Є. Стадний: ресурсів у вищій освіті буде не більше, а менше

Щоб навчати немотивованих студентів, потрібні серйозні додаткові кошти під спеціальні заходи

Є. Стадний: ресурсів у вищій освіті буде не більше, а менше

Автор: Єгор Стадний, ексзаступник міністра освіти й науки, віцепрезидент з бакалаврських програм KSE.

Коли 8 березня влада запропонувала скасувати ЗНО у 2022 році «як конкурсний критерій доступу до освітніх послуг», я зрозумів, що почалось хитання, і ми йдемо до компромісу, який може нам дорого обійтись. Зрозуміло, що в березні місяці лобіювати скасування ЗНО можуть тільки ті, хто постійно марить цією ідеєю.

Однак завдяки реакції громадськості з того моменту риторика МОН змінились. Як і очікувалось, правила вступної кампанії заходять в компромісну позицію.

Станом на зараз для вступу на бюджет МОН пропонує спрощене зовнішнє тестування. Є багато питань до набору предметів.

Як на мене, у такій комбінації взагалі немає смислу в третьому предметі. Повірте, вимога до усіх складати історію України на тесті з 20-ти питань не підвищить обізнаності вступників, не підвищить їх патріотизму (які ще там аргументи?).

Наприклад, прочитання кількох знакових монографій наших істориків (та хоча б однієї), перегляд просвітницьких відео на ютубі – підвищить, а тест на 20 питань – ні. Тобто в такому підході, який пропонується, цілком достатньо двох предметів, які і так були присутні до цього майже скрізь: українська мова та математика. Та це, чесно кажучи, дрібниця.

Попри ці та інші недоліки все ж таки це зовнішнє тестування, тобто критерій справедливості та об'єктивності зберігається. Його реалізація буде складною, але дасть змогу ранжувати вступників (хоч і не без проблем, бо тест тісний) та з більшою вірогідністю допустити до отримання вищої освіти тих, хто готовий її отримувати.

З контрактом складніше і гірше. МОН пропонує, щоб для більшості спеціальностей вступ відбувався за мотиваційним листом. Тобто для деяких таки буде зовнішнє тестування, а для інших – вступ за мотиваційним листом.

Давайте одразу тут означимо, що мотиваційний лист – це специфічний інструмент з обмеженим застосуванням. Наприклад, ми в KSE справді вимагаємо мотиваційний листи від вступників і даємо приблизний перелік питань, які хочемо, щоб вступники висвітлили:

  • Які ваші очікування від навчання в KSE?
  • З якими труднощами ви боїтеся зіштовхнутись під час навчання?
  • Чим ви керувалися, обираючи KSE?
  • Які ваші сильні сторони?
  • Які ваші слабкі сторони?
  • Хто ваша рольова модель? Чому? Назвіть жінку і чоловіка як приклади для наслідування.
  • У якій професії ви бачите своє майбутнє? Чому?
  • Чому ви списуєте / не списуєте під час навчання?
  • Що ви зробите, якщо побачите, що ваш одногрупник списує?

Мотиваційний лист не дає можливості визначати рівень знань вступників, він дає можливість оцінити, хто зі вступників, які вже засвідчили належний рівень знань, більш свідомо ставиться до свого навчання. Я особисто є прихильником природнього застосування мотиваційного листа як додаткового критерію, обов'язково в парі з тестом на знання.

Повертаючись до розподілу спеціальностей. Приймати за мотиваційним листом МОН пропонує на ті спеціальності, де є невеликий конкурс. Тобто традиційно і до цього у більшості закладів на них приймають просто тих, хто просто прийшов і готовий платити гроші. Сурова правда.

По суті тут нічого не змінюється, що раніше брали усіх підряд, що зараз будуть брати усіх підряд. Але є одна проблема. У переліку спеціальностей, на які МОН пропонує набирати суто за мотиваційними листами, є ІТ-спеціальності (12 галузь).

У мене немає пояснень, чому так? Це рейтингові спеціальності, там великий конкурс... Просто хочу попередити – це надзвичайно необачний крок, ми будемо дуже довго це розгрібати потім. ІТ потребує фахівців, а не нездар. Повірте, нічого хорошого в тому, що ми збільшуємо технічний борг ІТ-фахівців не буде. Це не те, що просять ІТ-компанії. ІТ-компанії просять розвивати ІТ-освіту, у тому числі університетську, а не вбивати її.

Мені щиро шкода тих викладачів ІТ-спеціальностей, які зіштовхнуться з цим набором. Фактично це міна сповільненої дії, яка віднадить толкових фахівців від роботи в університетах, вони ж там не за гроші... Сподіваюсь, МОН ще змінить свою думку, і на ІТ-спеціальності на контракт теж буде зовнішнє тестування.

І ще одне. Я розумію, що це ніхто не захоче слухати. Я це напишу просто, щоб не було ілюзій. Ми не змогли стати на парадигму якості. Ми далі маємо освітню політику, у якій усе диктується кількістю.

Контрактники будуть субсидіюватись бюджетними коштами, бо вони ніколи не платили (а зараз тим паче не будуть платити) і половини того, що потрібно платити за вищу освіту. При цьому самих бюджетних коштів буде дедалі менше. Тому три простих висновки:

1) Ми набираємо за цими мотиваційними листами безліч неготових до здобуття вищої освіти студентів. Я з досвіду можу сказати, що для того, щоб навчати таких студентів, потрібні серйозні додаткові кошти під спеціальні заходи, щоб вони вийшли на потрібний рівень.

2) Натомість ресурсів у вищій освіті буде не більше, а менше. Впаде бюджетне фінансування, бо буде ще не один секвестр. А водночас з цього ж бюджетного фінансування потрібно буде субсидіювати навчання контрактників...

3) Загально відомо, що при відсутності ресурсів (а їх і до цього не вистачало) буде удавання, профанація та зниження якості.

Просто пишу, щоб не було ілюзій та примарних очікувань.

Оригінал

Освіта.ua
11.04.2022

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Рівне
Це вже зрозуміло,розумних людей в україні більше не потрібно,потрібні або дурне стадо або взагалі бажано що б тут не було нікого.Себе скороти!
Аркадій
Оце свиняче рило просторікує із радістю про скорочення вищоі освіти.Дождалося. Воно нищило іі із соросятським кодлом всі останні роки! Присосалися навколо Пороха, пролізли на горбу довірливого простака Вакарчука , лізуть до Президента… Та суть цих стаднобабаків нарід розкусив давно. Після війни ніхто цих халамидників - грантожерів терпіти не буде. Хай йдуть за руським кораблем, здрайці!
Карпук
Якісь маразматичні меседжі про платну освіту?? Де це є в Євросоюзі? Польща, Словакія, Німеччина безкоштовно ведуть набір українців . Тож оці воплі- соплі Стадних , Євгенів- підігрування конкурентам,на шкоду Україні.
Касіопея
Для Карпук: стадний- такий собі чувачок в чорному, простачок…А за рік застміністра рвонув квартирку, машинку має - глянь в декларацію…. Гранти - велика сила!!
Коментувати
ЕвгенийЕвгений
"ресурсів у вищій освіті буде не більше, а менше" -- а як може бути інакше у країні після війни? Треба буде, і навіть давно треба було ЗРОБИТИ ОСВІТУ ПЛАТНОЮ, з можливістю брати дешеві кредити у банку і повертати через 30-:-40 років після закінчення. Так в усьому світі. І тому там немає таких дурних і штучних проблем, як у нас. Дивіться "Новини вищої освіти" у ФБ.
Касандра
Оце Стадне не таке просте , як здається. Воно керує начальником парламентського комітету Бабаком, мінфіном, через них- міністром освіти… А як воно вже радіє , коли говорить про скорочення бюджету на освіту… При цьому маніпулює роллю контрактників, які подвійно оподатковуються!! Президент іх мусить відправити за російським кораблем.
Людина
Всі були в шоці коли замміністра було щось лише з бакалаврським дипломом. Коли зрозуміють, що освіта - послуга. Якість освіти оцінює ринок праці. ЗНО є лише у рф (ЕГЭ), тоді куди і за які гроші співає хлопчик в сережках????
Галина
Для Людина: а SAT в США або Abitur в Германії - це теж копіювання ЄГЕ? І, до речі, в Прусії Abitur як офіційну кваліфікацію встановили у 1788 році. ЄГЕ в Московії ще точно не було
Коментувати
Silvestr Kim
Пане Стадний - підпис колишній, екс заступник міністра - доцільний на надгробній плиті. Підписуйтеся реальним місцем роботи, посадою . Наприклад — відставної кози барабанщик , заслужений грантожер Украіни….
Оксана Синиця
В Стадного є природня логіка, але він живе в хибних уявах, в нього викривлене бачення майбутнього , бо він має слабкий досвід, не знає украінськоі освіти. Чого варта його сентенція - бюджетник дотує контрактника??? Навпаки, Єгоре! Контрактники , іх батьки сплатили податки , а тепер ще другий раз платять за навчання. А ви з Гриневіч , Новосад і Шарровим весь час дурите всіх, занижали держзамовлення, щорічно тисяч на 30 …. Так ось хто кого дотує!!! До речі, в Європі всі навчаються за рахунок бюджету ,і в нас Конституція гарантує здобуття повноі вищоі освіти на конкурсній основі… Та безсовіні грантовладці потоптали безжально це положення. Переконана , що після війни Президент з оновленою украінською командою наведе тут лад. А ми , справжні украінці, а не патріоти сороса- пінчука , йому допоможемо!!!
Марина
Для Оксана Синиця: Дай боже,щоб так і було(" Президент наведе лад’) Але після майдану 2014 року були ті ж самі сподівання,а народ як грабували багатії,так і грабують.
Лісабон
Де набралися оці украіноненависники- грантожери типу стаднього ?? Біда чорна.
Коментувати
♂️ jabroni ♂️
Головна причина, чому я прихильник ЗНО, але скептично ставлюся до мотиваційних листів рівно з іншими суб’єктивними методами відбору - я усвідомлюю, як це відбуватиметься насправді: Хто покладе більше ♂️bucks♂️ в конверт, той і ♂️master♂️
♂️ jabroni ♂️
Так, твір на ЗНО з мов - це теж "вкусовщина", але, тим не менше, без можливості до зовнішнього впливу на перевіряючого
Коментувати
Якось так
Деякі аргументи автора виглядають досить логічними. Проте, коли дійшов до пасажу Стадного в адресу МОН - "Я розумію, що це ніхто не захоче слухати", згадав скільки логічних аргументів наводили автори, батьки, випускники на сторінках освіти.юа під час випускно/вступної кампанії першого ковідного року. І як тодішні очільники МОН Стадний разом з Мандзій "слухали" їх. ВИ БУЛИ ТАКИМИ Ж ГЛУХИМИ і впевненими у своїй правоті. То ж ловіть бумеранг.