Володимир Бєлий: підручники – знову «про рибу гроші»

Паперовий матеріал у ХХІ столітті для школярів майбутнього може бути лише як додатковий

Володимир Бєлий: підручники – знову «про рибу гроші»

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

«Конкурсний порядок друку підручників запроваджувався з метою встановити плюралізм, конкуренцію і пріоритет вибору підручника вчителями, але за результатами не призвів ні до покращення якості підручників, ні до якіснішого відбору» - Лілія Гриневич, Міністр освіти і науки.

Якщо в основу конкурсу (підручників зокрема) закладена надмірно перевантажена та штучно ускладнена процедура, то така «система» принесе більше проблем ніж позитивного інноваційного результату. Тим більше, коли за мету поставлено створення не новітнього електронного інтерактивного навчального КОМПЛЕКСУ, що буде у відкритому доступі для всіх школярів та вчителів країни, а застарілий паперовий формат. Звісно, що не без того, але паперовий матеріал у ХХІ столітті для школярів майбутнього може бути лише як додатковий, а не основний, елемент навчальної роботи у СУЧАСНІЙ школі.

ПРОПОЗИЦІЇ.

ПЕРШЕ, - держава формує колектив авторитетних спеціалістів здатних написати НОВИЙ комплект шкільних ЕЛЕКТРОННИХ підручників з усіх предметів та усіх паралелей. Цей комплект буде діяти мінімум 12 років. Формування авторського колективу здійснюється гласно у формі електронного відбору всеукраїнською освітньою громадою з числа претендентів – самовисуванців чи осіб, пропонованих освітянськими організаціями.

ДРУГЕ, - сформований колектив авторів за декілька робочих зустрічей та у ході оперативної внутрішньої комунікації УЗГОДЖУЄ ключові міжпредметні точки тематичних взаємозв’язків та ПРИБИРАЄ недоречні дублювання одного й того ж у різних предметах.

ТРЕТЄ, - за державної підтримки у юридичній площині авторський колектив насичує кожен новий електронний підручник ВЕЛИКОЮ кількістю не тільки тематичних демонстраційних відео, а й ще більшою кількістю практичних задач, вправ, запитань, творчих та проектних завдань великого спектру спрямування до кожної програмної теми, використовуючи для цього у тому числі вже існуючу базу з інших українських джерел (за юридичного узгодження з автентичними авторами).

ЧЕТВЕРТЕ, - держава відкриває цей навчальний КОМПЛЕКТ у відкритий доступ для школярів і вчителів та друкує паперові комплекти як базовий елемент державної політики реалізації принципу рівного доступу до якісної освіти (примітка – участь у цьому проекті у тій чи іншій формі комерційних структур має бути виключена. Нехай конкурують паралельно замість «сідлувати» держбюджетні, тобто загальнонародні, ресурси).

П’ЯТЕ, - Центр оцінювання для проведення щорічного ЗНО щораз готує свій комплект завдання виключно з цієї, підручникової, бази. ЗНО здійснюється в електронному форматі: окремо з усіх профільних предметів та окремо – загальноосвітніх, відповідно з адекватним тому рівнем складності. При цьому кожен випускник майбутніх профільних ліцеїв для старшокласників вивчає 4 – 5 профільних дисциплін та стільки ж загальноосвітніх. Відтак КОЖЕН старшокласник для отримання атестату та одночасної участі у конкурсному відборі на навчання у ВНЗ чи закладі ПТО проходить ДЕРЖАВНУ атестацію ОДИН-ЄДИННИЙ раз і з УСІХ предметів, що вивчав. Не проблема застосувати подібний підхід і у перехідний період, що передуватиме системному запровадженню старшої школи виключно як окремої ланки загальної середньої освіти (до речі, бюджетної на усіх рівнях – початкової, основної і середньої).

ШОСТЕ, - принципово виключити залучення до цього загальнонародного довготривалого проекту бізнес-структур. Пронародна державна система освіти як і загальнодержавні природні надра та стратегічні сектори економіки мають лишатися у руках держави як виразника природно-історичних прав народу. Мова про той державний МІНІМУМ турботи про кожного громадянина, який би не був у рази біднішим за той мінімум державної практики, якого дотримуються зараз сотні країн світу і серед яких більшість має у рази бідніші природні ресурси, ніж наша рідна Україна.

До речі, для ПРИНЦИПОВИХ опонентів – «Общая советская инерция, характерна для всех постсоветских стран – люди просто не хотят, не любят, не умеют и не знают, как принимать решения. Я уже общался с украинским чиновником - каждый из них имеет большую матрицу объяснений, почему что-то нельзя делать» - Михайло Саакашвілі.

Прохання звернути увагу саме на ШАРНІРНО-ЄДНАЛЬНУ роль механізму цієї ідеї для таких суспільно значимих інститутів як заклади загальної середньої освіти, заклади професійної дорослої освіти та незалежних механізмів оцінювання результатів діяльності (ЗНО).

Оригінал

Освіта.ua
31.05.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
совесть
І знову "пропозиція" вибирати завдання для тестів ЗНО із відкритої бази?... Люди, та вже завтра добрі дяді й тьоті почнуть друкувати "Розв’язники". Якщо Сканаві розв’язники надрукували, то про що вже тут говорити. Ну не треба цього пропонувати! А от щодо одного базового (за державні кошти) підручника з предмета на паралель - цікава пропозиція. ВСя інша додаткова методична література - РІЗНИХ авторів, видавництв, не за бюджетні кошти. Нехай вчителі (батьки з дітьми) вибирають й урізноманітнюють дітям ДЗ, роботу на уроці. Треба припиняти цей потік нашвидкоруч склепаних підручників - викидання на вітер колосальних коштів з бюджету! Дерева жаль, авторів - бідкаються про малі гонорари (Чому тоді пишуть? Дивина...), ДІТЕЙ, що змушені, бува й таке, без підручників вчиться!
Владимир Белый
Для совесть: За компетентісної парадигми в організації освіти відкрита і велика за обсягом база є як засобом до навчання, бо не про факти, формули тощо мова, а про вміння їх застосовувати, так і змістом для незалежних атестацій, котрі взагалі можна організувати за методом роботи генератора випадкового вибору.
совесть
Для Владимир Белый: Прошу, давайте розрізняти фантазії "про колись" і реальні завдання "на завтра". За компетентнісної парадигми треба всі тести робити з завдань з розгорнутою відповіддю! Хто і коли, і як? це все перевірятиме? Знову й знову переконуюся, що без ПРОФЕСІОНАЛІВ з різних сфер життєдіяльності країни далі розмов діло не зрушить! Агов! Де ви? Дякую за небайдужість, однак здатність зосередитися на певній конкретній роботі приносить більші результати, ніж нескінченний потік ідей на рівні постійного мозкового штурму...
Владимир Белый
Щодо моєї конкретної роботи у руслі компетентісного підходу, то вона окрім закордонних трьох років налічує вже 26-ть з ліцеїстами-старшокласниками у ФТЛ і більш ніж подобається як учням. так і батькам. У тому числі й з боку півсотні моїх колег, вчителів ФТЛ, які також працюють за методом продуктивного навчання. "За компетентнісної парадигми НЕ ТРЕБА всі тести робити з завдань з розгорнутою відповіддю" - достатньо й поєднання, якщо підбирати відповідні тому завдання. Просто у нас більшість висуває і буде висувати контраргументи, апелюючи до невідповідності новозавленого ідеалу. Чому? Мені один колега казав: "Вас критикують не тому, що вас не розуміють і не тому, що не бачать, що ваші пропозиції на краще, а все тому, що бояться братися за нове". У ФТЛ не бояться, а тому працюють та живуть у радість і задоволення.
Коментувати
Инна Боева
Любі друзі, а тепер про шкільні реаліі: світло в школах в режимі жорсткоі економіі, комп’ютери не просто старі, а дуже старі, і тих двадцять на 900 учнів. Світло інколи відсутнє. Більшість дітей вже мають проблеми із зором. Особисто я була б проти, аби моя дитина по шість годин дивилася у екран. Далі: хто й на які кошти буде ремонтувати й оновлювати це обладнання? Хто за нього буде відповідати? Я вже мовчу про наявність кондиціонеру й відповідного освітлення в таких класах. А те, що письмові роботи в зошиті в такому разі теж постраждають? Куди ми йдемо? І де , шановні, в яких розвинених краінах комп’ютерами замінили підручники?
Не хвилюйтесь
Для Инна Боева: Що ви хвилюєтесь про ремонт і оновлення обладнання, якого у школах немає, або обмаль? І на зір воно не вплине (з тієї ж причини). Забудьте про комп’ютеризацію років на 20. Вона давно закінчилась, (згідно звітів МОНУ). Гроші, які на цю «комп’ютеризацію» витрачені, давно розтанули у невідомих кишенях. У нового уряду на ці «забаганки» зовсім грошей немає
Владимир Белый
Комп"ютери не замінять ні вчителя, ні підручники (електронні у тому числі), але стануть найзатребуваними інструментами до навчання.
Инна Боева
Стануть і що далі? Вони й зараз є, але в одиниць. Освіта для обраних?
Коментувати
Вчитель математики
Пане Володимире! Вибачаюсь, що звертаюся до Вас з приводу дещо іншої теми, а саме - встановлення порогового балу. Але у свіжому матеріалі є більше шансів бути почутим. У цьому році пороговий бал 9 з математики не подолали близько 15% учасників тестування. При цьому біля 29% становив поріг числа тих, хто міг набрати ці 9 балів лише вгадуванням (як злорадно писали у коментарях - мавп Київського зоопарку). У Вас є аналогічні характеристики для 10, 11, ... тестових балів. Пропозиція: вважати пороговим балом найнижчий з балів, для якого перша з таких відсоткових характеристик не нижча другої, або, принаймні, відрізняється від неї не більше статистичної похибки. Тоді питання встановлення порогового балу вирішувалось би автоматично і відпала би потреба визначати його комісією, в якій більшість не є фахівцями-предметниками з конкретної дисципліни. Прошу написати свою думку стосовно цієї пропозиції, і яким би був пороговий бал у разі її реалізації та відсоток тих, хто не здолав би його.
Андрей Козак
Для Вчитель математики: Для Вчитель математики: вообще говоря сама идея порогового балла вовсе не в том чтобы побороть случайное угадывание, а в том что высшее образование предполагает некоторые предварительные знания, и минимальный пороговый бал должен соответствовать уроню знаний необходимому для учебы в ВУЗе. Именно по этому он устанавливается специальной коммиссией предметных экспертов. То заседание которое вы видели - это уже финальная часть, специально предназначенная для затыкания рта экспертов в ручном режиме, силами специально подобранных публичных персонажей, вроде владимира.
Вчитель математики
Для Андрей Козак: Я це прекрасно розумію. Але в наших реаліях відсоток тих, що не подолають пороговий бал може перевищити 50. І не завжди це вина учасників тестування.
Андрей Козак
Вопрос не в том чья вина. Вопрос в том, что персонажи, не набирающие 30 тестовых балов по математике например не готовы к существующим ВУЗовским программам. И главный вопрос тут не в том кто виноват, а в том, что делать.
Коментувати
Андрей Козак
Какие могут быть электронные учебники? У большинства детей нет свободного доступа к компьютеру, который как правило занят одним из родителей, по этому вся работа с электронными носителями происходит в микроскопическом экране мобильного телефона.