О. Северенчук: важливість комунікації вчителів з батьками

Школа – одна з небагатьох міцних ниток, що зв’язують дітей і батьків, які виїхали за кордон, з домом

О. Северенчук: важливість комунікації вчителів з батьками

Автор: Олена Северенчук, керівниця комунікаційного офісу Малої академії наук України.

«Наступна інформація для сімейного навчання: якщо ви бажаєте в майбутньому навчатися з нашим класом, ви обов’язково повинні здати всі роботи, які я надсилаю в нашу групу. Інакше або ви забираєте документи, або ми будемо зв’язуватися зі спеціальними установами, що дитина зникла. Це може загрожувати депортацією з країни, у якій ви знаходитеся. Це все дуже серйозно».

Це реальне повідомлення, надіслане моїй сестрі в класний чат племінника минулого тижня.

І я спершу хотіла лишити це для локальної комунікації, але зрештою подумала, що цей кейс надто кричущий, надто показовий і надто, підозрюю, загальнопоширений.

А оскільки мене читають освітні управлінці, вчителі й батьки, було би правильно розібрати його, аби подібне якщо й не викорінити зовсім, то бодай мінімізувати.

Перше

Якщо ви вчитель, будь ласка, ніколи, ніколи не пишіть подібного в батьківські чати. Глобальна втома, стрес, купа додаткових обов’язків авжеж не сприяють позитивному налаштуванню, але уявіть себе не вчителем, а мамою / татом, які хочуть, щоб їх дитина повернулася в Україну. У кожного й кожної свої причини перебування не в України, свої обставини, але школа – одна з небагатьох міцних ниток, що зв’язують їх із домом.

І щойно безпекова ситуація дозволятиме повернутися, перше, про що вони подумають, приймаючи рішення, – це освіта їх дитини. Тому те, як школа і вчитель підтримує зв’язок, як комунікує впродовж періоду навчання дитини в школі за кордоном – архіважливо.

І мова не про те, щоб без перебільшення дорогоцінний вчительський час витрачати на якусь екстра-комунікацію, а про ті повідомлення, які ви в будь-якому разі надсилаєте в батьківські чати. Як-от те, з якого я почала цей допис.

Друге

Давайте розберемо повідомлення на кілька найбільш яскравих цитат.

«Ви обов’язково повинні здати всі роботи…інакше або ви забираєте документи або ми будемо зв’язуватися із спеціальними установами, що дитина зникла».

Це шантаж («або … або»), до того ж шантаж абсолютно безглуздий і неправомірний.

Це маніпуляція. Бо таким чином учитель хоче вплинути на батьків, яких, вочевидь, вважає дурнями, не спроможними проаналізувати текст і запитати у вчителя: «Перепрошую, а що це за такі «спеціальні установи» і яким законом / положенням / нормативним актом / наказом передбачені подібні дії?»

З великою ймовірністю це проєкція того, у якій манері вчитель взаємодіє з дітьми. У хороших традиціях старої школи – через ультиматуми. А якщо не спрацьовує – через погрози.

«Це може загрожувати депортацією з країни, в якій ви знаходитеся. Це все дуже серйозно».

На частину особливо вразливих мам, які з дітьми за кордоном, це речення, дійсно, може вплинути. Щонайменше злякати, додати стресу, змусити піти гуглити. Але! Це абсолютна нісенітниця, яка суперечить будь-якому здоровому глузду і, звісно ж, закону.

Якщо людина проживає в іншій країні за програмою тимчасового захисту і не порушує правил, депортувати її неможливо. Тим паче за те, що дитина не надсилає роботи в українську школу.

«Це все дуже серйозно» – неприйнятний тон повідомлення в комунікації між дорослими людьми в принципі. Типу «я тут із вами не в якісь ігри граю!»

Але найгірше те, що подібне повідомлення дискредитує школу, громаду і країну.

Так, уряд поки не розповідав, якою буде стратегія повернення українців додому. Поки лише йдуть обговорення на рівні комітетів, закритих кабінетів і трохи під час конференцій. Але ми всі усвідомлюємо, що це повернення не має в жодному разі бути директивним і маніпулятивним.

Нам потрібно боротися за кожну дитину.

Потрібно створювати умови.

Потрібно показувати, що її тут чекають.

Що це повернення буде сприятливим.

Третє

Чи можемо ми звинувачувати вчителя в формуванні подібних повідомлень?

У жодному разі.

Підозрюю, якийсь подібний посил був спущений згори.

Тому спершу варто розповісти, як комунікувати.

Знаю точно, що МОН наразі над цим працює. Методичні рекомендації вже опублікували, і інфографіку також, де вони детально «розжовують», як перезараховуватимуться результати навчання в школах за кордоном.

Безглуздо сподіватися, що кожен учитель самостійно правильно сформулює тон повідомлень батькам.

Тому маю велетенське прохання до директорів і заступників: говоріть зі своїми вчителями, налаштовуйте їх на єдину хвилю – спілкуватися людською мовою.

Людяність – те, що нас рятувало всі ці от уже скоро як 1,5 роки.

Людяність – те, що нас об’єднувало і об’єднуватиме.

Людяність – це завжди виграшна стратегія.

І трохи практики.

Спробувала переписати повідомлення таким чином, щоб воно не залякувало, а сприяло взаємодії. Без зайвої емоційності (але трішки з нею).

Забирайте, якщо кому треба.

«Дорогі батьки!

Зовсім скоро навчальний рік 2022/23 добігає кінця.

Я щиро сподіваюся, що для наших дітей цей рік був насиченим на відкриття. Мені цікаво почути, яким був їх досвід навчання в різних школах світу. Хочеться якомога швидше з усіма зустрітися, потеревенити і разом впровадити цікаві ідеї в життя!

Кілька організаційних моментів, які допоможуть нам співпрацювати ефективно:

1. Якщо дитина навчалася за сімейною або екстернатною формою, і для вас важливо, щоб цей академічний рік був зарахований без складання академічної різниці після повернення до України, прошу до 15.06 (підставити своє) надіслати контрольні роботи / завдання, підвантажені на диску / в папку (дати лінк) вчителями. Без підвантажених робіт школа, на жаль, не зможе зарахувати академічні результати.

2. Утім, це не означає, що дитина не зможе повернутися в той самий клас. Наразі у вас є дві опції: продовжувати навчання за сімейною / екстернатною формою навчання, яка передбачає виконання контрольних робіт, або ж не навчатися паралельно в школі в Україні і за кордоном, а написати після повернення заяву на зарахування або в той самий клас, або в будь-яку іншу школу. Зарахування відбуватиметься за віком, а не за рівнем академічних досягнень. Впродовж першого року потрібно скласти академічну різницю з предметів, які не вивчалися за кордоном (українська мова й література, історія України), решта предметів перезарахуються. Детальніше про це можна почитати в методичних рекомендаціях МОН №563 від 15.05.2023. До повідомлення додам фото у форматі запитань-відповідей. Сподіваюся, вони стануть у пригоді і краще пояснять алгоритм дій.

Будь ласка, відпишіться в особисті, чи буде ваша дитина продовжувати навчатися за сімейною / екстернатною формою навчання, чи ви хочете складати академічну різницю після повернення з-за кордону, і я зорієнтую вас щодо подальших кроків.

Пам’ятайте, що будь-яке ваше рішення правильне, і що фізичне й емоційне здоров’я дитини передусім.

Чекаємо на кожного й кожну!

На зв’язку!»

Так, формування подібного повідомлення потребує хвилин на 10-15 більше часу, аніж те, яке вгорі.

Але воно залишить геть інший емоційний післясмак і бажання взаємодіяти.

Я знаю, як багато зараз відповідальності на вчителях.

Знаю, як непросто все це зносити і постійно отримувати необґрунтовані звинувачення на свій рахунок.

Це засмучує, обурює і нівелює будь-яке бажання щось робити.

Але є те, що може полегшити життя всіх нас. Це турбота.

Трішечки більше турботи.

МОН про свої підконтрольні структури.

Управлінь і департаментів освіти про директорів шкіл.

Директорів про своїх учителів.

Учителів про дітей.

Батьків про дітей і вчителів.

Турботи й взаємоповаги.

І тоді всім нам буде трішечки легше й радісніше.

Оригінал

Освіта.ua
05.06.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Валентина
Хто не шанує вчителів, той не шановний! Вчитель без наказу директора нічого не зробить, директор сказав і вимагає, а вчитель повинен виконувати. Незважаючи на те, що в школах розумних вчителів уже практично можна рахувати на пальцях, їх всерівно кожен ... підкидає ногою. Всім це дозволено. Діти матюкають, батьки матюкають, а директор отримує від цього лише насолоду, чим більше принижений вчитель тим краще адміністрації. Гріневич започаткувала публічне приниження вчителів, а тепер школи без них. Зараз не важливо вчитель якого ти предмету, головне щоб прийшов в клас, і втримав 45 хв дітей в кімнаті. А потім виставив хороші оцінки. Батьки довольні, діти теж. НАГРАЛИСЯ!!!
Віктор Горбань
Не всі діти здатні до навчання, немала частина батьків вважає, що шкільні знання у житті не потрібні і їм байдуже навчання дитини. Але щоб поставити заслужену "одиницю" (справедливі "0" балів МОН вводити не хоче) вчителю потрібна чимала мужність, бо: 1. Негативні оцінки негласно заборонені і вчитель, який їх ставить впадає у немилість до начальства. 2. Вчителя можуть звинуватити, що поганий спеціаліст, бо не навчив. 3. Звинуватять, що не виконує Конституцію, що середня освіта ОБОВ’ЯЗКОВА!!! От дуже добросовісні жінки-вчителі стараються, нариваються на матюки і грубощі, бо не вистачає сміливості йти проти начальства. З власного досвіду. У класі з 8 учнів поставив 5 "одиниць" з фізики,частина колег мене засудила, бо понизив показники школи, з боку батьків претензій не було. Вибір батьків, що навчання їх дитині не важливе, потрібно поважати і не лізти "на рожон".
Настя
Для Віктор Горбань: у нас так "довимагалися", поки на весняних канікулах не звільнилася вчителька укр.мови... Шукати вчителя - проблема, бо село віддалене від центра, хоча у школі більше 200 учнів (наше село й сусідні 2 хутори). До кінця року не заміняли хіба що технічки... А вчителька не пропала. Зараз продає на базарі петунії та іншу красу.
Олександра
Для Віктор Горбань: пане Вікторе, у попередньому дописі мова йшла не стільки про виставлення одиниць, а про те, що важко залучити учнів до дистанційного навчання. У нас схожа ситуація була. У класі 25, у Гугл Класрум 15... Допоки зібрали ті адреси, підключили...А питають з класних керівників, аякже ж...
Коментувати
Селянка
Вас би, пані Северенчук, до нас у село.. Ви б багато накомунікували з батьками "людською" мовою. Рівно до того часу, поки не вискочить із двору здоровенний пес або не почне погрожувати неадекватний батько. А ходити треба, бо у багатьох немає гаджетів, так вчителі роздруковують завдання, роздають, збирають... Звичайно, на своїй техніці і за свій кошт. Бо, як правильно вже писали, винен у всьому учитель. Як хочеш навчай онлайн.. Хоч купуй усім планшети, проводь по селу інтернет.... Не всюди Київ, і не всі школи - Печерські гімназії
Алла Іванівна
Шановна пані, Ви писали, що у Вас 10 років стажу. У мене більше 20. І доробилася я до ручки... Минулого літа організовували онлайн-навчання на 2022/2023 рік. Дякую тим батькам і учням, які старалися весь рік. Але ж були зовсім інші... Хоч і вчилися онлайн, безліч разів ходили, просили, пояснювали, умовляли, пропонували різні варіанти. Спочатку батьки обіцяли. Потім просто не виходили. Потім п’яний батько вийшов і на всю вулицю кричав: "Задовбали ви, б****, лазити!!! Якого *** вам треба?" А тепер відгадайте, хто винен у тому, що дитина не охоплена онлайн-навчанням? Правильно, класний керівник...
Чорноморка
Для Алла Іванівна: та кидайте Ви таку роботу!!! ще матюки вислухувати.... Дожилися. А далі що?
Коментувати
Тетяна
Давайте тоді піднімати питання і про те як батьки спілкуються з вчителями і школою загалом. І про погрози і про маніпуляції. А ви знаєте як нам важко, ми забули, ми не хочемо, моя дитина цього не розуміє. Це звичайні відповіді батьків, на багаторазові прохання виконати те чи інше завдання. Тип спілкування в українській освіті може і « Я - начальник, ти - дурак», але начальником тут виступає зовсім не вчитель.
Ксенія
Для Тетяна: можу додати: "Невже не було на уроці?", "Я на роботу, а він так солодко спав, не схотіла будить", "Ой, він так соромиться камери", "У нас сімейні обставини", Але чомусть той, що соромиться камери, не посоромився обшмагати всі квіти з гілки абрикоси, яка виглядає через забор. А той, що солодко спав, майже до світанку грав у комп’ютерні ігри. А мама й рада - дома ж, не лазуть вулицею в комендантську годину.
Коментувати
Віктор Горбань
Тип спілкування в українській освіті "Я - начальник, ти - дурак" десятиліттями насаджувався міністерством, вчителя понизили до "рівня плінтуса", а він, у свою чергу, відігрується на учнях та батьках.