О. Охредько: вступна кампанія для мешканців ТОТ та Криму

Проблеми вступної кампанії 2023 року для мешканців Криму та інших окупованих територій

О. Охредько: вступна кампанія для мешканців ТОТ та Криму

Автор: Олег Охредько, експерт, аналітик Центру громадянської освіти «Альменда».

Невдовзі розпочнеться чергова, десята вступна кампанія, яка проходить в умовах війни. З самого початку окупації півострова Крим постало питання щодо вступу до українських закладів дітей з тимчасово окупованого Криму. Адже учні та учениці, які проживали та навчалися в школах тимчасово окупованого Криму, вже знаходилися в російському освітньому просторі.

У результаті багатьох перипетій у 2016 році з’явився механізм вступу за спрощеною системою. Він мав свої переваги та недоліки, але завдяки цій системі до українських закладів вищої освіти за роки війни вступили сотні дітей з тимчасово окупованого Криму та тисячі – з тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей й так званої «сірої» зони.

Спрощена система вступу до українських закладів вищої освіти передбачає вступ через Освітні центри «Крим – Україна» або «Донбас – Україна». З початку запровадження цієї системи у 2016 році було всього 12 закладів вищої освіти, на базі яких вони діяли. На сьогодні Освітні центри діють у 166 закладах вищої освіти.

Якщо дуже коротко, то вступ через Освітні центри передбачає складання 3 іспитів – української мови, історії України та профільного іспиту.

Разом зі спрощеною системою кримчани йдуть і звичайним шляхом через екстернат.

Всі роки війни існувало безліч проблем, з якими стикалися вступники з тимчасово окупованих територій, а повномасштабне вторгнення ще більше ускладнило ситуацію. Проте, не зважаючи на війну, діти з тимчасово окупованого Криму продовжують вступати до українських закладів вищої освіти, долаючи перешкоди.

У 2023 році вступна кампанія відбудеться, незважаючи на військові дії, але для дітей з тимчасово окупованого Криму існують серйозні проблеми:

  • Нормативно-правові

Вступну кампанію 2023 року регламентує Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році (наказ Міністерства освіти і науки України від 15 березня 2023 року № 276). А особливості вступу для дітей з тимчасово окупованих територій прописує інший: Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій російською федерацією території України (наказ Міністерства освіти і науки України від 01.03.2021 № 271 зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки № 726 від 10.08.2022).

Проте ці документи не зовсім корелюються, наприклад, у питанні дат, адже наказ №271 враховував ситуацію у минулому році. Непорозуміння та відсутність роз’яснень зі сторони Міністерства освіти і науки України призвели до того, що на час написання матеріалу в більшості закладів вищої освіти та й на сайті МОН була відсутня необхідна інформація, яка стосується цьогорічної вступної кампанії.

  • Інформаційні

Це, мабуть, одна з основних проблем, яка існує з початку війни. Держава так і не змогла налагодити канали для інформування мешканців тимчасово окупованого Криму. Найчастіше інформаційні кампанії щодо вступної кампанії проводили громадські організації.

Повномасштабне вторгнення ще більше погіршило ситуацію. Існуючі канали (соцмережі, візуальна інформація на КПП та інше) стали недоступні. А Міністерство освіти і науки України не проявляє активності в інформаційному полі.

Для прикладу, на сайті МОН на сторінці «Інформація для осіб з ТОТ та ВПО» матеріали щодо вступної кампанії відносяться до 2022 року. Те ж стосується переліку Освітніх центрів. На інфографіках минулого року відсутня інформація щодо можливості вступу для осіб з ТОТ через дистанційну форму. І таких прикладів багато.

Зазвичай сайти закладів вищої освіти мають схожу інформацію. Громадським організація складно проводити інформаційну кампанію, адже відповіді на багато питань знайти неможливо. Окрім того, Гаряча лінія з питань освіти для мешканців тимчасово окупованих територій 0 (800) 50-44-25 теж не має відповіді по багатьох напрямах.

  • Логістичний

Основна перепона для вступу дітей з тимчасово окупованого Криму та інших окупованих територій – це транспортна. Як практично фізично добратися до закладу вищої освіти.

Зараз подати документи для вступу до українських закладів освіти дітям з ТОТ і навіть скласти іспити за спрощеною систему можна у дистанційному форматі (але це мало кому відомо через відсутність інформації).

Також навчатися можна в дистанційному форматі (що й відбувається в більшості закладів, особливо тих, які повинні були виїхати). Проте, відповідно до чинного Поряду прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2023 році необхідно особисто подати документи впродовж трьох місяців після зарахування.

Сьогодні для дітей з тимчасово окупованого Криму залишилось два шляхи, щоб потрапити в Україну – через Грузію або через країни Балтії або Скандинавію. А це викликає дуже великі проблеми, як логістичного, так і фінансового та безпекового характеру.

  • Економічні

Сукупність вищевказаних проблем, зрозуміло, має базу, а саме фінансову. Адже для того щоб навчатися в Україні необхідно мати солідну фінансову підтримку.

  • Безпекові

Російсько-українська війна поставила питання безпеки на перше місце. І це питання поставало з кожним роком все гостріше і гостріше. Якщо спочатку навчання дитини в українських вищих навчальних закладах викликало певний тиск на дітей та їх батьків, то з часом це стало приводом до репресій. А після початку повномасштабного вторгнення питання вступу можливо розглядати в сфері виживання і загрозах життю.

Отже, освітні центри «Крим Україна» повинні розпочати роботу з початку червня 2023 року, а відповідей на багато питань немає. А відповіді та рішення потрібні вже не сьогодні, а вони були потрібні вчора і навіть позавчора.

Рекомендації для покращання ситуації щодо вступу дітей з тимчасово окупованих територій:

  • Створення підрозділу, який би займався питаннями освіти для ТОТ, у тому числі й з питань вступу.
  • Створення Фонду, який би опікувався питаннями логістичних  та фінансових можливостей вступу для дітей з ТОТ.
  • Корекція нормативно-правових документів щодо питань вступу та навчання дітей з ТОТ.
  • Чітка інформаційна компанія щодо вступу дітей з ТОТ.
  • Зміна системи вступу через вдосконалення порядку вступу і відокремлення отримання документів про повну загальну середню освіту від вступу до закладів вищої освіти.

Освіта.ua
12.05.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів