І. Лікарчук: дерслужбовців мають спеціально навчати

Знати систему «зсередини» і вміти приймати ефективні управлінські рішення – це далеко не одне й те саме

І. Лікарчук: дерслужбовців мають спеціально навчати

Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Просто роздуми. Без будь-яких натяків стосовно конкретних людей…

В успішних і багатих країнах світу державних службовців для роботи у вищому ешелоні державної служби спеціально навчають кілька років у спеціалізованих закладах освіти.

Бо там давно зрозуміли, що лєнінський лозунг «каждая куховарка может управлять государством», – це є зло й біда.

Управління – окремий вид професійної діяльності, а управління державою – занадто професійний. Там, в успішних країнах, апріорі не може бути такого, що міністром охорони здоров’я призначать лікаря лише тому, що він дуже хороший хірург; міністром культури – актора, тому що він успішно грає багато ролей у топових спектаклях; міністром фінансів – успішного банкіра, тому що вивів банк у п’ятірку найприбутковіших; міністром освіти – відомого професора чи не менш відомого ректора лише тому, що вони відомі.

Там давно усвідомили, що знати систему «зсередини» і вміти приймати ефективні управлінські рішення на загальнодержавному рівні – це далеко не одне й те саме. Там давно зрозуміли, що успішність держави цілком і повністю залежить від успішності загальнодержавного менеджменту в кожній галузі її суспільно-економічного життя, а здобуття управлінського досвіду шляхом «набивання шишок» – занадто дороге задоволення для держави.

Між іншим, для того щоб стати слухачем таких закладів, в успішних країнах потрібно не лише скласти ЗНО чи НМТ. Там існує ретельно вибудована дуже серйозна система вивчення кожного претендента; серйозне і багатоетапне тестування, починаючи від дослідження його фізичного та психічного здоров’я і закінчуючи моніторингом способу минулого життя…

Тобто, майбутнього урядовця довго і трудно шукають і не менш довго і трудно готують до нелегкої місії державного управління.

Стосовно України, то я не знаю про існування подібної системи. Хоч і маємо чимало закладів, котрі начебто готують фахівців для державної служби… Щоправда, стосовно них виникає питання – для якої?

Думаю, що якби подібна система в Україні була, то хоча б хтось із останніх 13 міністрів освіти (і не лише міністрів освіти) мав диплом про здобуття фахової освіти державного службовця вищого ешелону державної служби.

Можливо, тоді й українська освіта (чи інші галузі) були б іншими. А Україна – набагато успішнішою.

P.S. Наголошую, що йдеться про тих, кого призначають на посади, а не про тих, кого обирають…

Оригінал

Освіта.ua
30.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Економіст
Як це не знаєте? А спеціальність 281 "Публічне управління та адміністрування"? Ні про що не говорить? Питання в тому хто там викладає. У нас дуже часто у вишах викладають люди, які самі ніколи не працювали за цією спеціальністю - чисті теоретики, які далекі від практики
Володимир
Призначили нового міністра МОН. Так він навіть назву наказу про IV етап Всеукраїнських учнівських олімпіад не спромігся прочитати перед тим, як підписати його. От і вийшло за його наказом, що у нас зараз триває 2020/2023 навчальний рік. Нічого собі так - один навчальний рік цілих три роки.
Мірча
Для Володимир: так він ні дня ніде не робив! Його Федоров назначив для своіх цілей.
Для Мірча:
Та ще й свою людину в заступники міністра йому всунув.
Коментувати
Анатолій
А що це дасть? Додаткові витрати коштів платників податків і все. Кого захочуть просунути, того і просунуть. І навчання, і тестування і будь-які перевірки "пройде".Маємо систему тотальної корупції в країні. В ній будь-які контролюючі заходи не працюють. Система держ.закупівель-яскравий тому приклад. Її обходять, і продають і купляють ті хто потрібно, і по цінах як треба, і відкати нікуди не зникли. Все як і завжди було. Мабуть, гірше ніж було, бо тепер це офіційно через систему, тож легально. Зі спец.дипломом чи без нього наші посадовці, серед тотальної корупції толк з них однаковий.
Василь Шминдрук
В країнах, де процвітає тотальна корупція, не існує іншого способу призначати на посаду чиновників будь-якого рівня. Такі держави ще називають країнами з мафіозно-кримінальною владою. Державній службі і правда повинні спеціально навчати, але таке можливо тільки в цивілізованих державах. Бо вчителі у нас хто? По-друге, мати «диплом про здобуття фахової освіти державного службовця вищого ешелону державної служби» і відповідати професійним та моральним критеріям такого диплому це, як говорять в Одесі, дві великі різниці.
Мюнхаузен
Для Василь Шминдрук: Вася, ти про що?
Василь Шминдрук
Для Мюнхаузена. Я про те, що в нашій країні існує більше двох десятків вищих навчальних закладів, в яких навчають майбутніх чиновників державному управлінню, включно з Національною академією управління. Але користі від того навчання нуль. Бо мафія - безсмертна.
Сонька
Ви - мафіозі?
Коментувати
Матіос Рум
Дєд правий на всі 100!!! Не можна з вулиці , на принципах того, що ми куми, чи разом грали в Квн ставити міністрів,це криза повна!!! Наш Мон ніде , ні дня не працював в школі чи пту, внз чи нді….Але - гарна людина!? І що з цього буде?? Нардепи Бабак і Калібошин не вилазять з кабінета, керує Довгий, веде ФЕдоров ….Відповідь - дуже скоро?!!