О. Єременко: наскільки якісним є забезпечення якості освіти?

Продовження процесів забезпечення якості та її оцінювання є спільною справою усієї освітянської спільноти

О. Єременко: наскільки якісним є забезпечення якості освіти?

Автор: Олена Єременко, заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Перші місяці 2023 року для Національного агентства видалися неймовірно активними не лише тому, що тривають чисельні процедури зовнішнього оцінювання, за цей семестр орієнтовно відбудеться така кількість експертиз, як за попередній рік загалом.

Щотижня ми організовуємо або долучаємося до кількох тематичних вебінарів або конференцій з проблем забезпечення якості вищої освіти.

Про що це свідчить? Передусім про наявність запиту від стейкголдерів, особливо закладів вищої освіти, на галузеві, регіональні, адресні зустрічі для відвертої розмови про проблеми формування внутрішніх систем якості, нерозуміння чи різночитання вимог.

Чому ж є такий запит від наших університетів саме зараз?

Воєнний стан, окрім виникнення нових, часто трагічних викликів для системи освіти, став і певним мобілізуючим чинником. Переживаючи стресові ситуації, втрати і перешкоди, що зі сторони здаються нездоланними, заклади вищої освіти, як і вся країна загалом, продемонстрували неймовірну здатність використовувати власний потенціал і працювати далі – кожен на своєму місці.

Ми вдячні сумлінним експертам та відповідальним галузевим експертним радам за роботу упродовж року повномасштабної війни.

Однак доводиться з прикрістю констатувати, що якість експертиз за цей час не змінилася на краще, як це було нами очікувано. Здавалося б, накопичений досвід усіх учасників процесу мав би призвести до якщо не ідеального стану справ, що вочевидь, неможливо, але до помітних позитивних зрушень.

Натомість у звітах експертних груп та висновках галузевих експертних рад ми бачимо і нерелевантні рекомендації, і змістовно «порожні» фрази, і надмірні похвали або ж нелогічну критику, і розходження у точках зору експертних груп та галузевих експертних рад.

Ми розуміємо, чим це зумовлено, адже постійно спілкуємося з колегами. Так, експертні групи, що надають позитивну оцінку недостатньо сильним програмам, демонструють власне розуміння підтримки закладу вищої освіти, закриваючи очі на очевидні недоліки, унаслідок чого унеможливлюється покращення цієї освітньої програми.

Укотре нагадуємо про можливості, що надає закладам вищої освіти постанова Кабінету Міністрів України № 295 від 16 березня 2022 р. Національному агентству, яке отримало право умовно акредитувати освітні програми з частковим проведенням експертизи безоплатно.

Це відтерміновує повну процедуру і дає закладу вищої освіти час усунути недоліки, викликані війною. Скориставшись цим, університет може глибше проаналізувати реальний стан речей і вирішити для себе необхідність продовжувати реалізувати цю програму.

Ми ж продовжуємо вдосконалювати систему підготовки експертів, покращуємо тренінги та налагоджуємо консультування. Та й Реєстр експертів Національного агентства не є непорушним переліком недоторканних осіб. Виведення нефахових або упереджених членів експертних груп відбувається на засіданнях Національного агентства, хоча й не настільки часто, як, мабуть, було б необхідно.

Запрошуємо до обговорення цієї проблеми заклади вищої освіти.

Продовження процесів забезпечення якості та її оцінювання є спільною справою усієї освітянської спільноти, тож покращуймо вищу освіту разом.

Освіта.ua
07.03.2023

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тарас
Ера дармоїдів провіряльщиків на фоні розвалу освіти. Гринєвич буде кипіти у смолі а навколо неї буде бігать натовп провіряльщиків температури смоли , якості дров і ефективності роботи чортів з вилами
Гена Завізіон старий комуніст
Для Тарас: кипітиме, але стоятиме на голові у табачника.
Коментувати
399
Для О. Єременко. Ви продовжуєте вдосконалювати систему підготовки експертів- дармоїдів, думаєте, що покращуєте тренінги та налагоджуєте консультування. Тобто, створюєте видимість роботи не роблячи при цьому абсолютно нічого. Від цього якість освіти не покращиться.
Антон
Яка якість як тривоги постійні! Зарплати мізерні, мотивації нуль, жінка в окулярах щось заряджає...