А. Бутенко: робота НАЗЯВО на міжнародній арені

Помилки освіти не є наскільки очевидними, як помилки лікаря, але руйнують цілі покоління або й нації

А. Бутенко: робота НАЗЯВО на міжнародній арені

Автор: Андрій Бутенко, голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Єдине, що потрібно для тріумфу зла –
це щоб хороші люди нічого не робили.

Едмунд Берк

Помилки освіти не є наскільки очевидними, як помилки лікаря, але руйнують цілі покоління, а інколи – цілі нації.

Ця теза не є новою, і її головна ідея про фундаментальність ролі освіти в житті суспільства неодноразово обговорювалася в освітянських колективах на різноманітних конференціях та у фахових дискусіях.

Сьогодні український народ переживає жахливу трагедію, яка, на мій погляд, окрім безлічі інших факторів, викликана відсутністю якісної освіти у північного сусіда.

Якісна освіта – це не просто набуття набору знань та компетентностей, це належне їх використання задля розвитку загальнолюдських цінностей, цивілізаційного руху вперед.

Рада Європи однією з основних цілей вищої освіти визначила «підготовку до життя активних громадян у демократичних суспільствах». Увесь світ бачить, що російська освіта очевидно не виконує це завдання, адже вся освітня система росії є гвинтиком гігантської машини продукування фейкової інформації та активним елементом зомбування населення і втілення в реальність жахів зі сторінок Оруелівської утопії.

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти з перших днів війни звернуло увагу світової освітянської спільноти на цю проблему. Зокрема було оприлюднено три звернення до освітян вільного світу із проханням поширювати правдиву інформацію про трагедію в Україні та із закликами активно впливати на власні уряди задля підтримки України. Головною метою відозв є заклик до припинення будь-якої співпраці на освітянській ниві з представниками Росії.

Організація тиску на представників росії в міжнародних об'єднаннях та на кожного громадянина цієї держави як співвідповідального за злочини своєї держави здійснюється як державними органами України, так і громадськими об'єднаннями в різних сферах з початку нового етапу війни.

Тому Національне агентство активізувало свою роботу та ефективно працювало задля просування рішень про виключення російських агентств із забезпечення якості вищої освіти із усіх міжнародних об'єднань та мереж у сфері вищої освіти.

З цією метою нашими колегами була розгорнута потужна робота із персонального інформування членів європейських агентства про реальні події в Україні. Ми намагалися донести через різні канали правдиву інформацію про злочини проти людяності, про зруйновані школи і університети, спростувати фейкові новини та посили москви. Весь цей час, під час zoom зустрічей, приватних розмов і листування наша команда піднімала питання про виключення російських агентств з найбільших об'єднань із забезпечення якості, зокрема ENQA, CEENQA, INQAAHE.

Весь цей час команда Агентства надсилала персоніфіковані листи як представникам керівного складу цих організацій, так і інституціям загалом, аргументували нашу позицію та переконували в неприпустимості співпраці з представниками росії.

Одним з головних наших меседжів, які ми намагалися донести колегам, це те, що військові злочини, вчинені росіянами, спричинені, поміж інших причин, і викривленістю системи освіти цієї країни. Ми наголошували, що ця система не містить гуманістичних підходів, не відповідає базовим принципам сталого розвитку суспільства, не формує здатності до аналізу та критичного мислення у здобувачів освіти.

Найавторитетніше серед асоціацій агентств із забезпечення якості ENQA вже на початку березня заявило про засудження дій росії як держави-агресора і про неможливість співпраці з російськими агентствами та призупинила членство російських агентств. Важливо, що колеги наголосили на необхідності позбавити права росію на представництво в усіх структурах і заходах Європейського простору вищої освіти.

Ця підтримка була вкрай важливою для всіх освітян, які працювали над блокуванням росіян на міжнародній арені.

Декілька днів тому представники Національного агентства Наталія Стукало та Олена Єременко мали важливу місію – переконати Генеральну асамблею CEENQA (центральноєвропейська та східноєвропейська мережа агентств із забезпечення якості вищої освіти) у необхідності проголошення жорсткої позиції щодо російських агентств у її складі.

Незважаючи на підготовлений проект резолюції про лише призупинення права голосу цих агентств, емоційні та разом із тим аргументовані виступи членів нашої делегації змогли переконати присутніх у необхідності більш радикального політичного кроку. Як наслідок цієї багатоступеневої роботи з просування нашої вимоги, всі російські агентства були повністю виключені із об'єднання!

Може здатися, що подібні дії не мають стосунку до воєнних реалій, зокрема вони не змінять ситуацію на фронті, де щоденно наші захисники власними життями вирішують долю нашого народу, не змусять росіян змінитися.

Але ми переконані, що чітка позиція неприпустимості підміни базових світоглядних питань антигуманістичними гаслами, відкрите розпалювання міжнаціональної міжрелігійної, міжкультурної ненависті має бути однозначно заявлена на міжнародній арені.

Переконливим прикладом таких успішних дій є наполегливі заклики відомих українських спортсменів припинити будь-яку спортивну співпрацю з представниками росії, унаслідок чого відбулося ряд гучних відсторонень російських спортсменів від міжнародних турнірів та змагань.

Як не трагічно це звучить, та ми стали жертвами багаторічного спокійного спостерігання світу за скочуванням сусідньої держави до рівня тоталітарної релігійної секти та відсутності належної світової реакції на антилюдські прояви росії як всередині країни, так і в зовнішні політиці.

Національне агентство продовжуватиме свою боротьбу на міжнародній політичній арені.

Немає сумнівів у необхідності подібних кроків при кожній нагоді: на наукових конференціях, у роботі галузевих асоціацій, у міжнародних організаціях, що об'єднують дослідників чи освітян. Ми маємо разом стверджувати, що співпраця з людьми, які пропагують ненависть, має бути припинена раз і назавжди, а мовчазне спостерігання за вбивством десятків тисяч невинних людей є не меншим злом, аніж ці вбивства!

Освіта.ua
03.10.2022

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів