Володимир Онацький: права вчителів відновлено

Тепер немає жодних підстав розривати безстрокові трудові договори з педагогами та погіршувати їх умови праці

Володимир Онацький: права вчителів відновлено

Автор: Володимир Онацький, освітній експерт з проведення інституційного аудиту.

Сьогоднішню дату в календарях шкільні педагоги можуть сміливо обвести червоним кружечком, адже ганебній дискримінації вчителів за віком покладено край.

Мене це особливо радує, бо я багато разів писав про неконституційність та безпідставність переведення педагогів-пенсіонерів на контракти, сперечався з пані Маніленко, вебінари якої з цього питання тиражувались та багатьма сприймалися як прямий дороговказ.

На жаль, більшість юристів ділилися порадами, як позбавити педагогів постійного місця роботи, і лише одиниці докладали зусиль, щоб захистити вчителів та їхні права. Ну і профспілки, як завжди, сором’язливо мовчали.

І от сьогодні Конституційний Суд визнав неконституційним припис закону «Про повну загальну середню освіту», який передбачає можливість учителям-пенсіонерам працювати виключно на умовах строкових трудових договорів. На думку суду, ця норма закону порушує принцип рівності між учителями.

Абзац третій частини другої статті 22 закону «Про повну загальну середню освіту» суд визнав таким, що не відповідає Конституції України. А це означає, що від сьогодні немає жодних підстав розривати безстрокові трудові договори зі шкільними педагогами та погіршувати їх умови праці.

Щиро вдячний тим керівникам закладів освіти-однодумцям, які зберігали кадри, не принижували своїх педагогів. І таких керівників немало.

Однак попереду багато питань, які необхідно вирішити. Зокрема, як поновитись на роботі тим педагогам, які спочатку були переведені на строкові контракти, а потім звільнені? Як перевестись на безстрокові договори зі строкових тим, кого перевели на строкові договори?

Закон не має зворотної сили, а отже, це можливо виключно за доброї волі керівників закладів освіти.

Отже, справедливість є, і за неї треба боротися.

Оригінал

Освіта.ua
07.02.2023

Популярні блоги
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
І. Лікарчук: кому і для чого потрібні вимірювання? Кожен учитель без дорогезного загальнонаціонального вимірювання знає, які прогалини в знаннях мають учні
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
ATO
Действительно, у проданных (финансово-идеологических) рабов нет никаких прав, поэтому нет никаких нарушений.
OperA
Для ATO: Якщо нема клепки, можна вірити, що рабів нема, всі пани.
Коментувати
Ніна
А які конкретно права: викрадених хлопців та чоловіків; безхатченків, яким влада наобіцяла житло; ще раз кинутих пенсіонерів; пост-травматичних та покалічених ветеранів; поступивших у іноземні виші; пограбованих бізнесменів; чи кого?
борис
Що ти пишеш? Якої доброї волі? На місцях звільнених пенсіонерів давно працюють молоді учителі. А з ними що робити?
Тарас
Для борис: поїзд пішов
Коментувати
Мама в шоці
І це пишуть вчителі? Сіячі доброго, розумного, вічного? Ви себе перечитайте. Злість, ненависть, пропаганда дискримінації, скоро дійде до закликів фізичного знищення людей похилого віку, щоб не заважали "розвиватися" молодим "учителям". І кому ми довіряємо своїх дітей?
Для Мама в шоці:
А ти не довіряй, обери екстернат, слабо, чи боїшся свого чада? А може зараз понесеш про свої права, забувши про обов"язки!
Мама в шоці
Ні, не боюся. Знаю свої права і обов’язки. Займаюся розвитком дитини, становленнням як особистості. Наразі вимушені перебувати за кордоном, наше місто знищене. Дуже хочеться в Україну. Але повертати дитину з нормальної закордонної школи в цю багнюку, де вчителі раді перегризти горло один одному - страшно! Питання - чи варто? І не лише в мене, а в багатьох думаючих батьків.
Аліна
Я теж за кордоном. І теж думаю про освіту дітей. На початку навчального року класний керівник у вайбері наполегливо рекомендувала забрати дитину з української школи, бо ми навчаємося за кордоном і треба вибрати одну школу. Декілька батьків так і зробили. А потім вияснили, що нас обманули і наші діти можуть навчатися у двох школах. Та вже на початку лютого та ж класна дама просить нас повернутися до української школи. І знаєте в чому причина такої зміни? У школі мало дітей, відповідно менше грошей виділяють на оплату праці. Це так стало після Нового року. Чи хочемо ми туди повертатися? Ні! були непотрібні - ідіть геть. Треба зарплата - повертайтеся. Ми вирішили ради благополуччя дітей залишитися за кордоном. Тато приєднається, коли відкриють кордони.
Коментувати
За-раза
Ото дурне! Отакі експерти, такі й керівники! .
освітянка Західна Україна
Вчительці з проросійськими поглядами. У нас ТЦК не вимагають наказ про призначення і не вимагали. У нас ще пішли далі. Крім довідки про навантаження і довідки що вчитель дійсно працює в такому -то закладі, вони вимагають копію атестаційного листа, а мотивують це тим, що тільки в цьому документі написано, що особа відповідає займаній посаді. У нас молодому вчителю після ВНЗ майже не можливо влаштуватись на роботу.
Михайлович
Для освітянка Західна Україна: І правильно вимагають. Два роки вчитель відпрацював, його повинні атестувати на 2 категорію чи тарифний розряд і написати що він відповідає займаній посаді. Нічого протиправного не має.
Коментувати
Ольга
Школа виховує людей майбутнього. Навчання - це прогрес, розвиток. Дуже шкода, що такі підходи не реалізуються в нашій освіті. Освітній експерт, здавалося б, мав перейматися якістю освіти, новітніми підходами. Але, на жаль, переймається проблемами пенсіонерів??? Чому у нас такі експерти???
Тарас
Для Ольга: мої наукові розробки використовуються в ракетних двигунах у нас і за кордоном. Молода колега посеред уроку прибігає з книжкою бо задачу почала а як розв’язати не може. Кидай свій урок і допомагай. Я вже не раз писав заяву піти -адміністрація умовляє ще хоч на рік залишайтесь. Викладати повинні не старі або молоді а компетентні, які дають результат. Сьогодні вигнали старих, завтра виженем рижих, потім лисих? Школа не конкурс краси і молодості
#1
Для піТарас: Пести іщо про дохлив внучков, потворно наївний сенильний птушник без мізків.
Коментувати
Людмила
Треба захищати права дітей! Встановити вікове обмеження, 60 років. І не допускати до роботи з дітьми старших 60. І права на працю не порушимо, нехай працюють методистами, підручники розробляють і таке інше. Але до роботи з дітьми не допускати, це велика відповідальнісь-життя і здоров’я дітей.
Віктор
Тобто за союзу виганяли на пенсію і не було дискримінації, а зараз - це вже дискримінація? Досяг пенсійного віку - будь добрий звільни місце молодому!
Людмила
Як тільки дають права одним - в інших забирають. А діти? Володимире? Ви про дітей подумали? З власного досвіду скажу, пенсіонери вчать як вчили 40 років тому. Вже можна по іншому подати матеріал, але все по-старинці. І справа тут не в їхніх знаннях, а в їхній віковій ментальності, мисленні, поглядах, стереотипах. Це не виправити! Для кого у нас школи? Для чого? Місце підробітку для пенсіонерів!!! Це факт. Учні в нас на другому плані, а може і далі. Ось так розділені пріоритети, то тоді така й освіта.
Вася
Як задовбали. Які педагоги в 70- 75 років.Совдепія. Потрібно бути налаштованим своєчасно і гідно піти на пенсію. І так в будь якій професії. Якщо є сили працювати то підніміть пенсійний вік до 70 років.
399
Для Вася: Які педагоги в 70- 75 років? - Хороші, грамотні, знаючі, досвідчені. А ти, Вася, доживи до пенсії і йди.
Коментувати
Анастасія Володимирівна
Все що пише вчителька нижче - це фантазії корумпованих воєнкомів. Школа може видати одну єдину довідку де директор вкаже стаж, номер наказу про призначення, у трудові книжці він має бути і навантаження. Це саме стосується викладачів та педагогів училищ. У ст. 23 закону про мобілізацію, чи інших документах не має жодних вказівок про те, які документи мають подаватися до ТЦК та СП щоб отримати відстрочки педагогам та науковцям. Особисто я вважаю, що потрібно проводити ротацію. І не тільки у ТЦК, але і ВЛК. Бо вони забули що йде війна.
вчителька
Російські вчителі дійсно мають права, а наші бидло. У Росії вчителів сільських шкіл практично не мобілізують. Хіба одиниці і то трудовиків чи фізкультури. А у нас збидкуються над людьми. Був район, далі ОТГ, далі оптимізація. По факту особові справи людей розсіялися. А їм подавай копію наказу про призначення. Людина 23 роки віддала школі, вчитель методист, має призерів 4 етапу, а його як щеня гонять туди, сюди. Хоч в той самий час ніде в законі не написано, які документи треба для відстрочки. Я тільки з поваги до тих людей, які віддають життя за наш спокій не вдаюся до матюків і грубої лексики, але ті самі західні партнери добре бачать що робиться в цій країні. І скоріше за все вони роблять свої висновки. Ще пів року пройде і на стороні України нікого не залишиться. Чиновники повтікають , а ми будемо кріпаками.
Тарас
Для вчителька: Мій внук кандидат фізмат наук взяв автомат і пішов Батьківщину захищати. Це ти з своїм вонючим методистом бидлота яка ухиляється від свого обов’язку і бігає по папірці щоб відкрутитись. Велика цінність методист - івно на паличці. Любиш росію ? шуруй НХ
#1
Для піТарас: Вчи історію, адже без Росії не було би ніякої України. А кого захищати, власників закону про продаж земель 2020 року? Політизованих олігархів? Хворих мародерів та нелюду? Збирачів органів? ЧВК "ВСУ"? Не дивуйся, коли твій імбіцильний внучок попаде не Вагнеру, а у чудовий торнадо, де міжнародні укроактивісти його з любов’ю посв’ятять як справжнього гей-козака та негра, а потім волонтери заживо розберуть на донорство заради баксів і наркоти. Так що само шуруй на прапористий цвинтар, чмоня.
ПосейДон
Для #1: Боряться за право стати колонією англосаксів. Спитайте корупціонеров типу резнікова, зеленського, тимошенка і т.д. Міжнародні схеми наживи працюють безвідмовно.
Коментувати
ДепартаментДюсолей
Ну, якщо пенсіонери-педагоги хочуть рівних прав з іншими, то тоді вони, в рамках справедливості, повинні відмовитися від отримання пенсії. Інакше це вже фінансова дискримінація педагогів непенсіонерів!
Ольга
Для ДепартаментДюсолей:Вони собі пенсію заробили. А, проводячи уроки, заробляють зарплатню. У молодих стільки люті, заздрості і хамства(отих що тут пишуть), що їх і близько до школи допускати не можна. Пенсіонери толерантні, знаючі, культурні інтелігенти, а таким, як ви не місце в школі.
ДепартаментДюсолей
Для Ольга: Егоїзм так і пре від таких пенсіонерів, як ви, які люто ненавидять молодих педагогів і якби могли, то взагалі б не допускали їх до роботи, бо вони їм створюють конкуренцію і виглядають вони куди більш пристосовано до согоднішніх реалій ніж совкові закостенілі педагоги пенсіонери. Але ні, заробили собі на пенсію, а іншим - зась? Лицемірство прям пре.
Коментувати
Панасик
Хай " розумна влада" поверне закон,в якому прописана можливість виходу на пенсію за вислугою років при педагогічному стажі 25 років! А тих,хто цю антинародну норму ввів всупереч здорового глузду,- за грати!!! І буде одномоментно дуже багато вакантних місць для молодих педагогів!!!
Вчителька
А в нас виганяли. Всякими способами. Дуже соромно. Директор сам пенсійного віку, але вчителів виїдав, не хотів підписувати контракт. І зловтішався.
Ольга
Для Вчителька: Пенсіонери набагато відповідальніші за молодих вчителів. Та й знання у них кращі.
Коментувати
Практик
Питання з практики. Скажіть будь-ласка, без внесених змін до Закону України "Про повну загальну середню освіту" рішення КС має якусь силу?
Галина
Ура!!! Знову вчитель фізкультури 80+ буде на мігах показувати підйом з переворотом!!! І половина вчителів-пенсонерів безвилазно буде сидіти на лікарняних!!! І їм глибоко буде начхати що вчителі-НЕпенсіонери загибаються на замінах. Можна довго вести суперечку про досвід та неодне виховане покоління, фінансову скруту та ніхто не думає про дітей, які отримують неналежнеі знання та стрес (наприклад коли вчитель помирає на робочому місці). Просто потрібно вміти вчасно зупинитися і думати не лише про себе але і про оточуючих
Тато
Для Галина: Яка ж ви тупа скотина, от доживете до 80 років - потім будете інакше ставитись до літніх людей. Просто ганьба.
Аріель
Для Тато: Дідуля ПТНХ!
399
Для Галина: Боже,яка Ви правильна, БІДНА і НЕДОЛУГА. Про те, як вчителі-НЕпенсіонери загибаються на замінах відомо всім, бо випускники педагогічних ЗВО останніх років здатні лише слово із трьох літер писати із м’яким знаком.
Коментувати
Веніамін
Рано тішуться аборигени-старпери, адже згідно нового Трудового кодексу всі перейдуть на контракт незалежно від віку!
Тато
Для Веніамін: Що це за хамство? Аборигени - це хто? Хто вам дупу замість голови пришив до тіла? Пенсіонери не тішаться, пенсіонери хочуть просто працювати. а щодо переходу всіх на контракт - хай так і буде. А наперед здовтішатися - це паганьска звичка.
Веніамін
Для Тато: Не треба всіх судити по собі. Якщо ти тупий і не розумієш значення слів, то це в тебе замість голови пята точка. І ніхто не зловтішається, просто справедливість має полягати не в тому, що пенсіонери і непенсіонери мають рівні права, а в тому, що якщо ти вже пенсіонер, то дай дорогу молодим і вони мають бути в пріоритеті.
Коментувати
Бездоговірний платіж (фіз. особи) З
Ліля Миколаївна ви мразь. Автор промовчав що подали до КС Шуфрич, Бойко +ОПЗЖ!
Криниця
Для Бездоговірний платіж (фіз. особи) З: Ви серйозно? Оце то номер...
Коментувати