Х. Шабат: руконтент – зброя, яка вражає мозок дитини

Щоб говорити про фіксиків, треба знати, як може бути по-іншому, бо це не про факти, а про ментальність

Х. Шабат: руконтент – зброя, яка вражає мозок дитини

Автор: Христина Шабат, керівник Центру гідності дитини УКУ, співзасновниця «Пташеня. Дитячий простір».

А хто такіє фіксіки – бальшой-бальшой сікрєт.

Скажу одразу, що дивитись будь-який руконтент в часи війни і без часу є неприйнятним і абсолютно шкідливим.

Це зброя, яка вражає мозок, і прецедент, який створює подвійні стандарти.

Отже, ми вже знаємо, що навіть якщо «Машу» дивитись українською, вона не почне від цього транслювати українські чи загальнолюдські цінності в голови дітей. Вона все одно залишиться Машенькою, з маленькою «рускою душенькою».

По фіксиках все набагато складніше. Вони вже давно працюють аніматорами на дитячих днях народженнях.

Це справді цікавий, пізнавальний і добрий мультфільм. Трохи секситський, трохи совковий з отим Дім Дімич чи Геній Євгенович (ну як трохи…), але якщо не задавати собі запитання, чого він вчить і як впливає, то в принципі це шедевр для нас, випускників совкової і постсовкової школи.

Для того щоб говорити про фіксиків, треба знати, як може бути по-іншому. Бо питання фіксиків – не про факти, а про ментальність.

Зараз спробую пояснити.

Система радянської школи передбачає схвалення за hard skills. Чим більше ти знаєш визначень, історичних дат, столиць країн, чим більше інформації протрансльованої від вчителя чи з підручника ти можеш відтворити, тим більший ти молодець і тим вища в тебе оцінка.

Система радянської школи не зауважує та не підкріплює soft skills. Вона не вчить, чому важливо ділитись, чекати своєї черги, ставити речі на місце, увічливо відповідати, асертивно казати «ні», а головне підтримувати інших у випадках невдач чи поразок.

Згрубша –ти або переможець, або посміховисько.

Тому конфліктні ситуації, які виникають у спілкуванні у «Фіксиках», є для нас звичним наративом, і нас взагалі не бентежить те, що в кінці майже кожної серії вони або залишаються невирішеними, що нічого не навчають дітей з soft ділянки, або мультик просто обривається.

Друга річ, яка для нас є цілком нормальною, але вона такою не є – це сама трансляція знань.

Радянська школа не заохочувала креативність, логічне мислення та можливість зробити кероване відкриття.

Тут просто давали єдину правильну відповідь, яку потрібно засвоїти. Отже, у мультику відбувається так само.

Сюжет схожий у кожній серії: є якась річ, є запит, як вона працює, або нема такого запиту, і хтось мудріший, і це ніколи не дитина, пояснює тобі, як це працює. Кінець.

У сімейних контекстах це звучить як «я старший, і я ліпше знаю». Такий підхід не дає можливості дитині самій навчитись вирішувати проблеми, шукати розв’язки та бути допитливою.

Ми всі виросли в такій системі, і тому Фіксики для нас цілком ок і дуже пізнавальний мультфільм.

Виглядає, що я згущую фарби, але для цього я пройдусь по кількох серіях.

«Барабан» до прикладу.

Питань до того, як працює барабан, абсолютно немає жодних. І для людини з пост-совкової школи, коли завдання з hard ділянки виконано і 12 балів отримано, все наче ок.

Але… у кінці серії усі друзі вирішили «помститись» синенькому за стукання барабанами, і коли він просить зі сльозами «а можна не так голосно, будь ласка, не треба так галасувати», мультик закінчується і обривається. Проблема поставлена, але не вирішена. Питання, що робити, коли тобі роблять неприємно і ти просиш зупинитись, без відповіді.

«Фіксифон».

Питань до того, як працює смартфон, немає.

Але…

– От би мені такий фіксифон!

– Ти бач чого захотів, ти ж не фіксик! (одразу себе на вулиці в 10 років відчула). Дуже дурна реакція на мрії.

Цікаве теж, що в цій серії тато просить зателефонувати з дитячого телефону і набирає іншого фіксика, не дочекавшись відповіді, чи дитина дозволяє скористатись своєю річчю.

Відповідає невідома особа, і тато такий: «Ой, кому це я подзвонив?» – і жодного здивування про незнайомців у телефонній книзі.

Кінець. Хард є, софт нема.

«Помогатор».

Питань до того, навіщо існують інструменти, немає.

Але… У цій серії совкова школа просто розквітає. Її раджу подивитись особисто. Тут можна навчитись, як обманювати вчителів, як «списувати» і як хитрощами здавати екзамен.

Хард є, софт від’ємний.

У кожній серії ми будемо бачити щось, що нам рідне і що ми прожили. Але це точно не про компетенції, м’які навички, вирішення проблем чи академічну доброчесність.

Ну і що? Ну і то. Для того щоб побачити різницю, потрібно порівняти. Порівняю я з «Адою Твіст». Ідея згрубша та сама. Є дівчинка і її друзі, яким цікаво, як працюють різні речі.

Але…

Якщо в «Фіксиках» сюжет: є річ, є фіксики, які тобі про неї розказують незалежно від того, чи ти питав, чи ні, ти засвоюєш механіку, і на тому мультиплікована вікіпедія закінчується, то в «Аді Твіст» історія трохи інша.

Позиціювання:

Ада Твіст – Мудрагель
У неї завжди мільйон ідей.
Тут і там, навкруги
Науку, повір, зустрінеш ти!

Серії побудовані за одним принципом.

1. Є якась проблема. Іноді вона приземлена, а іноді суспільно значуща. Іноді стосується предметів, а іноді людей, але вона завжди прикладна до світу, у якому ми живемо: машина недостатньо швидко їде, щоб виграти перегони, мама забула про річницю шлюбу з татом, хлопчик з аутизмом не вміє розмовляти, і з ним потрібно навчитись комунікувати.

2. Діти самі шукають рішення цієї проблеми і завжди через брейншторм. Тут немає дурних ідей. Всі висловлюються і про єдинорогів, і про блискітки, і про будь-що. Усі ідеї приймаються.

3. З маси ідей виділяють одну гіпотезу, яка може вирішити проблему.

4. Це рішення не обов’язково правильне. На цьому етапі починається дослідження і пошук. І ніколи не виходить з першого разу. Тоді починається моя улюблена пісня, яка є майже у кожній серії, вона є «правом на помилку»:

Усміхнись і повір,
Спробуй ще раз і в тебе вийде все!
І помилка не страшна.
Буває, в пригоді стане вона.
Усміхнись і повір,
Помилятись може кожен з нас,
Та спробуй ще, давай!

5. Тоді діти пробують знову. Разом, підтримуючи один одного в невдачах, а не насміхаючись. Інколи дорослі допомагають знайти рішення, але ніколи не диктують, як має бути.

6. Опісля відбувається успішний досвід, який не обов’язково є перемогою, але завжди є відчутним прогресом відносно себе, адже «усі відомі художники колись були учнями».

У результаті цього мультфільма діти здобувають hard skills і дуже добре засвоюють soft, адже вони завжди повторювані і однакові. Бо не потрібно науки, щоб навчитись бути доброю людиною.

Тож тепер вирішувати вам. Одразу скажу, що не претендую ні на експертність, ні на схвалення.

Можна дивитись «Фіксики», які абсолютно не є шкідливими, і якщо вам ок в часи війни руконтент, але це наче кольорова вікіпедія з совковим підходом: от я мудрий, і я навчу тебе,дитину, бо я знаю, а ти ні. Тут ви отримаєте фактаж, проблеми, які не вирішуються, комунікацію, яка не відбувається, моделі поведінки, які не програються.

А можна дивитись, наприклад, «Аду Твіст», де, окрім знань, дитина навчиться не здаватись, пробувати знову, просити допомоги, не боятись радити дорослим, працювати командно, підтримувати, пишатись собою та своїми відкриттями і досягненнями, функціонувати в соціумі.

На цьому закінчую оглядомоскмультівкар’єру, бо треба зберігати психічне здоров'я в нормі.

Оригінал

Освіта.ua
03.02.2023

Популярні блоги
В. Круглов: цінностей та поваги до інших має вчити дітей сім’я Школа – це не холодильник, куди здають дитину на утримання та навчання наук і моральних цінностей
О. Меркулова: чому міністр не обстоює свою дисертацію? Немає жодної логіки в тому, що людина готова легко відмовитися від кандидатського ступеня 
Г. Сищук: починати реформи варто не з підручників Починати слід з перегляду самої суті: функції учителя, аспектів, які погіршують ефективність його роботи
Тамара Горіха Зерня: потрібне чесне визнання стану справ Потрібно визнати: онлайн-навчання – це профанація, а три роки онлайн – це три втрачених для школи роки
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Per Se
Дякуйте, що у всяких європах малолітнім біженцям та їхнім мамам, що теревенять на мові й залишились без чоловіків, після зйомки у мультиках часто дають цукерочку.
Спєц
І ще - реально збережіть психічне здровя своє і наше, не пишіть більше тупий контент
Спєц
Автор хоче сказати, що всі російські мультфільми погані? Це те саме, що сказати ніби всі собаки кусають людей. Фіксики реально хороший мульт за допомогою якого діти дізнаються багато чого нового. Те саме можу сказати про Смішариків. Чи хай краще Тікток та Ютуб дивляться та тупіють аби тільки не москалький контент? До речі, відсотків 30 українців все ще говорять російською мовою. А ви про дітей і мультфільми....
Галина
Для Спєц: а чому у Вас такий вузький вибір: або московітські мультики або тік-ток? Ви знаєте, моєму синові 23 роки, але він якось виріс без московітських мультиків. В світі дуже багато є цікавого. І країн в світі багато. Хто заважає дивитись польські, чеські, американські мультики та фільми?
Henry
Для Галина: Ваше чадо действительно не видело Умки, Крошки енота, Котёнка Гав, Ну погоди и другие? И есть аргументированная причина, а не околесица авторкини? Бедное дитя подземелья, мечтающее выгодно стать геем в чужой стране.
Коментувати
Наталя
От скільки можна все списувати на радянську школу? Скільки років є Україна, скільки вже раз реформували освіту українську?! Діти, які д вляться ці мультики, явно до радянської освіти відношення не мають. Так як і їх батьки, бо вони вже також вчились в УКРАЇНСЬКІЙ школі. Може не там причину всіх проблем автор шукає?! 2 роки тому була на конференції педагонів у Тернопільському педагогічному, то дізналась цікавий факт про реформи. Виявилося, що за цих реформ виключили складову, яка формує логічне мислення.Реформатори вирішили, що українським дітям це не потрібне.