Про стан пожежної та техногенної безпеки на об’єктах освіти, що належать до сфери управління МОН, у 2022 році

Лист МОН № 1/1434-23 від 31.01.23 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/1434-23 від 31 січня 2023 року

Керівникам департаментів (управлінь)
освіти і науки обласних, Київської міської
військових адміністрацій, закладів вищої та
фахової передвищої освіти, підприємств,
установ та організацій, що належать до
сфери управління Міністерства освіти і
науки України

Про стан пожежної та техногенної
безпеки на об’єктах освіти, що
належать до сфери управління
МОН, у 2022 році

Шановні колеги!

Міністерством освіти і науки України (далі – МОН) проведено аналіз стану пожежної та техногенної безпеки на об’єктах освіти, що належать до сфери управління МОН, за 2022 рік.

У зв’язку із введенням воєнного стану 24 лютого 2022 р., строк дії якого продовжено Указом Президента України від 7 листопада 2022 р. № 757/2022, заходи державного нагляду (контролю) за станом виконання вимог Кодексу цивільного захисту України та інших законодавчих та нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у закладах освіти і їх готовності до нового 2022/23 навчального року не здійснювалися.

За оперативною інформацією органів управління освітою обласних та Київської міської військових адміністрацій, з початку широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України в галузі освіти зазнали ушкоджень 3051 заклад освіти (майже 10 % від загальної кількості закладів), у тому числі 420 закладів освіти повністю зруйновано.

Навіть з урахуванням наслідків вогневих ударів по освітній інфраструктурі, а також організації освітнього процесу майже в половині всіх закладів освіти за дистанційною формою результати аналізу річних звітів про пожежі, що сталися у 2022 році, свідчать про значну кількість пожеж на об’єктах закладів освіти, що належать до сфери управління МОН.

Так у 2022 році сталося 32 пожежі (без урахування пожеж, що виникли внаслідок воєнних дій), що майже у 2,5 рази менше ніж за 2021 рік, а збитків державі нанесено на 4,95 млн грн більше ніж за попередні три роки. Найбільша кількість пожеж виникла на об’єктах освіти у місті Києві (9 пожеж, збитків на 11,8 млн грн).

Найбільш поширеними причинами виникнення пожеж на об’єктах освіти, як й у попередні роки, залишається несправність устаткування (34 %) та невстановлені причини (28 %), а також необережне поводження з вогнем (16 %) та порушення правил експлуатації (13 %).

Значне збільшення кількості пожеж спостерігається у період ускладнення погодних умов та низьких температур повітря, що виникають внаслідок експлуатації несправних приладів опалення та саморобних нагрівальних приладів.

Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб’єкта господарювання.

Пунктом 5 Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом МОН від 15.08.2016 № 974, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2016 р. за № 1229/29359 (далі – Правила), визначено, що забезпечення пожежної безпеки в закладах та установах покладається на їх власників або уповноважені ними органи, керівників (ректори, директори, начальники, завідувачі), керівників структурних підрозділів (факультети, кафедри, лабораторії, навчальні кабінети, цехи, склади, бібліотеки, архіви, майстерні тощо) відповідно до законодавства.

З метою посилення пожежної та техногенної безпеки, попередження надзвичайних ситуацій на об’єктах закладів освіти (у тому числі гуртожитків), підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МОН (далі – заклади та установи МОН), пропонується:

  • провести ретельну перевірку приміщень об’єктів освіти (навчальних корпусів, майстерень, лабораторій, складів, гуртожитків і т. і.) у тому числі й на предмет використання несправних приладів опалення та саморобних нагрівальних приладів, при цьому звернути особливу увагу на об’єкти (будівлі) закладів освіти, де організовується або забезпечується освітній процес у звичайному режимі «офлайн»;
  • забезпечити наявність справних первинних засобів пожежогасіння відповідно до норм, що визначені Правилами експлуатації та типовими нормами належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 № 25, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2018 р. за № 225/31677, в першу чергу в приміщеннях та будівлях, де організовується або забезпечується освітній процес у звичайному режимі;
  • вжити додаткових заходів щодо неухильного дотримання Правил та протипожежного режиму в будівлях і приміщеннях, а також на території закладів та установ МОН;
  • організувати проведення планових практичних занять та тренувань з відпрацюванням заходів з евакуації, а також перевіркою систем оповіщення та керування евакуюванням людей;
  • перевірити знання загальної інструкції з пожежної та техногенної безпеки
  • у працівників охорони, вахтерів та працівників чергових служб закладів та установ МОН з питань здійснення контролю за додержанням протипожежного стану, огляду територій і приміщень, порядку знеструмлення електромережі та дій у разі виявлення пожежі, спрацювання засобів автоматичної пожежної сигналізації та оповіщення людей;
  • ужити відповідних заходів реагування на факти порушень чи невиконання посадовими особами встановленого протипожежного режиму, вимог правил пожежної та техногенної безпеки.

Вважати організацію та забезпечення пожежної безпеки одним із першочергових завдань керівників всіх рівнів, а виконання протипожежних заходів тримати на постійному контролі.

Додаток: на 8 арк.

З повагою
Міністр                                             Сергій Шкарлет

Освіта.ua
31.01.2023

Популярні новини
Підсумки тижня в освіті: головні події Пропонуємо перелік найбільш значних подій тижня, що відбулися в українській освіті
НМТ відбудеться у 21 країні світу Вступники, які перебувають за кордоном, зможуть скласти НМТ щонайменше у 21 країні
Затверджений порядок проведення НМТ в 2023 році Документ визначає засади проведення НМТ для оцінювання результатів вступників
Мін’юст затвердив Порядки прийому до вишів та коледжів У Міністерстві юстиції зареєстровано Порядки прийому на навчання для здобуття фахової передвищої та вищої освіти
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів