О. Мірошниченко: суперечка про меню відкрила іншу тему

«Оцінка за поведінку» – це спроба відвернути увагу від власне якості навчального процесу

О. Мірошниченко: суперечка про меню відкрила іншу тему

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

Про непотрібну тотальність контролю

Суперечка навколо шкільного харчування насправді відкрила значно глобальнішу тему. Принципову. Я чудово розумію, що значна частина і освітян, і батьків просто не зрозуміють, про що, власне, мова. Бо звикли до певних параметрів, до певного алгоритму. І навіть не припускають думки, що цей алгоритм може бути хибним.

Про що я? Якщо коротко сформулювати – про спробу тотального контролю. Насправді, існують речі, які потрібно контролювати. Вони стосуються власне навчального процесу. Все інше – це речі, які чи взагалі жодним боком не причетні до самого навчального процесу, чи причетні дуже опосередковано.

Повертаючись до того ж шкільного меню. Ніхто навіть не задумався, що це взагалі не справа освітян, хто і що їсть. Це просто додатковий сервіс, і не більше того.

З якого дива хтось вирішив, що Міністерство освіти повинно займатись кулінарними рецептами? Це абсурд, насправді. Жодного відношення до власне навчального процесу це не має. Максимум, на що має право міністерство, – це контроль за тим, щоб харчування в школі було. І все. Контроль якості і таке інше – так для цього є спеціальні інституції, які аж ніяк до освіти не причетні.

Я зараз не виключно про їжу. Ми з усіх сил намагаємось встановлювати для дітей правила, які диктують, що одягати, що їсти, якою ручкою писати, де і як записувати домашні завдання, користуватись чи ні гаджетами тощо.

Формально все це адвокатується «піклуванням про дітей», а насправді є лише спробою вийти далеко за межі освітніх повноважень. Яка різниця вчителю фізики чи літератури, що їв на обід учень? А може, він звик вдень їсти щось легке, а ґрунтовно їсть лише ввечері (як прийнято в багатьох європейських країнах)? А може, учень звик їсти виключно домашнє? Чи він спортсмен і на дієті? Це вплине на сприйняття учнем уроків? Звичайно, ні.

Як бачимо, зв’язку між освітою і їжею не існує. Так для чого намагатись регламентувати? Бо «діти дурні»? А дорослі розумні і їдять виключно корисне? І це я лише про їжу.

Не стосується вчителів, якою ручкою пише учень чи в що одягнутий. Це не впливає на навчання аж ніяк. Це впливає на інше. Тотальний контроль зменшує вимогливість до оцінки якості навчання. Бо коли з’являється щось на зразок «оцінки за поведінку» – це насправді спроба відвернути увагу від власне якості навчального процесу.

Давайте нарешті почнемо відділяти професійне від непотрібного. Учителі не «інженери людських душ» і не «другі батьки». І учні не їхні діти і не працівники. Так для чого пробувати диктувати дітям правила гри, які ніяк не впливають на якість знань? Бо так легше? Бо так звикли? Бо не хочеться нічого змінювати? Може, час почати бодай думати про це?

Оригінал

Освіта.ua
19.01.2022

Популярні блоги
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Наталія Піпа: існують 2 ризики через перенесення ЗНО Не можна скасовувати ЗНО, якщо нема пропозиції, а що робити натомість
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Бездоговірний платіж (фіз. особи) З
А чим ви незадоволені? Вчитель, що контролює столовку? Яким чином ? Ніяким.Суть допису - учителі учіть предмет і не суньте свого носа до інших аспектів життя наших дітей. Так учителі і не можуть впливати ні на що бо при НУШ учителя опустили нижче технічки. Добре, опустили. Стало краще? І ні одна курва не пише про те що наші школи перетворюються в наркоманські притони. Що майже в кожному класі 3-5 учнів прямо на уроках сидять одурманені. Що різні бандити вже поверхи шкіл поділили де яка банда торгує. Ми не виходим за межі освітніх повноважень. Ми не другі батьки - їжте своє гівно самі. І якщо ти думаєш що твоя дитина в елітній школі і там такого немає -помиляєшся. Я й там працював і знаю -там просто наркота дорожча і якісніша. Ви захотіли щоб учитель у школі був ніхто -отримуйте де Біли
Виживання виду
Усі живі істоти навчають своє потомство, - це основа виживання будь-якого виду. І всі навчають певним правилам поведінки, правилам виживання, тобто передають свій життєвий досвід. Школа – чудовий винахід людства. В школі, де збирається велика кількість людей різного віку, повинні бути правила, щоб усі учасники могли співіснувати, жити, працювати, навчатись, і, звичайно, передавати досвід, (в тому числі і харчування), задля щасливого майбутнього тих, кого навчають. Разом з тим всі дії повинні бути безпечні для дітей. Здорове харчування – це теж задля безпеки і здоров’я дітей. Здорова їжа повинна бути смачною, - і це не складно зробити, якщо запросити справжніх професіоналів.
Самсобірежисер
Нігілістські судження інфантильного недоумка. Яке ти маєш відношення до освіти?.
Лейборист
Настав час оцінити КЕРМАНИЧІВ освіти з 2014 року. Всю політику визначали грантові програми , група Сороса. Для них не існувало теми благополуччя педагога, стану мтб, зарплатам... Їхня мета —доказати всім, що все в українській освіті не так!! Тому трощили все підряд - і добре і недуже. Наламали дров ... Ситуація погіршується тим, що всі «реформатори «самозванці , без досвіду , не завжди адекватні, але злі і підлі. Школа на межі змістовного знищення , нушівського спрощення.. . Вузи зверху просто мордують в інтересах держав- сусідів. Прихід нового міністра був обнадійливим, але він виявився безсилим проти групи Сороса в парламенті. Генератор змін - парламентський комітет виявився най непрофесійнішим за роки незалежності. Освіта і наука виявилася в руках невдах , непрофесіоналів , що просто все руйнують . Вони не здатні піднятись до рівня сучасного значення галузі в економіці знань. Амінь!!
Батько
Багато вірно підмічено. Можу добавити критикам, Ви коли йдете в магазин, чому не купляєте тільки корисне? Чому не вимагаєте щоб стояли медики і переконували Вас "це не беріть, це беріть", або продавець Вам підкаже що їсти. Зараз харчування платне в школі, а я не хочу купляти моїй дитині те що нав’язують і те що не буде їсти, от і даю в школу судочки. Культуру харчування мають виховувати батьки а не учителі, учителі мають навчати, допомагати в цьому батькам а не ставити перед фактом. Дехто порівнює харчування з минулими далекими роками коли для 1-4 класів було харчування безкоштовне. Згоден, тоді правильно вимагали, щоб продукти були корисні і якісні, держава турбувалась щоб вчасно і якісно нагодувати дитину, зменшувались захворювання і .т.п. Тільки сьогодні все не так...
Білий
Чи впливає харчування на навчальний процес? А чи впливає якість бензину на роботу авто?? Якщо дитина, студент не харчуються нормально, то про яку якість знань мова? А ручка для письма - це якість почерку, його розбірливість... Рука- продовження розуму, пан режисер! А без дисципліни ви можете поставити п‘єсу? А чому костюми підбираєте для артистів , а учень ,( його одяг )хіба не учасник дійства- навчання?? А що нині- подивись на урядовців, як старці ходять , неряшливі , небриті обличчя типу Арахаміі , просто жах! Найгірше , що вони і роблять гидко, як і вдягненні!! Іще - швець шиє одяг, режисер ставить вистави, а Вчитель вчить!!! Не треба лізти в школу , кому не лінь. Соросята вже покерували, від школи одні ріжки та ніжки залишились, типу Нуш .живемо своїм досвідом.
Гість
Інженери людських душ, другі батьки , де він все це бере, якісь штампи і байки минулого століття. Можливо давня психологічна травма, можливо тупо хочеться нагадити без видимої причини.
Мишко
Для Білоголовий: какая агрессия? Президент и другие главнокомандующие спокойно отдыхают на Сейшелах,а народу " втюхивают" агрессию?
Чечель
Для Мишко: В США дают клятву не народу, а флагу. Австро-Венгия будет рада вассалу. А за подобные высказывания насчет бубочки и подсосиков уже хотят впарить "зраду" какой-то державы.
Коментувати
Білоголовий
Люди, досить гризтись! Негайно плануємо що робити в разі агресії Раші. Де дрова, вода, медикаменти, дизель для лікарні, мін харчів ... Іще - не трогайте школу, вузи - стоп горе - реформам!! Геть досвід фінів чи німців з поляками , живемо своєю головою!! Збережемо Україну своїми руками і розумом.
SAYA
Для сернутого білим на голову, поправ жовто-коричневі стрінги і посинівший пикок хряка, бо й дарма нікому не здалося на тебе, хворого злидаря, нападати. Це така дурна пугалка від поносу "шоко"фюрера і "зе"клоуна, що діє як чергова доза лише на уколотих і контужених активістів. Якщо сумніваєшся, лишень глянь квитанції чи сходи в магазин, заправку або аптеку і марно пошукай там підпис "В.В. Путін".
Шева
"Дніпро (Славутич, Борисфен) бере початок в невеликому болоті Аксенінський мох на південному схилі Валдайської височини[11] біля села Бочарово Смоленської області Росії."
Гість
Для SAYA: для закрепного (скрепного), а жириновський - це просто клоун на підтанцьовці у фюрера. І ні разу нікого нічим не лякав - "цілий депутат думи ", не говорячи про інших "красавців" з ядерними "дубинками". Або не подумавши ляпаємо, або мо’ немає чим?
Коментувати
Деня
По словам сына - постное, сопливое и не наешься. Как сказал директор, если не соблюдать "рекомендации" всяких клопоедов, гимназию завалят жалобами и комиссиями. Так что буфеты и супермаркты ихнее всё.
Сергій
Їсти не хочуть діти, не смачно, ні солі/ні цукру і т. д. і...виникає питання - діти самі це кажуть... бо складається таке враження , що як тільки ввели оновлене меню то зібралася довгелезна черга біля шкіл садків з працівників та батьків і всі вони.. їли замість дітей. Чому дорослі аж криком кричать, що не смачно...вони що їли ці страви???.. і тут ще цікавіше питання - чи мали вони право їсти дитячі страви.
Соломон Григорович
автор статті поняття не має, що таке навчально-виховний процес.. його судження на рівні підлітка-бунтаря, який погано вчиться.
Олекса Позняк
Для Соломон Григорович: та ні , він просто ідіот
Вася
Для Соломон Григорович: Така да. Знову всунув носа туди, де його думок ніхто не питав. Ознаки відсутності культури у "діяча культури".
Коментувати
Vizavi
Деспотична педагогіка(та,що була) передбачала тотальний контроль за усім, їсти учні мали те,що могла осилити соц.господарка.А це була випічка,котлети чи сосиски та макарони.Швидко,ситно і шкідливо.У сім’ях теж така картина,не багато можуть похвалитися раціональним харчування,подивіться на наших розгодованих хлопчаків та "вагітних" молодих чоловіків.Якщо ти любиш свій народ і не байдужий до його життя(як п.Клопотенко) ти почнеш щось робити,аби покращити ситуацію.Однак харчові звички-це найважче,що можна зрушити у свідомості людей.У чоловіка загострення хр.панкреатиту, а він :"Я так люблю запечену курячу скоринку,просто не можу без неї жити".Вам не можна,каже лікар. А може трошки можна?Тож буде правильно,коли зі шкільних років будемо виховувати у дітей корисні харчові звички,поступово,щодня.І щоб шкільний лікар чи медсестра не стояли осторонь,пояснювали,переконували і день за днем дбали про здоров’я нашого майбутнього.А от як поєднати комерцію і рац.харчування?Це вже до спеціалістів.
Соломон Григорович
Для Vizavi: автор статті поняття не має, що таке навчально-виховний процес.. його судження на рівні підлітка-бунтаря, який погано вчиться...
Коментувати
Сашко
Нарешті адекватна думка автора, а що не так, все так. Так засіли шаблони, що крім білого і чорного не видно інших кольорів і головне, якщо людина починає мислити говорити робити по-другому, то дивляться на неї, як на якогось неправильного
KVP1248
Головне в школі – різноманітне збалансоване харчування. Нейрони – канібали. Якщо є недостатня концентрація одного з важливих елементів, то клітини глії поглинають малоактивні елементи нейронної мережі щоб з них одержати і забезпечити всім необхідним активовані в даний момент структури.
Випускник
Якщо погодитися з п. Мірошниченком, то вчителю взагалі все повинно бути пофіг. Провів урок, слухають, чи не слухають, не його проблеми. Патли затуляють очі, від нарощених вій очі злипаються, нічого страшного; згорбилося і пише собі, то нехай пише, чи шкрябає, як курка лапою, може з нього великі люди виростуть (як п. Мірошніченко). Ще краще, коли не пише, а користується гаджетом. А й справді чого це вчитель має вказувати учню, якщо йому TikTok набагато цікавіший, ніж урок? Голодне сидить, то його проблеми. Голодне, з’їсть і холодне, нема чого панькатися!
Степан Миколайович
Для Випускник: так, виходячи із статті і взагалі незабагато зараз в нашому теперішньому часі сюсюкання біля дітей
Коментувати
Склероз
" Смешались в кучу кони- люди". Да,цвет ручки не имеет значения,но...питание детей...Это же элементарное здоровье. До 91 года этому вопросу уделялось большое внимание. А сейчас? Разве в данной реформе чиновников ЭТО волнует? Отмыть бабки, пока ещё " у руля"- вот главный смысл " ВСЕХ реформ. И да,может я со склерозом? Может кто- то напомнит хоть одну успешную " реформу" в Украине?
Natasha
Для Склероз: В точку! В мене складається враження, що є певна купка людей, які отримують ???? і думають, " що б то придумати?" для звіту. Придумали, а хто це буде реалізовувати і як це зробити - їх не цікавить. Свою "нобелівську" отримають за експерименти.
Коментувати