Абітурієнти втратять шанс на прозорий вступ?

Відсутність системи "Конкурс" позбавить вступників можливості відстежувати рух рейтингових списків

Абітурієнти втратять шанс на прозорий вступ?

В парламентському Комітеті з питань науки і освіти визначено перелік загроз майбутньої вступної кампанії, що міститься у проекті Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2014 році. Про це йдеться у листі до міністра освіти і науки Дмитра Табачника, що підписаний головою профільного комітету Лілією Гриневич.

"Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти звертає Вашу увагу на загрози, що можуть призвести до обмеження прав абітурієнтів на чесний і прозорий вступ та збільшення можливостей для корупційних схем при конкурсному відборі порівняно з попередніми роками", - наголошується у листі парламентського комітету.

Парламентарі звертають увагу на відсутність у проекті Умов прийому можливості інформування громадськості про конкурсну ситуацію в інформаційній системі "Конкурс". Водночас Єдина державна електронна база з питань освіти є закритою для громадськості.

"За таких умов абітурієнти 2014 року позбавлені можливості відстежувати рух рейтингових списків і втрачають шанс прозорого вступу на місця держзамовлення. У такому випадку центральне освітнє відомство повинно створити альтернативну державну інформаційну систему або зробити відкритою ЄДЕБО у частині вступної кампанії, однак цього не передбачено зазначеним документом", - наголошують у комітеті.

Також у листі зауважується, що незважаючи на численні звернення громадськості, проект не містить норми про оприлюднення квот держзамовлення для кожного вищого навчального закладу на веб-сайті міністерства та неможливість їх зміни під час вступної кампанії. Відсутність правдивої інформації про розподіл держзамовлення між вищими навчальними закладами призводить до маніпуляції ним під час вступної кампанії.

На переконання парламентського комітету новий проект потребує уточнення щодо обов’язковості врахування результатів ЗНО з української мови та літератури при вступі на всі напрями підготовки в університеті, які мають статус дослідницьких. Парламентарі зазначають, що єдиним обов’язковим предметом ЗНО є українська мова і література, однак відповідно до проекту Умов прийому дослідницькі університети отримали право самостійно визначати перелік конкурсних предметів з числа тих, з яких проводиться ЗНО.

Представники профільного комітету також вважають за доцільне виключити з Умов прийому норму, за якою особи з числа найкращих інтелектуально обдарованих дітей мають право на отримання 70 додаткових балів, у зв’язку із відсутністю прозорих критеріїв оцінки інтелектуальних досягнень і відбору таких дітей.

"Окрім того, у нових Умовах доцільно передбачити обчислення сумарного конкурсного бала з використанням різних вагових коефіцієнтів для конкурсних предметів і атестата, надавши вузам право самостійно визначати вагові коефіцієнти. При цьому атестат має складати не більше ніж 10 % від максимальної суми конкурсного бала, що сприятиме об’єктивності конкурсного відбору", - йдеться у пропозиціях профільного комітету.

Депутати зазначають, що за даними досліджень, рік у рік розрив між середнім балом ЗНО, який показує рівень знань абітурієнта, і середнім балом атестата збільшується.

Також з метою забезпечення прозорості та запобігання корупційним діям при проведенні творчих конкурсів та реалізації права абітурієнтів на апеляцію парламентарі пропонують передбачити обов’язковий відеозапис проведення творчих випробувань.

"Врахування зазначених пропозицій сприятиме відкритості, прозорості та чесності перебігу вступної кампанії, формуванню довіри суспільства до конкурсного відбору абітурієнтів у вищі навчальні заклади", - йдеться у листі парламентського Комітету з питань науки і освіти до міністра освіти.

Освіта.ua
31.10.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!