І. Кокшарова: як у Британії вчать дітей протестувати

Як школа формує свідомість дітей, соціалізацію, світогляд, пріоритезацію і підтримує віру у власні сили

І. Кокшарова: як у Британії вчать дітей протестувати

Автор: Ірина Кокшарова, заступник директора онлайн-журналу «3 m2».

Поки ми в Британії, мій мозок продовжує аналізувати та порівнювати.

Оце постійне «як у них, а як у нас» триває вже 10 місяців. Бо бути туристом і жити в іншій країні – це зовсім різні речі (це ж наче зрозуміло, але не завжди доходить).

І часом на деякі відмінності я думаю: «О, і нам би в Україні таке запровадити!», а іноді говорю «Серйозно? Поясніть, будь ласка, сенс. Бо для мене це ой як дивно!»

Син повністю насолоджується тут школою, її правилами та активностями. Але дійство минулої п’ятниці навіть у мене викликало культурний шок.

Їх вчили…протестувати! (але те, що це навчальний момент, діти, звісно, не знають).

Тож зранку від школи батькам надійшов лист зі «сценарієм», щоб вони були в темі і підтримали це вдома:

«СЕО школи хоче засадити шкільне футбольне поле деревами. У нього домовленість з друкарнею. Посадить дерева – будуть книжки. Продадуть книжки – школі дадуть гроші. За гроші куплять нове обладнання в школу.

Діти організують протест за усіма правилами, поборються, подискутують. І на наступному тижні директорка оголосить, що знайдене нове місце під посадку дерев. Діти перемогли систему великопосадовців, змогли захистити свою територію слушними доводами й правильними методами».

Тож зранку на зборах директорка сумно оголосила дітям про плани СЕО школи стосовно футбольного поля, показала відеозапис СЕО, запитала їх думку.

І почалось…

Синова вчителька розказала їм, як колись біля школи був прекрасний сад, а тепер там парковка. У школі було 35 вчителів, і тільки вона з іншою вчителькою вийшли на протест проти забудови – їх двох виявилось замало для зміни рішення, і сад забудували асфальтом.

  • Тож діти зібрали підписи по класах по засадженню футбольного поля деревами, підрахували загальні дані – 323 «проти» і 8 «за».
  • Зробили плакати «Save our field» (особливо улюблена синова тема, навіть не пішов бігати, малював найбільший плакат «щоб до СЕО дійшло»).
  • Зробили відеозвернення до СЕО. (Син залюбки б і тут цьому СЕО розказав, але були й інші, більш активні, старші класи).
  • Написали есе з «тисячами доводів», чому школі потрібне поле.

(Есе для сина схоже на катування, проте він дуже любить оце «по-перше, по-друге, по-сто сорок п’яте… Отже!» Заради поля Сєва залюбки писав цього разу есе, і я ввечері переслухала майже тисячу доводів до «отже»):

  • На полі діти грають не тільки в футбол, а й в крікет, нетбол, доджбол, регбі… Це спорт і розвиток дітей, а це перемоги й медалі для школи!
  • А дівчата з шкільної команди нетбола, взагалі «кожного тижня!» привозять медалі з чемпіонату. А це рейтинг школи! Якщо вони не будуть там тренуватися, рейтинг школи впаде. І в такому разі СЕО навіть можуть звільнити (йому це треба? Він до цього був хороший).
  • А ще клуби і групи продовженого дня – це ж місце, де вони проводять всі заняття!
  • А ще ці дерева будуть рости 50 років, і їх потім знову зрубають на книги.
  • Що гроші для школи можна заробити іншим шляхом, наприклад, чемпіонатами з платним входом.

Короче, доводів Сєва озвучив мені майже «тисячі тисяч».

Орім того, дівчата зі шкільної спортивної команди сіли на полі в мовчазний протест.

Інша група розмалювала обличчя та сканувала лозунги біля поля (ще одна улюблена синова тема).

І як каже Сєва, хтось навіть кинув каміння в трактор (або йому так здалося, бо бачив, як хтось замахувався), але вчителі всіх заспокоїли, пояснюючи, що мирне протестування може перерости в хуліганство, і тоді наслідки можуть бути інші вже для протестувальників.

Щодо організації «сценарію», то все було цілком реально – від огорожі поля, пари робітників, привезених саджанців дерев та … трактора.

Мирний протест ввечері закінчився виступом директорки, яка повідомила, що поки рішення СЕО не змінилось. Але він згоден засадити лише пів поля, на що діти категорично не погодились і обіцяли протестувати з понеділка знову.

Виходячи з коментарів в батьківському чаті, всі діти глибоко прониклися протестом, і віра в їх власні сили неймовірно зросла!

Син же, коли почув, як я дивлюсь вчора відео СЕО з щотижневого шкільного звіту, кричав: «Виключи його, я чути його голос не можу! Розказує нам про win-win, а це зовсім не win-win! І взагалі, може, він вже збіг кудись з країни, як Янукович!»

Вважаю, що зроблена колосальна робота школи, вчителів у формування свідомості дітей, соціалізації, світогляду, пріоритезації і в підтриманні віри в власні сили дітей.

Ну і написання есе, звісно, теж.

Гарний #досвід_Британія. Я б взяла.

Оригінал

Освіта.ua
27.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мда
Якщо вчителі не вміють захищати свої інтереси, права ти ми ж протестами і готові за мінімалку працювати терпіти і далі, то ЯК вони НАВЧАТ ПРОТЕСТУВАТИ дітей. Абсурд
399
Для Мда: Вони вміють, але їм НЕ ДАЮТЬ
Коментувати
399
І. Кокшарова: як у Британії вчать дітей протестувати. В Україні цього вчити не потрібно, бо любі дітки і "яжемами" такими прийомами володіють досконало, випиваючи у вчителів кров.
Вчитель
Дуже цікава практика, такий собі "керований хаос". Цікаво, наскільки далеко вони заходять: створюють громадські організації, подають позови до суду, відстоюють права дітей, тощо. Так, в нас немає цих корисних практик, тому ми ще більше гордімось нашими старшокласниками та студентами, які брали участь у протестах 2014 року та домоглись свого.
Юлія
Круто, дуже круто. В гарному сенсі. Що тут сказати? Це високий рівень організації виховного процесу в школі, формування соціальної свідомості з дитячого віку. Високорозвинуте суспільство розуміє значення школи для дитини, грамотно проводиться соціальне виховання в школі. Школа - це важливий соціальний інститут для дитини, який формує соціальну свідомість дитини, дітей програмують відстоювати соціальні інтереси, не бути байдужими, але не в Україні, наша освіта цей аспект обходить.