Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури

В Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається

Олександр Мірошниченко: навчання – це не тортури

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Дискусії. Дискусії. Дискусії. Навколо математики. Математичні дискусії. У плані необхідності математики як обов’язкової складової ЗНО.

Аргументи математичних фанатів вражають аргументованою до прозорості логікою. Основні пункти такі:

1. Математика розвиває мозок до неймовірних розмірів.

2. Без математики не буде логіки.

3. А ось у них в Європі (Америці) математику всі здають.

4. Математика потрібна, бо вже без калькулятора нічого порахувати не можуть.

5. Навчання – це вам не мед з булкою. Навчання – це страждання, а математика в ЗНО – це найкращий спосіб зробити страждання тотальним.

Звичайно, про розвиток мозку та про логіку – це аргументи, засновані на вірі. Бо з тим же успіхом мозок може розвивати географія чи біологія.

Але виявляється, що саме математичні формули збільшують кількість звивин до нескінченності і здатні з пересічного учня зробити витонченого інтелектуала в будь-якій царині.

Про Європи та Америки тут така собі півправда. Навіть чвертьправда. Бо дійсно, є там математика . Але як частина мультитесту. Який, власне, і повинен визначити, хто в математиці – геній, а кому б варто піти іншим шляхом. Власне, весь сенс їхніх мультитестів і полягає у визначені талантів.

Але ми пам’ятаємо, що у нас свій шлях. І в Україні дитина без таланту до математики повноцінною людиною не вважається.

Що там ще? А! Про калькулятор! А ви бачили, як торговці на ринку рахують? Без всілякого калькулятора та ЗНО з математики. І не помиляються. Мабуть, вчились за якимись іншими підручниками.

Ну і нарешті основне. Як не дивно, абсолютна більшість фанатів обов’язково-примусової математики на ЗНО отримують якийсь інтелектуальний оргазм від однієї думки про майбутні муки дітей, які хисту до математики не мають. Якесь математичне БДСМ.

Як вони люблять розписувати, що саме доведеться пережити дітям! Причому, з доброю посмішкою затятого садиста, задають питання: «А що такого? Це ж легко і приємно!» Хоча в глибині душі чудово розуміють, що їхнє «легко» і їхнє «приємно» – це чиїсь сльози, тортури і навіть зруйновані майбутні кар’єри в царині, де математика не потрібна чи потрібна мінімально.

Ось це і тривожить. Не сама математика. А ось цей садизм до тих, хто має хист зовсім в іншому. Ну це як вимагати від людини без музичного слуху зіграти сонату Бетховена. І в разі відмови пафосно волати: «Це ж елементарно! Це ж мозок розвиває!» І вимагати виконання сонат зробити обов’язковим для всіх.

Мораль насправді проста. Навчання –це не тортури. І не треба робити навчання чимось схожим на рабську працю на галерах. У кожного свій талант. Комусь математика в кайф. Комусь – ні. Різні ми. І діти різні. Не варто власний кайф намагатись робити кайфом для всіх. Так це не працює…

Ледь не забув. А що повинно бути обов’язковим? Знання мови землі, на якій живеш (і якою написані навіть підручники з математики), і знання історії землі, на якій живеш.

Це не питання хисту, а питання елементарної поваги до своєї держави. Хоча саму форму викладання та наповнення програм, звичайно, потрібно трансформувати. Щоб не перетворювати їх в чергове БДСМ…

Оригінал

Освіта.ua
15.02.2023

Популярні блоги
Віра Коткова: враження від навчання у 5 класі НУШ Враження батьків від цьогорічного навчання дитини у 5 класі Нової української школи
І. Лікарчук: що насправді цікавить учителів і директорів Про що педагоги хотіли би прочитати в листах і наказах напередодні 2023/24 навчального року
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
гість
Так ви нешановний як ченець,тільки збо ... Бувальщина: здають українську мову учні фізмат класу, та учні філологічного класу. Питання, де вищий рівень отриманих балів? Здогадайтесь самі. Підказка для заммучених і засмучених математикою - це не філологи.
Tato
Якась таки дурнувата стаття. Про садистський інтелектуальний оргазм - зе звідкіля? Пан Олександ, звістно, письменник і драматург, тому йому гидотна сама дисципліна математики і він її просто обригує (іншого слова не знайти).
В'ячеслав
Так а кто казав, шо навчання це не БДСМ. Це ще та оргія. Це мерзенно, відштовхуюче і важко. Я за часів навчання пізнав на собі багато способів приниження через різноманітні отвори тіла. Багато разів хотів все кинути. Зараз маю вчену ступінь і високу посаду. А якби мені в мої молоді роки сказали, шо можна не вчитися, то я би і не вчився. Бо це ж важко.
Павло
Склалось враження, що автор має особисте несприйняття математики, і переносить це на загал. Математику знати потрібно. На тому рівні що пропонують на ЗНО - одержати пристойний результат не є проблемою. Керуючись "логікою" автора статті, то ми далеко зайдемо. Ситуація з рівнем освіти наших дітей за останні 3 - 4 роки стала просто жахливою. То ще давайте і математику вчити не будемо... Для чого?
Вікторія
???????????????????????? Класна стаття, дякую автору за поширення. Я підтримую кожен пункт написаного.
Ігор
Як атлетові для гарної фігури потрібно тренувати все тіло, а не тільки біцепс, так і мозкові потрібне всестороннє навантаження. Хто це розуміє, розвивається у різних сферах, а не ховається у мушлю "мононауки"... А стосовно "насилля"... Рівень сьогочасної толерантності до "дурнів" просто зашкалює - в школі переводять до наступного класу з "1"-ми... Про яке насилля мова?!
Lera
Боже, нарешті у когось адекватна думка з цього приводу. А коментатори, які пишуть, що автор не має рації, нічого не розуміють. У них, певно, не було ніколи проблем з математикою і немає емпатії. Змушувати всіх вчити математику це жорстоко. Є люди, які здібні до мов, до історії, а математика там не найголовніше. Таким людям для ВСТУПУ на гуманітарні професії математика не потрібна, вона лише тягне їх донизу
Вася
Для Lera: Ви, пані, схоже також акторка. Ніхто нікого не змушує вивчати математику. Є Державний стандарт ПЗСО, де математика є обов’язковою, а її можна не вчити і отримати в свідоцтві відповідний бал. Свідоцтва видають з 1-ми і 2-ми. Але вища математика є обов’язковим предметом при отриманні вищої освіти, а там, якщо студент не складе іспит, то його відрахують. І що далі. Якщо вам не потрібно - не вчіть, розвивайте талант своєї дитини і якщо досягнете успіху, то вища освіта вам буде зайвою (Майкл Джексон мав початкову освіту). Усі ми homo sapiens, нема гуманітаріїв, математиків, а завдання школи максимально РОЗВИНУТИ дитину, щоб вона мала змогу отримувати далі спеціальну освіту, або ж працювати. Тому, разом з автором, не "каламутьте води" і не йдіть на повідку своїх лінивих дітей, краще проконтролюйте скільки часу вони вчаться, а скільки "працюють" з гаджетами.
Коментувати
Віталій Тарасюк
Актор, режисер, драматург... Немає чим зайнятися, то лізе в освіту... Математика - це не підрахунок на базарі, скільки здачі віддати покупцю... Автор хоч бачив програму біології, географії, біології, фізики, хімії??? От виникає питання: чи може дитина, яка не знає математики, бути успішною в цих предметах? Історія важлива - для громадянина країни, математика - для успішного освоєння ряду професій.
юра
дайте автору порахувати гроші – він виявить надзвичайні здібності!)) а різні діти – це не тупі та майбутні садисти, а з потягом до знань – що притаманно всім! без винятку)
Олена
Скажіть любі батьки, Ви нездавали цих тупих ЗНО чи як зараз тесту, Ви що враховуєте себе тупими. Ми здавали прості екзамени де інколи навіть допомагали вчителі і ми поступили, в вчились, тому чому зараз знущаються над нашими дітьми, так саме знущаються, бо діти перед цими тестами ходять знервовані, невиспані і також ми батьки. Чому дипутати не здадуть тести на знання мови і історії, бо мало хто з них її знає, хоча вони повинні знати в першу чергу. І якщо ми не станем на захист наших дітей, їх більше небуде кому захистити
Наталія
Для Олена: Перший тест (експеримент) був в 1993 році…і я його здавала! Я за ЗНО, бо дитина,яка вчиться може вступити в ВНЗ.
Віталій Тарасюк
Для Олена: Вибачаюсь, але перед простими екзаменами діти не ходили знервованими і невиспаними?
Галина
Для Віталій Тарасюк: та що Ви говорите? Може ті, чії батьки все проплатили? Я закінчувала школу в 1993 році. І при вступі до вишів, в кожному виші були свої вимоги до іспитів. Діти купували збірки завдань для вступників, і готувались по ним. І ніхто не кричав: "ми цього в школі не проходили". В університеті Шевченка завдання з математики були олімпіадного рівня. То відразу половина вступників отримували 2, і відсіювались. Якщо на іспиті завалили, можна було подавати на апеляцію, але зазвичай нічого це не давало (у викладачів була "установка" на апеляції не виправляти). З випускників школи до вишів вступали одиниці, половина післі 9 класу йшли до ПТУ, після 11 класу більшість йшли до технікумів. А потім всі почали пхатись до вишів, незалежно чи вміють додати 2+2. Головне щоб гроші були. У мене грошей не було. І завдяки ЗНО син свого часу вступив до КПІ на бюджет зі стипендією (за рейтингом). Тож тільки ЗНО
Коментувати
Тетяна
Дуже дивні висновки... Шкільний курс математики розрахований на найпосередніші здібності. Тобто для того, щоб стабільно вчитися з математики на 7-8, не потрібно мати "великий мозок". З урахуванням, звичайно, що дитина слухає вчителя і виконує всі завдання, а не приходить до школи, щоб у смартфон під партою пограти. А математика таки да, розвиває. Це чудовий тренажер для мозку. Аналітика, логіка, розгалужене мислення – ось про що математика, а не про те, як здачу за прилавком відраховувати.
Ірина Єгорченко
А без неправди захищати плекання брехунів (саме так, звільнення від математики = плеканню фахових брехунів, бо списати контрольну для перевіряючих дитині доведеться, і отримувати нечесні оцінки - дитина буде) ніяк же ж неможливо. Автор бреше, ніби в Україні дитина без математики неповноцінна. Але внаслідок відсутності логічного мислення він не розуміє, що з 1 брехні логічно виводиться буквально шопопало. А агітаторами проти математики та агітаторами за плекання тупих брехунів з комплексом неповноцінності (суть від називання цих дітей гуманітаріями не зміниться) має розбиратись СБУ. Бо звільнення більшості дітей від математики як хоче нечесний автор = знищенню обороноздатності країни
Віктор Горбань
У автора надто багато сарказму відносно потрібності математики. А якщо серйозно... Нинішні випускники - майбутні батьки, яким потім буде потрібно допомогати своїм дітям у навчанні, а математика - набагато складніша у засвоєнні, ніж історія, і батьківська допомога у математиці дуже актуальна для учнів, якщо їхні батьки математику знають. Крім того, вивчення фізики, хімії, частково географії і астрономії без математики - неможливе!
Лариса
Для Віктор Горбань: Молодець!
Коментувати
Валерий Мушенок
Черговий "хвилософ" доморощений. Як же вони вже задовбали.
Анна
Для Валерий Мушенок: згідна 100%
Коментувати
Лариса
Думайте про дітей-чим більше дитина вчиться, розвивається,відвідує гуртки, секції і ін,- тим краще для вашої дитини і вас у майбутньому.Дитина відповідально загружена, вона думає і аналізує.І навпаки, якщо у дитини багато часу вільного-вона нічого не робить і це їй стає у звичку.Дитина має бути знята, у неї не має бути дурного часу.Це парадокс,але пізніше дитина буде вам вдячна.Зараз є гарні цікаві методи і форми- просто треба кваліфікованих людей біля витоків молоді.Треба, щоб дитина розвивалася.От, складання кросвордів чи їх розвв’язування-хіба це не математика?Не топчіть воду в ступі-у вас видно теж багато часу!
Мама випускника
Для Лариса: Чи хотіли б ви, щоб ваша дитина була на місці сьогоднішніх випускників? Як можна вивчити математику, якщо немає світла, інтернету, зв’язку, літають ракети над головою, по три рази на день повітряна тривога. Ви садистка чи рашистка?
Лариса
Знаєте як мене називали-мама-квочка:сю-сюсю біля дітей. Я люблю дітей.Взагалі дітей чужих не буває.Я скажу як вивчити математику без репетитора!!!Ютуб, Ютуб, Ютуб.А не ігри в дурнмиці. Маса готових пояснень і відео уроків.Лиш би було бажання.Один чудовий хлопчик сказав:я цього літа заробив 14.000грн.Діти у класі здивувались,ти ж на роботу не ходив.Я не ходив до репетиторів, я вчив сам і з маминого гаманця не тягнув гроші.Цей хлопчик поступив на державну форму навчання.Державадала зелену дорогу тим, хто хоче вчитися.
Коментувати
Пенсіонер
Не розумію, чому всі, кому не ліньки, пхаються коментувати те, про що взагалі нічого не знають! Після оцього "перла": "Математика розвиває мозок до неймовірних розмірів"! -- далі можна не читати НІЧОГО з написаного цим коментатором! Між розміром мозку і рівнем розвитку свідомості, мислення, уяви, уваги, пам’яті тощо кореляція якщо й існує, то незначна. Розміром мозку (його масою, об’ємом) не визначається геть нічого! Наііщо писати про те, в чому не розбираєтесь!
Аріель
Що не коментар цих горе "експертів", то лишній раз переконуєшся, що всі вони повні ідіоти!
Марго
Для Аріель: Ви судите по собі?
Ірина Єгорченко
ви вирішили захистити автора - корисного ідіота агресора?
Коментувати
Юрій
Хотілося б задати запитання п.Вітру, який у випускному класі здавав 7 екзаменів на отримання атестату зрілості. І математику в т.ч. І що було не так? Враховуючи такий чинник, як асиметрія мозку, автор успішно здобув вищу освіту і є талантом в області культури. Але ж не всі можуть стати акторами чи драматургами. "У кожного свій талант. Комусь математика в кайф. Комусь – ні". Але й про історію чи мову можна так сказати. І навчання у "виші" звичайно , що не тортури , але і не обов’язок. І якщо "ти не дюж, то не берися за гуж". Бо серед сьогоднішніх випускників, які претендують на вищу освіту, є й такі, що не в ладах з таблицею множення На відміну від "безкалькуляторних торгівців на ринку". І тому б хотілося, щоб кожен займався по фаху: драматург нехай працює в області мистецтва, а не драматизує екзамен чи тест з математики. Майбутній абітурієнт має мати високий рівень освіченості і об’єм академічних знань. І не тільки з математики. Хоч вона і є царицею наук!і
Мама випускника
Для Юрій: Здавали майже всі предмети на атестат зрілості, але не здавали математику для вступу на гуманітарні професії. А тут, для того, щоб стати вчителем української мови та літератури, треба здавати математику. Де логіка? Кому вигідно? Репетиторам з математики. Чому не можна, як було багато років, зробити обов’язковою українську мову, бо людина з вищою освітою повинна бути грамотною, а інші 2-3 предмети на вибір абітурієнта.
Ірина Єгорченко
Для того, що не бути дебілом і не калічити дітей, вчитель української мови має знати шкільний мінімум математики.
Коментувати
Володимир
Ти завжди всюди сунеш свого носа, а хоч би раз написав, які твої конкретні досягнення як актора, режисера, драматурга.
Марго
Для Володимир: У вас немає аргументів для захисту математики, що переходите на особистості? Ваш коментар " кричить", що ви заздрите автору і показує вашу невихованість
Ірина Єгорченко
Автор - брехун. Агітаторами за плекання з українських дітей дебілів та брехунів, якими їх хоче бачити автор, має займатись СБУ. Як і сайтами, які пропагують корисних ідіотів агресора
Коментувати
Олександр
Без цього "експерда" вода не освятиться. Все знає по любому предмету і по любій темі. Може завжди дати "поради", проконсультувати. Коротше "всесторонньо розвинута людина". Був такий термін у Союзі. А чого він досяг у своїй галузі? Щось не чутно. Другий омбудсмен Горбачов. Той теж "великий спеціаліст". До чого довів школу, де працював, мені відомо. Модель мультитесту на даний час прийнятна. Українська і математика обов"язкові, один предмет на вибір. І скільки можна відкладати ухвалення? Через три місяці здача тесту. За психіку дітей ніхто не подумав?
Тарас
Для Олександр: до чого довів школу Горбачов то не основне, основне вилизувати дупу Гриневич і валяй дурака при суперзарплаті
Henry
Для Тарас: Увы, назвали фактически всю больную верхушку с несколькими паспортами и массу подсосов на западных грантах вроде тендерных стерненков/резниковы?... ?/лещенков/массажеров... по $10 за час и тому подобное. Никто ничего полезное не строит, всего лишь стараются урвать побольше напоследок, потому что знают скорый результат.
Коментувати