний стрес та тривожність є розповсюдженими проблемами у дітей, але якщо підійти до цієї проблеми грамотно, психологічний стан школярів можна нормалізувати. Для цього найкраще працює системний підхід, який включає паралельне застосування різних стратегій. Якщо застосовувати перераховані стратегії регулярно та системно, вашій дитині буде набагато легше вчитися та уникати стресу.

Однак бувають ситуації, коли важко впоратися самостійно, навіть якщо застосовувати усі рекомендації спеціалістів. Кожна дитина унікальна за темпераментом, типом нервової системи, нахилами та здібностями. У деяких дітей також наявні особливості функціонування та розвитку, які погіршують адаптацію та посилюють стрес.

Крім того, війна, що продовжується у нашій країні вже тривалий час, висуває ще вищі вимоги до стресостійкості школярів та їхніх батьків. І для розв'язання таких проблем часто буває необхідною злагоджена спільна робота та взаємодія всіх членів родини.

Тому інколи може знадобитися консультація сімейного психолога, який допоможе розібратися у причинах тривожності та знайти оптимальні шляхи подолання цієї проблеми.

ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ

Освіта.ua
07.06.2023

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів