Про ступінь «Фаховий молодший бакалавр»

Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти

Про ступінь «Фаховий молодший бакалавр»

Фаховий молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на рівні фахової передвищої освіти і присуджується закладом освіти у результаті успішного виконання здобувачем освітньо-професійної програми.

Фахова передвища освіта спрямована на формування та розвиток освітньої кваліфікації, що підтверджує здатність особи до виконання типових спеціалізованих завдань у певній галузі професійної діяльності, пов’язаних з виконанням виробничих завдань підвищеної складності та здійсненням обмежених управлінських функцій, що характеризуються певною невизначеністю умов та потребують застосування положень і методів відповідної науки, і завершується здобуттям відповідної освітньої та/або професійної кваліфікації.

Навчання фахових молодших бакалаврів здійснюється у закладах фахової передвищої освіти, а також може здійснюватись у закладах професійно-технічної освіти та вищої освіти за наявності ліцензії на підготовку фахового молодшого баклавра.

Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами відповідно до галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців з вищою освітою.

Типи закладів фахової передвищої освіти

Навчальний заклад отримує статус закладу фахової передвищої освіти, якщо він має ліцензію на провадження освітньої діяльності у сфері фахової передвищої освіти і така діяльність є основним видом діяльності цього навчального закладу. До закладів фахової передвищої освіти відносяться фаховий коледж, військовий коледж сержантського складу та фаховий коледж із специфічними умовами навчання.

Фаховий коледж — заклад фахової передвищої освіти або структурний підрозділ закладу вищої освіти, іншої юридичної особи, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти. Фаховий коледж може проводити дослідницьку та творчу мистецьку, або спортивну діяльність, забезпечувати поєднання теоретичного навчання з навчанням на робочих місцях.

Фаховий коледж також має право відповідно до ліцензії забезпечувати здобуття його студентами (учнями) профільної середньої освіти професійного та академічного спрямування, професійно-технічної освіти (кваліфікований робітник), вищої освіти початкового рівня (молодший бакалавр) та вищої освіти першого рівня (бакалавр).

Фаховий коледж, який здійснює освітню діяльність у системі фахової спеціалізованої передвищої освіти, має право відповідно до ліцензії забезпечувати здобуття базової загальної середньої освіти, якщо наскрізна освітньо-професійна програма передбачає підготовку фахового молодшого бакалавра на основі початкової загальної середньої освіти.

Військовий коледж сержантського складу - це заклад фахової передвищої військової освіти або структурний підрозділ вищого військового навчального закладу, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти, може проводити прикладні наукові дослідження, забезпечувати поєднання теоретичного навчання з практичною військовою підготовкою;

Фаховий коледж із специфічними умовами навчання - це заклад фахової передвищої освіти із специфічними умовами навчання або структурний підрозділ закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, що провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти, може проводити прикладні наукові дослідження, забезпечувати поєднання теоретичного навчання з практичною підготовкою для потреб Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, інших центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах охорони державного кордону, цивільного захисту, кримінально-виконавчої системи.

Хто може здобувати фахову передвищу освіту

Особа може вступити на навчання та здобувати фахову передвищу освіту на основі базової або повної загальної середньої освіти (після 9-го або 11-го класу) або на основі професійно-технічної освіти (на основі рівня «кваліфікований робітник»), фахової передвищої освіти або вищої освіти.

Особи, які здобувають фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти (після 9-го класу), зобов’язані одночасно виконати освітню програму профільної середньої освіти професійного спрямування.

Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

Особа, яка здобула ступінь фахової передвищої освіти (фаховий молодший бакалавр), може продовжити навчання на рівнях вищої освіти, у тому числі за скороченою програмою підготовки.

Обсяги та строки навчання

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі базової середньої освіти (після 9 класу) становить до 240 кредитів ЄКТС, у тому числі 120 кредитів ЄКТС за інтегрованою з нею освітньою програмою профільної середньої освіти професійного спрямування, що відповідає галузі знань та/або спеціальності.

60 кредитів ЄКТС відповідають навчальному навантаженню повного навчального року. Обсяг одного кредиту ЄКТС складає 1800/60=30 годин.

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі профільної середньої освіти становить 120-180 кредитів ЄКТС. При цьому 60 кредитів ЄКТС може бути зараховано на підставі визнання результатів навчання осіб, які вже здобули профільну середню освіту за відповідним або спорідненим спеціальності профілем.

Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра на основі професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти або вищої освіти визначається закладом фахової передвищої освіти з урахуванням визнання раніше здобутих результатів навчання. Обсяг такої програми становить не менше 50 відсотків загального обсягу освітньо-професійної програми на основі профільної середньої освіти.

Інші умови та особливості здобуття фахової передвищої освіти визначаються Законом України «Про фахову передвищу освіту».

Освіта.ua
16.02.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Настя
добрий вечір,а можна поступити після 10 класу?Чи неможливо поступити?хотілаб дізнатися,буду дуже вдячна)
Ірина
Доброго дня )Скажіть,будь ласка,якщо провчуся в академії на фахового молодшого бакалавра-стоматолога-ордопеда 1 рік і 10 місяців,то можна потім буде перевестися на стоматолога-терапевта?З якого курсу потрібно буде вступити?
Галина
Для Ірина: еуди Ви хочете перевестись? З одного коледжу в інший? Таке перевндення можливе але уточнюйте в навчальному закладі. А якщо Ви маєте на увазі переведення в універ, то таке точно не можливо. Після закінчення коледжу Ви маєте ВСТУПАТИ до універу на 2-3 курс
Коментувати
Ірина
Доброго дня )Скажіть,будь ласка,якщо провчуся в академії на фахового молодшого бакалавра-стоматолога-ордопеда 1 рік і 10 місяців,то можна потім до вас перевестися на стоматолога-терапевта?З якого курсу потрібно буде вступити?
Андрей
Для Ірина: Конечно же, с ПЕРВОГО курса. Недоучившись и досрочно забрав документы, у вас на руках будет только аттеста о среднем образовании. При наличии диплома мл.бакалавра можно поступить на 2-3 курс.
Коментувати