Освітній компас 2019-2024 у програмах партій

Програмні тези 12 політичних партій стосовно реформування освітньої сфери в Україні

Освітній компас 2019-2024 у програмах партій

Відголоски ухваленого у 2017 року Закону про освіту досі можна почути на дипломатичному рівні. Однак, не лише зміцнення та розширення сфер використання державної мови було закріплено у цьому законі. Закон також збільшив термін середньої освіти до 12 років, школи отримали більшу автономію, було передбачене збільшення заробітної плати вчителів та визначений механізм обрання та терміни каденції керівників шкіл.

Нещодавно набув чинності Закон “Про фахову передвищу освіту”, який передбачає з 2020 року нову систему державного фінансування коледжів та технікумів, що готуватимуть фахових молодших бакалаврів.

Поступово система освіти у Україні трансформується для того, щоб відповідати на виклики сучасного суспільства та формувати освіченого громадянина.

Про те, яких подальших змін зазнає освітня галузь впродовж наступних п’яти років з обранням нового парламентського складу, можемо робити прогнозувати вже зараз, опираючись на передвиборчі програми партій.

Саме парламент ухвалює закони, що регулюють систему освіти та науки, науково-технічну діяльність та наукові парки, визначають правовий статус та соціальний захист наукових і науково-педагогічних працівників, регулюють питання інтелектуальної власності та визначають засади здійснення наукових і науково-технічних експертиз. Попри це, Верховна Рада України, має також ще найважливішу функцію, яка забезпечує реалізацію прийнятих законів, - ухвалює Державний бюджет, в якому визначені розміри фінансування освітньої сфери.

Чи фінансово забезпечить втілення ухвалених законів у галузі освіти і науки новий склад парламенту, дізнаємось вже у вересні. А поки привідкриємо завісу програмних обіцянок у цій сфері 12 партій, які посідають перші десять щаблів у загальнонаціональних рейтингах*. До вибірки аналізу програм потрапили Батьківщина, Голос, Громадянська позиція, Європейська Солідарність, Об'єднання «Самопоміч», Опозиційна платформа – За життя, Опозиційний блок, Радикальна партія Олега Ляшка, Свобода, Сила і честь, Слуга народу та Українська стратегія Гройсмана.

Освітній курс: хто прагне змін

З 2016 року в Україні почалось запровадження концепції «Нова українська школа», яка передбачає новаційні підходи до формування змісту освіти та методів викладання, а також якісне оновлення засобів навчання у початковій та середній школах.

Першим кроком втілення концепції було ухвалення Закону про освіту. Однак, партії Опозиційний блок та Опозиційна платформа – За життя категорично проти реформи та виступає за скасування цього закону. Опоблок у своїй передвиборчій програмі називає цей закон «антинародним», а Опозиційна платформа – За життя – «антиконституційним та дискримінаційним» та боротиметься за можливість навчатись рідною мовою. Слід зазначити, що Венеційська комісія надала свій висновок щодо необхідності забезпечити достатню частку освіти мовами меншин у початковій та середній школі, а Міністерство освіти і науки вже працює над виконанням цієї рекомендації.

Партія Батьківщина працюватиме над «принциповим» переглядом системи та структури освіти, однак не деталізує, в чому вони полягатимуть. Чи це будуть зміни на виконання чинної реформи, чи абсолютно нові підходи, поки невідомо.

Європейська солідарність в той же час у своїй програмі зазначила, що працюватиме над подальшим втіленням реформи освіти, а в наданих нам уточненнях зазначила, що концепція Нової української школи має бути імплементована. Також ця партія наголошує на необхідності посилення громадянської освіти як запобіжника маніпулюванню думкою громадян.

Зміни в структурі освіти суміжні з втіленням Нової української школи пропонує і партія Голос, яка у парламенті працюватиме над тим, щоб школа виявляла та розвивала таланти кожної дитини, а не змушувала школярів заучувати інформацію. А у партії Українська стратегія Гройсмана вважають, що дошкільна та шкільна освіта повинні забезпечувати розвиток щасливих і успішних особистостей.

Ренесанс профтех освіти

Професійно-технічна освіта також не залишилась поза увагою партій. У Верховній Раді Голос працюватиме над підвищенням престижності професійної освіти, яка «зможе стати першим кроком на шляху до гідної кар’єри». Як гарантію працевлаштування та гідної зарплати професійно-технічну освіту розглядає і Опозиційний блок. Українська стратегія Гройсмана наголошує на тому, що професійна освіта повинна базуватись на стандартах ЄС для отримання студентами актуальної професії.

Партія Самопоміч відновлюватиме профтехосвіту, поєднуючи її з потребами місцевого бізнесу. А в Опозиційній платформі – За життя планують здійснити перехід до обов’язкової профільної спеціалізації в середній школі та фінансувати заклади профтехосвіти з державного бюджету. Відтак, можна очікувати від цієї партії позитивного голосування за бюджет, в якому на виконання закону Закону «Про фахову передвищу освіту» буде надаватись субвенція, що покриватиме здобуття повної загальної середньої освіти, а також підготовку за спеціальностями, яким надається особлива підтримка. В той же час, Громадянська позиція в уточненнях до програми зазначила, що створить сприятливі умови для інвестування в розвиток закладів профтехосвіти та звільнятиме від оподаткування меценатську та благодійну допомогу.

Спочатку гроші

Без належного фінансування більшість змін приречені на провал. Фінансування освітньої галузі першочергово залежить від парламенту та депутатського голосування про державний бюджет, в якому буде передбачено достатній обсяг фінансової підтримки для втілення змін в освіті. Батьківщина у парламенті зробить усе, щоб забезпечити державне гарантування безкоштовної освіти від початкової до вищої. Таку ж позицію відстоюватиме і Опозиційний блок, однак щодо вищої освіти у партії є деталізація: безкоштовна освіта у ВНЗ буде за спеціальностями реального сектора, а саме будівництва, промисловості, IT, агропромислового комплексу та сфери послуг.

Партія Європейська солідарність також дотримується принципів забезпечення безкоштовної освіти від базової до вищої, проте зазначає це лише вже в уточненнях до своєї програми. Перевагами безкоштовної вищої освіти зможуть скористатись обдаровані діти та діти з соціально вразливих верств населення.

Парламентарі працюватимуть також над забезпеченням рівності у фінансуванні приватних та державних навчальних закладів. Такі плани будуть реалізовувати 3 з 12 проаналізованих партій. Батьківщина забезпечуватиме втілення принципу «гроші ходять за дитиною». Слуга народу запровадить рівноправність державних і приватних закладів освіти, а Опозиційна платформа – За життя стимулюватиме приватні навчальні заклади. Однак, ці партії не зазначають, чи такі підходи будуть стосуватись певних чи усіх рівнів навчальних закладів. В уточненнях до програми Європейська солідарність планує на державному рівні стимулювати відкриття приватних дошкільних закладів.

Заради фінансування освіти, Самопоміч, очевидно готова відмовитись на певний час від належного фінансування інших галузей, оскільки планує скерувати в освітню галузь 25% усіх податків. Також ця партія планує інвестувати зібрані акцизні податки з тютюну та алкоголю у розвиток дітей.

Не залишились поза увагою партій і зарплати для освітян. Громадянська позиція обіцяє суттєве збільшення зарплати науковців і педагогів з «вагомим соціальним пакетом». За сприяння Самопомочі вчитель отримуватиме на третину більшу за середню зарплату. Слуга народу буде виконувати норму закону та у держбюджеті підтримуватиме показники зарплати освітянам на рівні 3х мінімальних. Таку ж політику вестиме і Батьківщина, у планах якої також досягнення європейського рівня грошової винагороди працівників освіти впродовж п’яти наступних років.

Наука в пріоритеті

Відновити наукові дослідження в університетських стінах планують Голос, Українська стратегія Гройсмана, Самопоміч та Громадянська позиція. Депутати Голосу повернуть розвиток науки у фокус державної політики та зроблять його стратегічним пріоритетом, зокрема сприятимуть конкуренції університетів за якістю освіти та наукових результатів. Міжуніверситетську конкуренцію стимулюватиме і Самопоміч через проекте фінансування науки та інновацій для 10 найкращих ВНЗ. Громадянська позиція працюватиме з бізнесом, щоб українські та іноземні інвестори залучали заклади вищої освіти до проведення наукових досліджень. У партії амбітна мета – перетворити Україну на освітній і науковий центр Європи.

Партія Гройсмана також планує ефективно поєднувати університетську освіту та науку і стимулюватиме наукові дослідження, інновації та розвиток індустрій. На інтелект та інновації робить ставку і Радикальна партія, яка також обіцяє гідні стипендії для студентів.

Щоб забезпечити якість вищої освіти Слуга народу в парламенті буде працювати над нормативним регулюванням оптимізації вищих навчальних закладів. Також партія обіцяє оновити освітню та наукову інфраструктуру.

Партії Свобода та Сила і честь планів щодо освітньої політики у своїх програмах не вказали, а відтак прогнозувати їх голосування щодо цієї сфери у випадку їх потрапляння в Раду ми не можемо.

У фокусі партій, що борються за депутатські мандати у Верховній Раді дев’ятого скликання – професійно-технічна освіта. 6 з 12 партій у своїх програмах зазначили, що розвиватимуть профтехосвіту. Не менш важливим для партій є і відновлення наукової складової у вищих навчальних закладах, про що заявили 4 з проаналізованих політичних сил. Політики і надалі залишають серед пріоритетних програмних обіцянок підвищення зарплат освітянам та збільшення фінансування галузі. Наскільки відповідально партії ставляться до своїх обіцянок, побачимо під час формування Коаліційної угоди та подальшого голосування за закони в освітній сфері.

Ця стаття стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з Міжнародного Розвитку (USAID). ГО "Центр UA" була відповідальна за зміст цього матеріалу, але він не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.

*Соціологічна група “Рейтинг”, КМІС та Центр “Соціальний моніторинг” 
Марта Семеряк, аналітикиня ГО “Центр UA”

Освіта.ua
15.07.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Прикрий прогноз
Скоро дуже ми будемо чухатись і дуже! Прихід Зе до влади- означає « молодіжний» погром украінськоі освіти. Недосвідчені політики без жалю зруйнують соціальні рештки : безоплатну освіту, позакривають виші, коледжі, комерціалізують все. Науку - на сміття. Не хочеться вірити , але ця молодь дасть жару...