О. Істер: час виправляти минулорічні недоліки НМТ

Усі негаразди мали місце тому, що протягом усіх днів НМТ 2022 року завдання підбирав комп'ютер

О. Істер: час виправляти минулорічні недоліки НМТ

Автор: Олександр Істер, учитель-методист, автор підручників та посібників з математики.

Міністерство освіти і науки України оприлюднило Порядок прийому до закладів вищої освіти у 2023 році. Також було оприлюднено вагові коефіцієнти для кожної спеціальності.

У 2022 році національний мультипредметний тест (НМТ) був запроваджений уперше, і це було вимушеною мірою.

Щиро сподіваюся, що у 2023 році він пройде востаннє, і у 2024 році ми повернемося до випробувальної часом моделі зовнішнього незалежного оцінювання.

Оскільки у 2022 році НМТ проводився вперше, вважаю, була низка недоліків, які необхідно виправити у 2023 році. Я наведу основні, на мою думку, недоліки з математичного блоку, але мені здається, що відповідні недоліки були і в інших блоках.

Усі негаразди, на мою думку, мали місце тому, що протягом всіх днів НМТ 2022 року завдання підбирав комп'ютер з бази завдань, накопиченої протягом 2007-2021 років, що призвело до наступних проблем у математичному блоці.

1. Завдання багатьох днів не були гармонійним . Наприклад, в один із днів три завдання з 20-ти стосувалися графіків функцій, у той самий час у цей день не було завдань з багатьох інших тем та розділів математики.

2. Завдання, відібрані комп'ютером по днях, не були рівноцінними між собою за складністю. Тобто завдання у деякі дні були набагато важчими, ніж в інші, що створювало нерівні умови для учасників.

3. Деякі завдання повторювалися по днях двічі, а то й тричі, що знову ж таки створювало нерівні умови для учасників. Недобросовісні відеоблогери, випереджаючи один одного, розміщували розв’язки в інтернеті. Інколи їхні шедевральні відеоблоги з’являлися раніше, ніж було завершено час, відведений на роботу у конкретний день. Таким чином ті, що здавали пізніше і знали вже розв’язки деяких вправ, мали перевагу перед тими, хто ці розв’язки не знав.

4. Деякі завдання з математики, які були узяті з «паперового» ЗНО минулих років, містили елементи графіки, які учні з поганим зором, або на моніторі поганої якості, могли не побачити.

Дуже сподіваюся, що завдання для МНТ у 2023 році будуть складатися фахівцями, а не обиратися методом випадкових чисел із бази завдань, накопиченої за роки проведення зовнішнього незалежного оцінювання.

Якщо завдання будуть підібрані фахівцями, то це дозволить уникнути тих недоліків, які описані вище.

Зараз це дуже важливо, враховуючи великий запит на справедливість у нашій багатостраждальній державі.

Освіта.ua
21.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Роман
Пане О.Істере, перш ніж писати такі коментарі, вивчайте тестологію. Проблема не у тому, що завдання обирає комп’ютер, а у тому, що в УЦОЯО за весь час підготовки тестів не спромоглися створити банк тестових завдань із визначеними характеристиками (складністю у т.ч.). І замість напрацювання такого банку завдань за сучасними технологіями Ви пропонуєте повернутися до паперової моделі тесту за технологіями орієнтовно 60-х років минулого століття, від яких у всьому цивілізованому світі вже відмовилися. Як на мене, то в УЦОЯО мав би бути напрацьований банк завдань принаймні по 1000 завдань з кожної теми для кожного предмета, з визначеними характеристиками, "теговані" за відповідними темами і типами, щоб комп’ютер міг сформувати ІНДИВІДУАЛЬНІ для кожного учасника ВАРІАНТИ завдання заданої складності (однакової для всіх учасників) і заданих типів. При чому, цей банк завдань повинен бути доступний вчителям і учням для використання в навчанні для контрольних робіт і самостійного опрацювання.
Сергей Петренко
Для Роман: а що Ви маєте на увазі під словом "тема" . Наприклад : "Квадратне рівняння" -це тема. Їх сотні у математиці, цих тем . По 1000 вправ на кожну неможливо створити . А що Ви зробили для освіти, якщо не секрет, щоб критикувати всіх ?
Роман
Для Сергей Петренко: Щодо тем - беремо рекомендовану МОН програму (стандарт) з відповідного предмета - там є перелік тем. Враховуйте, що завдання може одночасно відноситися до кількох тем, тобто, мало б кілька тегів, тут мав на увазі кількість завдань з відповідним тегом. Щодо, власне, кількості - то, звичайно, не потрібно вимагати рівно 1000 завдань. Мав на увазі достатньо велику кількість для того, щоб можна було сформувати індивідуальні завдання для учасників тестування. Ну а коли вже мова йде про "що Ви зробили" - то подальшу дискусію можна припиняти як неконструктивну. З того, що питання виникли лише до технічних моментів (кількості завдань з блоку (теми)), а не щодо принципу формування індивідуальних завдань з підготовленого банку, можна зробити висновок, що Вам теж ідея повернення до "допотопних" паперових тестів не дуже імпонує.
Коментувати
Ірина
Повністю згодна з Вами!!!! Особливо те, що пов’язано з математичними блогерами чи не математичними???? Не зрозуміло чому деякі діти мають перевагу
Natasha
Повністю згодна! Будемо сподіватися що ваші зауваження врахують. Особливо, щодо підбору завдань фахівцями!