Про право працівників закладів освіти займатися викладацькою діяльністю в своєму закладі освіти

Лист МОН № 1/1274-23 від 27.01.23 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/1274-23 від 27 січня 2023 року

Департаменти (управління) освіти і науки
обласних, Київської міської державних
(військово-цивільних) адміністрацій

Заклади професійної (професійно-технічної) та
фахової передвищої освіти

Про право працівників закладів освіти
займатися викладацькою діяльністю в
своєму закладі освіти

До Міністерства освіти і науки України звертаються працівники закладів освіти щодо роз'яснення стосовно права працівників закладів освіти, які за основною посадою у закладі отримують повний посадовий оклад (ставку), займатися викладацькою діяльністю у цьому ж закладі освіти у свій робочий час за основною посадою згідно з пунктом 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102.

Відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі - Інструкція № 102), керівним працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин та тиждень (360 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку). Також іншим працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але в середньому не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад (ставку).

Названим працівникам за норму годин, визначену в цьому пункті, оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією). За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток, у зв'язку з виробничою необхідністю понад норму, зазначену в цьому пункті, провадиться погодинна оплата за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.

Виконання викладацької чи гурткової роботи, в межах визначених пунктом 91 Інструкції № 102, дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом.

Зазначаємо, що Інструкція № 102 на сьогодні чинна і застосовується з 1 вересня 2005 року в частині, що не суперечить умовам оплати праці, визначеним наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557.

З огляду на зазначене, ухвалення постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1306 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1047-р, відповідно до яких втратили чинність постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» та наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.1993 № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій», не обмежує право на здійснення відповідними працівниками закладів освіти робіт, передбачених пунктом 91 Інструкції № 102.

Щодо залучення працівників інших закладів, установ, підприємств та організацій до педагогічної (викладацької) роботи у заклади освіти, виконання якої відповідно до переліку робіт, що не є сумісництвом (наказ № 43), допускалося в робочий час з дозволу керівника підприємства, установи, організації без утримання заробітної плати (зокрема педагогічну роботу з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин на рік), то таке право втрачено із скасуванням зазначених вище нормативних актів щодо сумісництва.

Враховуючи, що зазначені нормативні акти використовувалися не лише в освітній галузі, а стосувалися працівників усієї бюджетної сфери, Міністерство освіти і науки звернулося до Міністерства економіки, яке є головним органом в системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудових відносин, з необхідністю розробити проєкт рішення Кабінету Міністрів України, який би врегулював зазначене питання, дозволивши здійснювати окремі види викладацької (педагогічної) діяльності в певних обсягах і з погодинною оплатою в межах основного робочого часу.

На даний час, для продовження виконання такої педагогічної роботи у закладах освіти залученими працівниками з інших закладів, установ, підприємств та організацій (в обсязі не більше 240 годин на рік з погодинною оплатою праці), та оскільки така робота виконувалась з дозволу керівника підприємства, установи, організації за основним місцем роботи, рекомендуємо відкоригувати графіки роботи таких працівників за основним місцем роботи, керуючись нормами статті 60 Кодексу законів про працю України (застосування гнучкого графіку роботи), з метою надання можливості їм здійснювати викладацьку (педагогічну) діяльність за затвердженим у закладах освіти розкладом.

Заступник Міністра                                     Світлана Даниленко

Освіта.ua
27.01.2023

Популярні новини
Більшість українців повідомили про зниження якості освіти Українці наголошують на зниженні якості освіти або неможливості отримати освітні послуги
Маємо створити умови для вільної роботи вчителів, – міністр МОН за міністра Оксена Лісового акцентуватиме свою увагу на зміні культури у школі
Уряд розпочне тотальну боротьбу з освітньою бюрократією Новий підхід до управління системою освіти стане ключовим вектором роботи уряду
Учителі не підтримують ідею додаткового навчального року Більшість освітян і батьків не схвалюють проведення додаткового навчального року
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марина
Написано в 1 абзаці листа МОН "Про право працівників закладів освіти займатися викладацькою діяльністю "
Марина
Якщо уважно прочитати вищевказаний лист МОН, то в ньому йдеться мова про право на 480 годин в одному закладі. 240 годин завжди рахувалося окремо( Це були години, які можна було додатково заміняти)
Економіст
Для Марина: де там написано, що на ці 480 (360) годин можна виконувати під час роботи за іншою посадою? Там просто про те, що будучи в акладі, наприклад, психологом, ще можна працювати на 12 годин на тиждень вчителем. Але це ж має бути окремий робочий час.
Коментувати
Марина
Все зрозуміло. Але чому директорів, заступників, психологів, соціальних педагогів, які працююють на повну ставку, вже примушують писати заяви про продовження робочого дня до 19год.Наголошуючи при цьому, що вони НЕ МАЮТЬ ПРАВА ЧИТАТИ ГОДИНИ В робочий час.Тобто, якщо сьогодні у мене 3 уроки за розкладом, то мій робочий час збільшується на 3*45=135хв=2год 15хв. В такому випадку робочий день має закінчитися 17год+2год 15хв=19год 15хв.
Економіст
Для Марина: скільки у Вас річний обсяг годин? якщо до 240, то це не є сумісництвом, і може виконуватись у робочий час. Якщо бліьше, то Ви сумісник. І Ваш робочий час за обнією посадою не може збігатись з робочим часом за іншою. Більше того, Ви якось не правильно рахуєте, бо між уроками Ви все ще вчитель, тож додайте час перерв
Коментувати
Юлія
Добрий день! Підкажіть, будь ласка, якщо вчитель мав години( або клас початкової школи) , тобто було класне керівництво, а потім у зв’язку з вакансією йому додано 0,5 ставки заступника директора. Чи може він отримувати оплату за класне керівництво?