А. Онатій: чому зростає кількість критики в бік МОН?

Про що свідчить аж настільки масове зростання кількості критики в бік Міністерства освіти?

А. Онатій: чому зростає кількість критики в бік МОН?

Автор: Анастасія Онатій, авторка підручників з української мови для НУШ.

Останнім часом я багато думаю, про що свідчить аж настільки масове зростання кількості критики в бік МОН?

Ця критика різна: більше, на жаль, нетолерантної, неконструктивної, з «голосами ображених», з акцентом на особистостях і наративах стилю «ботів без пропозицій».

Моя стрічка не була такою в часи Шкарлета чи навіть Табачника, а причин то було не просто кількісно більше, а зна-а-а-чно більше за глибиною.

Я не працюю в міністерстві, але завжди долучаюся до подій, де можу поділитися релевантним досвідом. І це роблять сотні інших людей.

На серпневій конференції я говорила про те, яким складним є Держстандарт для опрацювання авторами й учителями і що з цим можна зробити, якими мали би бути терміни написання підручників, як має працювати незалежна експертиза.

Це моє бачення, базоване на досвіді нашого авторського шляху. Так само висловлювалися й інші: скажімо, Тетяна Вакуленко – про те, як би мали працювати освітні вимірювання, Лілія Гриневич – про те, на яких етапах НУШ відбувається імітація і що могло б допомогти. Це також критика.

То в чому причина зростання ролі цього явища в освітньому просторі?

Громадянське суспільство росте?

Відчуття свободи стало реальним?

Пострадянський страх висловлюватися знищила війна?

Ваш варіант (напишіть у коментарях, я справді намагаюся зрозуміти).

Наявність інституту критики – гарний стимул для розвитку, безумовно. Особливо коли вона конструктивна й містить чіткі пропозиції.

І головне – а буде етап, коли ми навчимося публічно хвалити?

Оригінал

Освіта.ua
28.08.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
БОГДАН
ЦЕ не критика у бік Міністерства. Це РЕКВІЄМ по освіті.Її більше немає. Поверніть часи Табачника , або хоча би Шкарлета. Вони справді були фахівці, освітяни, науковці. ЛЕ, що зараз керує освітою - запеклі невдахи, вічні двійочники, як і сама сучасна сплюндрована Україна. Сучасній проамериканській україні потрібні дурники, раби та гарматне м’ясо... Сучасне міністерство справляється з поставленими перед ним завданнями...
DJ
Хвалять, коли цього заслуговують. Відповідь запитанням на останнє ваше запитання: за що хвалити, за бюрократію?
Наталия Нехотяева
Тому що терпець увірвався!Війна загострила всі проблеми недолугого управління освітою за всі ці роки!До учителів не звертаються,не консультуються....а колиз найомишся з їх біографіями і освітою,розумієш,як вони далекі від дітей і освіти! ,,Мрійники,,....
Мама
Ще вчителі отримують якусь зарплату, а де взять простим людям!? А в школу дай,, цеж вашим дітям". Всі люди різні.По селах дітей не навчили ІТ, та якщо і є телефон,то він не такий,, крутий", що память забивається і потрібно видаляти прогами, такі як Дія, фейсбук та ін. Дітей треба навчати,а вони сидять у школі по 2 за компом. А тут уже пішло,, дронознавство", ще інформатики незнають. Критика була і буде. Все починається із школи, а люди виказують свій протест, кому ж скаржиться? Влада думає про себе, як набить кармани.
Галина
Люди зляться через те, що між тим, про що говорить МОН, і між тим, що є насправді - прірва. Адже парадокс, постійно щось вдосконалюємо, реформуємо, але стає дедалі гірше. Нам просто треба перестати брехати собі й суспільству. До покращень просуватися реальними й чесними кроками.
Освітянин
Тому що МОН працює найкраще з усіх міністерств! його ініціативи і рекомендації - зразок найсучасніших, європейських підходів. ті, хто критикує МОН, просто заздрять, це завжди чимось невдоволені люди... не здивуюся, якщо стане відомо про проплаченість коментарів і постів з неконструктивною критикою міністерства.
Валентина
Для Освітянин: то за що похвалити МОН? Ви так і не написали))
Коментувати
Вчитель -пенсіонер
Так насміхатися над вчителями цинічно, так принижувати , то треба ще вміти! І це тоді,коли кожний собака знає - всяка робота має бути оплачена, ОПЛАЧЕНА ! Читаю" міністр анонсує підвищення з/п вчителям у , УВАГА, 2025 році!!!! Карл!!!! У 2025 !!! Де Лісовий ,а де 2025 рік!!!! Позорищ, а не міністр разом з міністерством. .
гавриїл
Чому зростає кількість критики в бік МОН - тому що МОН стало притулком для невігласів.
Марія
В Україні вчитель - жебрак. Всі хороші педагоги залишають роботу при сучасній оплаті праці, отже про яку освіту можна зараз говорити. Скоро вчити в школи підуть депутати, бо вже не буде кому, а їх є багато!!!
Володимир
По вишах. Почніть із знищення до рівня попілу НІЗЯВО. Ця ракова пухлина, що годується за рахунок незрозумілих дій у вишах повинна бути показово страчена. До яскравого прикладу їхньої некомпетенстності: нещодавно роботу вчителів ІТ спеціальності перевіряла комісія, що немала в своєму складі жодного спеціаліста, пов’язаного з комп’ютером. Більш того, в тому ж вишу інша комісія НІЗЯВО визначає низку помилок та дає рекомендації їх усунення. Виш робить згідно рекомендацій. Приїздить інша комісія і починається "стара пісня про головне" - вони вказують на низку помилок. Аргументація, що робота проведена згідно рекомендацій нізяво не береться до уваги. То думка тієї комісії, у нас інша. І таких історій по всій країні - тисячі. Ви ж не хочете бачити і чути колег, людей. - ЦЯ структура повинна бути спалена і зниищена згадка про неї.
Володимир
Ви кажете про конструктивну критику - ок, давайте спробуємо бути контруктивні. Я написав вище про створення окремих умов навчання для прифронтових та прикордонних територій. Їх нема. І допоки їх не буде суспільство буде справедливо вважати, що міністерство не працює. Бо це дійсно так. Про візію. Як лектор, знаю правило - хочеш втратити увагу аудіторії, почни їх сипати цифрами. Як спеціаліст з піару знаю - хочеш проштовхнути свій проект - залучи до проекту невизначену кількість громадських експертів з некотрольованим змістом пропозицій. Ти завжди можеш сказати, що твій проект - це їх узагальнені рішення. Ні, шановні. Це профонація. Якщо ви дійсно хочете отримати результат, до прикладу для школи - 1.Визначте конкретну кількість експертного середовища. 2. Залучіть експертів не за їх "фаховістю", а за пропозиціями батьківських комітетів та вчительських колективів. Тоді ви отримаєте не "експертне середовище". А коло поважних батьками та вчителями колег, що дійсно вчать дітей.
Краматорчанка
Для Володимир: дякую, що озвучили важливу думку. Справді, прифронтові та прикордонні області потребують особливих умов.
Коментувати
Володимир
Пані Анастасія, важки часи потребують важких змін. Нехай навіть не важких, але змін, рішень, відповідальності. "2-3 тижні" і "завтра будем в Криму" вже не працює. А "жертва" кинута народу у вигляді десятків справ проти військомів - це не те, що потребує суспільство. А суспільство стомилось. Від війни. І втомлене суспільство хоче бачити заради чого? ЗСУ зрозуміло - вони роблять "через неможу". А от з боку влади жодних рішень. Скоріш навпаки. Освіта не виключення. Люди чекали рішень для війни - їх нема. Люди чекали на рішення для прикордонних, прифронтових територій - їх нема. З півтора року міністерство не спромоглось на створення хоча б якоїсь окремої програми та процедури дій для садочків, шкіл, вишів в Чернігові, Харкові, Миколаєві. Замість цього - скандал навколо дисертації міністра та його "красива" презентація з Федоровим. Вчителі тихо ржуть з усієї цієї профонації навколо візії. Але цей сміх скрізь відверту злість та розчарування.
Наталя
Для Івана! Я з Вами повністю згодна! Сама математик і є велике бажання запхнути Істеру його підручник йому ж у відоме місце. Таке враження що взагалі не розуміє для чого дітям треба вивчати математику! Я рік була у Франції і знайомилася з принципами викладання математики в молодшій школі і в середній! Небо і земля! Настільки просто пояснюють ,що у дітей взагалі не виникає питання а де мені ця математика знадобиться!
Наталя
НУШ по факту взагалі нічого не змінила! Нічогісінько! Просто перекрутили ті програми які були і передрукували підручники і все! Тому лунає критика! За кордоном заовсім інший підхід до навчання! А у нас і досі залишилася радянський підхід і радянська програма просто рперекручена і все! Щоб там не доводили і не кричали з трибун!
12
чи потрібно розбиратись в високій матерії щоб зрозуміти що вся наша освіта йде в небуття
Віталій
зростання критики свідчить про те, що освіта - повне лайно і це всі розуміють, і батьки і учні і вчителі. і наявні проблеми вирішувати ніхто не хоче, займаються лише симуляціями і ускладнюють життя всім своїми безглуздими безкінечними "реформами".
Михайло
Шановна пані)) Ваша стаття в стилі нашого МОНу- відсутня конкретика, конструктив. Ви б написали конкретні дії, досягнення МОН, на Вашу думку, які заслужили похвали. І публічно подякували б їм. Від МОН одні слова без дії, і від Вас слова, хоч і красиво складені в статтю. Але дії мають бути, оцінюється дія, результат. Ви напишіть який результат.
Ліна
Для Михайло: , вона проговорила про все на серпневій конференції.
Коментувати
Арсен
НЕДОЛУГІ РЕФОРМИ!ВИСЛОВЛЮВАННЯ МІНІСТРА І ЙОГО СВИТИ ДАЛЕКІ ВІД ЖИТТЯ !
Анастасія
Для Арсен: не те слово... Федоров так гарно розповідав, так махав ручками - Дія, цифровізація... Де ж обіцяна платформа для зручної дистанційки??? Вже тиждень звоню, пишу, пояснюю, але так і не можу весь клас приєднати до Гугл класу.
Коментувати
Іван Математик
Ну, вже ці автори підручників. На днях зрізався в Utube з автором підручника з математики Істером. У преамбулі до серії своїх відео він написав, шо йому також захотілося слави і у нього аж "руки чешуться" розповісти про свої раціональні розв’язання до деяких задач інших авторів. У результаті одну задачу за 7 клас він звів до розв’язування рівняння sin(x+15gr)=sqrt(2)sinx, з яким далеко не кожен одинадцятикласник справиться. А коли я написав йому розв’язання, в якому було достатньо лише трьох арифметичних дій (90-30=60, 60-45=15, 45-15=30) і знання, що у рівнобедрених трикутниках кути при основі рівні, відповів, що не вважає таке розв’язання простішим за його з крутою тригонометрією. Тому він не бажає зі мною більше спілкуватися, бо я зневажив як його, так і його глядачів. І взагалі, мовляв він не математик, щоб розбиратися у чужих розв’язаннях, а вчитель математики (часом не трудовика призначили на цю посаду?). Ось що робить з людиною гординя і прагнення до сумнівної слави.
Юрій
Для Іван Математик: а можна посилання на відео?
Для Юрій
Не вдається відправити посилання. Можливо, зможете знайти за назвою відео: Авторські розв’язування неавторських задач. Допомогає теорема синусів
Коментувати
Злий вчитель
Космонавти з МОНу геть відірвані від "землі". Намагаючись тримати гарну міну при поганій грі, вони роблять вигляд, що розвивають в Україні освіту. А насправді — з кожною "реформою" добивають її все більше і більше. Чинуші створили якусь вигадану, яка немає нічого спільного з реальністю, свою школу. В ній все ідеально, а хто в це не вірить — той ворог України і нічого не розуміє у навчанні. І цю іллюзію старанно видають за дійсність на всіх рівнях. "Космонавтів" не цікавить реальний стан справ. Їм до лампочки, що відбувається у звичайній загальноосвітній школі. Хронічна нестача фінансів і кадрів, катастрофіне падіння рівня знань — то вигадки заздрісників, які не вірять у велику і світлу "Рехформу". Такі правила гри багатьох влаштовують. Плескати в долоньки і писати звіти, що все гаразд, набагато легше, ніж займатися вирішенням реальних проблем. Вибачайте за багато "букоф". Бо пані Онатій або придурюється, або дійсно не розуміє, що таке реальна, а не вигадана школа.