Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Порядок відшкодування бюджетних коштів, витрачених на оплату навчання у закладах вищої освіти

Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Роз’яснення Департаменту економіки та фінансування щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти.

1. Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 5 травня 2017 року № 07010-07-10/12304, кошти, що відшкодовуються згідно з Порядком, зараховуються на код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

2. Відповідно до «Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців», визначення вартості відшкодування здійснюється на підставі інформації про виконання паспорта бюджетної програми за попередній календарний рік (попередні календарні роки). Оскільки зазначена інформація за 2019 рік станом на 1 вересня 2019 року відсутня, відшкодування за ІІ семестр 2018/2019 навчального року для студентів, які були відраховані з закладів вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, доцільно здійснювати на підставі паспорта бюджетної програми на 2019 рік за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

3. За встановленою процедурою відрахування студента здійснюється після затвердження керівником відповідного закладу вищої освіти наказу про його відрахування з наступним внесенням змін до ЄДЕБО. Зазначене потребує часу, виконання певних дій організаційного характеру, а іноді, залучення інших установ та організацій (наприклад, отримання погодження служби у справах неповнолітніх).

У такому випадку, у разі, якщо студент написав заяву про відрахування до початку навчального року і не приступив до навчальних занять, на нього не розповсюджується дія Порядку, незалежно від дати затвердження вищим навчальним закладом наказу про відрахування такого студента. Відповідальність за своєчасне та коректне внесення змін до ЄДЕБО покладається на керівництво вищого навчального закладу.

4. З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо здобувач вищої освіти вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання до початку семестрового контролю. У такому випадку особа повинна відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання протягом останнього навчального семестру. Таким чином, відповідно до Порядку, якщо студентів відраховано посеред навчального семестру, наприклад, з 1 березня або 15 червня, він відшкодовує кошти за ІІ семестр відповідного навчального року у повному обсязі.

Зазначене положення Порядку не застосовується до осіб, які були відраховані до початку набрання чинності цією нормою, тобто до 31 січня 2017 року.

5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти.

Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).

6. З метою дотримання прав осіб на здобуття вищої освіти, запобігання виникненню конфліктних ситуацій та враховуючи, що частина перша статті 4 Закону України «Про вищу освіту» не містить переліку категорій осіб, на які не розповсюджується дія Порядку, просимо керівників вищих навчальних закладів забезпечити завчасне інформування вступників, студентів, їх батьків щодо застосування Порядку».

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
18.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марія
Доброго дня. Моя сестра поступила в мед. училище на 1 курс, (платна форма) провчилася місяць і хоче забрати документи. Документи їй не віддають, кажуть що мусить проплатити 1790 грн. за 1 місяць навчання. Чи повинна вона платити ці кошти, чи це не обов‘язково?
Економіст
Для Марія: А вона що не оплачувала навчання при вступі? За виликим рахунком можуть вимагати оплати за 1 семестр (оскільки її плата врахована у видатках закладу на цей семестр та у тарифікації викладачів). Але якщо просять лише за період фактичного навчання, то Вам повезло.
Коментувати
Катерина
Навчаюся на третьому курсі коледжу (денна форма, бюджет), а також в академії (заочно, контракт). Чи можу я забрати документи з коледжу і якщо так, то чи потрібно відшкодувати?
Роман
чи потрібно аспіранту (що навчається на бюджеті) відшкодовувати кошти при відрахуванні? вступ 2018року. Скоріш за все відрахують за невиконання індивідуального плану, бо не буде захисту дисертації (вставляють палки в колеса)
Студентка
Я студентка 3 курсу пед. коледжу, поступила на державне навчання , зараз хочу забрати документи , то мені потрібно повертати кошти за навчання щоб забрати документи чи не потрібно?
Галина
Для Студентка: кошти повертають не тоді, коли кидають навчання, а коли знову вступають на той самий освітній рівень.
Коментувати
Мама студентки
Донька кинула навчання у 2020 році після літньої сесії першого курсу (навіть не з’явилась ні на один іспит), була відрахована 20 вересня нового учбового року. По факту провчилась рік на бюджеті. Цього року ми вступали знову (результати ЗНО поки були дійсні) і пройшли знову на бюджет. Нам зробили розрахунок коштів на повернення державі у новому ВНЗ. Порахували нам не два, а три семестри (ті 20 днів вересня як цілий семестр), кредити не зарахували ні один (навіть англійську мову, там була професійна, а тут звичайна). Плюс інфляція. Сума вийшла 88 тис.грн. з копійками. Відразу потрібно сплатити 50%, решта до кінця учбового року. Це приблизно як вартість за три роки навчання у новому університеті на контракті. Переписуємо заяву з бюджету на контракт:((
Філія
Якщо дочка ще минулого навчального року вирішила, що не хоче там навчатися, то чому не забирали документи? А якщо вона загралася в дочки-матері, тепер знає, що таким способом далеко не все можна вирішити. А так, дійсно тупо.
Коментувати
Марина
допоможіть будь-ласка, дехто каже, що якщо відрахуватися в перші 10 днів, то не потрібно відшкодовувати кошти за весь семестр, це так?
Іванна
Добрий день. Якщо провчився у медуніверситеті 3 роки на бюджетній основі, і хоче покинути навчання. Чи треба буде відшкодовувати державі кошти ???
Галина
Для Іванна: компенсують у випадку повторного вступу на бюджет. Якщо вступатиме на контракт або не вступатиме зовсім, то не потрібно.
Коментувати
Лаура
Доброго дня. Стикнулась з проблемою в цьому році при вступі на магістратуру на бюджет. Справа в тому, що в 2016 я вступила на бюджет до медуніверситету на рівень магістра лікувальної справи, однак обставини склалися так, що я написала заяву про відрахування за власним бажанням на восьмому дні навчання і заняття не відвідувала. Мені віддали документи тільки на 13 день. Через рік я вступила до іншого університету на рівень бакалавра теж на бюджет, успішно закінчила навчання і диплом з відзнакою. Склала на високому рівні вступні випробування для магістратури і подала документи. Тиждень тому, з приймальної комісії повідомили, що мене не зарахують на бюджет поки я не відшкодую кошти в державний бюджет за ті 13 днів ,, перебування моїх документів,, в медуніверситеті в сумі аж 17 675 грн. Чи можна зробити цей розрахунок?
Laura Puiu
Для Лаура: перепрошую, чи можна оскаржити цей розрахунок?
Галина
Для Лаура: не мають права вимагати. 1. Відшкодування запроваджено лише з 2017 року. 2. рівень магістра Ви не здобували, оскільки вступили лише на 1 курс, тобто по суті на здобуття рівня бакалавра (навчання на медичній спеціальності вважається одночасним здобуттям рівня магістра та бакалавра). Якби необхідно було відшкодовувати, то саме при повторному вступі на бакалавра. За розрахунком звертайтесь в заклад де "навчались"
Laura Puiu
Гарно, дякую за відповідь
Коментувати
Назар
Добрий день. Якщо тебе відрахували з державного місця у ВНЗ, тобі прийдеться відшкодовувати за навчання?
Валентин
Чи потрібно при переводі з державного бакалавра на платний відшкодовувати навчання ? І чи при такій дії потрібно буде відшкодовувати якшо у цей же період вступити на державного магістра але в інший ВУЗ та на іншу спеціальність ?
Галина
Для Валентин: Відшкодовують у випадку повторного навчання на бюджеті на тому ж рівні!
Коментувати
Іванка
5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти. Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти). Виходить, що за молодшого фахового бакалавра (молодшого спеціаліста) при повторному вступі не потрібно повертати кошти?
Станіслав
Я хочу забрати документи з державного навчального закладу, де навчаюсь на бюджеті (отримую стипендію), однак вже фактично завершується практика. Чи потрібно буде відшкодовувати затрачені на мене кошти в такому випадку?
Галина
Для Станіслав: Відшкодовують не у випадку відрахування, а у випадку повторного навчання
Коментувати
Vika
Я училась 3 года в университете заочно, бакалавр, последний год не долучилась, академка, но прошло уже 7 лет, отдадут ли мне документы и нужна ли будет оплата
Галина
Для Vika: документи звісно віддадуть. Оплата? ВИ НА КОНТРАКТІ НАВЧАЛИСЬ? Якщо є заборгованість, то так
Коментувати
Olena
Добрий день! Чи має відшкодовувати студент за навчання на бюджеті у коледжі (на здобуття молодшого спеціаліста) за період з 01.09.2019 оп 20.01.20р ( і за скільки семестрів, якщо так?!). І який заклад має дати тій дитині розрахунок на відшкодування витрат (ми що відраховуємо, чи заклад який хоче прийняти на навчання, бо зг. п. 6 пост.КМУ№658 від 26.08.15р., то цей розрахунок надає заклад до якого буде здійснено вступ). Заздалегідь дякую.
Галина
Для Olena: куди прийнятий на навчання? Якщо на бакалавра, то не повинен. Це різні рівні навчання
Коментувати
Богдан Ш.
Добрий день, я провчився 1 рік на бюджеті в університеті, хочу відрахуватись та вступити в інший, знову на бюджетне місце. Я не знаю чи приймуть мене за результатами ЗНО на бюджет, тому ще не відраховувався(всі сессії закрив). Коли мені треба буде відраовуватись, після підтверждення того що я вступив на бюджет до іншого університету чи перед цим? Якщо перед, то коли краще: прямо зараз чи після підтверждення мого вступу на бюджет? Просто я читав, що процес відрахування може тривати не один день, тому щоб встигнути завчасно віднести документи мабуть треба відраховуватись раніше, чи це не вірно і процес достатньо швидкий? Тож питання: коли краще відраховуватись з попереднього університету? Буду дуже вдячний за відповідь!
Ілля
Доброго дня,моя дівчина навчається 2 роки в ПЕД коледжі і вона хоча відрахуватись,їй сказали що вона повинна заплатити компенсацію 75000 гривень,чи мусить вона платити?
Андрей
Для Ілля: Оплатить можно лишь тогда, если захочется снова постутпить на бюджет на тот же образовательный уровень (младшего специалиста или младшего бакалавра). Но если снова захочется в педучилиєе, контракт обойдётся на 40-60% дешевле, чем возмещение бюджетных затрат. Сейчас "оплатой" пугают для того, чтобы не отчилилась.
Іванка
Читайте уважно статтю 5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти. Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).
Коментувати
Олег
Доброго дня! Якщо я поступив на бюджет, і провчився рік, здавши зимню сесію, але на літню вилетів, наскільки буде великою сума для відшкодування? І чи потрібно відшкодувати кошти якщо я знову поступлю, на контракт і піду в інший університет, але зможу перевестись на бюджет на другий рік?
Галина
Для Олег: якщо вступатимете на контракт, то відшкодовувати не потрібно. Перевестись на бюдже на ІІ курс можна, якщо будуть бюджетні місця і не буде пільговиків.
Олег
Дуже дякую! А для переведення на бюджет на другому курсі, все-таки прийдеться платити відшкодування? Я поступаю на факультет другого університету, який дуже схожий попередній. Наскільки великою буде сума відшкодування в моєму випадку?
Влад
Для Олег: більшою, ніж контракт
Коментувати
eve
добрий вечір. якщо я вступила на бюджет и відрахувалась через місяць навчання у першому семестрі, то при повторному вступі на бюджет маю відшкодовувати гроші за весь рік чи тільки за перший семестр?
Лариса
Доброго дня. Якщо провчитись у медичному коледжі після 11 класу 1 рік на бюджеті, потім забрати документи і вступити до мед вузу на бюджет чи треба повернути кошти за цей рік навчання у коледжі?
Влад
Для Лариса: ні
Коментувати
lesya-che
Доброго дня. Я навчалась на державному у медичному університеті, але не хочу відпрацьовувати. Чи можу я повернути кошти за навчання .Дякую.
Галина
Для lesya-che: А хто Вам сказав, що Ви маєте відпрацьовувати? чи Ви навчались за цільовим замовленням?
lesya-che
Доброго дня. Я почала навчатись за контрактом, а у 2 семестрі мене перевели на бюджет у звязку з тим що батько учасник АТО. Але угоди я не підписувала і цільового направлення не мала. Зараз в університеті мені сказали що я маю відпрацювати 3 роки в державній аптеці.Але я не хочу. Як мені бути, прошу вашої поради.
Галина
Для lesya-che: наскільки я знаю, медициною не пов’язана, відпрацювання відмінили роки 2 тому. нехай вкажуть згідно якого нормативного документа Ви маєте відпрацювати. Потім перечитаєте документ. Можливо там були зміни, які вони не враховують.
Коментувати