А. Заможська: навчання та харчування в школах Швеції

У світлі нових реформ харчування – ми повинні йти до різноманіття, а не знову танцювати в рамках

А. Заможська: навчання та харчування в школах Швеції

Автор: Алла Заможська, співзасновниця ГО «Батьки Кременчука. Полтавщина».

Моя улюблена рубрика – #аякуних… Про Швецію.

Цей пост мав бути давно, але … був покладений під сукно... І лише зараз він став дуже гостро на часі. Нас читають, і я вдячна Marina Sibai за те, що ми мали ту розмову.

Отже – у Швеції є 240 комун, які свої податки спрямовують на свій розвиток. Моя співрозмовниця проживає у маленькій комуні на 4000 мешканців. Харчуються, навчаються і їздять до школи діти безкоштовно. Батьківських зборів не існує. Харчування залежить від комуни, і чим вона багатша, або більша – воно краще.

Харчування проходить за принципом шведського столу і ділиться на декілька столів. Перший – звичний, для усіх, другий для вегетаріанців, третій для дітей з алергіями і четвертий – для дітей з дієтами(біля нього прізвище дитини). Діти їдять те, що хочуть, і скільки хочуть (привіт нашому МОЗ) – самі вибирають те, що будуть їсти. Меню батькам висилають на електронну пошту щотижнево.

Також в школі є буфет – де дуже смачно і (що головне) за символічні ціни. Поряд кафе і супермаркет, у якому теж нічого не заборонено купувати. Понять пільгових категорій дітей нема. Але воно і не потрібно, якщо у комуні для усіх дітей усе в школах безкоштовно.

Ручки, зошити, олівці видає школа. І (моя мрія) діти в школах пишуть олівцями з гумкою. Тобто оте споконвічне – а що робити з виправленнями – його нема: стер – все чисто. Поняття правопису немає, єдине правило для усіх учнів – текст має бути написано читабельно і правильно.

Система оцінювання з 1 по 11 клас – від А до Ф. Ф – найнижча оцінка. Домашні завдання можуть задавати лише трішки. Або коли дитина відстає в навчанні – з нею будуть займатися окремо і давати щось зробити вдома. Загальних домашніх завдань немає.

Щодо уроків праці – ніхто не змушує робити однакові речі. Вчать готувати їсти, але там повністю функціональні кухні.

Є також цікавий урок – орієнтування. Швеція – лісова країна, і діти повинні вміти орієнтуватися в лісі. Для цього дітей водять до лісу і навчають знаходити звідти вихід.

У Швеціє не існує одної школи – є три: 1-4 класи, 5-9 і 10-11 ( ну майже як у нас) – і це все окремі школи. Те, що я описую, стосується 5–9 класів.

А тепер родзинка: діти в школі до 14:30 чи 15:30 – все залежить від того, які заняття є сьогодні. Це те, що у нас називають позашкільною освітою: різьба по дереву, шиття, спорт.

Окремо – гра на музичних інструментах: там це обов’язково, і мають вміти усі. За вибором. Спочатку теорія, а вже в старших класах практика.

Є такі уроки, як релігія, суспільство (вивчають, хто сидить у парламенті, які є партії, податки – ну все, що стосується суспільства). І один раз на тиждень (привіт, Україно) – з дітьми займаються вчителі (безкоштовно) – достатньо підійти і сказати, що ти не зрозумів тему.

Прибирання – у школі це роблять прибиральниці. Їй може допомагати один із учнів. Прибиральниця може написати об’яву на дошці оголошень, що якщо не важко, то вона просить підняти за собою стільці (нагадую, це 5–9 класи). Але ніколи нікого не змушують це робити – бо це заборонено.

На першому фото робота учня третього класу. Читабельно? І прекрасно. Друге – то зошит (є в клітинку і лінію) і олівці. Далі будуть фото харчування. І от вони змушують мене плакати: у світлі нових реформ харчування – ми повинні йти саме до ось цього, а не знову танцювати в рамках. До речі – все досить скромно.

Оригінал

Освіта.ua
17.01.2022

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Право на вибір
Повинні бути різні школи. Якщо якісь батьки вважають, що їхній дитині достатньо писати, як «куриця лапою», (напевне, вони вважають, що це дитя не буде навчатись в старшій школі і тим паче університеті), то нехай ось так друкує свої дописи. По такому почерку майбутній роботодавець зможе оцінити здібності людини. А можливо, ця дитина чудово грає на гітарі чи співає, то ж стане знаменитістю, як Верка Сердючка. А інші батьки хочуть, щоб дитина вміла красиво і грамотно писати, чудово знала точні науки, щоб долучитись до сучасних технологій і виробництва і бути успішною, то вони мають право на інший навчальний заклад, де учні багато працюють, мають домашні завдання і т.д. А головне, все в руках місцевої громади - ринаймні, харчування дітей у школі.
не "українець"
Для Право на вибір: Яке право на який вибір, якщо вже зараз колють гімном, транслюють гімно, платять гімно і кормлять гімном? Хоча лише гімно дозволяє так відноситися до себе.
Эмир
Для не "українець": Перегной тоже нужен улучшить гумус.
Коментувати
Vizavi
У Швеції податки 5о% і їх не розкрадають.У нас майже 40% і краде кожен чиновник ,якому тільки не лінь. Висновок? Місцева влада,розставте правильно пріоритети і буде так як у них.А ви,шановні громадяни,не тицяйте як у них, а закасайте руки і зробіть,щоб було так як у них,для власних дітей. Хто у нас носій влади?- правильно, народ,тож і використовуйте своє право у повному обсязі.
Наталя
Для Vizavi: щоб знали податок загальний у нас 20,5% а не 40%
Vizavi
Дорога п.Наталю,а про ПДВ 20% забули,чи Ви його не сплачуєте з усіх купівель?
Коментувати
Толя
Особенно порадовало,какое внимание уделяют музыке: гоа на музичних інструментах обов’язкова. А у нас уроки музыки в младшей школе отдали не специалистам.А дальше и уроки музыки,и учителя исчезнут. А зачем рабам развиваться в нашей стране?
Свирид Петрович
Для Толя: А хто, як не раби, грали і втішали можновладців
Злиймоскалюга
Для Толя: Як же можуть всі грати, якщо не всі мають талант, відчуття такту, музичний слух? Щось ви, шановний, загнули... Чи ви теж вірите в казки?
555
Для Злиймоскалюга: Грати можуть всі відповідно до своїх здібностей, так як і вивчати різні шкільні предмети.
Коментувати
sergey1979
Добре там, де нас нема.