Арт-психологія – нове слово в науці про душу
PR

МАУП готує якісних фахівців у галузі психології за новою спеціалізацією «арт-психологія»

Арт-психологія – нове слово в науці про душу

Психологія ‑ наука про душу. Її вивчення у професійних цілях передбачає оволодіння методами психодіагностики та психокорекції. Арт-психологія ‑ це діагностика та корекція за допомогою малювання, елементів творчості, казкотерапії.

Такі раціональні методи, як психоаналіз і розмовний напрям, не завжди виявляються ефективними, бо пацієнт може закритись і не бажати будь-що розповідати про себе, а за допомогою малювання такий захист знімається. У творчості людина не буде закриватись - це мимовільна розповідь пацієнта про себе за допомогою малюнка.

Термін «арт-терапія» (лікування мистецтвом) увів у вживання художник Адріан Хілл у 1938 році при описі своєї роботи із хворими на туберкульоз у санаторіях. На початку свого розвитку арт-терапія відображала погляди Фрейда та Юнга, за якими кінцевий продукт художньої діяльності людини, такий як малюнок або скульптура, виражає її неусвідомлювані психічні процеси.

На сьогодні всі методики арт-психології науково обґрунтовані, і вона в повному розумінні слова є наукою.

Арт-психологія працює з усіма категоріями населення, як зі здоровими, так і з хворими, як з дітьми, так і з дорослими. При цьому арт-психологія – це не тільки використання малюнка: це й казкотерапія, і пісочна терапія, і багато інших цікавих методів.

Арт-терапія дає як діагностичні, так і корекційні результати. Причому відбувається це більш м'яко, ніж при інших видах психотерапії. Коли пацієнти малюють, ліплять або пишуть казку, у цьому неодмінно присутній елемент творчості. Наприклад, людина, яка втратила здатність до цілеспрямованої праці, бачить, що в неї виходить щось красиве, її хвалять, підтримують, і таким чином підвищується її самооцінка.

Деякі люди з біологічним підходом до лікування не сприймають арт-терапію як серйозний метод. На їх думку, традиційна терапія та медикаментозне лікування більш надійні. Але досвід показує, що одних ліків недостатньо, та й сама медикаментозна терапія не позбавлена побічних ефектів. В арт-терапії побічних ефектів немає. Діагностика та корекція відбуваються завдяки виключно нешкідливим методам.

Доцент кафедри медичної психології та психокорекції Інституту соціальних наук і самоврядування ім. Г. Алієва при МАУП Людмила Федосова розповідає, що, працюючи паралельно психологом у психіатричній лікарні, вона бачить, наскільки ефективна арт-терапія при роботі з важкими психічними хворими. За її словами, багато традиційних методик не діють при важких станах, а арт-терапія дає хороші результати. Вона справляється там, де не справляються інші техніки.

«У мене у стаціонарі була складна пацієнтка, яка виявилась резистентною до медикаментозного лікування. З нею провели арт-терапевтичну роботу, у результаті якої з'ясувалося, що вона малює, як пацієнт з абсолютно іншим діагнозом. Не в останню чергу завдяки арт-терапії був поставлений новий – вірний діагноз, що дозволило застосувати відповідне лікування та виписати хвору зі стаціонару», ‑ каже Людмила.

Це клінічний випадок. Але навіть якщо людина абсолютно здорова й кожного дня ходить на роботу в офіс, арт-терапія може їй допомогти. Логічне мислення, що переважає в багатьох сучасних людей, активізує роботу лівої півкулі мозку. Тим самим права півкуля, яка відповідає за творчість і нестандартне мислення, використовується не так активно. Арт-терапія допомагає відновити роботу правої півкулі, що дозволяє людині приймати нестандартні й оригінальні рішення у складних ситуаціях. Саме тому до даної методики вже вдаються багато престижних бізнес-структур.

Оволодіти методикою арт-терапії можна в Інституті соціальних наук і самоврядування ім. Г. Алієва, який випускає психологів зі спеціалізацією «арт-психологія». Особливість навчання – практичне закріплення отриманих знань. В інституту є договір з Охматдитом, є база практики у психіатричній лікарні, де студенти працюють волонтерами.

Кафедра медичної психології та психокорекції інституту вигідно відрізняється тим, що всі її викладачі – працюючі практики. Тут немає жодної людини, яка читає лекції, не маючи практичного досвіду праці у клініках.

Майбутній психолог повинен володіти методами діагностики та корекції. Як правило, їх основи вивчають у виші, а ось за більш глибокими знаннями багато хто йде на окремі спеціальні курси.

В Інституті соціальних наук і самоврядування крім загальної діагностики та корекції за допомогою методів арт-терапії вивчаються діагностика та корекція. Завдяки спеціалізації «арт-психологія» студенти зможуть отримати глибокі спеціальні знання у виші, а не в центрах підготовки психологів і придбати не тільки набагато більш ґрунтовну підготовку, а й більш вагомі та престижні документи про його закінчення.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
22.04.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів