Освітній бюджет не зазнав суттєвих урізань, - ЦДС

Центр дослідження суспільства оприлюднив результати аналізу освітньої частини проекту бюджету на 2015 рік

Освітній бюджет не зазнав суттєвих урізань, - ЦДС

Номінально освітній бюджет не зазнав суттєвих урізань, однак з урахуванням інфляції реальне скорочення фінансування галузі у 2015 році може досягти 30-40%. Про це йдеться у висновках експертів Центру дослідження суспільства за результатами аналізу освітньої частини проекту державного бюджету на наступний рік.

У ЦДС зазначають, що видатки загального фонду МОН у проекті Державного бюджету на 2015 рік, на перший погляд, суттєво скоротилися - порівняно з попереднім роком на 3,6 млрд гривень, або на 23%, однак при вивченні стає зрозуміло, що розробники бюджету не стільки урізали фінансування, скільки перетасували його, забравши з одних статей і перекинувши на інші.

"Основна частина "скорочення" припадає на підготовку робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах (мінус 90% фінансування, або 1,1 млрд економії) та на підготовку кадрів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації (ця стаття та понад 3 млрд видатків на неї взагалі зникли з державного бюджету, оскільки навчальні заклади цього типу проект Держбюджету переводить на фінансування органами місцевого самоврядування)", - повідомляють у Центрі дослідження суспільства.

Водночас, за інформацією ЦДС, з’явилася державна субвенція місцевим бюджетам на підготовку робітничих кадрів у розмірі 5,57 млрд гривень - в яку, треба розуміти, потрапляє фінансування ПТНЗ та ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації, які, згідно з новим законом "Про вищу освіту", повинні перейти до сфери професійної освіти, якщо не ліцензують освітні програми з випуску бакалаврів. З урахуванням цієї субвенції заплановані видатки загального фонду на підготовку кадрів (не тільки МОНу, а й інших міністерств, в яких передбачені ці статті витрат) зросли на 9%.

"При порівнянні із минулорічним бюджетом треба мати на увазі, що у проекті на 2015 рік видатки на підготовку кадрів у ВНЗ, підпорядкованих деяким міністерствам, включені до видатків Міністерства освіти (це стосується, наприклад, університетів, підпорядкованих Мінагрополітики, витрати на які у попередніх бюджетах включалися до видатків саме цього міністерства)", - зазначають у Центрі дослідження суспільства.

Також результати аналізу освітньої частини проекту державного бюджету на наступний рік свідчать про те, що з’явилися 262 тис на атестацію кадрів та акредитацію навчальних закладів, у минулорічному бюджеті взагалі не передбачалося коштів на це, у ЗНО забрали 3 млн з 96.7 млн. Дещо скоротили бюджет університету Шевченка - на 47 млн з 634 млн, тобто на 7%. 5 млн додали МОН на управління освітою, майже 12 млн - на державні премії та стипендії (що практично подвоює їхній розмір), 1 млн на олімпіади, майже 20 млн - на пільговий проїзд для учнів та студентів, вивівши його фінансування на рівень 2013 року. У 4 рази - до 60 млн - скоротили методичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності навчальних закладів, але відчутно додали грошей Держінспекції навчальних закладів - 500 тис, або 20% (втім, порівняно з 2013 роком її фінансування все одно менше на 18%).

"Взагалі зникли з бюджету статті видатків на позашкільну освіту та оздоровлення (28,8 млн), поглиблену освіту з фізики і математики, спорту у спеціалізованих школах-інтернатах (112, 6 млн), лишилося тільки 8 млн на освіту у школах соціальної реабілітації (зі 112 млн)", - повідомляють у ЦДС.

У центрі також зазначили, що фінансування Національної академії наук скорочено на 119,7 млн гривень, що складає 5% порівняно з минулим роком. Загалом же видатки на дослідження, розробки та підготовку наукових кадрів по усім міністерствам та відомствам зросли на 8,5 млн, однак якщо порівнювати з показником 2013 року, то планується скорочення на 490 млн.

"Підсумовуючи, за усіма скороченнями та збільшеннями видатків складається враження, що в цілому освітній бюджет не зазнав суттєвих урізань. Втім, так здається лише поки ми не згадаємо про інфляцію, яка з січня по листопад 2014 року вже склала 21,2%. На наступний рік очікування також невеселі, за деякими оцінками, вона може скласти 18%. Таким чином, відсутність скорочення у номінальних величинах означатиме скорочення на 30-40% у реальних. З огляду на ріст комунальних тарифів та пропозиції Мінфіну скасувати індексації заробітної плати бюджетникам освітянам (як, власне, і усім бюджетникам) виживати буде непросто", - зазначили у Центрі дослідження суспільства.

Детальне зіставлення видатків на освіту і науку у 2013-2015 роках підготовлене експертами Центру дослідження суспільства.

Освіта.ua
17.12.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Натэл
Для Позняк . Дело броварское нашла. Про лес - не нашла. И еще... Вольтер говорил: "Я не разделяю вашего мнения, но за то, чтобы вы имели возможность его высказать, я отдам жизнь." Давайте стоять на таких позициях , хотя бы мы, учителя. Не надо оскорблять друг друга. Это нас унижает. Я так думаю. Если бы мы все стояли на позициях толерантности, про которую очень модно говорить и так же модно не соблюдать, мы не имели бы очень многих проблем. Я уже не говорю о Божьих заповедях, которые попираются людьми.
Rita
Пишуть, строчать всілякі листи, накази...., а на місцях на них "кладуть"! На атестацію (на підтвердження) знову потрібно кучу розробок, презентацію по проблемі, презентацію досвіду, 10 відкритих уроків, переможців обласних олімпіад та публікації. От вам і всі реформи! Краще б надрукували листа з кошторисом скільки і кому потрібно заплатити .
Tina
Для Rita: О.....! Так ми, виявляється, не самотні! У нас та ж біда. Методкабінет не реагує на листи і накази міністерства. Все по старому. Готуємо вагон звітностей та 10 відкритих уроків. А без публікацій та олімпіадників нема чого і мріяти про підтвердження вищої категорії.
Коментувати
Натэл
Для Позняк. Уважаемый Олекса! Мне кажется, что к Матвиенко стоит при слушаться, а вдруг она права, ведь не просто так она это говорит? Ведь она не играет? Вы, мне кажется, человек честный, судя по вашим комментариям, и поверьте, мы не меньшие патриоты, чем вы. Только мне не хочется, чтобы наши мальчики погибали за просчеты наших политиков. А Нине Матвиенко я верю. И она тоже болеет за свою страну.
Олекса Позняк
Для Натэл: Да может и болеет но странною болезнью. Во первых мне не очень понравилось что она ездила по сёлам пела и агитировала за Диденка-голову броварской райдержадминистрации а затем получила за это кусок леса. Диденка потом Луценко арестовал и вывез из тайника микроавтобус забитый доверху долларами и арестовал ипосадил практически всю верхушку держадминистрации.После этого их выпустили так как прокуратура произвела медкомисию и всех 8 человек признали сумасшедшими. Крестьяне потом долго смеялись что 3 года не знали что Броварским районом управляют сумашедшие. Так что не всё там чисто. А историю можно найти в иннете вбейте Диденко броварское дело-самая большая взятка в украине
Коментувати
Натэл
Посмотрела видео "Нина Матвиенко про АТО". Всегда знала, что настоящие интеллигенты как Матвиенко никогда не будут поддерживать бойню, которая ложится на плечи народа. Когда же сам народ сделает выводы? Советую также посмотреть выступления Татьяны Монтян "Пушечному мясу" Украины посвящается". Можно по- разному к этому относиться, попробуйте отнестись объективно. Ведь действительно, это привело к обнищанию народа, про учителей и говорить нечего, особенно про молодых. Дети наших министров не живут на ставку 1300 гривен, а жаль. Может тогда бы мозги на место встали.
Олекса Позняк
Для Натэл: Сколько людей столько и мнений особенно на украине где не все думают как сверху сказали.Но по твоей логике поляки виноваты что на них гитлер напал ведь это действительно привело к обнищанию народа да и польским учителям наверное плохо жилось в 39 году. Называть пушечным мясом наших ребят которые сдерживают путлера может только быдло рашеское.Да, после майдана у людей было настроение разобраться с олигархами- а тут война.Путлер прикрыл олигархов от разборок.Но хотя порох не сильно хочет но европа заставит бороться с коррупцией им не сильно по душе чтоих кредиты рассовывают по карманам
вчитель
Для Олекса Позняк: Хто всравсь? Невістка. Так її в хаті не було! Так спідниця висіла!
Олекса Позняк
То есть кровавая киевская хунта напала на мирную россию и ввела в ростовскую область свои танки и грады создав из местных бандюков и агентуры новоукраинию а теперь в наглую расстреливает мирные сёла россии-такая ваша версия событий? Извините, Вы д*бил?не называйтесь учителем это звание не для недоумков
Коментувати
teacher
Для Влидимир Богданов: Як би хтось чув нас? Учителя вже так "високо" поставили,що вище вже неможливо...
Іван
Грому було багато,а дощ не випав. Писали,говорили,а все лишилось без змін.Майже. А якже реформи?
!!!!!!!!??
Шановнi колеги,хто не бачив,то подивiться вiдео: Н.Матвiенко про АТО(можна знайти у "oднокласниках").Зробiть висновок...
Олекса Позняк
Для !!!!!!!!??: Матвиенко за свои концерты на выборах получила несколько гектаров броварского леса. Наверное сейчас забрали-вот возненавидела кровавую хунту и возлюбила миротворца путлера
Коментувати
Влидимир Богданов
А может быть, на переходной период, ликвидировать органы инспекции, в учителей не будет за что их кормить, на 80-90% сократить областные , районные и городские управления образования, полностью ликвидировать методические центры всех уровней, сократить количество ИПК и их сотрудников, изменить систему повышения квалификации на дистанционную. Отменить, на переходной период, все проверки и инспектирование учебных заведений, передать эти функции родителям и общественности. Создать фонды руководителей учебных заведений для стимулирования педагогов, добившихся высоких результатов труда.
українка
Для Влидимир Богданов: так давайте вимагати цю ліквідацію, ДЗВОНИТИ ПОСТІЙНО НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ, може, хоч так нас почують
Коментувати
СОНЯ
ЯКОСЬ НЕ ТАК ДО ЄВРОПИ ЙДЕМО! ЦІНИ НА ПРОДУКТИ, КОМУНАЛКУ - ВЖЕ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РІВНЯ, МЕДИЦИНА БУДЕ ПЛАТНА, ГАЗ ПОДОРОЖЧАЄ ЩЕ В 5 РАЗІВ, А ЗАРПЛАТА ВЧИТЕЛЯ СЬОГОДНІ - 100 ДОЛАРІВ. ЦЕ - ГЕНОЦИД. Техпрацівниці на комуналку дають субсидію, а вчителю - не положено, бо отримує ВЕЛИКУ зарплату... SOS...
ihor
Для СОНЯ: підтверджую, живу сам, субсидію не дали, отримую заробітну плату 1900 грн, правда у минулому було 2000...
Otto
Для ihor: http://www.vmr.gov.ua/TransparentCity/Lists/Subsidy/ShowContent.aspx?ID=1 і досить розказувати казки. 15% від зп квартплати можна заплатити.
Коментувати
Петро
Центр підспівує Квіту і Совсун! Вони добивають систему освіти, а Центр їх дії тільки прикрашає.
майдан
Знайшли кошти на атестацiю вчителiв(а якщо попадет вчитель у школу х дипломом двiрника?),на IМIДЖ, але без сiльських шкiл(а чи вiдомо,що до цього часу вчителi пiдтримували цi школи?)А тепер такi учителi стали зайвими для держави,може,i сiльськi люди зайвi? Для чого вони тодi гинуть у АТО? За яке життя i для кого?
вчитель на ЗНО
Для Іван: На атестацiю грошi спецiально знайшли,бо так можна i вчителiв скоротити або " кишеню набити ". Все добре обдумано,щоб i дальше ЗНУЩАТИСЯ З УЧИТЕЛIВ! Цiкаво,що вирiшили з школами сiльськими,закриють чи помилують,щось нiде не повiдомляють...
Юрій
Для вчитель на ЗНО: Як це ніде не пишуть ? Ви читали цей документ http://www.pravda.com.ua/files/c/3/c3c53c7-minfin-proposal-.pdf ? В ньому чорним по білому написано " наповнюваність класів не менше 20 осіб" . У сільських школах є така наповнюваність ? І ще " зняти мораторій на закриття сільських шкіл ". Якщо не читали - почитайте. Ой багато цікавого !!!
!?
Для Юрій: Це означае :будiвлi шкiл на кабаки, учителя на вулицю поповнювати армiю бомжiв,а учнiв ...(кому вони потрiбнi?).
що булобачилищобудепобачимо
для !?. А Ви що, досьогодні ЩЕ не второпали? На існуючі будівлі як дитячих садків, так і шкіл вже продаються (надаються в довгострокову аренду), а дітлахів до пришкільних садочків усіх не приймають, бо місць немає. Школи вже закривають. Та халепа в тім, що у них немає нормального фінансувао ння шкільних автобусів так, щоб возити дітей хоча б двічі із школи. Спочатку молодші класи, а вже тоді - старших. Що є раціонально з точки зору розвитку сільської освіти, якщо вже яценюк планує розвиток малого підприємництва на селі... Так що - будинки шкіл конкретним(читай - потрібним) людям
Коментувати
НАТЭЛ
Я так понимаю, что" державных премий та стипендий" нам не видать, как своих ушей, уже понятно, кому они попадут в лапы. Ну, спасибо, страна, за " оздоровлення", про материально- техническую базу вообще говорить нечего. Молодцы, дохозяйничались. Расписались в своей полнейшей некомпетентности наши великие экономисты. Бездари, к сожалению, на государственном уровне. Только в чем учителя виноваты? Сожрали 23 года жизни у нашего поколения, теперь принялись за жизни наших детей. Ни просчитать ничего не могут, ни прогнозировать ничего не могут, ни модернизировать ничего не могут, только страну разворовать смогли, то, что не они строили, что им с неба упало. Ни чести, ни совести. 23 года жизни для огромного количества людей - псу под хвост.
учитель
Для НАТЭЛ: А что им? В жизни своей собачьей будки не построили... Все развалили. пожгли, разбили, уничтожили. Живите теперь - "хлябайте"!
Лурдес
Лайте себе - це ви ДОЗВОЛИЛИ усе це над собою учиняти. Героям слава!
Коментувати
Іван
"з’явилися 262 тис на атестацію кадрів" - тобто створення екзаменаційних пунктів для вчителів? "але відчутно додали грошей Держінспекції навчальних закладів - 500 тис, або 20% (втім, порівняно з 2013 роком її фінансування все одно менше на 18%)." - а як інакше закрити рота вчителям? "Взагалі зникли з бюджету статті видатків на позашкільну освіту та оздоровлення" - кому потрібні здорові вчителі? Хворими легше керувати.
Сергій
Для Іван: На мою думку, щодо оздоровлення, то мова йде, напевно, про пришкільні табори відпочинку. Якщо так, то це дуже тішить! Оздоровлення на асфальті нікому не потрібне! Хотілось, щоб Полянський і надалі наполягав на необхідності їх скасування.
що булобачилищобудепобачимо
Для Сергій: Щодо "оздоровлення", то скоріше всього так і є. Щодо позашкільної освіти - у наших керманичів конкретне мислення. Дуже конкретне. І тут нічого не попишеш. Аж допоки кров*ю країна не вмиється((
Коментувати
Sergiy
Найбільш важливим є те, що "у проекті на 2015 рік видатки на підготовку кадрів у ВНЗ, підпорядкованих деяким міністерствам, включені до видатків Міністерства освіти (це стосується, наприклад, університетів, підпорядкованих Мінагрополітики, витрати на які у попередніх бюджетах включалися до видатків саме цього міністерства". З урахуванням цього у 2015 році планується СКОРОТИТИ фінасування ВНЗ ІІІ-IV р.а. на 293,14 млн грн. І це в умовам гіперінфляціїї, в умовах 2-3 кратного підвищення цін на комумальні послуги!!!