І. Лікарчук: російський присмак медального золота

Українська шкільна освіта повинна мати свою національну систему відзнак за успіхи у навчанні

І. Лікарчук: російський присмак медального золота

Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Кілька слів про російський присмак медального золота. Я про ті медалі, котрі отримують випускники закладів загальної середньої освіти України в ці дні.

Традиція нагороджувати випускників медалями не українська. Вона пішла із російської імперії, у якій у 1828 році вперше було запроваджено нагородження випускників гімназій, повітових і парафіяльних училищ медалями. Жовтневий (1917 року) переворот скасував цю традиція, але Сталін у 1945 році її відновив.

Між іншим, перші золоті медалі відливалися із золота 583 проби, для кожної союзної республіки чеканилися у Москві за єдиним зразком, але із написом національною мовою цієї республіки. У перші роки нагороджених медалями були одиниці. А пізніше – пішло-поїхало.

Після проголошення Незалежності Україна від російсько-імперської традиції нагородження «золотими» та «срібними» медалями не відмовилася, а зберегла її. Лише трішки погралися із назвами медалей. «Золота», котра була в колишньому СРСР і називалася «За особливі успіхи у навчанні», стала називатися «За високі досягнення у навчанні». А «срібна», що мала назву «За успіхи у навчанні», стала йменуватися «За досягнення у навчанні». Але сутність медалей від зміни назв не змінилася.

Я цю сутність ще у 2012 році в одній із своїх статей назвав «липовою». Бо був добре відомий механізм нагородження, та і результати ЗНО перших років не дали можливість багатьом претендентам ці медалі отримати. Із часу написання тієї статті пройшло десять років, але ситуація практично не змінилася.

Так, цього року на Київщині, як щойно повідомили в ОВА, 694 випускників шкіл стали «медалістами». Зважте, що два роки фактично «нормального» навчання в учнів не було… Але «медалістів» – тьма…

Між іншим, у 1947 році серед усіх випускників українських шкіл було лише близько 1200 медалістів… Або у середньому близько 8 осіб на район.

Про те, що від шкільних медалей давно потрібно відмовитися, у нормальних педагогічних колективах та здорових батьківських спільнотах, мова йде давно. Але, вочевидь, ментальна туга за совєтсько-російськими традиціями цього зробити не дає. Тож очевидно, що зараз час настав.

Українська шкільна освіта повинна мати свою національну систему відзнак за успіхи у навчанні. Без оглядин на імперсько-російські-сталінські традиції. Шкільне медальне золото-срібло з липовим російським присмаком повинно залишитися в історії. Назавжди.

Оригінал

Освіта.ua
21.06.2022

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
Пан Лікарчук після звільнення дуже став великим критикантом. Тільки от коли критикує хтось, то він зразу ж відправляє в бан. І те йому несе і не так. Чому ж нічого не робив, коли мав можливість?
Пенсіонер
Та не від медалей треба відмовлятися. Багато випускників їх чесно заслужили. Чому вони повинні постраждати через недобросовісних претендентів і Лікарчука? Раніше медальні роботи учнів мали бути практично ідеальними. З допомогою ЗНО забезпечити об’єктивність в ідеалі ще простіше, бо всі знаходяться у рівних умовах. Але подивіться на систему переведення результатів ЗНО у 12-бальну шкалу (не без участі того ж Лкарчука). Для отримання балу 10 (читай - медалі) з деяких предметів допустимо не добрати іноді понад 20% від максимального можливого балу. Поставте вимогу для отримання золотої медалі отримання за ЗНО 12, і проблема вирішиться сама собою. А для срібних медалей - ніяких двох 9, як є зараз.
Шаров
Для Пенсіонер: Дєд просто бахнувся- йому немає про що говорити…
Коментувати
Іван Васильович
Пан Лікарчук одне говорить , а друге робить. Нагадаю, коли він очолював УЦОЯО (проведення ЗНО) то відбулося втручання у електронну систему оцінювання результатів ЗНО. До речі були збільшені бали дітям батьки яких при владі. Його за це зняли з посади, а повинні були посадити у тюрьму із конфіскацією майна. А ЗНО, якраз різко зменшило кількість медалістів по школах і дало можливість дітям, які добре навчаються без хабарів вступати на державну форму навчання.
ТТ
Для Іван Васильович: "Так": і втручання було, і за певну суму можна було ЗНО здати. Дід ще той хабарник був! "Ні": кількість медалістів не зменшилася, бо ЗНО на медаль не впливає. "Список претендентів на нагородження Золотою або Срібною медалями визначається керівником навчального закладу за результатами річного оцінювання в 10 класі та І семестрі 11 класу і затверджується на засіданні педагогічної ради шляхом прийняття відповідного рішення". Тому корупція, власні амбіції, примус педагогів до виставлення високих балів для рейтингу школи...
Коментувати
Пані Анна
Краще поговорімо про к@цапське ім’я по-батькові!? Чи не краще послуговуватись власним йменням та звертанням «пан/пані» ??? Оці Ігорьовичі, Нікітовичі, Мілановічі та Глєбовичі заполонили увесь простір та ріжуть вухо.
ujcnm
Для Пані Анна: давай на руку кожному номер наб"ємо і все... Дурна ти, пані, баба.
Коментувати
399
І. Лікарчук: російський присмак медального золота. Я цю сутність ще у 2012 році в одній із своїх статей назвав «липовою». Найбільшим досягненням освіти незалежної України є цвітіння "ЛИПИ" цілорічно, не зважаючи на пору року.