В. Співаковський: ChatGPT – друг, а не об'єкт булінгу

Результат навчання тепер буде потрібен самому учневі, а не мамі з татом, вчителю чи директору

В. Співаковський: ChatGPT – друг, а не об'єкт булінгу

Автор: Володимир Співаковський, президент корпорації «Гранд».

Багато моїх читачів цікавляться, які ризики та побоювання несе нам ChatGPT.

Побоювання 1. Дитина втратить можливості мислити, звертаючись до ChatGPT.

Заперечення. Дитина не втратить навички свого мислення так само, як шахіст не втрачає своїх шахових здібностей, граючи з комп'ютером. Тому що, наприклад, читаючи тільки книжки з шахів поодинці, грати в шахи не навчишся. Потрібне активне спілкування з кимось. Аналогічно, ChatGPT у шкільному навчанні – неоціненний співрозмовник, помічник та інтелектуальне задоволення.

Побоювання 2. Недостатність словникової та фразеологічної бази ChatGPT.

Заперечення. Потрібно запитувати відразу 2 мовами: англійською та українською. І порівнювати відповіді, вибираючи собі алгоритм – як діяти далі. І розраховувати не на одноразову відповідь, а на кілька ітерацій. З кожним разом відповідь буде більш збагаченою. Тут вийде подвійний результат: і вдосконалення своєї англійської, і скіли фільтрації інформації.

Побоювання 3. ChatGPT не вирішує складних завдань.

Заперечення: він ще невеликий за віком. І у нього big data українською мовою в тисячу разів менше, ніж англійською мовою, де 175 мільярдів слів та фраз…. На жаль, нерозв'язність багатьох завдань пов'язана з неточністю формулювань для нього. Просто хейтерам варто почекати 2-3 роки до удосконалення ChatGPT і потім включитися в його використання, коли інші вже підуть далеко вперед. Колись i телефон теж був дисковий.

Побоювання 4. Отримання неправильної інформації.

Заперечення: доведеться, як це заведено під час роботи з інформацією, включати 2-3 різних джерела чи 2-3 інших конкурентних аналогічних платформи. І тренувати критичне мислення.

Побоювання 5. Витік конфіденційної та особистої інформації.

Заперечення: це загальна біда, і тут слід шукати способи забезпечення безпеки та захисту особистих даних. Це проблема не тільки ChatGPT.

Побоювання 6. Діти розхолодяться.

Заперечення. Результат навчання тепер буде потрібен самому учневі, а не мамі з татом, вчителю чи директору. Він тепер сам відповідатиме за свої знання та кар'єру – ось нове гасло. Так відбудеться перехід від патерналізму до самовідповідальності, на що від освіти чекають дуже давно.

Побоювання 7. Буде багато вигуків «Зніміть рожеві окуляри, вистачить нам романтиків, фантазерів та реформаторів!». Все це лусне!

Заперечення. Людство вже багато разів терпіло знущання над генетиками, кібернетиками та інтернетиками. А потім хейтери поступово замовкали. Так буде й тут. Головне – що сам процес навчання з ChatGPT стане більш результативним, що діти та батьки швидко відчують. У жодному разі прогрес зупинити не можна, і освіті час переміщатися з рівня 2.0. до рівня 5.0.

Побоювання 8. Не всі швидко навчаться.

Заперечення. Зараз ChatGPT використовують так само, як на зорі персональних комп'ютерів їх використовували як друкарську машинку. Не вміючи нічого іншого. Але швидко зрозуміли, що у комп'ютера зовсім інше призначення та інші можливості допомагати своєму інтелекту, а не працювати друкаркою.

Побоювання 9. Дітям буде складно поєднувати ChatGPT з архаїчною класно-урочною системою освіти.

Заперечення. Навпаки. Це чудовий привід для фазового переходу від застарілої класно-урочної системи до прогресивної змішаної – кейсової та інтегрованої. І далі – до рівня освiти 5.0.

І ми вже незабаром зрозуміємо, що ChatGPT – друг, а не об'єкт булінгу.

Оригінал

Освіта.ua
01.03.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
QA Engineer, California
Досить цікавий додатковий засіб навчання та контролю, однак ще одна залежність від іноземної програми та інтернета, що будь-коли заблокують або поставлять на тариф. Також люди соціальні тварини, хіба що штучний інтелект зможе імітувати відповідні емоції та підбирати індивідуальний підхід, адже надмірна залежність учня від пояснень чату та повна довіра запрограмованим відповідям навряд піде на користь, не кажучи про творчі завдання. А з іншого боку, ну які творі завдання, коли зараз цінується лише дешеве підлабузництво та очікувана відповідь чи реакція?
Валентина
Для QA Engineer, California: Рада за вас. А як виїхали, як Арестович та покидьки, по броні чи як студент?
DOPE
Для Валентина: Если не барышня, то либо ранее повального вывоза чиновнических деток до "неизвестной войны" 24/02, либо притворился цеевропейским геем-актером с мохнатой, например, лапой.
Коментувати
АЙРУЛЗ
Раньше тоже были опасения, будто контрольные ответы в конце учебника "отучат" детей думать самостоятельно, будто подсказки учителя нужны минимум после трёх неудачных попыток, будто решение без схемы или рисунка неполное и т.д. А фактически, ИИ пошагово разжёвывает условие, формулы-правила и каждое действие - КАК И УЧИТЕЛЬ, но без всего негативного. Так в чём ущерб, если пояснения есть, результат правильный, полный и лучше 99% лишних "пИдагохофф"? А кто захочет списать или купить, всегда найдёт варианты и без чата. Например, во многих школах учителя-репетиторы прямо говорят своим ученикам не делать д-з и завышают баллы, а в университетах преподаватели и ассистенты за деньги сами делают и засчитывали работы. И где же были потоки праведного негодования за 32 года независимых инноваций?
Валентина
Для АЙРУЛЗ: Сумно, але правда. Більшість вчителів не мають сил, часу та грошей оновлювати знання, вдосконавлювати теорію і практику, не кажучи про індивідуальний підхід, міжпредметні зв’язки чи наочні приклади. Шкода, але за пару років у школі вчителі не можуть правильно вирішити фахові університетські завдання навіть за перший-другий курс. Вони теж всього бояться.
Коментувати
Tato
На кожне заперечення Співаковського - можна написати заперечення. І ці заперечення можна об’єднати однією фразою: дітям ЧАТ-БОТ не потрібен.
АЙРУЛЗ
Для Tato: А если немного подумать, вы постеснялись указать контраргументы и закончить фразу ПОЧЕМУ "дітям ЧАТ-БОТ не потрібен".
Коментувати
А це питання забули
Чи не перетвориться користування учнями ChatGPT для більшості з них у чергові ГДЗ (готові домашні завдання)?
Валентина
Для А це питання забули: Як і у старі домайдауновські часи, достатньо спитати формулу або пояснення чи що значить якась величина. Контрольний постріл - дати схоже завдання в реальному часі - прямо біля дошки. На мою думку, якщо учень може розв’язати та поснити, то не має значення де та як саме здобуті знання.
DOPE
Для А це питання забули: А не забыли около 5000 уникальных "двухсотбальников", как там они честно поживают? Равенство и справедливость, а виноват искусственный интеллект.
Коментувати