Про проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з російської мови та літератури

Лист ІІТЗО №1/4/18-4057 від 19.12.11 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ІНСТИТУТ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ЗМІСТУ ОСВІТИ

№1/4/18-4057 від 19 грудня 2011 року

Ректорам (директорам) інститутів
післядипломної педагогічної освіти

Про проведення ІІІ етапу
Всеукраїнської учнівської олімпіади
з російської мови та літератури

Повідомляємо, що на виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України "Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів у 2011/2012 навчальному році" від 15.08.2011 №976 III етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з російської мови та літератури відбудеться у січні – лютому 2012 року.

Документом, що визначає завдання, структуру, технологію проведення Всеукраїнських олімпіад, є Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затверджене наказом МОНмолодьспорту України від 22.09.2011 №1099 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за №1318/20056.

ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з російської мови та літератури проводитиметься в один тур за завданнями, підготовленими відповідними комісіями, персональний склад яких затверджується Міністерством освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, управліннями освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, та за їхніми графіками.

Завдання ІІІ етапу олімпіадних змагань з російської мови та літератури для учнів 8-11 класів потрібно готувати для кожного класу окремо. Враховуючи те, що рівень вивчення російської мови в школах України різний, олімпіадні завдання радимо диференціювати відповідно до змісту і вимог навчальних програм.

Зважаючи на те, що олімпіада проводитиметься з двох навчальних предметів, завдання можна розподілити за блоками: І - російська мова, ІІ – література. Співвідношення кількості завдань у блоках, їхні структура, зміст, обсяг і рівень складності для кожної вікової групи школярів та критерії оцінювання робіт визначаються комісією з підготовки олімпіадних завдань ІІІ етапу.

У блоці завдань з російської мови можна передбачити виконання завдань, пов’язаних із конкретними фактами мови, умінням пояснити їх походження, використання у пам’ятках писемності, а також аналізувати особливості використання їх у текстах різних стилів і жанрів, узагальнювати власні знання з того чи іншого питання. У цей блок завдань можна включити, наприклад, редагування тексту (художнього, публіцистичного, наукового стилів), лінгвістичні тести й задачі, різноманітні творчі завдання.

Лінгвістичні тести – завдання, що передбачають відтворення знань певного розділу й демонстрацію навичок мовного розбору в рамках шкільного курсу російської мови. Завдання тестового характеру спрямовані на перевірку знань складних випадків орфографії, оволодіння орфоепічними й граматичними нормами, навички морфемного й синтаксичного розбору тощо. До завдань такого типу можна віднести й такі, що потребують чіткої й лаконічної відповіді.

Лінгвістичні задачі – завдання евристичного характеру, що вимагають знань у різних сферах російської мови, навичок морфемного, словотворчого, етимологічного, морфологічного та синтакичного аналізу, мовного чуття, використання загальних дослідницьких прийомів (спостереження, опис, зіставлення, систематизація, узагальнення). Типологія лінгвістичних задач враховує різні види діяльності, потрібні для їхнього успішного виконання. Вони визначаються відповідно до форм мовленнєвої діяльності та загальних напрямків аналізу мовного матеріалу й одиниць мови.

Залежно від рівня складності, обсягу виконання до блоку завдань із літератури можуть увійти, наприклад, письмова творча робота (есе, міні-твір, розгорнута відповідь на проблемне питання, аналіз епізоду художнього твору тощо) та завдання на знання історії й теорії літератури. Учні зможуть продемонструвати не тільки вміння аналізувати запропоновані художні тексти (або уривки), а й чуття слова, лінгвістичну ерудицію, мовну інтуїцію, аналітичні навички, вміння розмірковувати логічно та створювати невеликі за обсягом власні твори.

З урахуванням того, що у загальноосвітніх навчальних закладах із навчанням російською мовою вивчається інтегрований курс "Література (російська і світова)", а у школах із навчанням українською мовою викладається "Світова література", теми (питання) для письмових творчих робіт можна розробляти за спільними у чинних програмах розділами (темами).

Так у курсі "Світова література" у 8 класі творчість російських письменників не вивчається, а в 9 класі вивчається наприкінці навчального року, тому при підготовці завдань з літератури можна використати матеріал, засвоєний учнями у попередні роки (наприклад, російські прислів’я, приказки, билини, байки І.Крилова, лірику О.Пушкіна, М.Лермонтова, повість "Тарас Бульба" М.Гоголя, оповідання А.Чехова, оповідання "Доля людини" М.Шолохова тощо). Під час вибору тем творчих робіт для учнів 10 класу можна зосередитися на творчості О.Пушкіна (лірика, роман у віршах "Євгеній Онєгін"), М.Лермонтова (лірика, поема "Мцирі", роман "Герой нашого часу"), М.Гоголя (поема "Мертві душі"), Л. Н. Толстого (роман-епопея "Війна і мир"), Ф.Достоєвського (роман "Злочин і кара"). Спільною темою у чинних програмах із літератури для 11 класу є "Срібна доба" російської поезії (зокрема, творчість А.Блока, А.Ахматової, Б.Пастернака), а також вивчення роману "Майстер і Маргарита" М.Булгакова.

Наголошуємо, що обсяг і рівень складності олімпіадних завдань мають забезпечити якнайповніше розкриття здібностей учнів.

Для перевірки олімпіадних робіт потрібно передбачити відповідні критерії їх оцінювання.

Доцільно пояснити школярам, що вони повинні прагнути виконати якнайбільшу частину запропонованих завдань, але головною умовою перемоги в олімпіаді є виконання роботи краще за інших.

При визначенні переможців змагань слід дотримуватись пункту 5.4 чинного Положення, зокрема вимоги, що "переможцем не може бути учасник, який за сумарним результатом виступів у всіх обов’язкових турах відповідного етапу олімпіади набрав менше, ніж третину від максимально можливої сумарної кількості балів".

Звіти про проведення ІІІ етапу змагань разом із текстами завдань ІІІ етапу та заявки на участь команд у IV етапі Всеукраїнських олімпіад  слід подати до 5 березня 2012 року до Інституту інноваційних технологій і змісту освіти на адресу: 03035, м. Київ, вул. Урицького, 36, кім. 214.

Заступник директора       Ю.І. Завалевський

Освіта.ua
19.12.2011

Популярні новини
Документи випускників зможуть отримати довірені особи Довіреність має бути посвідченою нотаріально або керівником установи чи органу місцевого самоврядування
МОН доручило розпочати прийом учнів до шкіл Міністерство освіти і науки доручило організувати прийом заяв про зарахування до шкіл
У ВР пропонують скасувати норму про 175 навчальних днів Депутати пропонують скасувати норми щодо тривалості навчального року під час воєнного стану
Видатки на освіту в 2022 році скоротили на 14 млрд грн Освітня субвенція місцевим бюджетам у 2022 році буде скорочена майже на 11 млрд гривень
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів